Увага! Це є застаріла редакція документа. На останню редакцію

НАЦІОНАЛЬНА ЕКСПЕРТНА КОМІСІЯ УКРАЇНИ
З ПИТАНЬ ЗАХИСТУ СУСПІЛЬНОЇ МОРАЛІ

РІШЕННЯ
26.03.2009 N 4

Про затвердження Інструкції про порядок
проведення перевірок Національною експертною комісією
України з питань захисту суспільної моралі

( Із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної
експертної комісії України з питань захисту
суспільної моралі
N 38 від 06.12.20
11 )

За результатами обговорення питання про затвердження Інструкції про порядок проведення перевірок Національною експертною комісією України з питань захисту суспільної моралі Національна експертна комісія України з питань захисту суспільної моралі ВИРІШИЛА:

Затвердити Інструкцію про порядок проведення перевірок Національною експертною комісією України з питань захисту суспільної моралі.

Голова Національної експертної комісії України
з питань захисту суспільної моралі В.В.Костицький

Затверджено
Рішення Національної
експертної комісії України
з питань захисту
суспільної моралі
26.03.2009 N 4,

протокол
26.03.2009 N 16-09-к

Інструкція
про порядок проведення перевірок
Національною експертною комісією України
з питань захисту суспільної моралі

1. Загальні положення

1.1. Ця Інструкція визначає порядок організації, проведення та оформлення результатів перевірок Національною експертною комісією України з питань захисту суспільної моралі (далі - Національна комісія) діяльності засобів масової інформації, установ і організацій всіх форм власності, що займаються діяльністю з обігу продукції і видовищних заходів сексуального чи еротичного характеру, а також продукції, що містить елементи насилля і жорстокості.

Інструкція регулює також права та обов'язки посадових осіб Національної комісії, уповноважених на проведення перевірок.

1.2. Здійснення перевірок є правом Національної комісії, яке реалізується з метою здійснення нагляду та контролю за дотриманням законодавства у сфері захисту суспільної моралі. ( Розділ 1 доповнено пунктом 1.2 згідно з Рішенням Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі N 38 від 06.12.2011 )

2. Організація перевірок

2.1. Підставою для проведення перевірок є:

а) план діяльності Національної комісії та представників Національної комісії в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі на поточний рік щодо здійснення перевірок; ( Підпункт "а" пункту 2.1 розділу 2 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі N 38 від 06.12.2011 )

б) результати аналізу працівниками апарату Національної комісії процесів, що відбуваються у сфері захисту суспільної моралі;

в) фіксація членами Національної комісії та працівниками її апарату, що мають відповідні повноваження, ознак порушень чинного законодавства у сфері захисту суспільної моралі і умов розповсюдження продукції сексуального чи еротичного характеру;

г) перевірка виконання рішень Національної комісії щодо усунення порушень вимог законодавства у сфері захисту суспільної моралі, прийнятих за результатами проведення перевірок; ( Підпункт "г" пункту 2.1 розділу 2 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі N 38 від 06.12.2011 )

ґ) перевірка усунення порушень, виявлених під час попередніх перевірок; ( Пункт 2.1 розділу 2 доповнено підпунктом "ґ" згідно з Рішенням Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі N 38 від 06.12.2011 )

д) звернення (заяви, скарги) громадян, підприємств, установ та організацій, а також запити від органів державної влади щодо порушення вимог чинного законодавства у сфері захисту суспільної моралі.

2.2. Рішення щодо проведення позапланової перевірки приймається Національною комісією або її Головою, про що видається розпорядчий документ з зазначенням найменування суб'єкта, діяльність якого підлягає перевірці. ( Пункт 2.2 розділу 2 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі N 38 від 06.12.2011 )

2.3. Перевірки проводяться у робочий час суб'єкта, діяльність якого підлягає перевірці, встановлений правилами внутрішнього трудового розпорядку, за місцем провадження ним діяльності.

2.4. У разі потреби, для проведення перевірок можуть створюватися робочі групи із залученням представників центральних і місцевих органів виконавчої влади, наукових установ та громадських організацій, а також окремих фахівців.

2.5. З метою належної організації перевірки, з членів робочої групи призначається керівник, про що вказується у розпорядженні Голови Національної комісії. ( Абзац перший пункту 2.5 розділу 2 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі N 38 від 06.12.2011 )

( Абзац другий пункту 2.5 розділу 2 виключено на підставі Рішення Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі N 38 від 06.12.2011 )

2.6. Посадова особа Національної комісії, уповноважена на проведення перевірки:

а) забезпечує повідомлення керівника суб'єкта, діяльність якого підлягає перевірці, про час та строки її проведення;

б) визначає повне коло питань, які необхідно з'ясувати під час проведення перевірки, з врахуванням вимог законодавства з питань захисту суспільної моралі до здійснення суб'єктом відповідної діяльності (місце знаходження об'єкта перевірки, наявність позитивного висновку Національної комісії тощо). ( Розділ 2 доповнено пунктом 2.6 згідно з Рішенням Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі N 38 від 06.12.2011 )

2.7. Керівник робочої групи з проведення перевірки:

а) розподіляє між членами робочої групи конкретні завдання;

б) подає пропозиції щодо змін у персональному складі робочої групи. ( Розділ 2 доповнено пунктом 2.7 згідно з Рішенням Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі N 38 від 06.12.2011 )

2.8. У кожному конкретному випадку строки проведення перевірки та склад робочої групи визначаються з урахуванням особливостей діяльності, що підлягає перевірці, та очікуваного обсягу роботи, необхідного для виконання поставленого завдання.

У разі потреби, за поданням посадової особи Національної комісії, уповноваженої на проведення перевірки, керівника робочої групи строк проведення перевірки може бути продовжений. ( Абзац другий пункту 2.8 розділу 2 в редакції Рішення Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі N 38 від 06.12.2011 )

2.9. На підставі плану діяльності Національної комісії та представників Національної комісії в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі на поточний рік щодо здійснення перевірок і прийнятого рішення про проведення перевірки видається направлення на проведення перевірки (додаток 1). ( Пункт 2.9 розділу 2 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі N 38 від 06.12.2011 )

2.10. Направлення на проведення перевірки реєструється в книзі обліку направлень на проведення перевірок (далі - Книга) (додаток 2). ( Абзац перший пункту 2.10 розділу 2 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі N 38 від 06.12.2011 )

Аркуші Книги мають бути пронумерованими, книга прошнурованою та скріпленою печаткою.

2.11. Книга ведеться та зберігається працівниками структурного підрозділу апарату Національної комісії, відповідального за напрямок її діяльності щодо здійснення перевірок.

2.12. Суб'єкт, діяльність якого підлягає перевірці, у разі проведення перевірки планового характеру, повідомляється письмово рекомендованим листом, телеграмою або шляхом вручення повідомлення працівником апарату Національної комісії не пізніше ніж за 10 робочих днів до початку проведення перевірки. ( Пункт 2.12 розділу 2 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі N 38 від 06.12.2011 )

2.13. У разі, якщо суб'єкт, діяльність якого підлягає перевірці, відмовляється від проведення перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску до перевірки посадової особи Національної комісії, уповноваженої на проведення перевірки, чи членів робочої групи, складається акт відмови від допуску до перевірки, який підписується особою чи особами, що здійснюють перевірку. ( Абзац перший пункту 2.13 розділу 2 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі N 38 від 06.12.2011 )

Про протиправні дії суб'єкта, діяльність якого підлягає перевірці, письмово повідомляються правоохоронні органи та вирішується питання стосовно проведення спільної перевірки такого суб'єкта. ( Абзац другий пункту 2.13 розділу 2 в редакції Рішення Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі N 38 від 06.12.2011 )

3. Права, обов'язки та відповідальність посадових осіб Національної
комісії та членів робочої групи, що здійснюють перевірку

( Назва розділу 3 із змінами, внесеними згідно з Рішенням
Національної експертної комісії України з питань захисту
суспільної моралі N 38 від 06.12.2011 )

3.1. Посадові особи Національної комісії та члени робочої групи, що здійснюють перевірку, зобов'язані: ( Абзац перший пункту 3.1 розділу 3 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі N 38 від 06.12.2011 )

а) під час проведення перевірки дотримуватися Конституції України ( 254к/96-ВР ), законів України, підзаконних нормативно-правових актів, а також прав і інтересів громадян, підприємств, установ і організацій; ( Підпункт "а" пункту 3.1 розділу 3 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі N 38 від 06.12.2011 )

б) перед проведенням перевірки пред'являти керівнику чи уповноваженому представнику суб'єкта, діяльність якого підлягає перевірці, направлення на проведення перевірки; ( Підпункт "б" пункту 3.1 розділу 3 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі N 38 від 06.12.2011 )

в) інформувати керівництво суб'єкта, діяльність якого підлягає перевірці, про підстави проведення перевірки, процедуру її проведення, хід перевірки і подальший порядок розгляду її результатів;

г) з'ясовувати питання, безпосередньо пов'язані з перевіркою;

ґ) об'єктивно відображати у акті перевірки відомості та здійснювати відповідну фіксацію засобами аудіо-, відеотехніки стану додержання суб'єктами, діяльність яких підлягає перевірці, вимог чинного законодавства у сфері захисту суспільної моралі, у тому числі щодо здійснення діяльності у спеціально відведеному місці; ( Підпункт пункту 3.1 розділу 3 в редакції Рішення Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі N 38 від 06.12.2011 )

д) перед початком проведення перевірки вносити запис до відповідного журналу суб'єкта, діяльність якого підлягає перевірці (при його наявності);

е) не втручатися і не перешкоджати суб'єктам, діяльність яких підлягає перевірці, здійснювати їх діяльність;

є) зберігати комерційну таємницю суб'єкта, діяльність якого підлягає перевірці.

3.2. Посадові особи Національної комісії та члени робочої групи, що здійснюють перевірку, під час проведення перевірки мають право: ( Абзац перший пункту 3.2 розділу 3 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі N 38 від 06.12.2011 )

а) ознайомлюватися з документами та іншими відомостями необхідними для проведення перевірки і отримувати їх копії;

б) отримувати від керівництва та працівників суб'єкта, діяльність якого підлягає перевірці, письмові пояснення з питань, що виникають під час її проведення із залученням їх до акту перевірки; ( Підпункт "б" пункту 3.2 розділу 3 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі N 38 від 06.12.2011 )

( Підпункт "в" пункту 3.2 розділу 3 виключено на підставі Рішення Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі N 38 від 06.12.2011 )

в) проводити огляд територій, приміщень та продукції, що використовуються у діяльності суб'єкта господарювання.

3.3. За невиконання або неналежне виконання своїх обов'язків, у тому числі порушення встановленого порядку проведення перевірок, посадові особи Національної комісії, що здійснюють перевірки, та члени робочої групи можуть бути притягнуті до кримінальної, адміністративної та дисциплінарної відповідальності у визначеному законодавством порядку. ( Пункт 3.3 розділу 3 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі N 38 від 06.12.2011 )

4. Проведення перевірки

4.1. Перед проведенням перевірки посадові особи Національної комісії, що здійснюють перевірку, або керівник робочої групи, у випадку проведення перевірки групою, повинні пред'явити керівнику або уповноваженому представнику суб'єкта, діяльність якого підлягає перевірці, направлення на проведення перевірки та документи, які посвідчують особу. ( Пункт 4.1 розділу 4 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі N 38 від 06.12.2011 )

4.2. Під час проведення перевірки посадові особи Національної комісії та члени робочої групи, що здійснюють перевірку, зобов'язані перевірити наявність у суб'єкта, діяльність якого підлягає перевірці, наступних документів:

а) свідоцтва про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб'єкта господарювання;

б) дозволу на початок роботи;

в) позитивного висновку Національної комісії про відповідність продукції і видовищних заходів сексуального чи еротичного характеру чинному законодавству про захист суспільної моралі й можливість їх обігу на території України. ( Пункт 4.2 розділу 4 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі N 38 від 06.12.2011 )

4.3. Посадові особи Національної комісії та члени робочої групи, що здійснюють перевірку, у межах своєї компетенції можуть запитувати у керівництва суб'єкта, діяльність якого підлягає перевірці, документи, письмові і усні пояснення та інші відомості щодо його діяльності. ( Пункт 4.3 розділу 4 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі N 38 від 06.12.2011 )

4.4. Усні пояснення працівників суб'єкта, діяльність якого підлягає перевірці, що містять повідомлення, які свідчать про наявність чи відсутність порушення, фіксуються у акті перевірки.

4.5. У випадку виявлення під час перевірки істотних порушень законодавства, зловживань і недоліків працівники Національної комісії, що проводять перевірку, зазначають керівництву суб'єкта, діяльність якого перевіряється, про необхідність вжиття заходів щодо усунення виявлених порушень, зловживань і недоліків негайно, не очікуючи результатів закінчення перевірки або встановлюють строк для усунення цих порушень. ( Пункт 4.5 розділу 4 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі N 38 від 06.12.2011 )

5. Порядок оформлення результатів перевірки

5.1. За результатами перевірки складається акт перевірки (додаток 3) - службовий документ, у якому засвідчується факт проведення перевірки діяльності суб'єкта, діяльність якого підлягає перевірці, фіксуються фактичні відомості, встановлені під час проведення перевірки, зазначаються виявлені ознаки порушення законодавства у сфері захисту суспільної моралі та встановлюється строк для усунення виявлених порушень. ( Пункт 5.1 розділу 5 в редакції Рішення Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі N 38 від 06.12.2011 )

5.2. Акт перевірки повинен бути складений на паперовому носії державною мовою і мати наскрізну нумерацію сторінок.

У разі відсутності у суб'єкта, діяльність якого підлягає перевірці, документів, пов'язаних із предметом перевірки, його керівник або уповноважена особа повинні надати письмове пояснення щодо причин їх відсутності, про що зазначається в акті перевірки. ( Абзац другий пункту 5.2 розділу 5 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі N 38 від 06.12.2011 )

5.3. У разі необхідності використання у змісті акта скорочених назв і загальноприйнятих абревіатур при першому вживанні відповідне словосполучення наводиться повністю з вказівкою в дужках його скороченої назви або абревіатури, які будуть використовуватись далі в тексті.

В акті перевірки та інших матеріалах не допускаються різного роду виправлення цифрових показників, дат та інших відомостей.

5.4. При складанні акта перевірки повинна бути додержана об'єктивність і вичерпність опису виявлених фактів і даних.

5.5. Акт складається в останній день перевірки в двох примірниках та підписується усіма особами, які брали участь у її проведенні.

Керівник або уповноважений представник суб'єкта, діяльність якого підлягає перевірці, засвідчує ознайомлення з актом перевірки своїм підписом на акті із зазначенням дати. Ознайомлення з актом перевірки представником суб'єкта, діяльність якого підлягає перевірці, засвідчується підписом та засвідченою копією довіреності (наказу, розпорядження тощо), яка додається до акта. У випадку відмови керівника чи представника суб'єкта, діяльність якого підлягає перевірці, від ознайомлення з актом перевірки у акті про це робиться відповідна відмітка. ( Абзац другий пункту 5.5 розділу 5 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі N 38 від 06.12.2011 )

5.6. В акті перевірки фіксуються:

а) дата складання акта;

б) місце складання акта;

в) найменування суб'єкта, діяльність якого підлягає перевірці;

г) перелік присутніх осіб та їх місце проживання; ( Підпункт "г" пункту 5.6 розділу 5 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі N 38 від 06.12.2011 )

ґ) предмет перевірки;

д) ознаки виявлених під час перевірки порушень із зазначенням норм законів України та підзаконних нормативно-правових; ( Підпункт "д" пункту 5.6 розділу 5 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі N 38 від 06.12.2011 )

е) результати перевірки з усіх питань, що підлягали з'ясуванню;

є) об'єктивна оцінка діяльності суб'єкта, діяльність якого підлягає перевірці, щодо додержання законодавства про захист суспільної моралі;

ж) аналіз, висновки та пропозиції з усіх питань перевірки;

з) прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, уповноваженої на проведення перевірки або членів робочої групи.

В акті перевірки зазначаються всі документи (або їх відсутність), на підставі яких робляться висновки щодо дотримання суб'єктом, діяльність якого підлягає перевірці, вимог чинного законодавства у сфері захисту суспільної моралі, відомості про надані для перегляду матеріали та проведення фото- і відеозйомки. ( Пункт 5.6 розділу 5 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі N 38 від 06.12.2011 )

5.7. Результати перевірки викладаються в акті на підставі перевірених відомостей та фактів, що випливають із наявних оригіналів документів суб'єкта, діяльність якого підлягає перевірці.

Не допускається включення до акта перевірки висновків, пропозицій та відомостей, не підтверджених відповідними документами.

5.8. Кожний акт перевірки має свій власний номер та дату. Акти перевірки реєструються структурним підрозділом апарату Національної комісії, відповідальним за документообіг, у книзі обліку актів перевірок (додаток 4), яка прошнуровується, пронумеровується та скріплюється печаткою Національної комісії.

5.9. Копія акта перевірки, в термін не більше п'яти робочих днів після закінчення перевірки, вручається під розписку на оригіналі акта керівнику суб'єкта, діяльність якого перевірялася, або надсилається йому рекомендованим листом із зворотнім повідомленням про вручення поштового відправлення.

5.10. Термін зберігання в Національній комісії актів перевірок та інших матеріалів, доданих до них, що стосуються проведення перевірки, складає 5 років.

5.11. У разі незгоди з результатами перевірки керівник або уповноважений представник суб'єкта, діяльність якого перевірялася, може викласти у акті свої зауваження, які є його невід'ємною частиною.

6. Порядок розгляду результатів перевірки

6.1. Керівник робочої групи з проведення перевірки, або працівник, що безпосередньо здійснював перевірку, протягом п'яти робочих днів після її завершення доповідає керівництву Національної комісії про результати перевірки. Також для розгляду надається акт перевірки з відміткою про вручення його керівнику чи уповноваженому представнику суб'єкта, діяльність якого перевірялася, та інші матеріали, що стосуються ходу і результатів перевірки.

6.2. За результатами розгляду акта та матеріалів щодо проведення перевірки Голова Національної комісії приймає рішення щодо:

а) надання рекомендацій та внесення пропозицій суб'єкту, діяльність якого перевірялася, стосовно припинення дій, які містять ознаки порушення законодавства про захист суспільної моралі, усунення причин виникнення цих порушень і умов, що їм сприяють, а в разі, якщо порушення припинено, - щодо вжиття заходів для усунення наслідків цих порушень;

б) внесення пропозицій стосовно притягнення суб'єктів, діяльність яких перевірялася, до передбаченої законодавством відповідальності;

в) інформування відповідних державних органів про встановлення фактів порушення законодавства України, реагування на які не відноситься до компетенції Національної комісії;

г) необхідності проведення експертизи;

ґ) внесення питання за результатами перевірки на розгляд Національної комісії. ( Підпункт пункту 6.2 розділу 6 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі N 38 від 06.12.2011 )

Додаток 1
до п. 2.7 Інструкції
про порядок проведення
перевірок Національною
експертною комісією
України з питань захисту
суспільної моралі

(Додаток 1 не наводиться)

( Додаток 1 в редакції Рішення Національної експертної комісії
України з питань захисту суспільної моралі N 38 від 06.12.2011 )

Додаток 2
до п. 2.8 Інструкції
про порядок проведення
перевірок Національною
експертною комісією
України з питань захисту
суспільної моралі

(Додаток 2 не наводиться)

( Додаток 2 в редакції Рішення Національної експертної комісії
України з питань захисту суспільної моралі N 38 від 06.12.2011 )

Додаток 3
до п. 5.1 Інструкції
про порядок проведення
перевірок Національною
експертною комісією
України з питань
захисту суспільної
моралі

(Додаток 3 не наводиться)

( Додаток 3 в редакції Рішення Національної експертної комісії
України з питань захисту суспільної моралі N 38 від 06.12.2011 )

Додаток 4
до п. 5.8 Інструкції
про порядок проведення
перевірок Національною
експертною комісією
України з питань
захисту суспільної моралі

                              КНИГА
обліку актів перевірок

------------------------------------------------------------------
|N з/п|Номер | Дата | Результати |Хто склав (П.І.Б.| Примітка |
| | акта |складання| розгляду | осіб, що | |
| | | акта | акта | склали акт) | |
------------------------------------------------------------------