ПРЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ
УКАЗ
Про Державну службу України з нагляду
за забезпеченням безпеки авіації
( Із змінами, внесеними згідно з Указом Президента
N 912/2004 від 16.08.2004 )
З метою вдосконалення державного регулювання у сфері використання повітряного простору і обслуговування повітряного руху, створення умов для здійснення заходів, передбачених Повітряним кодексом України щодо забезпечення безпеки польотів повітряних суден, авіаційної безпеки, якості робіт та послуг у цій галузі та відповідно до пункту 15 частини першої статті 106 Конституції України ( 254к/96-ВР ) постановляю:
1. Утворити Державну службу України з нагляду за забезпеченням безпеки авіації (далі - Державіаслужба) на базі Державного департаменту авіаційного транспорту України, що ліквідується. ( Стаття 1 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента N 912/2004 від 16.08.2004 )
2. Установити, що Державіаслужба є спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань державного нагляду за забезпеченням безпеки авіації, на який покладається: ( Абзац перший статті 2 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента N 912/2004 від 16.08.2004 )
державний нагляд за забезпеченням безпеки авіації, сертифікація і реєстрація об'єктів і суб'єктів авіаційної діяльності та її ліцензування, забезпечення діяльності об'єднаної цивільно-військової системи використання повітряного простору, регулювання використання повітряного простору і обслуговування повітряного руху, захист авіації України від незаконного втручання в її діяльність; ( Абзац другий статті 2 в редакції Указу Президента N 912/2004 від 16.08.2004 )
сприяння зовнішньоекономічній і міжнародно-правовій діяльності цивільної авіації, здійснення централізованого управління діяльністю цивільної авіації, забезпечення розвитку цивільної авіації, науковий супровід діяльності авіації, забезпечення ефективного використання коштів Державного спеціалізованого фонду фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях; ( Абзац третій статті 2 в редакції Указу Президента N 912/2004 від 16.08.2004 )
проведення розслідування авіаційних подій до моменту створення незалежного органу з розслідування згідно з положенням статті 3 цього Указу. ( Абзац четвертий статті 2 в редакції Указу Президента N 912/2004 від 16.08.2004 )
3. Кабінету Міністрів України у двомісячний строк:
1) вирішити питання, пов'язані з утворенням Державіаслужби, зокрема: ( Абзац перший пункту 1 статті 3 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента N 912/2004 від 16.08.2004 )
визначити перелік підприємств, установ та організацій державного сектора економіки, які передаються в управління Державіаслужби, і здійснити заходи щодо їх передачі; ( Абзац другий пункту 1 статті 3 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента N 912/2004 від 16.08.2004 )
здійснити заходи щодо передачі Державіаслужбі відповідного майна для забезпечення діяльності цього органу, в тому числі вирішити питання про його матеріально-технічне забезпечення і розміщення; ( Абзац третій пункту 1 статті 3 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента N 912/2004 від 16.08.2004 )
під час складання проекту Державного бюджету України на 2005 рік передбачити кошти на утримання Державної служби України з нагляду за забезпеченням безпеки авіації;
затвердити граничну чисельність працівників Державіаслужби, визначити перелік посад, які підлягають заміщенню військовослужбовцями; ( Абзац п'ятий пункту 1 статті 3 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента N 912/2004 від 16.08.2004 )
подати пропозиції щодо відрядження до Державіаслужби військовослужбовців Збройних Сил України та інших військових формувань; ( Абзац шостий пункту 1 статті 3 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента N 912/2004 від 16.08.2004 )
подати законопроект про внесення змін до Повітряного кодексу України, врахувавши рекомендації Міжнародної організації цивільної авіації (ІКАО) і Європейського Союзу щодо створення державної системи контролю за забезпеченням безпеки авіації та передбачивши, зокрема, створення незалежного органу з розслідування авіаційних подій; ( Пункт 1 статті 3 доповнено абзацом згідно з Указом Президента N 912/2004 від 16.08.2004 )
2) ліквідувати Державний департамент авіаційного транспорту України; ( Пункт 2 статті 3 в редакції Указу Президента N 912/2004 від 16.08.2004 )
3) установити порядок взаємодії органів виконавчої влади з нагляду за безпекою польотів повітряних суден;
4) подати в установленому порядку пропозиції щодо внесення змін до нормативно-правових актів, що випливають із цього Указу;
5) привести свої рішення у відповідність із цим Указом;
6) подати нову редакцію Закону України "Про транспорт", врахувавши положення цього Указу. ( Статтю 3 доповнено пунктом 6 згідно з Указом Президента N 912/2004 від 16.08.2004 )
4. Доповнити розділ II Схеми організації та взаємодії центральних органів виконавчої влади, затвердженої Указом Президента України від 15 грудня 1999 року N 1573 "Про зміни у структурі центральних органів виконавчої влади" (зі змінами, внесеними Указами від 27 серпня 2000 року N 1031, від 5 червня 2001 року N 405, від 7 серпня 2001 року N 603, від 13 вересня 2001 року N 836, від 8 листопада 2001 року N 1056, від 22 листопада 2001 року N 1132, від 14 грудня 2001 року N 1213, від 16 березня 2002 року N 259, від 18 вересня 2002 року N 834, від 1 жовтня 2002 року N 887, від 31 січня 2003 року N 54, від 31 липня 2003 року N 772, від 15 вересня 2003 року N 1039, від 19 січня 2004 року N 60 та від 6 лютого 2004 року N 166, абзацом такого змісту:
"Державна служба України з нагляду за забезпеченням безпеки авіації".
5. Затвердити Положення про Державну службу України з нагляду за забезпеченням безпеки авіації (додається). ( Указ доповнено статтею 5 згідно з Указом Президента N 912/2004 від 16.08.2004 )
6. Призначити МАКСИМОВА Володимира Олексійовича Головою Державної служби України з нагляду за забезпеченням безпеки авіації( Указ доповнено статтею 6 згідно з Указом Президента N 912/2004 від 16.08.2004 )
Президент України Л.Кучма
м. Київ, 15 липня 2004 року
N 803/2004
Положення
про Державну службу України з нагляду
за забезпеченням безпеки авіації
1. Державна служба України з нагляду за забезпеченням безпеки авіації (Державіаслужба) є спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Державіаслужба є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики в галузі цивільної авіації та у сфері використання повітряного простору України.
2. Державіаслужба у своїй діяльності керується Конституцією України ( 254к/96-ВР ), законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, стандартами та рекомендованою практикою ІКАО, а також цим Положенням. У межах своїх повноважень Державіаслужба організовує виконання актів законодавства України і здійснює контроль за їх реалізацією.
Державіаслужба узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до її компетенції, розробляє пропозиції щодо вдосконалення законодавства і в установленому порядку вносить їх на розгляд Президентові України, Кабінету Міністрів України.
3. Основними завданнями Державіаслужби є:
державний нагляд за забезпеченням безпеки авіації;
проведення розслідування авіаційних подій до моменту створення незалежного органу з розслідування;
сертифікація і реєстрація об'єктів і суб'єктів авіаційної діяльності та її ліцензування;
забезпечення функціонування об'єднаної цивільно-військової системи використання повітряного простору;
регулювання використання повітряного простору та обслуговування повітряного руху;
захист авіації України від незаконного втручання в її діяльність;
забезпечення пошуку та рятування повітряних суден, що зазнають чи зазнали лиха в єдиній системі пошуку і рятування;
сприяння зовнішньоекономічній і міжнародно-правовій діяльності цивільної авіації;
здійснення централізованого державного управління діяльністю цивільної авіації і використанням повітряного простору;
забезпечення розвитку цивільної авіації, науковий супровід діяльності авіації;
забезпечення ефективного використання коштів Державного спеціалізованого фонду фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях;
створення рівних умов для розвитку господарської діяльності підприємств цивільної авіації усіх форм власності;
створення умов для інтеграції цивільної авіації України до європейської та світової авіації;
управління об'єктами державної власності і майном підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Державіаслужби.
4. Державіаслужба відповідно до покладених на неї завдань:
здійснює централізоване державне управління цивільною авіацією;
реалізує у межах своїх повноважень єдину економічну, тарифну, фінансову, кадрову, науково-технічну, страхову, інвестиційну, соціальну політику в галузі цивільної авіації та розробляє на основі результатів аналізу діяльності цивільної авіації пропозиції щодо її вдосконалення;
розробляє прогнози, проекти програм і концепцій розвитку цивільної авіації України, бере участь у розробленні і забезпечує фінансування державних програм, науково-технічних та дослідно-конструкторських робіт і здійснює контроль за використанням результатів цих програм та робіт на авіаційних підприємствах;
видає відповідно до законодавства ліцензії на провадження авіаційної діяльності та надає відповідні дозволи, у тому числі ті, що пов'язані з наданням комерційних прав експлуатантам усіх форм власності, згідно з єдиними нормами і правилами;
надає дозволи в установленому порядку на виконання польотів цивільних повітряних суден;
визначає порядок та проводить реєстрацію, сертифікацію, надає допуски до експлуатації цивільних повітряних суден, аеродромів, посадкових майданчиків, аеропортів; регламентує використання повітряного простору; проводить сертифікацію технічних засобів, які застосовуються під час використання повітряного простору, сертифікацію експлуатантів, розробників та виробників авіаційної техніки, а також підприємств з технічного обслуговування та ремонту повітряних суден, суб'єктів комерційного обслуговування авіаційних перевезень; присвоює повітряним суднам, внесеним до Державного реєстру цивільних повітряних суден України, державні та реєстраційні розпізнавальні знаки;
надає дозволи на застосування бортових радіостанцій на цивільних повітряних суднах з присвоєнням радіотелефонних і радіотелеграфних позивних;
здійснює контроль за організацією та забезпеченням повітряних перевезень вищих посадових осіб;
здійснює державний нагляд за забезпеченням безпеки польотів, льотної придатності цивільних повітряних суден, внесених до Державного реєстру цивільних повітряних суден України, придатності до експлуатації аеродромів, аеронавігаційних технічних засобів, інших об'єктів цивільної авіації та їх захисту від актів незаконного втручання, а також забезпечує державне регулювання, нормативний супровід, контроль та перевірку ефективності системи авіаційної безпеки України;
проводить службове розслідування авіаційних подій з цивільними повітряними суднами на території України та в установленому порядку - з цивільними повітряними суднами України на території інших держав до моменту створення незалежного органу з розслідування, а також актів незаконного втручання в діяльність цивільної авіації;
здійснює контроль за ефективним використанням повітряного простору України, регламентує організацію обслуговування повітряного руху, а також забезпечує раціональний та ефективний розподіл повітряного простору України в інтересах національної економіки та оборони;
розробляє заходи щодо зменшення шкідливого впливу авіаційної діяльності на навколишнє природне середовище та здійснює нагляд за їх виконанням;
організовує розроблення та здійснення заходів підтримки льотної придатності повітряних суден, ефективності їх експлуатації та інженерного забезпечення авіаційної діяльності, а також запровадження бюлетенів промисловості з питань доробки авіаційної техніки;
погоджує технічні вимоги щодо розроблення нової цивільної авіаційної техніки, радіоелектронних засобів забезпечення польотів, навігації, зв'язку, автоматизованих систем управління повітряним рухом та тренажерів, бере участь у роботі державних комісій з питань випробування та прийняття в експлуатацію нової авіаційної техніки, пально-мастильних матеріалів, а також технічних засобів, що використовуються для обслуговування повітряного руху, радіотехнічного та аеронавігаційного забезпечення діяльності цивільної авіації;
затверджує проекти будівництва нових і реконструкції діючих аеропортів, узгоджує проекти будівництва і будівництво об'єктів на приаеродромній території та об'єктів, що можуть впливати на роботу радіотехнічних засобів цивільної авіації;
розробляє вимоги щодо рівня кваліфікації та професійної придатності авіаційного персоналу, експлуатантів усіх форм власності і служб авіаційної безпеки цивільної авіації, представників України в міжнародних організаціях цивільної авіації, представників перевізників України в інших державах відповідно до стандартів Міжнародної організації цивільної авіації (ІКАО), а також організовує і контролює їх підготовку, перепідготовку, сертифікацію та атестацію, проводить сертифікацію навчальних закладів цивільної авіації, що належать до сфери управління Державіаслужби, і бере участь у сертифікації інших навчальних закладів з питань підготовки спеціалістів цивільної авіації;
затверджує галузеві стандарти в межах повноважень, визначених законодавством;
організовує і забезпечує функціонування мережі спеціального зв'язку на авіаційних підприємствах та в організаціях, розробляє і погоджує з відповідними органами плани заходів щодо захисту державної, службової та комерційної таємниці;
організовує пошукове та аварійно-рятувальне забезпечення польотів цивільної авіації;
здійснює управління об'єктами державної власності і майном підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Державіаслужби, приймає рішення, подає та погоджує пропозиції щодо передачі об'єктів, що належать до сфери управління Державіаслужби;
здійснює в межах своїх повноважень правове регулювання організації та діяльності цивільної авіації;
встановлює аеропортові, аеронавігаційні та інші збори;
сприяє створенню та розвитку системи інформаційного забезпечення діяльності цивільної авіації;
використовує науковий потенціал України з метою розвитку цивільної авіації;
організовує ведення статистичного обліку в галузі;
бере участь у реалізації державної політики зайнятості, охорони праці та соціального захисту працівників цивільної авіації;
сприяє розвиткові авіаційного спорту;
розробляє проекти міжнародних договорів, готує пропозиції щодо укладення, денонсації таких договорів, в межах своєї компетенції укладає міжнародні договори України, призначає авіаційних перевізників відповідно до положень міжурядових договорів про повітряне сполучення;
забезпечує створення умов для діяльності України в Міжнародній організації цивільної авіації (ІКАО), інших міжнародних організаціях і представляє в них інтереси України, сприяє розвитку міжнародних науково-технічних та інформаційних зв'язків у сфері авіаційної діяльності, бере участь у міжнародних конференціях з питань діяльності цивільної авіації;
вживає заходів щодо реалізації галузевого співробітництва України з Європейським Союзом, у межах своїх повноважень забезпечує виконання Українською стороною зобов'язань за Угодою про партнерство та співробітництво між Україною та Європейським Союзом, адаптацію законодавства України з питань цивільної авіації до законодавства Європейського Союзу, здійснює інші заходи щодо інтеграції України до Європейського Союзу;
забезпечує використання коштів Державного спеціалізованого фонду фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях;
здійснює у межах своїх повноважень контроль за станом профілактики правопорушень і додержанням законодавства на підприємствах цивільної авіації;
здійснює заходи щодо розвитку, підтримки та захисту конкуренції в галузі;
забезпечує реалізацію державної політики щодо державної таємниці, контроль за її збереженням у Державіаслужбі, на авіаційних підприємствах та в організаціях, що належать до сфери управління Державіаслужби;
організовує роботу із забезпечення мобілізаційної готовності та цивільної оборони авіаційних підприємств та організацій, що належать до сфери управління Державіаслужби, їх підготовки до роботи в умовах особливого періоду, а також до дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій і ліквідації їх наслідків;
визначає уповноважені установи для проведення оцінки, експертиз, випробувань тощо у процесі виконання функцій, передбачених цим Положенням;
здійснює добір кадрів у системі Державіаслужби, відповідно до законодавства формує кадровий резерв для державної служби і кадровий резерв керівників державних підприємств, установ та організацій, що належать до сфери її управління;
виконує інші функції, що випливають з покладених на неї завдань.
5. Державіаслужба має право:
залучати спеціалістів центральних і місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій (за погодженням з їх керівниками) для розгляду питань, що належать до її компетенції;
представляти Кабінет Міністрів України за його дорученням у міжнародних організаціях та під час укладення міжнародних договорів України;
одержувати в установленому законодавством порядку від центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на неї завдань;
скликати в установленому порядку наради з питань, що належать до її компетенції;
самостійно або разом з підприємствами, установами та організаціями утворювати, реорганізовувати і ліквідовувати в установленому порядку підприємства, установи, організації тощо.
6. Державіаслужба під час виконання покладених на неї завдань взаємодіє з іншими центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, а також з відповідними органами іноземних держав.
У міжнародних відносинах Державіаслужба виконує функції Авіаційної адміністрації України.
7. Державіаслужба у межах своїх повноважень на основі та на виконання актів законодавства видає накази, організовує і контролює їх виконання.
Державіаслужба в разі потреби видає разом з іншими центральними і місцевими органами виконавчої влади спільні акти.
Нормативно-правові акти Державіаслужби підлягають реєстрації в установленому законодавством порядку.
У випадках, передбачених законодавством, рішення Державіаслужби є обов'язковими для виконання центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями всіх форм власності і громадянами.
8. Державіаслужбу очолює Голова, якого призначає на посаду та звільняє з посади в установленому законодавством порядку Президент України.
Голова має двох перших заступників і заступників, які належать до числа керівників Державіаслужби.
Перших заступників і заступників Голови призначає на посади за поданням Прем'єр-міністра України і припиняє їх повноваження на цих посадах Президент України.
Голова розподіляє обов'язки між своїми першими заступниками і заступниками.
9. Голова Державіаслужби:
1) здійснює керівництво діяльністю Державіаслужби і несе персональну відповідальність за виконання покладених на Державіаслужбу завдань;
2) спрямовує і координує здійснення Державіаслужбою заходів з питань, що належать до її компетенції;
3) погоджує проекти законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України з питань, що належать до сфери діяльності Державіаслужби;
4) подає в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України проекти законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, розробником яких є Державіаслужба;
5) подає в установленому порядку Прем'єр-міністрові України пропозиції щодо призначення на посади перших заступників і заступників Голови;
6) затверджує програми і плани роботи Державіаслужби, розглядає та затверджує звіти про їх виконання;
7) приймає рішення щодо розподілу бюджетних коштів, головним розпорядником яких є Державіаслужба;
8) підписує нормативно-правові акти Державіаслужби;
9) порушує в установленому порядку питання щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності перших заступників і заступників Голови у разі неналежного виконання ними своїх обов'язків;
10) представляє в установленому порядку працівників Державіаслужби до відзначення державними нагородами;
11) призначає на посади та звільняє з посад працівників Державіаслужби;
12) здійснює інші повноваження відповідно до законодавства України.
10. Для погодженого вирішення питань, що належать до компетенції Державіаслужби, обговорення найважливіших напрямів її діяльності у Державіаслужбі утворюється колегія у складі Голови (голова колегії), перших заступників і заступників Голови (за посадою), інших керівних працівників Державіаслужби, а також підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Державіаслужби.
Члени колегії затверджуються та увільняються від обов'язків Кабінетом Міністрів України за поданням Голови.
Рішення колегії проводяться в життя наказами Державіаслужби.
11. Для розгляду наукових рекомендацій та інших пропозицій щодо основних напрямів розвитку науки і техніки в галузі, обговорення найважливіших програм та інших питань у Державіаслужбі може утворюватися наукова рада з учених і висококваліфікованих фахівців.
Склад цієї ради та положення про неї затверджує Голова.
12. Гранична чисельність працівників Державіаслужби затверджується Кабінетом Міністрів України.
Структуру центрального апарату Державіаслужби затверджує Голова за погодженням з Кабінетом Міністрів України.
Штатний розпис і кошторис видатків Державіаслужби затверджує Голова за погодженням з Міністерством фінансів України.
Положення про структурні підрозділи центрального апарату Державіаслужби затверджує Голова.
13. Державіаслужба є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в органах Державного казначейства України, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.
14. Державіаслужба розміщується у м. Києві по просп. Перемоги, 14.
Глава Адміністрації Президента України В.Медведчук
Положення
про Державну службу України з нагляду
за забезпеченням безпеки авіації
1. Державна служба України з нагляду за забезпеченням безпеки авіації (Державіаслужба) є спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Державіаслужба є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики в галузі цивільної авіації та у сфері використання повітряного простору України.
2. Державіаслужба у своїй діяльності керується Конституцією України ( 254к/96-ВР ), законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, стандартами та рекомендованою практикою ІКАО, а також цим Положенням. У межах своїх повноважень Державіаслужба організовує виконання актів законодавства України і здійснює контроль за їх реалізацією.
Державіаслужба узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до її компетенції, розробляє пропозиції щодо вдосконалення законодавства і в установленому порядку вносить їх на розгляд Президентові України, Кабінету Міністрів України.
3. Основними завданнями Державіаслужби є:
державний нагляд за забезпеченням безпеки авіації;
проведення розслідування авіаційних подій до моменту створення незалежного органу з розслідування;
сертифікація і реєстрація об'єктів і суб'єктів авіаційної діяльності та її ліцензування;
забезпечення функціонування об'єднаної цивільно-військової системи використання повітряного простору;
регулювання використання повітряного простору та обслуговування повітряного руху;
захист авіації України від незаконного втручання в її діяльність;
забезпечення пошуку та рятування повітряних суден, що зазнають чи зазнали лиха в єдиній системі пошуку і рятування;
сприяння зовнішньоекономічній і міжнародно-правовій діяльності цивільної авіації;
здійснення централізованого державного управління діяльністю цивільної авіації і використанням повітряного простору;
забезпечення розвитку цивільної авіації, науковий супровід діяльності авіації;
забезпечення ефективного використання коштів Державного спеціалізованого фонду фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях;
створення рівних умов для розвитку господарської діяльності підприємств цивільної авіації усіх форм власності;
створення умов для інтеграції цивільної авіації України до європейської та світової авіації;
управління об'єктами державної власності і майном підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Державіаслужби.
4. Державіаслужба відповідно до покладених на неї завдань:
здійснює централізоване державне управління цивільною авіацією;
реалізує у межах своїх повноважень єдину економічну, тарифну, фінансову, кадрову, науково-технічну, страхову, інвестиційну, соціальну політику в галузі цивільної авіації та розробляє на основі результатів аналізу діяльності цивільної авіації пропозиції щодо її вдосконалення;
розробляє прогнози, проекти програм і концепцій розвитку цивільної авіації України, бере участь у розробленні і забезпечує фінансування державних програм, науково-технічних та дослідно-конструкторських робіт і здійснює контроль за використанням результатів цих програм та робіт на авіаційних підприємствах;
видає відповідно до законодавства ліцензії на провадження авіаційної діяльності та надає відповідні дозволи, у тому числі ті, що пов'язані з наданням комерційних прав експлуатантам усіх форм власності, згідно з єдиними нормами і правилами;
надає дозволи в установленому порядку на виконання польотів цивільних повітряних суден;
визначає порядок та проводить реєстрацію, сертифікацію, надає допуски до експлуатації цивільних повітряних суден, аеродромів, посадкових майданчиків, аеропортів; регламентує використання повітряного простору; проводить сертифікацію технічних засобів, які застосовуються під час використання повітряного простору, сертифікацію експлуатантів, розробників та виробників авіаційної техніки, а також підприємств з технічного обслуговування та ремонту повітряних суден, суб'єктів комерційного обслуговування авіаційних перевезень; присвоює повітряним суднам, внесеним до Державного реєстру цивільних повітряних суден України, державні та реєстраційні розпізнавальні знаки;
надає дозволи на застосування бортових радіостанцій на цивільних повітряних суднах з присвоєнням радіотелефонних і радіотелеграфних позивних;
здійснює контроль за організацією та забезпеченням повітряних перевезень вищих посадових осіб;
здійснює державний нагляд за забезпеченням безпеки польотів, льотної придатності цивільних повітряних суден, внесених до Державного реєстру цивільних повітряних суден України, придатності до експлуатації аеродромів, аеронавігаційних технічних засобів, інших об'єктів цивільної авіації та їх захисту від актів незаконного втручання, а також забезпечує державне регулювання, нормативний супровід, контроль та перевірку ефективності системи авіаційної безпеки України;
проводить службове розслідування авіаційних подій з цивільними повітряними суднами на території України та в установленому порядку - з цивільними повітряними суднами України на території інших держав до моменту створення незалежного органу з розслідування, а також актів незаконного втручання в діяльність цивільної авіації;
здійснює контроль за ефективним використанням повітряного простору України, регламентує організацію обслуговування повітряного руху, а також забезпечує раціональний та ефективний розподіл повітряного простору України в інтересах національної економіки та оборони;
розробляє заходи щодо зменшення шкідливого впливу авіаційної діяльності на навколишнє природне середовище та здійснює нагляд за їх виконанням;
організовує розроблення та здійснення заходів підтримки льотної придатності повітряних суден, ефективності їх експлуатації та інженерного забезпечення авіаційної діяльності, а також запровадження бюлетенів промисловості з питань доробки авіаційної техніки;
погоджує технічні вимоги щодо розроблення нової цивільної авіаційної техніки, радіоелектронних засобів забезпечення польотів, навігації, зв'язку, автоматизованих систем управління повітряним рухом та тренажерів, бере участь у роботі державних комісій з питань випробування та прийняття в експлуатацію нової авіаційної техніки, пально-мастильних матеріалів, а також технічних засобів, що використовуються для обслуговування повітряного руху, радіотехнічного та аеронавігаційного забезпечення діяльності цивільної авіації;
затверджує проекти будівництва нових і реконструкції діючих аеропортів, узгоджує проекти будівництва і будівництво об'єктів на приаеродромній території та об'єктів, що можуть впливати на роботу радіотехнічних засобів цивільної авіації;
розробляє вимоги щодо рівня кваліфікації та професійної придатності авіаційного персоналу, експлуатантів усіх форм власності і служб авіаційної безпеки цивільної авіації, представників України в міжнародних організаціях цивільної авіації, представників перевізників України в інших державах відповідно до стандартів Міжнародної організації цивільної авіації (ІКАО), а також організовує і контролює їх підготовку, перепідготовку, сертифікацію та атестацію, проводить сертифікацію навчальних закладів цивільної авіації, що належать до сфери управління Державіаслужби, і бере участь у сертифікації інших навчальних закладів з питань підготовки спеціалістів цивільної авіації;
затверджує галузеві стандарти в межах повноважень, визначених законодавством;
організовує і забезпечує функціонування мережі спеціального зв'язку на авіаційних підприємствах та в організаціях, розробляє і погоджує з відповідними органами плани заходів щодо захисту державної, службової та комерційної таємниці;
організовує пошукове та аварійно-рятувальне забезпечення польотів цивільної авіації;
здійснює управління об'єктами державної власності і майном підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Державіаслужби, приймає рішення, подає та погоджує пропозиції щодо передачі об'єктів, що належать до сфери управління Державіаслужби;
здійснює в межах своїх повноважень правове регулювання організації та діяльності цивільної авіації;
встановлює аеропортові, аеронавігаційні та інші збори;
сприяє створенню та розвитку системи інформаційного забезпечення діяльності цивільної авіації;
використовує науковий потенціал України з метою розвитку цивільної авіації;
організовує ведення статистичного обліку в галузі;
бере участь у реалізації державної політики зайнятості, охорони праці та соціального захисту працівників цивільної авіації;
сприяє розвиткові авіаційного спорту;
розробляє проекти міжнародних договорів, готує пропозиції щодо укладення, денонсації таких договорів, в межах своєї компетенції укладає міжнародні договори України, призначає авіаційних перевізників відповідно до положень міжурядових договорів про повітряне сполучення;
забезпечує створення умов для діяльності України в Міжнародній організації цивільної авіації (ІКАО), інших міжнародних організаціях і представляє в них інтереси України, сприяє розвитку міжнародних науково-технічних та інформаційних зв'язків у сфері авіаційної діяльності, бере участь у міжнародних конференціях з питань діяльності цивільної авіації;
вживає заходів щодо реалізації галузевого співробітництва України з Європейським Союзом, у межах своїх повноважень забезпечує виконання Українською стороною зобов'язань за Угодою про партнерство та співробітництво між Україною та Європейським Союзом ( 998_012 ), адаптацію законодавства України з питань цивільної авіації до законодавства Європейського Союзу, здійснює інші заходи щодо інтеграції України до Європейського Союзу;
забезпечує використання коштів Державного спеціалізованого фонду фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях;
здійснює у межах своїх повноважень контроль за станом профілактики правопорушень і додержанням законодавства на підприємствах цивільної авіації;
здійснює заходи щодо розвитку, підтримки та захисту конкуренції в галузі;
забезпечує реалізацію державної політики щодо державної таємниці, контроль за її збереженням у Державіаслужбі, на авіаційних підприємствах та в організаціях, що належать до сфери управління Державіаслужби;
організовує роботу із забезпечення мобілізаційної готовності та цивільної оборони авіаційних підприємств та організацій, що належать до сфери управління Державіаслужби, їх підготовки до роботи в умовах особливого періоду, а також до дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій і ліквідації їх наслідків;
визначає уповноважені установи для проведення оцінки, експертиз, випробувань тощо у процесі виконання функцій, передбачених цим Положенням;
здійснює добір кадрів у системі Державіаслужби, відповідно до законодавства формує кадровий резерв для державної служби і кадровий резерв керівників державних підприємств, установ та організацій, що належать до сфери її управління;
виконує інші функції, що випливають з покладених на неї завдань.
5. Державіаслужба має право:
залучати спеціалістів центральних і місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій (за погодженням з їх керівниками) для розгляду питань, що належать до її компетенції;
представляти Кабінет Міністрів України за його дорученням у міжнародних організаціях та під час укладення міжнародних договорів України;
одержувати в установленому законодавством порядку від центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на неї завдань;
скликати в установленому порядку наради з питань, що належать до її компетенції;
самостійно або разом з підприємствами, установами та організаціями утворювати, реорганізовувати і ліквідовувати в установленому порядку підприємства, установи, організації тощо.
6. Державіаслужба під час виконання покладених на неї завдань взаємодіє з іншими центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, а також з відповідними органами іноземних держав.
У міжнародних відносинах Державіаслужба виконує функції Авіаційної адміністрації України.
7. Державіаслужба у межах своїх повноважень на основі та на виконання актів законодавства видає накази, організовує і контролює їх виконання.
Державіаслужба в разі потреби видає разом з іншими центральними і місцевими органами виконавчої влади спільні акти.
Нормативно-правові акти Державіаслужби підлягають реєстрації в установленому законодавством порядку.
У випадках, передбачених законодавством, рішення Державіаслужби є обов'язковими для виконання центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями всіх форм власності і громадянами.
8. Державіаслужбу очолює Голова, якого призначає на посаду та звільняє з посади в установленому законодавством порядку Президент України.
Голова має двох перших заступників і заступників, які належать до числа керівників Державіаслужби.
Перших заступників і заступників Голови призначає на посади за поданням Прем'єр-міністра України і припиняє їх повноваження на цих посадах Президент України.
Голова розподіляє обов'язки між своїми першими заступниками і заступниками.
9. Голова Державіаслужби:
1) здійснює керівництво діяльністю Державіаслужби і несе персональну відповідальність за виконання покладених на Державіаслужбу завдань;
2) спрямовує і координує здійснення Державіаслужбою заходів з питань, що належать до її компетенції;
3) погоджує проекти законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України з питань, що належать до сфери діяльності Державіаслужби;
4) подає в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України проекти законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, розробником яких є Державіаслужба;
5) подає в установленому порядку Прем'єр-міністрові України пропозиції щодо призначення на посади перших заступників і заступників Голови;
6) затверджує програми і плани роботи Державіаслужби, розглядає та затверджує звіти про їх виконання;
7) приймає рішення щодо розподілу бюджетних коштів, головним розпорядником яких є Державіаслужба;
8) підписує нормативно-правові акти Державіаслужби;
9) порушує в установленому порядку питання щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності перших заступників і заступників Голови у разі неналежного виконання ними своїх обов'язків;
10) представляє в установленому порядку працівників Державіаслужби до відзначення державними нагородами;
11) призначає на посади та звільняє з посад працівників Державіаслужби;
12) здійснює інші повноваження відповідно до законодавства України.
10. Для погодженого вирішення питань, що належать до компетенції Державіаслужби, обговорення найважливіших напрямів її діяльності у Державіаслужбі утворюється колегія у складі Голови (голова колегії), перших заступників і заступників Голови (за посадою), інших керівних працівників Державіаслужби, а також підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Державіаслужби.
Члени колегії затверджуються та увільняються від обов'язків Кабінетом Міністрів України за поданням Голови.
Рішення колегії проводяться в життя наказами Державіаслужби.
11. Для розгляду наукових рекомендацій та інших пропозицій щодо основних напрямів розвитку науки і техніки в галузі, обговорення найважливіших програм та інших питань у Державіаслужбі може утворюватися наукова рада з учених і висококваліфікованих фахівців.
Склад цієї ради та положення про неї затверджує Голова.
12. Гранична чисельність працівників Державіаслужби затверджується Кабінетом Міністрів України.
Структуру центрального апарату Державіаслужби затверджує Голова за погодженням з Кабінетом Міністрів України.
Штатний розпис і кошторис видатків Державіаслужби затверджує Голова за погодженням з Міністерством фінансів України.
Положення про структурні підрозділи центрального апарату Державіаслужби затверджує Голова.
13. Державіаслужба є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в органах Державного казначейства України, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.
14. Державіаслужба розміщується у м. Києві по просп. Перемоги, 14.
Глава Адміністрації Президента України В.Медведчук
( Указ доповнено положенням згідно з Указом Президента N 912/2004 від 16.08.2004 )