ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
НАКАЗ
N 103 від 14.03.2001
м.Київ
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
10 січня 2002 р. за N 16/6304
(Наказ втратив чинність на підставі Наказу
Державної податкової адміністрації України
N 1034 від 24.12.2010)
Про затвердження Порядку списання
безнадійного податкового боргу платників податків
( Щодо визнання акта недійсним в частині див. Рішення
Господарського суду м.Києва
N 25/166 від 05.06.2003 )
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Державної
податкової адміністрації
N 36 від 20.01.2004
N 629 від 03.11.2004 )
З метою забезпечення практичного провадження пункту 18.2 статті 18 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" ( 2181-14 ) НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок списання безнадійного податкового боргу платників податків (далі - Порядок), що додається.
2. Начальнику Головного управління стягнення податкової заборгованості Ріжку I.М. подати наказ про затвердження Порядку та Порядок до Міністерства юстиції України для державної реєстрації.
3. Начальнику управління справами Коваленку В.В. в 3-денний термін після державної реєстрації цього наказу забезпечити його тиражування та надсилання державним податковим адміністраціям у Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Кальніченка I.В.
Голова М.Я.Азаров
Затверджено
Наказ Державної податкової
адміністрації України
14.03.2001 від N 103
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
10 січня 2002 р. за N 16/6304
Порядок
списання безнадійного податкового боргу
платників податків
1. Загальні положення
1.1. Цей Порядок розроблено відповідно до пункту 18.2 статті 18 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" ( 2181-14 ) (далі - Закон).
1.2. Дія цього Порядку поширюється на платників податків - юридичних осіб, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичних осіб, що мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та суми штрафних санкцій.
Норми цього Порядку не поширюється на податковий борг, що залишився непогашеним після ліквідації платника податків.
1.3. Податковий борг - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), узгоджене платником податків або встановлене судом (господарським судом), але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
1.4. Контролюючий орган - державний орган, який у межах своєї компетенції, визначеної законодавством, здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування податків і зборів (обов'язкових платежів) та погашенням податкових зобов'язань чи податкового боргу.
1.5. Органами, уповноваженим здійснювати процедуру списання безнадійного податкового боргу, є виключно податкові органи.
2. Перелік податків і зборів (обов'язкових платежів), щодо яких здійснюється визначення та списання безнадійного податкового боргу
Визначення та списання безнадійного податкового боргу органами державної податкової служби здійснюються щодо:
- податків і зборів (обов'язкових платежів), контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування яких покладено на відповідні контролюючі органи згідно з законодавством;
- усіх видів пені та штрафних санкцій, що зараховуються до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів (у тому числі пені та штрафних санкцій, нарахованих за порушення термінів розрахунків під час здійснення операцій у сфері зовнішньоекономічної діяльності), а також плати (процентів) за наданий податковий кредит, які нараховані платникам податків на податковий борг, який визнано безнадійним відповідно до Закону;
- пені та сум штрафних санкцій, нарахованих на податковий борг, який визнано безнадійним відповідно до Закону, за період з дня виникнення безнадійного податкового боргу до дня прийняття рішення про списання.
3. Під терміном "безнадійний" податковий борг слід розуміти:
3.1. Податковий борг платника податків, визнаного у встановленому порядку банкрутом, вимоги щодо якого не були задоволені у зв'язку з недостатністю активів банкрута.
3.2. Податковий борг фізичної особи, яка:
визнана у судовому порядку безвісно відсутньою або померлою (рішення суду), у разі недостатності майна, на яке може бути направлено стягнення згідно із законодавством;
померла (за даними органів реєстрації актів громадянського стану), у разі недостатності майна, на яке може бути направлено стягнення згідно із законодавством (довідка керівника контролюючого органу (або його заступника), видана на підставі акта опису спадкового майна, складеного нотаріусом);
понад 720 днів перебуває у розшуку відповідно до положень Кримінально-процесуального кодексу ( 1001-05, 1002-05, 1003-05 ) (за даними відповідних органів, які отримані на запит контролюючого органу).
3.3. Податковий борг юридичних та фізичних осіб, стосовно якого минув строк давності - 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання (рішення керівника контролюючого органу (або його заступника) на підставі даних обліку).
3.4. Податковий борг юридичних або фізичних осіб, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорні обставини, наприклад стихія, дія суспільного ворога, оголошена та неоголошена війна, загроза війни, терористичний акт, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, громадська демонстрація, блискавка, пожежа, буря, повінь, землетрус, нагромадження снігу або ожеледь, вибух тощо), тобто не з вини платника податків, які неможливо попередити своїми заходами за умови, що дані обставини безпосередньо вплинули на своєчасне виконання податкових зобов'язань.
Такий факт непереборної сили підтверджується:
- Торгово-промисловою палатою України - про настання обставин непереборної сили чи стихійного лиха на території України;
- уповноваженими органами іншої держави, які легалізовані консульськими установами України, - у разі настання обставин непереборної сили чи стихійного лиха на території такої держави;
- рішеннями Президента України про запровадження надзвичайної екологічної ситуації в окремих місцевостях України, затвердженими Верховною Радою України, або рішеннями Кабінету Міністрів України про визнання окремих місцевостей України потерпілими від повені, посухи, пожежі та інших видів стихійного лиха;
- висновками інших органів, уповноважених згідно із законодавством засвідчувати обставини форс-мажору.
3.5. Податковий борг юридичних осіб, визнаних фіктивними відповідно до закону.
Якщо фізична особа, яка визнана в судовому порядку безвісно відсутньою або померлою, з'являється або фізичну особу, яка перебувала у розшуку понад 720 днів, розшукано, то списана заборгованість таких осіб підлягає відновленню та стягненню у загальному порядку, без дотримання строків позовної давності.
4. Визначення сум безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню
4.1. Визначення сум безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню органами державної податкової служби, здійснюється:
- за даними карток особових рахунків платників податків, що ведуться в органах державної податкової служби в установленому порядку, за станом на день виникнення безнадійного податкового боргу;
- за даними довідки відповідного контролюючого органу про наявність безнадійного податкового боргу на день виникнення безнадійного податкового боргу.
4.2. Днем виникнення безнадійного податкового боргу вважається:
у випадках, визначених у пункті 3.1 та абзаці 2 пункту 3.2 цього Порядку, - дата прийняття судом відповідного рішення;
у випадку, визначеному в абзаці 3 пункту 3.2 цього Порядку, - дата підписання акта опису спадкового майна;
у випадку, визначеному в абзаці 4 пункту 3.2 цього Порядку, - дата, визначена в даних відповідних органів;
у випадку, визначеному в пункті 3.3 цього Порядку, - дата прийняття рішення керівника контролюючого органу;
( Абзац шостий підпункту 4.2 пункту 4 виключено на підставі Наказу Державної податкової адміністрації N 36 від 20.01.2004 )
у випадку, визначеному в пункті 3.4 цього Порядку, - наступний день за граничним терміном погашення податкових зобов'язань за період, на який припадає дата, вказана в документі, що засвідчує факт непереборної сили; ( Підпункт 4.2 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Наказом Державної податкової адміністрації N 629 від 03.11.2004 )
у випадку, визначеному в пункті 3.5 цього Порядку, - дата визнання юридичної особи фіктивною відповідно до закону.
4.3. Списанню підлягає також розстрочений (відстрочений) податковий борг (у т.ч. нараховані на такий податковий борг проценти), який визнано безнадійним відповідно до Закону.
При цьому, рішення про списання безнадійного податкового боргу є підставою для прийняття рішення про скасування розстрочення (відстрочення) та дострокового розірвання договору, укладеного з таким платником податків.
Якщо податковий борг платника податків визнається безнадійним згідно з підпунктами 3.3, 3.4 цього Порядку і списанню підлягає лише частина розстроченого (відстроченого) податкового боргу, то відповідні зміни вносяться до договору про розстрочення (відстрочення).
4.4. У разі наявності в платника надмірно сплачених сум або сум податку на додану вартість, належних до відшкодування та за якими настав термін відшкодування, визначення суми податкового боргу, що підлягає списанню, може бути здійснено шляхом проведення відповідного заліку згідно з чинним законодавством.
4.5. Списанню підлягає податковий борг з фіксованого сільськогосподарського податку, плати (податку) за землю, комунального податку, податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що виникає у зв'язку з непогашенням податкових зобов'язань за період після дня настання обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) і до закінчення термінів його сплати за бюджетний рік, в якому такі обставини виникли. В аналогічному порядку здійснюється списання безнадійного податкового боргу по єдиному податку для суб'єктів малого підприємництва (фізичних осіб) до закінчення термінів його сплати за відповідний звітний квартал. ( Пункт 4 доповнено підпунктом 4.5 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Наказом Державної податкової адміністрації N 629 від 03.11.2004 )
4.6. Списанню підлягає борг по податку з доходів фізичних осіб, який знайшов відображення у податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (ф. 1ДФ та виник у податкового агента внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин), починаючи з відповідного місячного податкового періоду звітного кварталу, в якому такі обставини настали, і до закінчення відповідного податкового періоду (кварталу). ( Пункт 4 доповнено підпунктом 4.6 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Наказом Державної податкової адміністрації N 629 від 03.11.2004 )
5. Прийняття рішення про списання безнадійного податкового боргу
5.1. У випадках, передбачених підпунктами 3.3, 3.4 цього Порядку, платник податків звертається до контролюючого органу за місцем обліку безнадійного податкового боргу або за місцем своєї реєстрації (якщо контролюючим є податковий орган) з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків, зборів, інших платежів, які просить списати.
До заяви обов'язково додається будь-який з документів, зазначених у пункті 3 цього Порядку, який підтверджує, що податковий борг вважається безнадійним.
5.2. За результатами розгляду відповідних документів з метою списання безнадійного податкового боргу контролюючі органи регіонального рівня (якщо контролюючий не є податковим) звертаються до податкового органу за місцем реєстрації платника податків або за місцем обліку такого податкового боргу.
До звернення додаються:
- довідка про наявність безнадійного податкового боргу, яку оформлено на бланку відповідного контролюючого органу за формою згідно з додатком 1; у довідці обов'язково вказується дата виникнення безнадійного податкового боргу;
- копії документів, згідно з якими податковий борг визнано безнадійним.
5.3. За результатами розгляду документів, наданих контролюючим органом або безпосередньо платником податків, керівник (його заступник) органу державної податкової служби приймає рішення про списання безнадійного податкового боргу, яке оформляється на бланку за формою згідно з додатком 2.
Рішення про списання безнадійного податкового боргу складається в трьох примірниках: перший - для платника податків, другий - для органу державної податкової служби, третій - для контролюючого органу. У тому разі, коли контролюючий орган є податковим органом, рішення складається у двох примірниках - для платника податків і органу державної податкової служби.
5.4. У випадках, передбачених підпунктами 3.1, 3.2, 3.5 цього Порядку, контролюючий орган самостійно здійснює процедури щодо проведення списання безнадійного податкового боргу у відповідності до вимог підпунктів 5.2, 5.3 цього Порядку. Рішення про списання безнадійного податкового боргу складається в двох примірниках: перший - для органу державної податкової служби, другий - для контролюючого органу.
Якщо контролюючий орган є податковим органом, рішення про списання безнадійного податкового боргу приймається за результатами розгляду документів, визначених підпунктами 3.1, 3.2, 3.5 цього Порядку та складається в одному примірнику.
5.5. Списання безнадійного податкового боргу здійснюється щоквартально протягом двадцяти календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації за звітний (податковий) квартал.
5.6. Визначені до списання суми безнадійного податкового боргу списуються в картках особових рахунків платників податків датою прийняття рішення.
5.7. У картках особових рахунків у графі "Списано" записується зміст операції: "Списано згідно з пунктом 18.2 статті 18 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" ( 2181-14 ) за рішенням від __________ N ______".
6. Відкликання податкових вимог і податкових повідомлень
Податкові повідомлення або податкові вимоги вважаються відкликаними у день прийняття податковим органом рішення про списання безнадійного податкового боргу.
7. Зупинення податкової застави
Активи платника податків звільняються з податкової застави з дня виникнення безнадійного податкового боргу.
Заступник начальника Головного
управління стягнення податкової заборгованості В.Ф.Сіренко
Додаток 1
до Порядку списання
безнадійного податкового
боргу платників податків
Довідка
від " _____" _______________ року
про наявність безнадійного податкового боргу
Відповідно до пункту 18.2 статті 18 Закону України "Про
порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами
та державними цільовими фондами" та на підставі
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
податковий борг __________________________________________________
(ідентифікаційний код (номер) та назва (прізвище,
_________________________________________________________________,
ініціали) платника податків)
який виник за станом на "______" __________________р., вважається
безнадійним за такими платежами:
грн.
-----------------------------------------------------------------------
| | |Код | Безнадійний податковий борг |
|N |Назва податків|бюджетної|----------------------------------------|
|з/п|і зборів |класифі- |Всього| У тому числі |
| | |кації | |---------------------------------|
| | | | |Податки, |Пеня|Штрафні|Плата |
| | | | |збори | |санкції|(проценти)|
| | | | |(обов'яз-| | |за |
| | | | |кові | | |податко- |
| | | | |платежі) | | |вий |
| | | | | | | |кредит |
|---+--------------+---------+------+---------+----+-------+----------|
|1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
|---+--------------+---------+------+---------+----+-------+----------|
-----------------------------------------------------------------------
Копії підтверджувальних документів додаються.
__________________________________ ________ ____________________
(посада особи, яка прийняла рішення) (підпис) (прізвище, ініціали)
Додаток 2
до Порядку списання
безнадійного податкового
боргу платників податків
Рішення N
від " _____" _______________ року
про списання безнадійного податкового боргу
Я,________________________________________________________________
(посада, прізвище, ініціали посадової особи, яка приймає рішення)
__________________________________________________________________
на підставі пункту 18.2 статті 18 Закону України "Про порядок
погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та
державними цільовими фондами" та _________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
вирішив списати безнадійний податковий борг_______________________
__________________________________________________________________
________________________________________________________________ ,
(ідентифікаційний код (номер) та назва чи прізвище, ініціали)
який виник за станом на "_____"__________ р., за такими платежами:
грн.
-----------------------------------------------------------------------
| | |Код | Безнадійний податковий борг, |
|N |Назва податків|бюджетної| який підлягає списанню |
|з/п|і зборів |класифі- |----------------------------------------|
| | |кації |Всього| У тому числі |
| | | | |---------------------------------|
| | | | |Податки, |Пеня|Штрафні|Плата |
| | | | |збори | |санкції|(проценти)|
| | | | |(обов'яз-| | |за |
| | | | |кові | | |податко- |
| | | | |платежі) | | |вий |
| | | | | | | |кредит |
|---+--------------+---------+------+---------+----+-------+----------|
|1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
|---+--------------+---------+------+---------+----+-------+----------|
-----------------------------------------------------------------------
У разі списання розстроченого (відстроченого) податкового
боргу, проценти за фактичний строк користування розстроченням
(відстроченням) підлягають скасуванню.
__________________________________ ________ ____________________
(посада особи, яка прийняла рішення) (підпис) (прізвище, ініціали)