Документ втратив чиннiсть!

НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
від 30.06.1995, № 166
м.Київ

( Постанова втратила чинність на підставі Постанови Нацбанку
N 44 від 05.02.20
01
)

Порядок організації розрахунково-касового обслуговування
комерційними банками клієнтів і взаємовідносин з
цього питання між установами Національного банку України
та комерційними банками

(Із змінами і доповненнями, внесеними Постановами
Правління Національного банку України
N 323 від 13.12.96
р., реєстр. N 404 від 18.12.96 р.,
N 137 від 30.04.97
р., реєстр. N 434 від 05.05.97 р.)

Встановлюється такий порядок організації касового обслуговування та інших, пов'язаних з ним, банківських послуг:

1. Взаємовідносини між комерційними банками і їх клієнтами будуються на договірних засадах і здійснюються на платній основі.

2. Комерційний банк укладає договір з клієнтом на розрахунково-касове обслуговування, яке включає комплекс взаємних платіжних зобов'язань банку і клієнта щодо користування коштами і банківськими послугами, а саме:

а) користування банком тимчасово вільними коштами клієнта;

б) здійснення розрахункових операцій;

в) касове обслуговування;

г) транспортне обслуговування перевезень готівки.

3. Плата за кожний вид розрахунково-касового обслуговування встановлюється окремо.

4. Комерційні банки користуються тимчасово вільними коштами своїх клієнтів і сплачують їм за це плату у розмірах, визначених у договорах між банком і клієнтом.

Плата за користування тимчасово вільними залишками коштів Державного бюджету України і державних позабюджетних фондів, що перебувають на окремих рахунках міністерств, відомств, інших органів державної виконавчої влади, бюджетних установ і організацій, повинна встановлюватися на взаємовигідних умовах, обумовлених у двосторонніх договорах між клієнтами та комерційними банками, з врахуванням нормативних актів Національного банку України з цього питання.

Порядок нарахування та сплати відсотків викладено у Порядку нарахування, обліку, сплати та стягнення процентів і відображення їх на рахунках бухгалтерського обліку в установах банків, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 16 вересня 1994 року N 155 (лист Національного банку України N 192 від 21 вересня 1994 року) і у доповненні до нього та спільному Листі Національного банку України і Міністерства фінансів України від 26 червня 1995 року NN 17003/497, 09-11/63.

5. Розрахункові операції комерційних банків включають в себе відкриття розрахункового та інших рахунків клієнту, плату за кожний відпрацьований документ, плату за дублікат виписки тощо, а також плату, встановлену за відповідними тарифами між установами НБУ і комерційними банками та між комерційними банками за проведення електронних розрахунків і надання інформаційних послуг через систему електронної пошти.

6. За касове обслуговування комерційний банк стягує плату з клієнта у розмірі фактичних витрат банку на відповідне обслуговування, але не вище 1,0 відсотка від виданої суми готівки.

Плата комерційним банкам за касове обслуговування бюджетних організацій, військових частин і видача готівки підприємствам зв'язку на виплату пенсій проводиться у менших проти діючих розмірах, або зовсім не стягується з урахуванням того, що Національний банк України не стягує плати за ці операції.

(Абзац другий в редакції Постанови Правління Національного банку України N 323 від 13.12.96 р., реєстр. N 404 від 18.12.96 р.)

7. Витрати комерційних банків на касове обслуговування клієнтів складаються з витрат банків на: оплату праці касових працівників з нарахуванням на соціальне страхування; технічне обладнання та утримання касових вузлів; виготовлення і пересилання пакувальних матеріалів для здійснення касових операцій; амортизаційні відрахування на оновлення основних засобів, які використовуються в технологічному процесі; охорону; загально-господарські витрати; транспортні витрати на перевезення готівки в межах банківської системи.

(У перелік вищезазначених витрат включаються тільки ті витрати, які мають безпосереднє відношення до вказаних послуг).

Транспортні витрати банків, що входять до складу витрат на касове обслуговування, включають витрати банків на перевезення готівки між Національним банком України та комерційним банком і не включає транспортні витрати на перевезення готівки з комерційного банку до клієнта.

8. У договорі між клієнтом і банком окремим пунктом визначається чиїм транспортом здійснюється перевезення готівки з банку до клієнта. При перевезенні готівки транспортом банку плата за транспортні послуги здійснюється в межах фактичних витрат банку і визначається в договорі. При перевезенні готівки транспортом самого клієнта ці витрати здійснюються клієнтом і плата за транспортні послуги банком не стягується.

9. На проведення інкасації виручки клієнтів і перевезення її в комерційні банки укладається окремий договір між службою інкасації установи Національного банку і клієнтом.

10. Установи Національного банку України при підкріпленні комерційних банків стягують з них плату за касове обслуговування у розмірі фактичних витрат, але не вище 0,5 відсотка від виданої суми. Комерційні банки платять за перевезення грошей від установ Національного банку України до своїх кас згідно з фактичними витратами.

Національний банк України здійснює касове обслуговування бюджетних організацій, військових частин і видачу готівки комерційним банкам на виплату пенсій безкоштовно на підставі відповідних розрахунків, одержаних від комерційних банків.

Національний банк України здійснює безкоштовно видачу готівки Ощадному банку для виплати доходу за облігаціями внутрішньої державної ощадної позики 1997 року та їх погашення на підставі представлених розрахунків. У разі одержання комерційними банками готівки на виплату пенсій, доходу за облігаціями внутрішньої державної ощадної позики 1997 року та їх погашення на суму, що перевищує реальну потребу, Національний банк України застосовує штрафні санкції у розмірі неправомірно одержаного доходу згідно з ст. 48 Закону "Про банки і банківську діяльність" і Положенням про застосування Національним банком України санкцій за порушення банківського законодавства.

(Із змінами і доповненнями, внесеними Постановами
Правління Національного банку України
N 323 від 13.12.96
р., реєстр. N 404 від 18.12.96 р.,
N 137 від 30.04.97
р., реєстр. N 434 від 05.05.97 р.)

11. Плата з комерційних банків, що здають в установи Національного банку надлишки кас, зношені банкноти і банкноти, що вилучаються з обігу, не стягується. Комерційні банки також не стягують плату за приймання готівки від клієнтів.

Транспортні послуги на перевезення надлишків кас, зношених банкнот і банкнот, що вилучаються з обігу, оплачуються комерційним банком за фактичними витратами.

Директор департаменту_____________ Н.В.Дорофєєва

Директор фінансового готівково-грошового обігу департаменту _________________________О.М.Кандиба