Важливi питання  
20.07.2018 №3 

Аліменти та їх стягнення за новим законодавством

Частиною третьою статті 181 Сімейного кодексу України визначено, що за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом із яким проживає дитина.

Сам спосіб стягнення аліментів визначає той із батьків, з яким проживає дитина. Таким чином, спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, може бути зміненим рішенням суду за позовом одержувача аліментів.

Як відомо - аліменти виплачуються на користь того з батьків, з ким проживає дитина.

У випадку, коли місце проживання батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не можуть утримувати дитину, дитині призначається тимчасова державна допомога.

Також, щоб уникнути судових тягонин, аліменти можна оформити за взаємною згодою. За такого випадку, один із батьків подає заяву за своїм місцем роботи, місцем виплати пенсії, стипендії про нарахування аліментів на дитину, вказавши розмір і строк. Така заява подається особою, яка буде сплачувати аліменти. Аліменти відраховуються не пізніше триденного строку від дня, встановленого для виплати заробітної плати, пенсії, стипендії.

Ще, батьки можуть укласти договір про сплату аліментів на дитину, у якому визначаються розмір і строки виплат. Договір укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню.

Як наслідок, якщо одним із батьків йде НЕвиконання свого обов'язку за договором, аліменти з нього можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.

На законодавчому рівні порядок звернення до суду визначається статтями 118-120 Цивільного процесуального кодексу України.

Вважаємо за потрібне звернути увагу, що новими законодавчими нормами визначено, що аліменти, одержані на дитину, є власністю самої дитини, а той із батьків або інших законних представників дитини, на ім’я якого виплачуються аліменти, розпоряджається аліментами винятково за цільовим призначенням в інтересах дитини. Неповнолітня дитина має право брати участь у розпоряджанні аліментами, одержаними на її утримання. Неповнолітня дитина має право на самостійне одержання аліментів та розпорядження ними відповідно до Цивільного кодексу України.

Далі перейдемо до мінімального розміру аліментів на одну дитину. Такий розмір не може бути меншим, ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Так, у 2018 році прожитковий мінімум на дітей становить:

- віком до шести років:

з 1 січня - 1492 гривні,

з 1 липня - 1559 гривень,

з 1 грудня - 1626 гривень;

- віком від 6 до 18 років:

з 1 січня - 1860 гривень,

з 1 липня - 1944 гривні,

з 1 грудня - 2027 гривень.

В разі, якщо аліменти стягуються на двох або більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття. Після досягнення повноліття найстаршою дитиною аліменти будуть стягуватись за вирахуванням тієї рівної частки, що припадала на дитину, яка досягла повноліття.

Той із батьків або інший законний представник дитини, разом із яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видання судового наказу про стягнення аліментів у розмірі: на 1 дитину - 1/4, на 2 дітей - 1/3, на 3 і більше дітей - 1/2 заробітку (доходу) платника аліментів. Розмір аліментів на кожну дитину не має перевищувати десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку. Суд за заявою одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі. Розмір аліментів, визначений судом або за домовленістю між батьками у твердій грошовій сумі, підлягає індексації відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

Навіть незважаючи на зазначене абзацем вище, розмір аліментів може бути згодом змінено за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я когось із них та в інших випадках, передбачених Сімейним кодексом України.

_______________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

26 лютого 2018 року (І знову про аліменти. Що посіяли нові норми законодавства, та що пожнуть боржники?!)

20 лютого 2018 року (До уваги платників аліментів та їх стягувачів! Правові обов'язки та обмеження платників)

31 січня 2018 року (Утримання аліментів на дитину у 2018 році)

31 січня 2018 року (Процедура оформлення розлучення через суд)

31 січня 2018 року (Умови для розірвання шлюбу у судовому порядку)

18 січня 2018 року (Позов до суду і права громадян при цьому за новим ЦПК)

18 січня 2018 року (Cудитися з нового року стало дорожче. Нові ставки судового збору.)

09 січня 2018 року (Вже відомий перелік засобів массової інформації (ЗМІ), що друкуватимуть оголошення про виклик до суду у 2018 році)

28 листопада 2017 року (Судова реформа триває. Сьогодні про зміни у процесуальному законодавстві.)

04 липня 2017 року (8 липня 2017 року набувають чинності нововведення відносно порядку стягнення аліментів на дитину)