Закон про зміну процесуального законодавства в межах судової реформи набрав чинності
Як і зазначено вище, Закон України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 03.10.2017 р. N 2147-VIII набрав чинності 15.12.2017 р.
Проект вказаного Закону був розроблений за ініциативою Президента України П.Порошенко і Верховна Рада України ухвалила його в першому читанні 20 червня 2017 року. Розглядати його в другому читанні парламент почав 7 вересня, загалом було подано 4834 поправки. За підсумком за законопроект "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" проголосувало 234 народні депутати України.
Політиками зазначено, що це найоб'ємніший законопроект в історії парламенту.
Автори законопроекту стверджують, що останній передбачає низку змін, спрямованих на забезпечення таких засад судочинства, як змагальність, диспозитивність та пропорційність.
Закон передбачає запровадження "електронного суду", зокрема, можливість вчинення всіх процесуальних дій засобами електронного зв'язку з відповідними механізмами ідентифікації та безпеки.
А учасникам справи забезпечується можливість брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, не залишаючи свого житлового або робочого приміщення, а для свідків, експертів - в приміщенні іншого суду.
Також, Законом визначено, що рішення суду щодо конкретної справи переглядає Верховний Суд у касаційному порядку лише один раз. Верховний Суд може діяти у складі колегії, палати, об'єднаної палати відповідного касаційного суду, Великої палати Верховного Суду.
В ході розгляду законопроекту депутати заявляли, що він обмежує доступ громадян до судочинства. Перед голосуванням голова комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя Руслан Князевич запропонував виключити з документа положення про те, що суд може визначити місця в залі, з яких здійснюють фото- чи відеозйомку, обмежити доступ до залу судових засідань у зв'язку з відсутністю вільних місць, заборонити фото-, кіно-, теле- чи відеозйомку, а також трансляцію перебігу судового засідання по радіо та телебаченню, в мережі інтернет, якщо дійде висновку, що це заважає перебігу судового процесу. Нардепи пропозицію комітету підтримали.
_______________________________________________________
СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:
28 листопада 2017 року (Судова реформа триває. Сьогодні про зміни у процесуальному законодавстві.)
27 вересня 2017 року (Тепер довідку про несудимість можна замовити онлайн)
10 січня 2017 року (5 січня 2017 року набув чинності Закон України "Про Вищу раду правосуддя")