Рада суддів України на позачерговому засіданні 13 серпня ухвалила рішення, в якому наголошується на неприпустимості притягнення судді до кримінальної відповідальності за ухвалення судового рішення.
Як і зазначено вище, 13.08.2018 р. відбулося позачергове засідання Ради суддів України. Підставою для цього стали численні звернення суддів та інших осіб щодо ситуації, яка склалася через закриття Київським районним судом міста Полтави кримінальної справи щодо міського голови Харкова Г. Кернеса. Справу закрили у зв'язку з тим, що прокурори відмовилися від підтримки державного обвинувачення. У ЗМІ прозвучали неодноразові заклики про притягнення до відповідальності судді у справі - Андрія Антонова. Також заступник Генерального прокурора України Анжела Стрижевська повідомила, що зараз розглядається питання про відкриття кримінального провадження щодо судді Антонова за фактом прийняття суддею неправомірного рішення.
Головою РСУ була звернена увага, що Рада суддів України, як представницький орган кожного судді має висловитись і вжити заходів для того, щоб ті органи, які відповідно до Конституції, входять до системи правосуддя, а це і органи прокуратури і адвокатури, з повагою ставились до суддівської діяльності.
Доповідаючи на засіданні секретар засідання, суддя Тернопільського окружного адміністративного суду А. Жук звернув увагу, що випадки, коли після ухвалення судового рішення відкривається розслідування по статті 375 Кримінального кодексу України, а незгодна сторона починає вішати ярлики та говорити про притягнення до кримінальної відповідальності - є непоодинокими. Він також повідомив, що міжнародні нормативні акти, рекомендаційні акти Ради Європи і Консультативної Ради європейських суддів і національне українське законодавство говорять про те, що будь-яка критика судового рішення можлива або незгода з судовим рішенням тільки шляхом подачі апеляційної або касаційної скарги. "Публічна критика та правова оцінка ухваленого судового рішення до перегляду в апеляційній або касаційній інстанціях, публічна оцінка дій судді поза межами дисциплінарного провадження, до того як таку оцінку діям судді дасть уповноважений орган Вища рада правосуддя - є не припустимим і не узгоджується з принципом незалежності суду і суддів", - додав доповідач Андрій Жук.
В свою чергу, член Ради суддів України Т. Суярко додала, що коли ухвалюється будь-яке рішення, а потім на суддю відкривається провадження по статті 375 ККУ - постановлення суддею завідомо неправосудного вироку, рішення, ухвали або постанови, а потім спецперевірка НАЗК, то це називається не інакше, як травля.
Далі, Голова комітету з питань організаційно-кадрової роботи судів, органів суддівського самоврядування Ради суддів України, суддя Верховного Суду В. Кравчук заявив про "неприпустимість публічних висловлювань прокурорів і тиск на суд до надання правової оцінки рішенню судом апеляційної інстанції". На переконання судді - це "неприйнятна практика".
Таким чином, як результат, Рада суддів України одноголосно ухвалила рішення N 45, в якому наголошується на неприпустимості дій, що містять ознаки втручання в діяльність судових органів та публічних висловлювань посадових осіб органів державної влади, управління та правоохоронних органів щодо необхідності притягнення суддів до кримінальної відповідальності за ухвалення рішення до надання правової оцінки судовому рішенню апеляційною (касаційною) інстанціями, а діям судді - Вищою радою правосуддя.
Документом, пропонується звернути увагу суддів на необхідність дотримання Кодексу суддівської етики та вимог процесуальних законів і норм матеріального права та практики ЄСПЛ, а прес-службам судів вчасно та в повному обсязі висвітлювати перебіг судових засідань у резонансних справах.
Прес-служба Апеляційного суду Полтавської області має забезпечити онлайн-трансляцію судового процесу за апеляцією на ухвалу Київського районного суду Полтави від 10 серпня 2018 року.
Окрім того, Рада суддів України звертається до зборів суддів усіх судів України із пропозицією у межах наданих законом повноважень провести вивчення і обговорення питання про дотримання учасниками кримінальних процесів вимог статті 129 Конституції України щодо рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом; підтримання публічного обвинувачення в суді прокурором.
Відповідні узагальнення і висновки з цього приводу направити Раді суддів України до 14 вересня 2018 року.
Також планується запропонувати Раді прокурорів України, Національної асоціації адвокатів України, асоціаціям, спілкам та іншим представницьким органам адвокатської спільноти, уповноваженому у справах ЄСПЛ провести 21 вересня спільну з РСУ сесію для обговорення питань забезпечення прокурорами та адвокатами дотримання основоположних засад судочинства та етичних норм, що беруть участь у здійсненні правосуддя та судових процесах.
_______________________________________________________
СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:
11 червня 2018 року (Cпрощена процедура розслідування кримінальних правопорушень)
07 червня 2018 року (Кримінальна відповідальність за корупцію)
04 квітня 2018 року (Інформація про судові справи тепер доступніша!)
16 березня 2018 року (Нові строки досудового розслідування набули чинності)
16 березня 2018 року (Електронні докази та застосування останніх на практиці)