Правила оподаткування нерухомості у 2016 році. Скільки тепер українці повинні платити за своє майно?!
З 2016 року змінено систему оподаткування нерухомого майна. Українці просто не розуміють скільки вони повинні та як платити за свою власність.
Ще наприкінці 2015 року ВРУ прийняла Закон "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" N 909, яким внесено зміни в частині податку на нерухоме майно.
Так, вже з 2016 року внесено такі зміни, на які треба звернути увагу:
- Оподатковується як житлова (квартира, будинок), так і нежитлова нерухомість, в тому числі й господарські будівлі (сараї, хліви, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби тощо).
Наприклад, якщо у власності фізичної особи знаходяться будинок та гараж із сараєм, податок сплачується з усіх об’єктів: з будинку – за ставкою, встановленою місцевою радою для житлової нерухомості; з гаражу та сараю - за ставкою для нежитлової нерухомості.
- База оподаткування податком не змінилася – це загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.
- Пільги для невеликих за площею квартир і будинків залишаються – власники квартир до 60 кв. м і будинків до 120 кв. м (або будинки і квартири загальною площею в 180 кв.м.) не платитимуть податок. Податок платитиметься тільки з площі понад встановлений ліміт.
Наприклад, якщо людина є власником квартири загальною площею 75 кв. м, то вона буде сплачувати податок лише за 15 кв. м (75 кв.м – 60 кв.м). Проте, якщо квартира поділена між двома власниками, то пільга в розмірі 60 кв. м застосовується для кожного з них, отже платити податок не потрібно.
- Сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад на відповідній території мають право встановлювати пільги з цього податку. Водночас, при наданні пільги для фізичних осіб повинен враховуватись їхній майновий стан та рівень доходів.
- Гранична ставка податку збільшується з 2% до 3% мінімальної заробітної плати за 1 кв. метр об’єкта житлової та/або нежитлової нерухомості (у 2016 році – 41,34 грн. за 1 кв.м). Розмір податку (від 0% до 3%) буде встановлюватися місцевою радою.
- Встановлено додаткову ставку податку в розмірі 25 тис. грн. на рік для квартир площею понад 300 кв. м і будинків площею понад 500 кв. м. Тобто, фактично такі об’єкти оподатковуватимуться відсотковою (до 3%) та фіксованою (25 тис. грн.) ставками.
Наприклад, якщо власник має квартиру площею 320 кв.м., на рік він повинен заплатити податок, розрахований таким чином : (320 кв.м - 60 кв.м (пільга)) х ставка податку, затверджена місцевою радою за 1 кв.м. (% від мінімальної зарплати) + 25 тис. Грн.
- Порядок нарахування та терміни сплати податку не змінилися:
- фізичні особи у 2016 році сплачуватимуть податок за 2015 рік (за ставками та з пільгами, які діяли у 2015 році) на підставі податкових повідомлень-рішень, які надсилатимуться контролюючими органами до 1 липня 2016 року. За новими ставками, які почали діяти з 2016 року, податок сплачуватимуться фізичними особами починаючи з 2017 року;
- юридичні особи у 2016 році сплачують податок за новими ставками, які діють з 2016 року. Розрахунок податку проводиться в декларації, яку необхідно подати до контролюючих органів до 20 лютого 2016 року.
Так, вже до 1 липня українці мають отримати відповідне повідомлення про сплату податку на нерухомість, за яким потрібно оплатити зазначений податок протягом 60 днів після отримання першого ( ст. 265 Податкового кодексу України ).
В свою чергу, після отримання повідомлення і до оплати, громадяни мають право звернутися з письмовою заявою до Центру обслуговування платників податкової інспекції за місцем проживання з метою уточнення (перевірки) даних за якими здійснювались розрахунки відповідною службою.
Що робити українцям, яким не прийшло повідомлення про сплату податку на нерухомість? Чіткої відповіді та податкових роз'яснень поки що не має. З положень п. 54.5 ПКУ можна зрозуміти, що платник податків несе відповідальність при несплаті узгодженого грошового зобов’язання. Проте, поки податківці не вручили відповідне податковеповідомлення-рішення, навряд чи можна вважати зобов’язання узгодженими.