Увага! Це є застаріла редакція документа. На останню редакцію

МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ

Затверджено
Наказ Міністерства
внутрішніх справ України
04.11.2003 N 12
96

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
13 травня 2004 р. за N 604/9203

Інструкція
про обов'язковий профілактичний наркологічний
огляд і порядок його проведення у системі
МВС України

1. Загальні положення

1.1. Первинні (перед початком діяльності), періодичні та позачергові (у процесі діяльності) профілактичні наркологічні огляди громадян проводяться відповідно до Закону України "Про психіатричну допомогу" ( 1489-14 ) та постанови Кабінету Міністрів України від 6 листопада 1997 року N 1238 "Про обов'язковий профілактичний наркологічний огляд і порядок його проведення", зі змінами, унесеними постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 1998 року N 1475.

1.2. Наявність або відсутність наркологічних протипоказань установлюється:

1.2.1. Особам, які вступають на службу на посади рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, вступникам до навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України (далі - МВС України), особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ - відповідно до Порядку проведення військово-лікарської експертизи і медичного огляду військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу у системі МВС України, затвердженого наказом МВС України від 06.02.2001 N 85, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2001 року за N 164/5355.

1.2.2. Особам, які вступають на військову службу у внутрішні війська МВС України (далі - внутрішні війська), вступникам до військових навчальних закладів, військовослужбовцям внутрішніх військ - відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 04.01.94 N 2, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 липня 1994 року за N 177/386.

1.2.3. Особам, яких приймають на посади працівників органів внутрішніх справ, внутрішніх військ, та працівникам органів внутрішніх справ, внутрішніх військ - відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 6 листопада 1997 року N 1238.

2. Порядок проведення наркологічних оглядів

2.1 Обов'язкові первинні наркологічні огляди проводяться:

2.1.1. Особам, які вступають на службу в органи внутрішніх справ, на військову службу у внутрішні війська, вступникам до навчальних закладів МВС України та військових навчальних закладів, - лікарями-психіатрами центрів психіатричної допомоги та професійного психофізіологічного відбору (далі - центри) відділів-служб охорони здоров'я головних управлінь МВС України (далі - ГУМВС України) в Автономній Республіці Крим (далі - АР Крим), місті Києві та Київській області, управлінь МВС України (далі - УМВС України) в областях та місті Севастополі.

2.1.2. Особам, яких приймають на посади працівників органів внутрішніх справ, що обслуговуються лікувально-профілактичними закладами МВС України, - лікарями-психіатрами центрів.

2.1.3. Особам, яких приймають на посади працівників органів внутрішніх справ та внутрішніх військ, що обслуговуються державними та комунальними закладами охорони здоров'я, - лікарями-наркологами цих закладів.

2.2. Обов'язкові періодичні та позачергові наркологічні огляди проводяться:

2.2.1. Особам рядового і начальницького складу, працівникам органів внутрішніх справ, які обслуговуються лікувально-профілактичними закладами МВС України, - лікарями-психіатрами центрів.

2.2.2. Особам рядового і начальницького складу, працівникам органів внутрішніх справ, які обслуговуються державними та комунальними закладами охорони здоров'я, - лікарями-наркологами цих закладів.

2.2.3. Військовослужбовцям та працівникам внутрішніх військ - лікарями-психіатрами управлінь територіальних командувань, з'єднань та військових частин внутрішніх військ.

2.3. Для проходження первинного наркологічного огляду громадянин обов'язково подає: паспорт, інформацію наркологічного закладу за місцем проживання (обслуговування) про звернення за наркологічною допомогою (додаток 1), а військовозобов'язаний додатково - військовий квиток або приписне свідоцтво.

2.4. Для проходження періодичних наркологічних оглядів з метою військово-лікарської експертизи військовослужбовці внутрішніх військ подають до військово-лікарської комісії (далі - ВЛК) медичну книжку військовослужбовця, медичну та службову характеристики, а випускники навчальних закладів МВС України - медичну характеристику випускника навчального закладу МВС України за схемою (додаток 2).

2.5. Обов'язкові первинні, періодичні та позачергові наркологічні огляди осіб рядового і начальницького складу, працівників органів внутрішніх справ, військовослужбовців, працівників внутрішніх військ, які проходять ці огляди в державних та комунальних закладах охорони здоров'я, проводяться на госпрозрахункових засадах, за рахунок коштів замовника (роботодавця).

2.6. Обов'язкові первинні та періодичні наркологічні огляди осіб рядового і начальницького складу, працівників органів внутрішніх справ, військовослужбовців та працівників внутрішніх військ, які проходять огляди в центрах з власної ініціативи для визначення їх придатності до певних видів діяльності (управління автомобілем тощо), проводяться на госпрозрахункових засадах, за рахунок коштів замовника.

2.7. До проведення періодичних наркологічних оглядів керівники (командири) органів (підрозділів, військових частин, закладів, установ) подають до наркологічного (психіатричного) лікувально-профілактичного закладу, де проходять наркологічний огляд їх підлеглі, детальну письмову інформацію (службові характеристики) з викладенням конкретних відомостей про осіб, поведінка яких дає достатні підстави підозрювати в них наявність психічних та поведінкових розладів, обумовлених уживанням психоактивних речовин.

2.8. У разі, якщо стан психічного здоров'я особи погіршується після проведеного огляду і може становити небезпеку для нього або оточуючих, керівник (командир) зобов'язаний відсторонити таку особу від виконання службових обов'язків (роботи) та направити її на позачерговий наркологічний огляд з наданням відповідної інформації (службової характеристики) до наркологічного (психіатричного) лікувально-профілактичного закладу.

2.9. Відповідальність за обов'язкове проходження первинних та своєчасне проходження періодичних наркологічних оглядів особами рядового і начальницького складу, працівниками органів внутрішніх справ, військовослужбовцями, працівниками внутрішніх військ покладається на керівника (командира) органу (підрозділу, військової частини, закладу, установи).

Керівник має право притягнути підлеглого, який ухиляється від проходження огляду, до дисциплінарної відповідальності та зобов'язаний відсторонити його від виконання службових обов'язків (роботи) без збереження грошового утримання (заробітної плати).

2.10. Організація проведення обов'язкових первинних та періодичних наркологічних оглядів у системі МВС України покладається на начальників центрів відділів-служб охорони здоров'я ГУМВС України в АР Крим, місті Києві та Київській області, УМВС України в областях і місті Севастополі та головного психіатра військово-медичного управління Головного управління внутрішніх військ (далі - ГУВВ).

2.11. Медичні працівники лікувально-профілактичних закладів МВС України, які проводять первинні, періодичні та позачергові профілактичні наркологічні огляди, несуть відповідальність за достовірність висновків огляду згідно з чинним законодавством.

2.12. Контроль за якістю проведення первинних, періодичних та позачергових наркологічних оглядів у системі МВС України покладається на начальника Департаменту медичного забезпечення та реабілітації МВС України, начальника військово-медичного управління ГУВВ та начальників відділів-служб охорони здоров'я ГУМВС України в АР Крим, місті Києві та Київській області, УМВС України в областях та місті Севастополі.

3. Обсяги проведення, оформлення та збереження
медичної документації обов'язкових профілактичних
наркологічних оглядів

3.1. Обов'язкові первинні, періодичні та позачергові наркологічні огляди проводяться в обсягах, передбачених Інструкцією про профілактичний наркологічний огляд та його обов'язкові обсяги (далі - Інструкція), затвердженою наказом Міністерства охорони здоров'я (далі - МОЗ) України від 28.11.97 N 339, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11 грудня 1997 року за N 586/2390.

3.2. Дані первинних, періодичних та позачергових наркологічних оглядів оформляються медичною карткою профілактичного наркологічного огляду за формою N 145-о, затвердженою наказом МОЗ України від 28.11.97 N 339.

3.3. Медичні картки профілактичних наркологічних оглядів зберігаються:

3.3.1. На осіб, які вступають на службу до органів внутрішніх справ, внутрішніх військ, на навчання у навчальних закладах МВС України чи військових навчальних закладах, на осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, військовослужбовців внутрішніх військ, які проходять огляд у ВЛК, - у медичних документах ВЛК.

3.3.2. На осіб, яких приймають на посади працівників органів внутрішніх справ, - у лікувально-профілактичному закладі, що проводив огляд.

3.3.3. На осіб рядового і начальницького складу, працівників органів внутрішніх справ, при відсутності наркологічної патології - у медичній карті амбулаторного хворого лікувально-профілактичного закладу МВС України, до якого вони прикріплені на медичне обслуговування, а за наявності наркологічної патології - у медичній карті амбулаторного хворого, що заводиться та зберігається у центрі.

3.3.4. На військовослужбовців внутрішніх військ, при відсутності наркологічної патології, - у медичній книжці військовослужбовця, а за наявності наркологічної патології - у медичній карті амбулаторного хворого, що заводиться і зберігається у психіатра військової частини.

3.4. Якщо за результатами огляду в особи не виявлено наркологічних розладів, то лікар-психіатр готує висновок про відсутність у неї наркологічних протипоказань до конкретного виду діяльності (служби, роботи, професії).

3.5. У разі, якщо результати огляду дають підстави підозрювати наявність наркологічних медичних проблем, або у разі незгоди з результатами профілактичного наркологічного огляду особа має пройти додаткове обстеження відповідно до Інструкції.

3.6. Висновок обов'язкового профілактичного наркологічного огляду оформляється:

3.6.1. Особам, які вступають на службу на посади рядового і начальницького складу в органи внутрішніх справ, вступникам до навчальних закладів МВС України, військових навчальних закладів - довідкою ВЛК відповідно до наказу МВС України від 06.02.2001 N 85.

3.6.2. Особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та військовослужбовцям внутрішніх військ, які проходять наркологічний огляд при проведенні військово-лікарської експертизи і визнані придатними до військової служби, - довідкою ВЛК, а якщо вони визнані обмежено придатними, не придатними в мирний час, обмежено придатними у воєнний час, не придатними зі зняттям з військового обліку, - свідоцтвом про хворобу відповідно до наказу МВС України від 06.02.2001 N 85.

3.6.3. Працівникам органів внутрішніх справ та внутрішніх військ, які проходять первинні або періодичні наркологічні огляди для визначення придатності до діяльності (роботи, професії, служби), та всім особам, які проходять огляд з власної ініціативи - сертифікатом про проходження профілактичного наркологічного огляду за формою N 140-о, затвердженою наказом МОЗ України від 28.11.97 N 339.

3.6.4. Особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ та військовослужбовцям внутрішніх військ, які проходять періодичні наркологічні огляди, за винятком осіб, зазначених у пункті 3.6.2, - сертифікатом про проходження профілактичного наркологічного огляду особою рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, військовослужбовцем внутрішніх військ (додаток 3).

Після реєстрації в журналі (додаток 4) сертифікат про проходження профілактичного наркологічного огляду особою рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, військовослужбовцем внутрішніх військ видається на руки особі для передачі керівнику (командиру) органу (підрозділу, закладу, установи).

3.7. Особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, військовослужбовцям внутрішніх військ, у яких підозрюється наявність наркологічної патології, що може визначити їх непридатність до подальшої служби, сертифікат про проходження профілактичного наркологічного огляду особою рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, військовослужбовцем внутрішніх військ не видається. Керівнику підрозділу направляється інформація про необхідність направлення цих осіб на медичний огляд до ВЛК (додаток 5).

3.8. Бланки сертифіката є документами суворої звітності, що вимагає обліку їх одержання, зберігання та використання як бланків суворої звітності відповідно до Правил виготовлення бланків, цінних паперів і документів суворого обліку, затверджених наказами Служби безпеки України від 15.11.93 N 118, Міністерства внутрішніх справ України від 24.11.93 N 740, Міністерства фінансів України від 25.11.93 N 98, які зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 жовтня 1994 року за N 8/217.

3.9. Обов'язкові первинні та періодичні наркологічні огляди не проводяться при недотриманні особою, яка проходить цей огляд, вимог пункту 2.3 даної Інструкції та за наявності в неї гострого або загострення хронічного неінфекційного захворювання чи інфекційного захворювання у заразному періоді.

Начальник Департаменту медичного забезпечення
та реабілітації МВС України полковник міліції С.I.Мудрий

Додаток 1
до пункту 2.3 Інструкції
про обов'язковий
профілактичний наркологічний
огляд і порядок його
проведення у системі
МВС України

                                 Головному лікареві
_________________________________
_________________________________
(назва лікувально-профілактичного
_________________________________
закладу, адреса)

Я, _______________________________________, ______ р.н., мешканець
(прізвище, ім'я, по батькові)
_________________________________________________________________,
(адреса)
у зв'язку з проходженням первинного наркологічного огляду для
визначення моєї придатності до служби (роботи) в органах
внутрішніх справ та відповідно до статті 6 Закону України "Про
психіатричну допомогу", пункту 4 Порядку проведення обов'язкового
профілактичного наркологічного огляду громадян (постанова Кабінету
Міністрів України від 6 листопада 1997 року N 1238) та пункту 7
Інструкції про профілактичний наркологічний огляд та його
обов'язкові обсяги, затвердженої наказом МОЗ України від 28.11.97
N 339, прошу надати до центру психіатричної допомоги та
професійного психофізіологічного відбору _________________________
(назва відділу-служби
__________________________________________________________________
охорони здоров'я ГУМВС-УМВС України)

дані про мої звернення за наркологічною допомогою.

_____ ________ 200 __ р. ______________
(підпис)

Начальник Департаменту медичного забезпечення
та реабілітації МВС України полковник міліції С.I.Мудрий

Додаток 2
до пункту 2.4 Інструкції
про обов'язковий
профілактичний наркологічний
огляд і порядок його
проведення у системі
МВС України

Схема
медичної характеристики випускника вищого
навчального закладу МВС України

1. Прізвище, ім'я, по батькові.

2. Рік народження.

3. Назва вищого навчального закладу, факультету.

4. Спеціальність, спеціалізація.

5. Рік зарахування на службу, навчання.

6. Результати військово-лікарської експертизи при прийманні на навчання (діагноз, стаття, експертний висновок).

7. Результати періодичних медичних профілактичних оглядів.

8. Дані про надання медичної допомоги за час навчання, у тому числі наркологічної (дати, діагнози, проведене лікування, його результати, у разі стаціонарного лікування до характеристики долучаються ксерокопії витягів з історії хвороби, дані про всі випадки перенесених захворювань, травм, операцій, за наявності травм указати обставини їх отримання з долученням відповідного акта згідно з наказом МВС України від 06.02.2001 N 85, дані про проведені профілактичні щеплення).

9. Результати проходження медичного огляду ВЛК за час навчання (діагноз, стаття, експертний висновок або ксерокопія свідоцтва про хворобу).

10. Інші наявні в медичній частині дані, що прямо чи опосередковано характеризують стан здоров'я випускника, особливо факти щодо зловживання алкоголем, уживання інших психоактивних (наркотичних) речовин.

Начальник Департаменту медичного забезпечення
та реабілітації МВС України полковник міліції С.I.Мудрий

Додаток 3
до пункту 3.6.4 Інструкції
про обов'язковий
профілактичний наркологічний
огляд і порядок його
проведення у системі
МВС України

Найменування закладу

Сертифікат
про проходження профілактичного наркологічного
огляду особою рядового та начальницького складу
органів внутрішніх справ, військовослужбовцем
внутрішніх військ МВС України

1. Прізвище, ім'я та по батькові _________________________________
__________________________________________________________________

2. Рік народження ________________________________________________

3. Адреса ________________________________________________________

4. Дата проходження огляду _______________________________________

5. Результати огляду:

а) наркологічні протипоказання до виконання ______________________
(вид
__________________________________________________________________
професійних обов'язків)

б) наркологічні протипоказання до провадження ____________________
(вид діяльності)
__________________________________________________________________

6. Результати обстеження, проведеного лікувально-консультативною
комісією _________________________________________________________
__________________________________________________________________

7. Сертифікат дійсний до _________________________________________

Лікар-психіатр _____________________________ М.П. лікаря
(прізвище, ім'я, по батькові)

М.П.
психоневрологічного закладу ________ ___ _________ 200__ р.

Начальник Департаменту медичного забезпечення
та реабілітації МВС України полковник міліції С.I.Мудрий

Додаток 4
до пункту 3.6.4 Інструкції
про обов'язковий
профілактичний наркологічний
огляд і порядок його
проведення у системі
МВС України

Найменування закладу

Журнал
реєстрації видачі сертифікатів про проходження
профілактичного наркологічного огляду особами
рядового і начальницького складу органів
внутрішніх справ, військовослужбовцями
внутрішніх військ

Почато ___ _______200_ р.           Закінчено ____ ________200_ р.

------------------------------------------------------------------
| N |Прізвище,|Рік |Підрозділ |Звання |Посада| Дата | Підпис |
|з/п|ім'я, по |народ-| | | |видачі|особи, яка|
| |батькові |ження | | | | | отримала |
| | | | | | | | довідку |
|---+---------+------+----------+-------+------+------+----------|
|---+---------+------+----------+-------+------+------+----------|
|---+---------+------+----------+-------+------+------+----------|
|---+---------+------+----------+-------+------+------+----------|
|---+---------+------+----------+-------+------+------+----------|
|---+---------+------+----------+-------+------+------+----------|
------------------------------------------------------------------

Начальник Департаменту медичного забезпечення
та реабілітації МВС України полковник міліції С.I.Мудрий

Додаток 5
до пункту 3.7 Інструкції
про обов'язковий
профілактичний наркологічний
огляд і порядок його
проведення у системі
МВС України

                                 Начальникові ____________________
(назва органу,
_________________________________
підрозділу, звання,
_________________________________
прізвище та ініціали)

Інформація
про особу рядового та начальницького складу
органів внутрішніх справ, військовослужбовця
внутрішніх військ, яка за станом психічного
(наркологічного) здоров'я потребує направлення
на медичний огляд до ВЛК для визначення її
придатності до подальшої служби

__________________________________________________________________
(прізвище, ім'я, по батькові, рік народження,
__________________________________________________________________
посада, військове чи спеціальне звання)

за станом психічного здоров'я потребує направлення на медичний огляд до ВЛК для визначення його (її) придатності до служби в органах внутрішніх справ (військової служби).

До вирішення питання про придатність до служби за станом здоров'я дана особа не допускається до виконання службових обов'язків.

При направленні на огляд необхідно подати до центру психіатричної допомоги та професійного психофізіологічного відбору детальну службову характеристику.

 Начальник ЦПД та ППВ
відділу-служби охорони
здоров'я ГУМВС-УМВС України
в _________________________
___________________________ ______________________
(підпис) (прізвище та ініціали)

Начальник Департаменту медичного забезпечення
та реабілітації МВС України полковник міліції С.I.Мудрий