ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
04.08.2017 N 1505/К/99-99-13-01-02-14/ІПК
Щодо обліку витрат
Державна фіскальна служба України розглянула звернення про надання індивідуальної податкової консультації щодо обліку витрат та повідомляє.
Законом України від 14 травня 1992 року N 2343-ХІІ "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у редакції Закону України від 22 грудня 2011 року N 4212 (далі - Закон N 2343) визначено, що арбітражний керуючий - фізична особа, призначена господарським судом у встановленому порядку в справі про банкрутство як розпорядник майна, керуючий санацією або ліквідатор з числа осіб, які отримали свідоцтво на право здійснення діяльності арбітражного керуючого і внесені до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України.
Статтею 4 Закону N 2343 встановлено, що арбітражні керуючі є суб'єктами незалежної професійної діяльності.
Згідно з підпунктом 14.1.226 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) самозайнята особа - платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником у межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.
Незалежна професійна діяльність - це участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.
Порядок оподаткування доходів, отриманих фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, визначено у статті 178 Кодексу.
Так, відповідно до пунктів 178.2,178.3 статті 178 Кодексу доходи громадян, отримані протягом календарного року від провадження незалежної професійної діяльності, оподатковуються за ставками, визначеними в пункті 167.1 статті 167 цього Кодексу. Оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності.
Пунктом 178.6 статті 178 Кодексу визначено, що фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов'язані вести облік доходів і витрат від такої діяльності.
Форму та порядок ведення Книги обліку доходів і витрат затверджено наказом Міндоходів від 16.09.2013 р. N 481 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.10.2013 р. за N 1686/24218 (далі - наказ N 481).
Отже, фізичні особи, які провадить незалежну діяльність арбітражного керуючого, ведуть Книгу обліку доходів та витрат, затверджену наказом N 481, в якій відображають отримані доходи та понесені протягом року витрати від здійснення незалежної професійної діяльності.
Дані Книги використовуються самозайнятою особою для заповнення податкової декларації за звітний податковий період (рік) за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 р. N 859 "Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи".
Остаточний розрахунок податку на доходи фізичних осіб за звітний податковий рік здійснюється платником самостійно згідно з даними, зазначеними в податковій декларації.
Враховуючи викладене, кошти, отримані як відшкодування витрат арбітражного керуючого, пов'язаних з виконанням ним повноважень у справі про банкрутство, відносяться до доходу того періоду, в якому вони отримані.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.