Чи відмінить Президент блокування податкових накладних?
Систему моніторинга критеріїв оцінки ризиків (СМКОР) запустили з 1 липня 2017 року на підставі Наказу Мінфіна від 13.06.2017 р. N 567.
Ця система періодично блокує податкові накладні платникам ПДВ.
Фактично, блокування відбувається за крітеріями оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної. Один з критеріїв - відповідність обсягів поставки і придбання, а зіставити їх вкрай складно, також в цій системі не враховуються залишки. Тобто критерії виявились дуже розмитими.
Наслідками блокування є неможливість користування податковим кредитом та відшкодовувати ПДВ, відтак підприємства змушені залучати власні кошти, які могли бути використані в бізнесі.
Таким чином, за п’ять місяців роботи системи, кількість заблокованих накладних досягла критичної маси, викликавши масові обурення власників приватного бізнесу, які є платниками ПДВ. За цей час було безпідставно вилучено у підприємств майже 13 млрд.грн.
Але проблема має бути вирішена найближчим часом. Верховна Рада України прийняла в другому читанні і в цілому зміни до Податкового кодексу, відповідно до якого вводяться нові тимчасові правила реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування.
Найголовніше нововведення - це перевести блокування податкових накладних у так званий тестовий режим, без фактичного призупинення реєстрації податкової накладної. Тобто, навіть якщо ваша податкова накладна попала під критерії ризиковості, вона все одно буде зареєстрована одразу. І покупцеві, щоб показати податковий кредит, не потрібно буде чекати рішення Комісії ДФС за такою податковою накладною.
Є нюанс, якщо податкова накладна відповідає критеріям ризиковості, і покупець, і продавець одночасно отримають квітанцію з повідомленням про це. Але, не пізніше, ніж через 8 годин, після отримання першої квітанції про направлення накладної на реєстрацію, вона все одно буде зареєстрована. Тобто покупець може відразу показувати податковий кредит на загальних підставах.
Ще одна зміна - коротший строк (30 робочих днів) для подачі продавцем підтверджуючих документів в органи ДФС. Цей термін рахується починаючи з наступного дня після отримання квитанції з повідомленням про ризиковість податкової накладної.
Покупець може втратити беззастережне право на податковий кредит в двох випадках - якщо комісія ДФС прийме негативне рішення про підтвердження податкової накладної і воно не буде оскаржене або, продавець не подасть у встановлений строк документи податківцям.
До такої податкової накладної можуть виникнути питання у податківців, і це вже буде клопіт покупця - "підтверджувати" таку накладну. Отже, не зайвими будуть зауваження в договорах, що визначають відповідальність постачальника за бездіяльність, яка стосується підтвердження податкових накладних.
Згідно нових норм, всі податкові накладні, реєстрація яких зупинена відповідно до критеріїв оцінки ступеня ризиків, мають бути зареєстровані в Єдиному реєстрі з 02.01.2018 р. Це не буде розповсюджуватися на такі податкові накладні/розрахунки коригування:
- по яких станом на 01.12.2017 р. не подані пояснення та документи;
- по яких станом на 01.12.2017 р. прийнято рішення про відмову в реєстрації, і не розпочаті процедури адміністративного чи судового оскарження.
Нові норми вступають в силу з наступного дня після опублікування закону.
Система блокування призупиняє свою дію на два місяці. За цей час Кабінет Міністрів повинен удосконалити визначення критеріїв ризиковості.
_______________________________________________________
СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:
20 січня 2017 року (Побільшало обов'язкових реквізітів податкової накладної)