ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
КИЇВСЬКА РЕГІОНАЛЬНА МИТНИЦЯ
НАКАЗ
25.04.2008 N 391
Про скасування наказу та введення в дію
тимчасової технологічної схеми митного оформлення
вантажів із застосуванням ВМД у ВМП
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Київської
регіональної митниці
N 298 від 02.04.2009 )
З метою приведення нормативно-правових актів митниці у відповідність до технологій затверджених наказами Державної митної служби України, наказую:
1. Скасувати Технологічну схему митного оформлення вантажів із застосуванням ВМД у відділі митних платежів, затверджену наказом Київської регіональної митниці від 31.10.03 N 1224 (зі змінами та доповненням).
2. Затвердити та ввести в дію Тимчасову технологічну схему митного оформлення вантажів із застосуванням ВМД у відділі митних платежів.
3. Начальнику відділу митних платежів Кульбако Ю.О. забезпечити виконання вимог наказу Київської регіональної митниці від 01.08.07 N 659 "Про затвердження Рубрикатора нормативно-правових актів, що застосовуються при здійсненні митної справи в КРМ".
4. Начальникам митних постів, відділам митного оформлення провести вивчення та використання особовим складом даної Тимчасової технологічної схеми при митному оформлені вантажів.
5. Начальнику загального відділу Балковій Н.В. довести даний наказ до відома підрозділів митниці, згідно з розрахунком розсилки.
6. Начальнику відділу митних платежів Кульбако Ю.О. забезпечити контроль виконання вимог тимчасової технологічної схеми особовим складом відділу.
Загальний контроль залишаю за собою.
Начальник митниці А.В.Макаренко
Затверджую
Начальник Київської
регіональної митниці
__________ А.В. Макаренко
25 квітня 2008 р.
Тимчасова технологічна схема
митного оформлення вантажів із застосуванням ВМД у ВМП
Зміст
1. Загальні положення.
2. Порядок контролю надходження коштів на розрахунковий рахунок Київської регіональної митниці з розрахункового рахунку Головного управління державного казначейства України у м. Києві.
3. Порядок списання нарахованих митних платежів з особових рахунків суб'єктів ЗЕД.
4. Порядок митного оформлення вантажної митної декларації з використанням податкового векселя при сплаті ПДВ.
5. Порядок митного оформлення товарів з наданням податкових пільг.
6. Порядок митного оформлення, обліку і погашення простих векселів на суму мита, при ввезенні товару на митну територію України, в якості внеску іноземного інвестора до статутного фонду підприємства з іноземними інвестиціями, а також за договорами (контрактами) про спільну інвестиційну діяльність.
7. Ведення залишків на особових рахунках суб'єктів ЗЕД.
8. Порядок прийому та видачі номерних штампів " Київська регіональна митниця. Сплачено" у Групах.
9. Порядок взаємодії відділу митних платежів та служби фінансів, бухгалтерського обліку та звітності.
1. Загальні положення
1.1. Дана технологія розроблена відповідно до вимог наказу Держмитслужби від 02.10.07 р. N 815 "Про затвердження типового положення про відділ митних платежів регіональної митниці, митниці", наказу Київської регіональної митниці від 22.11.07 р. N 990 "Положення про відділ митних платежів Київської регіональної митниці", наказу Держмитслужби від 07.11.07 р. N 933 "Про внесення змін до наказу Держмитслужби від 09.07.97 р. N 307", наказу Міністерства фінансів України, Держмитслужби від 24.01.06 р. N 25/44 "Про затвердження Порядку розрахунково-касового обслуговування через органи Державного казначейства України митних та інших платежів, які вносяться до/або під час митного оформлення", наказу Держмитслужби від 20.07.07 р. N 618 "Про затвердження порядку повернення платниками податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами", наказу Держмитслужби від 20.07.07 р. N 615 "Про затвердження порядку ведення митними органами оперативного обліку коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митних органів як передоплата (доплата), і сум митних та інших платежів, які сплачуються платниками податків під час митного оформлення товарів", наказу Держмитслужби, Державного казначейства України від 20.07.07 р. N 611/147 "Про затвердження Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи", наказу Держмитслужби від 25.01.07 р. N 48 "Про введення в дослідну та постійну експлуатацію програмно-інформаційного комплексу "Інспектор-2006", наказу Держмитслужби від 26.12.03 N 913 "Про Порядок здійснення контролю за ввезенням на митну територію України окремих товарів цільового призначення" та визначає схему роботи відділу митних платежів і узгоджує питання взаємодії відділу митних платежів з іншими підрозділами Київської регіональної митниці, що виникають в діяльності цих підрозділів.
1.2. Терміни, що вживаються в даній Технологічній схемі.
Відділ митних платежів структурно розподіляється на Відділ, Групи митних платежів при відділах митного оформлення, та Сектор визначення походження товарів.
Окремі підрозділи у даній технологічній схемі вживаються у такому значенні:
Під Відділом - підрозділ відділу митних платежів, розташований за адресою б-р Лепсе 8а.
Під Групою - підрозділ відділу митних платежів, розташований при ВМО Київської регіональної митниці або посадова особа митного органу до компетенції якої віднесено забезпечення правильності нарахування митних платежів.
Під ВМО - митні пости та інші підрозділи КРМ, які проводять митне оформлення вантажів.
1.3. Прийняття ВМД для нарахування та справляння митних платежів проводиться згідно наказу Держмитслужби від 20.04.05 N 314 "Про затвердження Порядку здійснення митного контролю й митного оформлення товарів із застосуванням вантажної митної декларації. ( Пункт 1.3 в редакції Наказу Київської регіональної митниці N 298 від 02.04.2009 )
2. Порядок контролю надходження коштів
на розрахунковий рахунок Київської регіональної митниці
з розрахункового рахунку Головного управління
державного казначейства України у м. Києві
(далі Казначейство)
2.1. Уповноваженою особою Відділу отримується модемним зв'язком виписка банку та виписка Казначейства про перерахування митних та інших платежів, які вносяться до/або під час митного оформлення.
Кошти надходять з рахунку Казначейства на рахунок Київської регіональної митниці та автоматично розподіляються по особовим рахункам суб'єктів ЗЕД (особові рахунки суб'єктів ЗЕД ведуться в електронному вигляді).
2.2. У разі відсутності надходження коштів до Київської регіональної митниці на особовий рахунок суб'єкта ЗЕД митне оформлення товару не проводиться.
3. Порядок списання нарахованих митних платежів
з особових рахунків суб'єктів ЗЕД
3.1. Проводиться перевірка наявності коштів суб'єктів ЗЕД (митного брокера) по сплаті митних платежів та податків в електронному вигляді.
3.2. До виключної компетенції інспекторського складу Відділу та Групи належить контроль за правильністю даних, вказаних у таких графах ВМД: 23, 34, 36, 47, 48, В.
З метою здійснення такого контролю Відділ та Групи використовують інформацію, достовірність якої перевіряється іншими підрозділами митниці, у тому числі за графами ВМД 12, 15, 22, 24, 31, 33, 37, 41.
3.3. Перевіряється правильність застосування валютного курсу.
3.4. Перевіряється правильність визначення країни походження згідно пред'явлених документів. У разі виникнення спірних питань при визначенні країни походження товарів на підставі наданих документів, а також у випадках, встановлених нормативними документами, інспектор Групи готує запит у встановленій формі до Сектору визначення країни походження товарів. Після отримання рішення завершує даний етап контролю.
3.5. Перевіряється правильність нарахування митних зборів, податків та інших платежів, згідно чинного законодавства.
3.6. Співробітники Груп, як правило, повинні обмежуватися мінімальною кількістю документів, для забезпечення повноти нарахування податків і зборів у повному обсязі.
3.7. Співробітники Груп несуть відповідальність за правильність нарахування митних платежів по даним, вказаним у відповідних графах ВМД.
3.8. Проводиться списання коштів в електронному вигляді з особового рахунку суб'єкта ЗЕД у відповідності із нарахованими митними платежами по вантажній митній декларації. При виникненні технічної помилки інспектор Групи може вносити відповідні корективи до особового рахунку.
3.9. У разі змін в законодавстві України будуть внесені відповідні зміни в дану технологію.
3.10. Моніторинг оформлень здійснюється інспекторським складом, згідно своїх службових обов'язків, в електронному вигляді.
4. Порядок митного оформлення ВМД
з використанням податкового векселя при сплаті ПДВ
При зверненні суб'єкта ЗЕД з приводу оформлення ВМД, в якій засобом платежу по ПДВ використовується податковий вексель, проводиться митне оформлення за наступною схемою:
4.1. Інспектором ВМО перевіряються всі необхідні документи для митного оформлення згідно існуючих технологічних схем, додатково перевіряється наявність документів, визначених законодавством, які дають право приймати ВМД до оформлення зі сплатою ПДВ по векселю.
Також перевіряє три екземпляри податкового авальованого векселю (перший примірник податкового векселю - це оригінал вексельного бланка, придбаного платником в установі банку; другий і третій примірники податкового векселя - це ксерокопії оригіналу вексельного бланка (неоформленого першого примірника), заповнених друкованим або недрукованим способами (екземпляри векселю повинні бути пронумеровані: N 1, N 2, N 3).
Податковий вексель повинен бути оформлений згідно з п.3. Постанови Кабінету Міністрів України від 13 липня 1998 р. N 1076 "Про внесення змін і доповнень до Порядку випуску, обігу та погашення векселів, які видаються на суму податку на додану вартість при ввезенні (пересиланні) товарів на митну територію України".
При відповідності документів даному переліку, інспектор ВМО проставляє на всіх аркушах ВМД штамп "Під митним контролем" та присвоює реєстраційний номер. В разі подання неповного комплекту документів, інспектор відмовляє в митному оформленні згідно законодавства.
4.2. Інспектор Групи приймає документи до митного оформлення при наявності на всіх аркушах ВМД реєстраційного номеру, штампу "Під митним контролем" та штампу на ДМВ "митну вартість визнано", перевіряє правильність нарахування митних платежів, згідно існуючої технології, звертає особливу увагу на суму ПДВ, яка зазначена у ВМД та податковому векселі (вони повинні співпадати), перевіряє правильність заповнення векселя, наявність необхідних документів та наявність всіх підстав для застосування податкового векселя.
В разі відсутності зауважень ставиться штамп "Сплачено", дата N ВМД та підпис на всіх примірниках векселя та ВМД згідно технології, після чого всі документи та три примірника векселя повертаються суб'єкту ЗЕД.
В разі відмови всі екземпляри векселя повертаються суб'єкту.
4.3. Інспектор ВМО приймає ВМД, при наявності на ній штампу "Відділ статистики", штампу "Під митним контролем" та штампу "Сплачено" завершує процедуру митного оформлення згідно технологічної схеми, та проставляє особисту печатку і підпис на всіх примірниках ВМД.
На зворотньому боці трьох екземплярів податкового векселя робиться запис: "N ВМД та дата оформлення" і засвідчується особистою печаткою та підписом.
4.4. Три екземпляри векселя, з відмітками інспекторів ВМО та Групи, повертаються суб'єкту ЗЕД для подальшого обліку у Відділі, а весь пакет оформлених документів залишається у інспектора ВМО.
4.5. Суб'єкт ЗЕД звертається у Відділ, де пред'являє облікову картку акредитації у ВМО, ксерокопію ВМД , свідоцтво платника ПДВ, ксерокопію першого примірника векселя та три екземпляри векселя. Інспектор Відділу заносить всю необхідну інформацію у журнал обліку податкових векселів.
У правому верхньому куті векселя проставляється номер по порядку згідно журналу (на всіх трьох екземплярах номер повинен співпадати).
На зворотньому боці другого примірника векселя робиться запис: "Взято на облік", ставиться дата, підпис, прізвище та засвідчується штампом "Київська регіональна митниця. Для обліку простих векселів". Перший екземпляр векселя вилучається для відправки відповідним податковим органам. Другий та третій екземпляри віддаються на руки суб'єкту ЗЕД. У справах Відділу залишаються ксерокопії векселя, копія карточки акредитації, свідоцтва платника ПДВ, копія ВМД.
4.6. Суб'єкт ЗЕД звертається у відділ митного оформлення, пред'являє два примірники векселя, інспектор ВМО перевіряє, що векселі взяті на облік у митниці, після чого віддає оформлені у митному відношенні документи суб'єкту. Третій примірник векселя повертається суб'єкту ЗЕД.
4.7. Відділ кожні три дні передає оригінали векселів за номерними реєстрами, у загальний відділ для відправки відповідним податковим органам листами з повідомленнями. Реєстр повинен бути підписаний керівництвом та зареєстрований у загальному відділі.
Інспектор Відділу, відповідальний за роботу з векселями, особисто контролює отримання з загального відділу другого екземпляра реєстру та корінця повідомлення про вручення. Реєстр та корінець повідомлення підшивається до окремої папки, згідно порядкових номерів.
Другий примірник векселя, на якому наявні всі відмітки митниці (штамп "Сплачено", штамп "Київська регіональна митниця. Для обліку простих векселів", особиста печатка інспектора) підшивається у випуск.
5. Порядок митного оформлення товарів
з наданням податкових пільг
5.1. Перевіряються підстави для надання пільг та преференції і правильність їх застосування у відповідності з чинним законодавством.
5.2. Після завершення процедури нарахування та списання митних платежів, інспектор Групи анулює оригінали документів, які надають пільги по сплаті податків під час митного оформлення (сертифікати походження, Довідки Мінекономіки, Посвідчення Національного космічного агентства, та інше), та повертає їх суб'єкту ЗЕД, або митному брокеру для подальшої передачі інспектору оперативного підрозділу для завершення процедури митного оформлення та формування архіву митниці.
5.3. Анулювання проводиться шляхом проставлення в правому верхньому куті оригіналу документу штампу "Київська регіональна митниця. Сплачено", номера ВМД, дати та засвідчується підписом інспектора Групи.
5.4. З метою забезпечення справляння в повному обсязі податків і зборів при митному оформленні окремих видів товарів цільового призначення, постконтроль здійснюється шляхом перевірки відомостей звіту про цільове використання, що надається суб'єктом ЗЕД в довільній формі за підписом керівника підприємства та засвідчується печаткою.
6. Порядок митного оформлення, обліку і погашення
простих векселів на суму мита, при ввезенні товару
на митну територію України, в якості внеску
іноземного інвестора до статутного фонду
підприємства з іноземними інвестиціями,
а також за договорами (контрактами)
про спільну інвестиційну діяльність
6.1. Інспектор ВМО перевіряє фірму - імпортера, вказану у ВМД (згідно технологічної схеми оформлення вантажів у відділі), перевіряє, чи зазначено даний вантаж в установчих документах суб'єкта ЗЕД, проставляє номерний штамп "Під митним контролем" та присвоює реєстраційний номер ВМД.
6.2. Для взяття векселю на облік суб'єкт ЗЕД звертається до Відділу та надає інспектору наступні документи:
а) ВМД з реєстраційним номером та номерним штампом "Під митним контролем";
б) Установчі документи (статут, статутний договір, або договір (контракт) про спільну інвестиційну діяльність), зареєстровані згідно чинного законодавства;
в) Рахунок - фактуру або інвойс, з відмітками прикордонної митниці;
г) Лист інвестора, який підтверджує те, що дане майно є внеском до статутного фонду (якщо в рахунку-фактурі або інвойсі, з відмітками прикордонної митниці, вказано, що даний вантаж є інвестицією - лист від інвестора не потрібний).
д) У випадку оформлення автомобіля - технічний паспорт, або інший документ з технічними характеристиками (об'єм двигуна, рік випуску і т.п.);
ж) Інші товаросупровідні документи;
з) Облікову картку акредитації в відділі митного оформлення Київської регіональної митниці;
і) Оригінал простого векселю на суму ввізного мита з двома копіями (згідно ПКМУ від 07.08.96 р. N 937, п.5 );
к) Ксерокопії документів зазначених в пунктах а) - з).
6.3. Інспектор Відділу залишає ксерокопії документи, зазначені у п.6.2 розділу 6, у справах Відділу, та при відсутності зауважень щодо митного оформлення, ставить вексель на контроль.
6.4. Після взяття векселя на облік, інспектор Відділу на оригіналі векселя та двох копіях (з оригінальними печатками підприємства) робить запис: "Взято на облік N ____ від "__" _________ 20__ р., прізвище, підпис". Вексель засвідчується підписом керівництва Київської регіональної митниці та печаткою митниці. Оригінал векселя залишається в справах Відділу, а дві копії (з оригінальними печатками митниці) віддаються на руки суб'єкту ЗЕД для проведення митного оформлення та для відмітки податкового органу про зарахування майна на баланс суб'єкта ЗЕД. Вексель реєструється у "Журналі обліку простих векселів на мито".
6.5. При оформленні ВМД інспектор ВМО робить відмітку на обох копіях векселю: "Оформлено по ВМД N ___ від "__" ______ 20__ р.", ставить підпис, засвідчує номерною печаткою та повертає їх суб'єкту ЗЕД для відмітки податкового органу про зарахування майна на баланс суб'єкта ЗЕД.
6.6. Для погашення векселя суб'єкт ЗЕД, не пізніше 30 календарних днів з дня оформлення ВМД, здає копію векселя з оригіналом відбитки печатки Державної податкової інспекції про зарахування майна на баланс суб'єкта ЗЕД та ксерокопію у Відділ.
6.7. Якщо вексель не погашено протягом 30 календарних днів з дня оформлення ВМД, векселедавець зобов'язаний внести плату за векселем протягом п'яти календарних днів на рахунок Київської регіональної митниці. У тексті платіжного доручення додатково до встановленого зазначається: "За векселем від "__" _________ 20__ р. N ___ в оплату ввізного мита". Крім того, векселедавець звертається до керівництва митниці з заявою про погашення векселя.
6.8. У випадку, коли векселедавець, протягом п'яти календарних днів після настання терміну внесення плати за векселем не звернувся до керівництва митниці про його погашення, сума ввізного мита по векселю стягується митницею у безспірному порядку, разом з пенею за весь час заборгованості, у розмірах передбачених законодавством, включаючи день сплати.
7. Ведення залишків на особових рахунках суб'єктів ЗЕД
7.1. Інспектори Груп контролюють поточний стан особових рахунків в розрізі суб'єктів ЗЕД.
7.2. Щоденно перевіряються обороти по особовим рахункам суб'єктів ЗЕД у розрізі видів платежів та способів платежів.
7.3. Старші Груп та уповноважені інспектори контролюють субрахунки в розрізі суб'єктів ЗЕД.
Субрахунки
0 - попередня оплата за митне оформлення;
5 - податкові зобов'язання та борги (цільові платежі по погашенню податкових зобов'язань та боргів);
7 - повернення коштів згідно висновку (залишки попередньої оплати, які повертаються за зверненнями суб'єктів ЗЕД митницею на його рахунки).
7.4. Щорічно проводяться акти звірки в розрізі стягнених платежів та залишків на особових рахунках суб'єктів ЗЕД.
8. Порядок прийому та видачі номерних штампів
"Київська регіональна митниця. Сплачено" у Групах
8.1. По закінченню робочого часу інспектор Групи здає до ВМО номерний штамп "Сплачено" в індивідуальній валізі, яка пломбується їм особисто або старшим Групи чи зміни.
8.2. Валізи зберігаються у сейфі ВМО. Інспектор Групи здає опломбовану валізу заступнику начальника ВМО або особі відповідальній за здачу (видачу) особистого митного забезпечення.
8.3. Про здачу (видачу) штампу "Сплачено" інспектор Групи розписується у журналі, в якому контролюється здача (видача) особистого митного забезпечення ВМО (П.І.Б., N штампу, підпис та час).
8.4. Відповідальність за збереження зданих до ВМО штампів "Сплачено" несе особа ВМО, відповідальна за їх здачу (видачу).
9. Порядок взаємодії ВМП та служби фінансів,
бухгалтерського обліку та звітності
9.1. Щоденно до Відділу надходить інформація з оперативних підрозділів по нарахуванню коштів за оформленими ВМД форми МД-2, МД-1, М-15, М-16 в розрізі видів митних податків і зборів.
9.2. На підставі відомостей, що надійшли з оперативних підрозділів формуються наступні реєстри:
- "Реєстр належних до перерахування митних платежів у торговому обігу за оформленими в повному обсязі ВМД по КРМ".
- "Реєстр належних до перерахування податків та зборів у неторговому обігу, за оформленими в повному обсязі ВМД по КРМ".
- "Реєстр належних до перерахування податків та зборів сплачених за квитанцією МД-1, М-15, М-16 по КРМ".
9.3. Щоденно, до 12 години до Служби фінансів, бухобліку та звітності надаються вищезазначені реєстри в 2-х екземплярах, підписані керівництвом Відділу: один екземпляр залишається у Службі фінансів, бухобліку та звітності, а другий, підписаний інспектором Служби фінансів, бухобліку та звітності, відповідальним за прийом Реєстрів, залишається у Відділі.
9.4. Щоденно, до 10 години, на виконання листа ДМСУ від 25.02.02 N 11/1-13-1708-ЕП "Щодо розрахунків з державним бюджетом" Службою фінансів, бухобліку та звітності до Відділу надається довідка про перерахування митних платежів та зборів до держбюджету за попередній день.
9.5. Помісячно, 1-го числа на виконання наказу ДМСУ від 04.01.03 р. N 2 "Про затвердження форм відомчої статистичної звітності регіональних митниць, митниць та порядків їх заповнення" Службою фінансів, бухобліку та звітності до Відділу надається довідка про суми митних платежів по торговому та неторговому обігу, що перераховані до Держбюджету за минулий місяць.
9.6. Форми обліку та звітності, що надаються до Служби фінансів, бухобліку та звітності, ведуться та складаються за допомогою ПЕОМ "Інспектор 2006" та зберігаються у твердих та електронних копіях.
Примірники щоденного та щомісячного звітів, що надаються до Служби фінансів, бухобліку та звітності, підшиваються та зберігаються у Відділі.
9.7. Щоденно, інспектором Відділу ведуться відомості про перерахування коштів до Держбюджету. На підставі вищезазначених відомостей та на підставі довідки Служби фінансів бухобліку та звітності щомісячно здійснюються звірення сум митних та інших платежів, що підлягали перерахуванню і перерахуванню до Держбюджету в торговому та неторговому обігу. Результати звірки оформлюються відповідними актами згідно наказу Держмитслужби від 20.07.2007 за N 615, які складаються в 2-х примірниках.
9.8. Інспекторами Відділу ведеться реєстр платників податків, кошти яких перебувають на відповідному рахунку без використання більше 1095 днів згідно додатку 5 наказу Держмитслужби від 20.07.2007 за N 615.
Начальник ВМП Ю.О.Кульбако