Важливi питання  
14.12.2017 №2 

Ще раз про оподаткування новорічних подарунків

В своїх новинах за 23 листопада 2017 року ми вже розглядали тему "Оподаткування новорічних подарунків та білетів на святкові вистави". Але, враховуючи те, що наближається день Святого Миколая, Новий рік та Різдво Христове, пройдемося по головним аспектам ще раз.

Безперечно, ці свята приносять чарівну атмосферу в наші домівки та серця і дарувати подарунки, тим паче дітям, є однією з найприємніших справ у цей час.

Так вже склалося, що за традицією профспілкові комітети теж вітають святковими подарунками своїх учасників та їх сім'ї. Так як, Закон і життя йдуть паралельно один одному - з точки зору Податкового кодексу України (за текстом - ПКУ) подарунок є доходом працівника. У зв’язку з цим, нагадуємо про застосування норм оподаткування податком на доходи фізичних осіб вартості новорічних подарунків, придбаних для дітей працівників за рахунок профспілкових коштів.

Саме оподаткування різдвяних і новорічних подарунків регламентується підпунктами 164.2.10 та 165.1.39 ПКУ, відповідно до яких до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід у вигляді вартості отриманого в подарунок майна, що перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі.

Таким чином, в разі, якщо вартість подарунка у 2017 році становить до 800 грн. (25% від 3200 грн.), то такі подарунки податком не обкладаються, і сама вартість дарунку відображається у податковому розрахунку за формою N 1ДФ (ознака доходу "160").

А підпунктом 167.1 статті 167 ПКУ визначено, що коли вартість подарунка перевищує зазначений розмір, тоді сума такого перевищення оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 % і відображається у податковому розрахунку ф. N 1ДФ за ознакою доходу "126" як додаткове благо. Одночасно із цим, потрібно врахувати те, що база оподаткування доходу у вигляді подарунка визначається з урахуванням коефіцієнту (підпункт 164.5 пункту 164 ПКУ), який на сьогодні становить 1,219512.

Звертаємо увагу, що таке обмеження вартості подарунка стосується не тільки одного подарунка, а й сукупної вартості всіх подарунків, отриманих упродовж календарного місяця (незалежно від їхньої кількості). Таким чином, якщо платник податків упродовж грудня 2017 р. отримає від роботодавця кілька подарунків сукупною вартістю 1000 грн., то обкладанню ПДФО у грудні не підлягатиме лише 800 грн., а з решти вартості одержаних подарунків (з 200 грн.) у платника податків має бути утримано ПДФО за ставкою 18% на загальних підставах.

Паралельно, питання оподаткування новорічних подарунків, також, регулюється Законом України "Про звільнення від оподаткування коштів, які спрямовуються на проведення новорічно-різдвяних свят для дітей та на придбання дитячих святкових подарунків" від 30.11.2000 N 2117-ІІІ, який установлює відмінний від Кодексу порядок оподаткування вартості таких подарунків, конкретні вимоги до їхнього складу та вартості. Одночасно із цим, правильно враховувати, що підпункт 5.2 статті 5 ПКУ визначає, що у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ. З останнього виходить, що під час розгляду питання оподаткування вартості подарунків, у тому числі дитячих новорічних, слід керуватися винятково нормами ПКУ, якими, на відміну від Закону N 2117, не передбачено будь-яких застережень щодо складу новорічного подарунку.

______________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

04 грудня 2017 року (Розклад роботи банків у новорічні та різдвяні свята)

04 грудня 2017 року (Вихідні та святкові дні у 2018)

30 листопада 2017 року (Главою Держави підписаний закон про новий вихідний)

23 листопада 2017 року (Оподаткування новорічних подарунків та білетів на святкові вистави)

30 листопада 2016 року (Як та де відображати грошові кошти, що спрямовуються на придбання дитячих новорічних подарунків для дітей та чи оподатковуються?!)