Документ втратив чиннiсть!

МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ

НАКАЗ
04.11.2003 N 12
96

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
13 травня 2004 р.за N 598/9197

(Інструкція втратила чинність на підставі Наказу
Міністерства внутрішніх справ України
N 1146 від 01.11.20
16)

Інструкція
про організацію проведення періодичних
медичних оглядів та диспансеризації в
лікувально-профілактичних закладах МВС України

1. Загальні положення

1.1. Періодичні медичні огляди та диспансеризація в лікувально-профілактичних закладах МВС України проводяться відповідно до Основ законодавства України про охорону здоров'я ( 2801-12 ), Закону України "Про охорону праці" ( 2694-12 ).

1.2. Проведення періодичних медичних оглядів та диспансеризації полягає в активному спостереженні за фізичним станом, збереженні здоров'я осіб рядового і начальницького складу, працівників органів внутрішніх справ, військовослужбовців, працівників внутрішніх військ МВС України (далі - внутрішні війська), вивченні та поліпшенні умов праці і побуту, а також в запобіганні захворюванням шляхом проведення відповідних лікувально-профілактичних, санітарно-гігієнічних і соціальних заходів.

2. Організація проведення періодичних
медичних оглядів

2.1. Дільничний лікар є організатором диспансерної роботи на своїй лікарській дільниці. На нього покладається основна відповідальність за проведення періодичних медичних оглядів та залучення до цієї роботи лікарів інших спеціальностей.

2.2. Безпосереднє керівництво за проведенням періодичних медичних оглядів здійснюється начальниками терапевтичних відділень поліклінік.

Організація й контроль за ходом диспансеризації здійснюється начальником поліклініки (начальником здоровпункту).

2.3. Періодичним медичним оглядам підлягають:

2.3.1. Особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, військовослужбовці внутрішніх військ.

2.3.2. Державні службовці, які перебувають на посадах в органах внутрішніх справ відповідно до спільного наказу Міністерства охорони здоров'я України, Головного управління Державної служби України, Державного управління справами від 18.02.2003 N 75/24/1 "Про проведення щорічного профілактичного медичного огляду державних службовців", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 6 березня 2003 року за N 184/7505.

2.3.3. Працівники органів внутрішніх справ, які працюють зі шкідливими речовинами і несприятливими промисловими факторами або діяльність яких пов'язана з обслуговуванням населення відповідно до наказів Міністерства охорони здоров'я України від 31.03.94 N 45 "Про затвердження Положення про порядок проведення медичних оглядів працівників певних категорій", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 червня 1994 року за N 136/345; від 23.07.2002 N 280 "Щодо організації проведення обов'язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов'язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 8 серпня 2002 року за N 639/6927.

2.3.4. Особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ( 796-12 ).

2.3.5. Ветерани війни відповідно до наказу Міністерства охорони здоров'я України від 09.12.2002 N 463 "Про затвердження Положення про порядок проведення профілактичних оглядів, медичної реабілітації ветеранів війни".

2.4. Періодичні медичні огляди проводяться на поточних лікарських прийомах при зверненні в лікувальний заклад з приводу хвороби, під час попередніх медичних оглядів при прийманні на роботу, направленні на навчання, медичних оглядів при оформленні санаторно-курортних карт, медичних довідок у будинки відпочинку, учбові заклади і т. ін., пов'язаних із спортивно-масовими заходами, при обстеженні осіб, які перехворіли на інфекційні захворювання або були з останніми в контакті, при проходженні стаціонарного, реабілітаційного і санаторно-курортного лікування.

2.5. Періодичні медичні огляди осіб, які в поточному році оформлялися на службу в органи внутрішніх справ, внутрішні війська, обмежуються оглядом при вступі на роботу.

2.6. Перед початком періодичного медичного огляду складаються план і графік проведення і подаються на затвердження керівництва головних управлінь МВС України (далі - ГУМВС України) в Автономній Республіці Крим (далі - АР Крим), місті Києві, Київській області, управлінь МВС України (далі - УМВС України) в областях, місті Севастополі, на транспорті, командирам військових з'єднань, частин і підрозділів внутрішніх військ.

2.7. Санітарно-епідеміологічною службою МВС України, ГУМВС України в АР Крим, місті Києві, Київській області, УМВС України в областях спільно з адміністрацією та профспілковим комітетом установ і організацій не пізніше 1 грудня попереднього року визначаються контингенти осіб, які підлягають періодичним медичним оглядам.

Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним медичним оглядам, та порядок проведення цих оглядів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2001 N 559.

Санітарно-епідеміологічна служба також здійснює контроль за повнотою охоплення і своєчасністю проведення періодичних медичних оглядів названих контингентів.

2.8. Керівники органів внутрішніх справ, командири військових частин, з'єднань і підрозділів внутрішніх військ несуть персональну відповідальність за своєчасне прибуття підлеглих на періодичний медичний огляд.

2.9. Для огляду осіб рядового і начальницького складу, працівників органів внутрішніх справ, військовослужбовців, працівників внутрішніх військ, які проживають у районах, де відсутні поліклініки МВС України, використовуються можливості державних та комунальних закладів охорони здоров'я.

2.10. У лікувально-профілактичних закладах системи МВС України щорічно створюється комісія для проведення періодичного медичного огляду.

До складу медичної комісії входять: лікар-терапевт, лікар-хірург, лікар-невропатолог, лікар-отоларинголог, лікар-офтальмолог.

2.11. Обов'язковий обсяг клініко-діагностичних досліджень включає: загальний аналіз крові і сечі, аналіз крові на цукор, флюорографічне обстеження органів грудної клітки - 1 раз у 2 роки, електрокардіографічне обстеження, дослідження гостроти зору, пальцеве обстеження прямої кишки (після 35 років), гінекологічний огляд жінок (цитологічне обстеження жінок віком 18-60 років), обстеження молочних залоз у жінок віком від 15 років.

Обсяг обстежень регламентується Указом Президента України від 20 серпня 2001 року N 643/2001 "Про затвердження Національної програми боротьби із захворюванням на туберкульоз на 2002-2005 роки", постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року N 392"Про затвердження Державної програми "Онкологія" на 2002-2006 роки", наказом Міністерства охорони здоров'я України від 29.07.96 N 233 "Про затвердження Інструкцій щодо надання медико-санітарної допомоги хворим на туберкульоз".

2.12. Флюорографічне обстеження військовослужбовців строкової служби внутрішніх військ, курсантів навчальних закладів МВС України та груп ризику проводиться 1 раз на рік.

2.13. Перелік професій, види діяльності, які підлягають огляду в психіатра та нарколога, та критерії їх придатності визначаються за Інструкцією про порядок проведення обов'язкових попередніх та періодичних психіатричних оглядів у системі МВС України та Інструкцією про обов'язковий профілактичний наркологічний огляд і порядок його проведення в системі МВС України, затверджених наказом МВС України від 04.11.2003 N 1296.

2.14. Указаний обсяг обстеження обов'язковий при періодичних медичних оглядах осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, військовослужбовців внутрішніх військ.

2.15. Періодичні медичні огляди осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи регламентуються наказом Міністерства охорони здоров'я СРСР від 07.05.87 N 640дск і включають додаткові клініко-діагностичні дослідження: розгорнутий аналіз крові (підрахунок кількості гемоглобіну, еритроцитів, лейкоцитів, тромбоцитів, ретикулоцитів, лейкоцитарної формули); коагулограму; тимолову пробу, визначення активності аланінамінотрансферази, аспартатамінотрансферази, лужної фосфатази, рівня загального холестерину, бета-ліпопротеїдів, прямого білірубіну навіть при нормальних показниках загального; білок і білкові фракції; ультразвукове дослідження органів черевної порожнини та щитоподібної залози.

Особам, які перехворіли на гостру променеву хворобу, указані дослідження проводяться 1 раз у півроку.

2.16. У залежності від характеру несприятливих промислових факторів і впливу шкідливих речовин обсяг обстеження осіб, які працюють з ними, доповнюється відповідними спеціальними методами досліджень при погодженні з санітарно-епідеміологічною станцією.

2.17. В окремих випадках, при достатній підготовці лікаря-терапевта (наявність першої або вищої кваліфікаційної категорії), лікар-терапевт визначає доцільність участі в періодичному медичному огляді лікарів спеціалістів, про що робиться відповідний запис у медичній карті амбулаторного хворого.

2.18. Для організації занять та складання нормативів з фізичної підготовки і відповідно до віку та стану здоров'я за результатами періодичних медичних оглядів особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, військовослужбовці внутрішніх військ поділяються на медико-вікові групи.

2.19. На підставі результатів періодичного медичного огляду складається висновок про стан здоров'я та щодо можливості допущення осіб рядового і начальницького складу, працівників органів внутрішніх справ, військовослужбовців, працівників внутрішніх військ до роботи в конкретному виробництві за професією.

2.20. Працівники лікувально-профілактичних закладів МВС України несуть відповідальність згідно із законодавством за відповідність медичного висновку фактичному стану здоров'я особи.

2.21. Особи рядового і начальницького складу, працівники органів внутрішніх справ, військовослужбовці, працівники внутрішніх військ, які не пройшли обов'язкові попередні або періодичні медичні огляди в установлений термін, до роботи не допускаються.

3. Диспансерний облік

3.1. Норми та критерії диспансерного обліку встановлюються наказом Міністерства охорони здоров'я України від 28.12.2002 N 507 "Про затвердження нормативів надання медичної допомоги та показників якості медичної допомоги".

3.2. При тих формах захворювань, де обстеження рекомендується проводити один раз на рік, воно проводиться в процесі періодичних медичних оглядів.

3.3. Диспансерний облік осіб, хворих на туберкульоз, шкірно-венеричні, психічні, онкологічні та інші захворювання, може проводитись у відповідних державних та комунальних закладах охорони здоров'я на загальних засадах.

3.4. Диспансерний облік осіб рядового і начальницького складу, працівників органів внутрішніх справ, військовослужбовців, працівників внутрішніх військ, які проживають у районах, де відсутні поліклініки МВС України, здійснюється державними та комунальними закладами охорони здоров'я на загальних засадах.

3.5. Щодо кожної особи, яка взята на диспансерний облік, виробляються індивідуальні плани лікувально-профілактичних і оздоровчих заходів, у яких з метою збереження здоров'я і працездатності рекомендують: лікування у поліклініці, стаціонарі, реабілітаційному, санаторно-курортному закладі; короткочасне звільнення від роботи і фізичної підготовки; дієтичне харчування.

4. Документація

4.1. У поліклініках (амбулаторіях, здоровпунктах) МВС України використовується облікова статистична документація, затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 27.12.99 N 302 "Про затвердження форм облікової статистичної документації, що використовується в поліклініках (амбулаторіях)". Основними документами є медична карта амбулаторного хворого (форма N 025/о) і контрольна карта диспансерного нагляду (форма N 030/о).

4.2. До медичної карти амбулаторного хворого вносяться дані первинного й періодичних медичних оглядів, зміни, які відбулися в стані здоров'я, умови праці, побуту. Епікризи складаються не менше ніж за повний календарний рік нагляду, але не рідше одного разу на рік, у них повинно бути вказано: розгорнутий діагноз, плани лікувально-оздоровчих заходів, частота і строки повторних обстежень на протязі року.

4.3. З метою контролю на кожного взятого під диспансерний облік заповнюється контрольна карта диспансерного нагляду, яка є оперативним документом для здійснення контролю за виконанням розпоряджень лікаря, через це вона має тільки необхідні для цього дані.

4.4. Контрольні карти диспансерного нагляду рекомендують маркувати відповідно до нозологічних форм і зберігати в ящику-картотеці в лікаря відповідної спеціальності в залежності від строку відвідування, призначеного лікарем.

4.5. Один і той самий хворий може перебувати на диспансерному обліку одночасно в декількох лікарів різних спеціальностей.

У даному випадку, хоч контрольну карту диспансерного нагляду веде кожний спеціаліст за конкретним захворюванням, усі дані про проведення диспансерного обліку хворого повинні бути зосереджені в дільничного лікаря-терапевта і внесені в медичну карту амбулаторного хворого.

4.6. Якщо у хворого виявляється декілька захворювань, що потребують диспансерного обліку в одного й того самого лікаря, заповнюється одна контрольна карта диспансерного нагляду, у яку заносяться основний і супутні діагнози та строки відвідування лікаря.

5. Аналіз результатів періодичних медичних
оглядів, диспансерного обліку
та їх ефективності

5.1. Аналіз здійснюється за двома напрямками: оцінка якості і результативності організаційних заходів; оцінка ефективності проведення комплексу лікувально-профілактичних і оздоровчих заходів серед осіб, які перебувають під диспансерним обліком.

5.2. Для оцінки якості й результативності організаційних заходів періодичних медичних оглядів та диспансерного обліку обчислюються і аналізуються такі показники:

а) повнота (відсоток) охоплення періодичними медичними оглядами;

б) відсоток виявлення захворювань під час періодичних медичних оглядів;

в) своєчасність виявлення захворювань у різних стадіях;

г) своєчасність узяття на диспансерний облік з числа осіб, які цього потребують;

і) додержання строків огляду осіб, яких узяли на диспансерний облік;

д) повнота, своєчасність і якість проведення призначених лікувально-профілактичних і оздоровчих заходів.

5.3. Для оцінки ефективності диспансерного обліку аналізуються показники за окремими клінічними нозологічними формами захворювань: частота загострень захворювання; захворюваність з тимчасовою втратою працездатності у випадках і днях за окремим захворюванням; переведення з однієї групи диспансерного обліку в іншу (у зв'язку з одужанням, поліпшенням чи погіршенням стану здоров'я, ускладненням захворювання); первинна інвалідність (за захворюванням, яке є причиною взяття на диспансерний облік); смертність.

5.4. Особи, які зняті з обліку у зв'язку з переведення по службі, виходом на пенсію, виносяться в окрему графу, і цей показник виключається з аналізу.

6. Підбиття підсумків диспансеризації

6.1. Про результати й ефективність періодичних медичних оглядів та диспансерного обліку і їх динаміку начальник відділення заслуховує лікарів відділення один раз на місяць. Керівники відділень один раз на квартал звітують перед начальником поліклініки чи його заступником з медичної частини.

Після закінчення календарного року начальника поліклініки заслуховує начальник відділу - служби охорони здоров'я ГУМВС України в АР Крим, місті Києві, Київській області, УМВС України в областях, місті Севастополі.

6.2. Аналіз результатів диспансеризації і її ефективності заслуховується на оперативних нарадах, засіданнях колегії МВС України, ГУМВС України в АР Крим, місті Києві, Київській області, УМВС України в областях, місті Севастополі, на транспорті.

6.3. Результати проведеної диспансерної роботи з оцінкою якості і ефективності організаційних заходів висвітлюються окремим розділом у річних звітах відділів - служб охорони здоров'я ГУМВС України в АР Крим, місті Києві, Київській області, УМВС України в областях, місті Севастополі, які подаються в Департамент медичного забезпечення та реабілітації МВС України, де підсумовуються і аналізуються.

Начальник Департаменту медичного забезпечення
та реабілітації МВС України полковник міліції С.I.Мудрий