Актуальні новини  
21.04.2017 

Страховий стаж військовослужбовців та оплата лікарняних

Станом на сьогодення, до страхового стажу для оплати лікарняних не враховується час проходження військової служби. Хоча раніше, до 28.02.2001 року ситуація була інакша і до страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби громадян України зараховувався час військової служби.

Законом України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування" (за текстом - Закон N 1105), а саме частиною 1 статті 21 визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та за який щомісяця сплачено нею та роботодавцем або нею страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

У відповідності до абзацу 7 пункту 1 статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 р. N 2464 платниками єдиного внеску є військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, допомогу, надбавку або компенсацію відповідно до законодавства для таких осіб:

- військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу;

- осіб, які проходять строкову військову службу у Збройних Силах України, інших утворених відповідно до закону військових формуваннях, Службі безпеки України, органах Міністерства внутрішніх справ України та службу в органах і підрозділах цивільного захисту.

Одночасно із цим, постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 р. N 675 затверджені Пропорції розподілу єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, відповідно до яких єдиний внесок для зазначених платників розподіляється лише на: загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття - 2,7488% та загальнообов’язкове державне пенсійне страхування (до солідарної системи) - 97,2512 %.

На підставі зазначеного, на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності частина єдиного соціального внеску за військовослужбовців не перераховується і відповідно, до страхового стажу для оплати листків непрацездатності час проходження військової служби не зараховується.

Що стосується зарахування військової служби до страхового стажу для оплати листків непрацездатності до набрання чинності Закону N 1105 визначення страхового стажу регулювалось Законом України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001 р. N 2240, яким не передбачалась сплата страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за військовослужбовців. Отже, військова служба і за період з 28.02.2001 р. (дата набрання чинності Закону N 2240) по 01.01.2015 р. не зараховується до страхового стажу для оплати листків непрацездатності.

Відносно військової служби, яка мала місце до 28.02.2001 р. - цей період входить до трудового стажу (який прирівнюється до страхового стажу) для призначення працівникам допомоги по тимчасовій непрацездатності, що регулюється постановою КМУ "Про затвердження Правил обчислення загального трудового стажу для призначення працівникам допомоги по тимчасовій непрацездатності" від 19.10.1998 р. N 1658.

_______________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

19 квітня 2017 року (Страховий стаж та нюанси його обчислення)

10 лютого 2017 року (Обчислення работодавцем страхового стажу працівника (дані за формою ОК-7, хто має право на отримання відповідних відомостей тощо)

01 липня 2016 року (щодо внесення змін до Порядку нарахування та сплати єдиного внеску за деякі категорії застрахованих осіб)