Важливi питання  
27.06.2018 №4 

Схвалений Закон "Про валюту і валютні операції"

Верховна Рада України у другому читанні схвалила історичну реформу валютного регулювання.

Прийняття даного нормативно-правового акта надасть Україні можливість здійснити довгоочікуваний перехід від застарілого, валютного регулювання до свободи проведення валютних операцій без обмежень і підтверджує її спроможність бути частиною Європи.

Як підкреслив Голова Національного банку України - Закон "Про валюту і валютні операції" створить комфортні, прозорі та безпечні умови для ведення бізнесу в Україні і відкриє двері іноземним інвесторам. А українці отримають право інвестувати в цінні папери на глобальних ринках та розміщувати кошти на рахунках будь-яких банків світу.

Законом передбачено, що валютні обмеження будуть скасовані поступово і обережно і за наявності сприятливих макроекономічних умов, щоб не похитнути фінансову стабільність, до настання повної свободи проведення валютних операцій за принципом "дозволено все, що прямо не заборонено законом". Разом з тим, його прийняття дає Національному банку "зелене світло" для більш швидкої лібералізації валютного регулювання. Найбільш болісні обмеження, наприклад, щодо інвестування за кордон та зовнішньоекономічних операцій, будуть скасовані одразу після набуття чинності Законом.

Одночасно із цим, Закон дає Національному банку можливість вчасно та ефективно реагувати на ознаки кризи і запобігати її розгортанню незалежно від її природи, відповідно до кращих практик центральних банків світу. Також передбачено, що за наявності ознак нестійкого фінансового стану банківської системи, погіршення стану платіжного балансу України та інших кризових явищ, що загрожуватимуть фінансовій стабільності, Правління Національного банку зможе приймати рішення про первинне запровадження заходів захисту. Ці обмеження будуть мати тимчасовий характер - до шести місяців.

Додатково визначено, що для продовження строку дії валютних обмежень або запровадження нового, якщо з дня припинення дії аналогічного попереднього минуло менше ніж шість місяців, наявність ознак кризових явищ повинна буде підтверджувати Рада Національного банку. Крім того, у Законі передбачено підзвітність та публічність Національного банку під час запровадження заходів захисту, продовження строку їх дії і оцінки результативності їх запровадження.

Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через сім місяців перехідного періоду з дня набрання ним чинності.

_______________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

27 червня 2018 року (Нагадаємо, як будуть виводити з обігу дрібні монети)

13 березня 2018 року (Гривні на монети. Незабаром, можливо, НБУ замінить паперові 1, 2, 5 та 10 гривень монетами.)

13 березня 2018 року (Продовжені санкції проти чотирьох російських банків)

06 березня 2018 року (Ідентифікація клієнта банку. Рекомендації від НБУ.)

03 березня 2018 року (Скоро у НБУ запрацює Кредитний реєстр щодо боржників)

13 лютого 2018 року (Інформація про боржників буде збиратися НБУ та надаватись банкам)

29 листопада 2017 року (Внесені зміни до вимог відносно банківської діяльності)

31 жовтня 2017 року (Діють нові заборони встановлені НБУ для банків країни)

15 вересня 2017 року (Національний банк України нагадав, про обов'язки банків щодо здійснення безперешкодного обміну зношених банкнот гривні)

03 серпня 2017 року (Змінений порядок розрахунку та міжбанківського переказу коштів)