МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ
МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ УКРАЇНИ
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ ПО ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОМУ ГОСПОДАРСТВУ УКРАЇНИ
ФОНД СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ УКРАЇНИ
ПЕНСІЙНИЙ ФОНД УКРАЇНИ
НАКАЗ
N 94/46/31/50/08-14-328/7 від 2.06.94
м.Київ
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
7 червня 1994 року за N 125/334
(Наказ втратив чинність на підставі Наказу
Міністерства праці та соціальної політики України,
Міністерства фінансів України,
Міністерства України у справах сім'ї,
молоді та спорту,
Міністерства освіти і науки України,
Міністерства з питань житлово-комунального
господарства України,
Фонду соціального страхування
з тимчасової втрати працездатності,
Пенсійного фонду України
N 580/1181/3867/951/159/220-ос/189 від 29.10.2007)
Про порядок виплати допомоги на поховання
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Мінсоцзахисту
N 193/107/61/88/08-14-627/44 від 02.11.94
N 190/208 від 26.12.95
N 148/232/88/95/08-14-759/123 від 29.10.96
Наказом Мінпраці і соцполітики
N 192/257/250/376/263/08-06-1151/125 від 27.10.99 )
У зв'язку з підвищенням роздрібних цін на ритуальну атрибутику, послуги на поховання та на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 30 березня 1994 року N 189 "Про допомогу на поховання" НАКАЗУЄМО:
Затвердити Порядок виплати допомоги на поховання, що додається.
Заступник Міністра соціального захисту населення України Б.Г.Алейник
Заступник Міністра фінансів України В.М.Матвійчук
Заступник Міністра праці України Н.М.Малиш
Заступник Голови Державного комітету по житлово-комунальному господарству України В.I.Ляшко
Голова правління Фонду соціального страхування України О.В.Єфіменко
Заступник Голови Пенсійного Фонду України С.М.Онищук
Затверджено
наказом Міністерства соціального
захисту населення України,
Міністерства фінансів України,
Міністерства праці України,
Державного комітету по
житлово-комунальному
господарству України,
Фонду соціального страхування України,
Пенсійного фонду України
від 02.11.94 р.N 193/107/61/88/08-14-627/44
(в редакції наказу
від 29.10.96 р.N 148/232/88/95/08-14-759/123)
Порядок
виплати допомоги на поховання
1. Допомога на поховання у розмірі, визначеному Кабінетом Міністрів України, виплачується сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання в день звернення за нею у разі смерті:
а) громадянина, який перебував у трудових відносинах з підприємством, установою, організацією (крім працюючих пенсіонерів);
б) працівника, який втратив роботу у зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці, в тому числі з ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату працівників, за якими зберігалася середня заробітна плата за попереднім місцем роботи на період працевлаштування, але не більш як на три місяці;
в) особи, яка не перебувала у трудових відносинах, але сплачувала страхові внески до Фонду соціального страхування України на умовах добровільного соціального страхування;
г) аспіранта, докторанта, клінічного ординатора, студента вузу очної форми навчання, учня професійного закладу освіти;
є) безробітного, який зареєстрований у державній службі зайнятості;
д) особи, що перебувала на утриманні зазначених вище громадян;
е) дитини, яка мала тільки одного з батьків або опікуна, які не працюють (не навчаються, не зареєстровані у державній службі зайнятості як безробітні, не є пенсіонерами), у зв'язку із доглядом за цією дитиною, і отримували на неї від органів соціального захисту населення державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку або по догляду за дитиною-інвалідом до досягнення 16-річного віку чи грошову виплату матерям (батькам), зайнятим доглядом трьох і більше дітей віком до 16 років, а також у разі смерті одержувачів вищезазначених видів допомоги.
1.1. У разі смерті пенсіонера допомога на поховання виплачується у розмірі двомісячної пенсії померлого, за винятком пенсіонера, який одержував пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" ( 2262-12 ).
У разі смерті пенсіонера, який одержував пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ", допомога на поховання виплачується у розмірі тримісячної пенсії.
Розмір допомоги на поховання пенсіонерів у всіх випадках не може бути меншим за розмір, визначений Кабінетом Міністрів України.
1.2. У разі смерті особи, яка не належить до зазначених вище категорій, або особи, яка була на її утриманні, допомога на поховання виплачується з урахуванням її матеріального становища, але не більше за розмір, встановлений Кабінетом Міністрів України.
2. Утриманцями осіб, перелічених в абзацах а), б), в), г), є) пункту 1 цього Порядку, вважаються:
а) дружина (чоловік), які не мали самостійних джерел засобів для існування (не одержували заробітну плату, пенсію, стипендію тощо);
б) діти, брати, сестри та онуки, які не досягли 18 років або старші, якщо вони стали інвалідами до 18 років (брати, сестри й онуки - за умови, якщо вони не мають працездатних батьків), незалежно від отримання на них допомоги згідно з Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12 );
в) непрацездатні (незалежно від віку) батьки, а також дід та бабуся за умови, що вони не одержували пенсії.
3. Допомога на поховання виплачується в розмірі, який був визначений Кабінетом Міністрів України на день смерті померлого, але не менше за розмір, визначений Кабінетом Міністрів України на день поховання.
4. Допомога на поховання померлого громадянина, що перебував у трудових відносинах з підприємством, установою, організацією, працівника, який втратив роботу у зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці, в тому числі з ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату працівників, і за якими зберігалася середня заробітна плата за попереднім місцем роботи на період працевлаштування, але не більш як на три місяці, виплачується підприємством, установою, організацією за місцем основної роботи працівника (за місцем звільнення вказаної особи, крім випадків звільнення у зв'язку з ліквідацією підприємства, установи, організації) за рахунок коштів Фонду соціального страхування України.
Якщо підприємство, установа, організація ліквідовані, допомога на поховання виплачується відділеннями Фонду соціального страхування України або за їх вказівкою підприємством, установою, організацією за рахунок належних з них внесків до Фонду соціального страхування України.
В такому ж порядку виплачується допомога на поховання особи, яка знаходилась на утриманні зазначеної категорії громадян.
5. У разі смерті аспіранта, докторанта, клінічного ординатора, студента вузу очної форми навчання, учня професійного закладу освіти або особи, яка знаходилась на утриманні цієї категорії громадян, допомога на поховання виплачується за місцем навчання за рахунок коштів Фонду соціального страхування України.
6. У разі смерті особи, яка не перебувала у трудових відносинах, але сплачувала страхові внески до Фонду соціального страхування України на умовах добровільного соціального страхування, допомога на поховання виплачується органом, в якому вона була зареєстрована як страхувальник.
В такому ж порядку виплачується допомога на поховання особи, яка знаходилась на утриманні зазначеної категорії громадян.
7. У разі смерті пенсіонера допомога на поховання надається органами, що призначають пенсію, за місцем проживання померлого і виплачується за рахунок коштів, з яких виплачувалась пенсія, органами, що проводять її виплату. Центри по нарахуванню і виплаті пенсії та допомоги системи Мінсоцзахисту мають право оформляти документи на виплату допомоги на поховання.
8. У разі смерті дитини, яка мала тільки одного із батьків або опікуна, які не працюють (не навчаються, не зареєстровані у державній службі зайнятості як безробітні, не є пенсіонерами), у зв'язку із здійсненням догляду за цією дитиною, і отримували на неї від органів соціального захисту населення державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку або по догляду за дитиною-інвалідом до 16-річного віку чи грошову виплату матерям (батькам), зайнятим доглядом трьох і більше дітей віком до 16 років, а також у разі смерті одержувачів вищезазначених видів допомоги, оформляється допомога на поховання за місцем призначення державної допомоги на дитину і виплачується за рахунок коштів, з яких виплачувалась допомога, органами, що проводили її виплату.
9. У разі смерті безробітного, який зареєстрований у державній службі зайнятості, або особи, яка перебувала на його утриманні, виплачується допомога на поховання центрами зайнятості за місцем реєстрації за рахунок коштів Державного фонду сприяння зайнятості населення.
10. У разі смерті особи, яка не належить до категорій, перелічених у пункті 1, або особи, яка була на її утриманні, допомога на поховання виплачується за рішенням місцевих адміністрацій або виконкомів місцевих Рад з урахуванням її матеріального становища, але не менше за розмір, встановлений Кабінетом Міністрів України за рахунок коштів місцевих бюджетів.
11. Одному із членів сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання, у яких середньомісячний сукупний доход на одного члена сім'ї за попередній квартал не перевищує суми доходу, встановленого Кабінетом Міністрів України, крім допомоги, зазначеної у пункті 1 цього Порядку, надається додаткова грошова допомога на поховання у розмірі, визначеному Кабінетом Міністрів України, за рахунок коштів, з яких виплачувалась допомога на поховання.
Сім'єю померлого вважаються: чоловік, дружина, їх діти і батьки, інші родичі (які вважаються такими відповідно до Кодексу про шлюб та сім'ю України ( 2006-07 ), що здійснили поховання.
12. Розрахунок сукупного доходу для призначення додаткової допомоги на поховання проводиться у відповідності до Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України, Державного комітету України у справах сім'ї та молоді та Державного комітету статистики України від 18.06.99 N 102/154/64/61/204 , зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.07.99 за N 470/3763.
Аліменти, які одержують члени сім'ї, враховуються у її сукупному доході, а аліменти, які виплачуються членом сім'ї, вилучаються з її доходів.
Середньомісячний сукупний доход на одного члена сім'ї визначається з урахуванням померлого та його доходів тільки у разі сумісного проживання або прописки.
Працездатні особи, що не працюють (не служать, не навчаються і не зареєстровані у державній службі зайнятості), при обчисленні середньомісячного сукупного доходу сім'ї не враховуються.
13. Допомога на поховання не виплачується у разі:
- смерті особи, яка перебувала на повному державному утриманні (крім випадків, коли поховання здійснюється членами сім'ї або іншою особою);
- викидня;
- смерті осіб, поховання яких проводиться за рахунок коштів державного бюджету.
14. Поховання одиноких громадян похилого віку проводиться відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 27.02.92 N 120-р та Положення про порядок виявлення, обліку і поховання померлих одиноких громадян на Україні, затвердженого наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 11.05.92 N 32. Допомога на поховання в цьому випадку не виплачується.
15. Для оформлення допомоги на поховання органам, визначеним у пунктах 4 - 10 цього Порядку, подається заява та довідка про смерть, видана органами реєстрації запису актів громадянського стану, а у разі смерті утриманця, крім того, довідка з місця проживання про перебування його на утриманні.
Для оформлення додаткової грошової допомоги на поховання додається довідка про склад сім'ї померлого та довідки про доходи кожного з членів сім'ї померлого або особи, яка здійснила поховання, за попередній квартал.
На звороті довідки про смерть робиться розпорядження керівника підприємства (відповідного органу) про призначення допомоги на поховання з зазначенням дати та суми, яка належить до виплати, і завіряється печаткою.
Після цього всі документи передаються (або видаються на руки одержувачу допомоги) у розрахункову частину цього органу для оформлення виплатних документів і проведення виплати допомоги на поховання або передачі виплатних документів органам, що проводять виплату (підприємствам зв'язку, банкам).
На документах, згідно з якими проведено виплату допомоги на поховання, проставляється штамп "Оплачено" із зазначенням дати і підпис особи, яка провела виплату.
16. Витрати бюджету по виплаті допомоги на поховання відносяться до розділу 222 "Інші видатки" параграф 8 "Різні видатки", а видатки на поховання пенсіонерів, яким проводилася виплата пенсії з коштів Пенсійного фонду, відносяться до розділу 240 "Видатки Пенсійного фонду України" Класифікації доходів і видатків державного та місцевих бюджетів України.
( Порядок в редакції Наказів Мінсоцзахисту N 193/107/61/88/08-14-627/44 від 02.11.94, N 190/208 від 26.12.95, N 148/232/88/95/08-14-759/123 від 29.10.96; із змінами, внесеними згідно з Наказом Мінпраці і соцполітики N 192/257/250/376/263/08-06-1151/125 від 27.10.99 )