Актуальні новини  
21.12.2017 №2 

Планується, що Трудовий кодекс України у 2018 році запрацює по-новому

У 2018 році, як і зазначено вище, планується запроваджений Трудовий кодекс України, який принесе деякі нові зміни у стосунки працівника та роботодавця, а також вплине на сам робочий процес.

Наразі документ не пройшов необхідну процедуру (не прийнятий).

Але, обговоримо можливі новинки трудового законодавства.

Вважаємо за потрібне зазначити, що одним із найбільш складних моментів першого читання стало прийняття прав сексуальних меншин. Дотриманню таких в новому році буде приділятись значно більше уваги.

Крім зазначеного, передбачається й ряд інших змін.

Випробувальний термін

У 2018 році випробувальний термін не може перевищувати 3 місяці. Протягом цього періоду працівник може звільнятись, як такий, що не відповідає займаній посаді, або внаслідок неналежного виконання своїх обов’язків чи будь-яких дисциплінарних порушень. Попереджатись про звільнення в цьому разі працівник повинен, щонайменше, за 3 дні до цього.

Категорії людей, що приймаються на роботу без випробувального терміну:

- вагітні жінки;

- випускники вузів, котрі влаштовуються на роботу вперше;

- демобілізовані військовослужбовці;

- особи, котрі перемогли конкурсні випробування для зайняття конкретної посади;

- неповнолітні особи;

- жінки, котрі мають дітей віком до 3-х років.

Позитивними для працюючих повинні стати норми відносно відпусток у Трудовому кодексі 2018.

Так, починаючи з 2018 року, тривалість гарантованого довготривалого відпочинку збільшується до 28-ми днів, тобто на 4 дні більше. Такий відпочинок можна ділити на 2 періоди. Але важливо для дотримання законодавства, щоб перша частина відпочинку була більшою.

Скористатись додатковими двома тижнями відпочинку також мають право батьки новонародженої дитинки, батьки усиновленої дитини. В останньому випадку немає значення якого віку дитина.

Також, новим ТК запропоновано захистити від надмірних "штатних" прогулів і працедавців. Так, за сімейними обставина у неоплачувану відпустку можна буде йти не більше, аніж 30 днів на рік.

Детальніше врегульована ситуація, коли працівник звільняється, але не встиг використати ще своєї відпустки. У такому випадкуі трудовий кодекс пропонує роботодавцю оплати відпускні, або ж запропонувати робітнику все таки піти у відпустку, а дата звільнення тоді переноситься.

Дистанційна робота

Багатьох це порадує, тому що вперше в історії нашого законодавства, Трудовий кодекс визнає таких працівників, котрі працюють не в офісі чи на виробництві, а вдома, тобто дистанційно. Наймаючи такого працівника, роботодавець повинен бути готовим до того, що йому прийдеться частково допомагати із оплатою працівником комунальних послуг та кошти за знос обладнання.

Робочий час

Тут вже нічого не змінилося і так само, як у 2017-му, нормою є 40-годинний робочий тиждень.

Хоча одночасно із цим, за згодою колективу тривалість робочого часу може збільшуватись і становити по 52 години на тиждень.

Всі працівники, котрі за місяць відпрацювали 120 та більше годин понаднормово, повинні отримати за них потрійну оплату.

А "сіеста", тобто відпочинок після обіду, матиме місце в особливо жаркий період року, якщо працівникам доводиться працювати в приміщеннях без кондиціонерів та належної вентиляції. Скорочений робочий день не повинен впливати на заробітну плату працівників.

Вихідні дні

Два дня на тиждень - субота та неділя повинні бути вихідними днями. Працівник може виходити протягом своїх гарантованих законом вихідних на роботу, однак, таке може відбуватись лише з власної волі самого працівника.

Парламентом прийняте рішення з приводу відміни одного весняного вихідного - 2-го травня. Перше та 9-те травня, як і в попередні роки, залишаються офіційними вихідними.

Замість того, щорічно українці зможуть додатково використовувати на власний розсуд ще один зимовий вихідний. Ним стане 25-те грудня. У цей день католики відзначають Різдво Христове.

Дискримінаційні норми

Беручи приклад із законодавства зарубіжних розвинених країн (Європи), наш парламент увів в Трудовий кодекс України 2018 норми, щодо неприпустимості расових, статевих, сексуальних, релігійних чи національних орієнтирів.

Так, не можуть трактуватись як дискримінаційні мотиви, такі характеристики, як:

- вік;

- стан здоров’я;

- вміння;

- рівень освіти.

Контроль

З метою покращення якості роботи, вже з першого числа 2018-го року усім роботодавцям гарантується державою право отримувати про своїх робітників усю доступну інформацію. Тому, хто зайняті на специфічних посадах, наприклад, мають справу із цінними металами чи паперами, грошима, чи є матеріально відповідальними, можуть контролюватись з допомогою аудіозаписних пристроїв чи відеозйомки. Між тим, не може роботодавець виконувати запис, попередньо не повідомивши про це самого працівника. Якщо останній від такого категорично відмовляється, звільняти його через це не можна. Працедавець в такому разі, повинен запропонувати якесь альтернативне рішення, наприклад переведення на іншу посаду на підприємстві.

Звільнення з роботи

Детальніше "новий" кодекс регламентує умови звільнення особи із зайнятої посади.

Звільнятись працівники можуть через такі нові причини:

- стихійні чи екологічні лиха, надзвичайні ситуації - працівник в цьому випадку повинен приступити до виконання своїх обов’язків, як тільки ситуація вирішиться;

- масові скорочення - хоча ситуація для країни не є новою, проте умови такого звільнення в 2018-му змінюються. Так, про звільнення із роботи працедавець повинен повідомити працівників, хоча б, за 4 місяці до звільнення. Після скорочення працівники повинні отримати спеціальну заробітну плату: ті, хто працював на роботі, менше, аніж 5 років - отримують одну стандартну свою зарплату; ті, хто мають стаж на одному підприємстві від 5 до 10 років - дві місячні зарплати; ті ж, хто понад 10 років, - за останній місяць отримають три місячні оклади;

- за розголошення таємниці - тобто секретної інформації самого підприємства: рецептів виготовлення тих чи інших продуктів, комерційних даних, кадрових планів тощо;

- тимчасове припинення діяльності - таке, наприклад, трапляється в періоди масових страйків, активних бойових дій, евакуацій, марші, політичних переворотів чи революцій тощо;

- матері ж, незалежно від віку їхньої дитини та кількості малюків у родині, будуть, відповідно до нових змін, звільнятись на таких самих загальних підставах та умовах, як і інші зайняті громадяни. Тобто на жодні пільги їм в цьому плані розраховувати не варто.

Проаналізувавши новий збірник законів про працю, випливає, що з 2018-го року усі працевлаштовані громадяни стануть більш захищеними. Норми, що раніше доводилось оспорювати та відвойовувати в суді, відтепер стають юридично прийнятими канонами.

За Трудовим кодексом України 2018 року в частині звільнення - відмовитись від виконання своїх обов’язків має право кожен працівник, роботодавець котрого не забезпечив йому своєчасної виплати заробітної плати, або здійснив розрахунок не в повному обсязі.

Лояльнішим стане законодавство до військовослужбовців.

Так, усі бійці, що раніше підписали із Міністерством Оборони безстроковий контракт на роботу, мають право змінити умови такого контракту. Звільнитись із Збройних Сил мають право усі ті військовослужбовці, котрі відслужили по контракту повних 24 місяці.

Трохи невигідними будуть зміни для студентів вишів. Якщо вони працюють на роботі та одночасно навчаються на державній стаціонарній формі, тоді усі надбавки, що виплачувались за успішне навчання (для відмінників) будуть скасовуватись. Між тим, не може скасовуватись сама стипендія.

Як запевнили політики, новий кодекс зробить умови роботи більш комфортними. Разом із підвищенням заробітної плати, він збільшить кількість працездатного населення, котре повертається з-за кордону назад в Україну.

_______________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

06 грудня 2017 року (Військова служба за призовом та відповіжні записи у трудовій)

29 серпня 2017 року (Оплата роботи студентів за трудовим договором)

12 липня 2017 року (Про деякі трудові обмеження для осіб, які завершили роботу на державній службі.)

01 березня 2017 року (Розмір та спосіб обчислення декретних виходячи із розміру мінімальної заробітної плати)

22 лютого 2017 року (Звільнення працівника з причини непроходження випробувального терміну)

06 грудня 2016 року (Звільнення працівника під час відпустки чи лікарняного за згодою сторін. Чи можливе?)

25 листопада 2016 року (щодо навчальної відпустки на роботі за сумісництвом)

20 жовтня 2016 року (щодо зайнятості населення та порядку звільнення працівників)

17 жовтня 2016 року (щодо особливостей прийняття на роботу осіб, які поєднують роботу з навчанням за денною (очною) формою)

05 вересня 2016 року (щодо обчислення декретних, якщо в розрахунковому періоді відпустка для догляду за дитиною до досягненням нею трирічного віку)

16 серпня 2016 року (щодо порядку звільнення працівника за прогул)

22 липня 2016 року (щодо відпрацювання двотижневого строку працівником при звільненні)

15 липня 2016 року (щодо здійснення остаточного розрахунку з працівником при звільненні)