МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ

ЛИСТ
06.05.2005 N 31-17170-05-18/8685

Державна податкова
адміністрація України
Державна митна служба
України

До доручення Кабінету Міністрів України
від 26.04.05 20119/1/1-05

Міністерство фінансів України розглянуло запити Державної податкової адміністрації України та Державної митної служби України щодо оподаткування акцизним збором нафтопродуктів, і повідомляє.

У зв'язку з набуттям чинності з 31 березня 2005 року Закону України від 25.03.05 N 2505-IV "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших законодавчих актів України" акцизний збір з нафтопродуктів обчислюється комбіновано - за ставками у процентах до обороту з ціни реалізації, але не менше установленої твердої суми з одиниці реалізованого товару (продукції).

Відповідно до статті 1 Закону України від 11.07.96 N 313/96-ВР "Про ставки акцизного збору і ввізного мита на деякі товари (продукцію)" комбіновані ставки акцизного збору встановлені на бензини у розмірі 20% до обороту з ціни реалізації (без ПДВ), але не менше 60 євро за 1000 кг та на дизельне пальне 10% до обороту з ціни реалізації (без ПДВ), але не менше 30 євро за 1000 кг.

Суми акцизного збору належної до сплати необхідно визначати з ціни реалізації без врахування податку на додану вартість і, відповідно, акцизного збору.

Ціна реалізації підакцизної продукції платника податку визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості продукції, що реалізується.

Отриманий результат порівнюється із сумою акцизного збору обчисленої із урахуванням установленої твердої суми з одиниці реалізованого товару (продукції), до нарахування береться найбільша сума.

Стосовно оподаткування нафтопродуктів, вироблених на давальницьких умовах, на думку Мінфіну, слід зазначити наступне.

Відповідно до п. а) статті 2 Декрету Кабінету Міністрів України "Про акцизний збір" ( 18-92 ) платниками акцизного збору є суб'єкти підприємницької діяльності, а також їх філії, відділення (інші відокремлені підрозділи) - виробники підакцизних товарів на митній території України, у тому числі з давальницької сировини по товарах (продукції), на які встановлено ставки акцизного збору у твердих сумах, а також замовники, за дорученням яких виготовляється продукція на давальницьких умовах по товарах, на які встановлено ставки акцизного збору у відсотках до обороту, які сплачують акцизний збір виробнику.

При цьому, частиною четвертою статті 6 Декрету ( 18-92 ) передбачено, що умовою відвантаження виробником (переробником) готової продукції, виготовленої з давальницької сировини, його власнику або за його дорученням іншій особі є документальне підтвердження банківської установи про перерахування відповідної суми акцизного збору на розрахунковий рахунок виробника (переробника).

Замовник, як платник податку, самостійно обчислює суму акцизного збору, та мас надати довідку про обрахування цих сум (за формою розрахунку акцизного збору) виробнику для включення останнім податкових зобов'язань у розрахунок акцизного збору.

Відносно справляння акцизного збору з нафтопродуктів, що завозяться на митну територію України.

Відповідно до підпункту "в" статті 3 цього ж Декрету ( 18-92 ) об'єктом оподаткування є вартість товарів (продукції), які імпортуються (ввозяться, пересилаються) на митну територію України, у тому числі в межах бартерних (товарообмінних) операцій або без оплати їх вартості чи з частковою оплатою.

Базою митного оподаткування товарів, що переміщуються через митний кордон України, є митна вартість цих товарів, яка визначається відповідно до розділу XI Митного кодексу України ( 92-15 ).

Виходячи з цього, митна вартість є декларованою ціною реалізації підакцизних товарів при перетині митного кордону.

Таким чином, на думку Мінфіну, суми акцизного збору належної до сплати за ставками у процентах до обороту з ціни реалізації до товарів, що імпортуються на митну територію України, необхідно визначати виходячи з митної вартості таких товарів з урахуванням сум ввізного мита без податку на додану вартість та акцизного збору.

Заступник Міністра В.В.Регурецький