Актуальні новини  
16.01.2017 

Покрокова інструкція відносно припинення державної реєстрації фізичної особи-підприємця (ліквідація підприємця)

В новинах за 12.01.2017 року ми нагадали, що з 01.01.2017 року єдиний соціальний внесок сплачується навіть фізособами-підприємцями, які не отримують дохід. У зв'язку із цим - єдиним вихідом для ФОПів без доходів, щоб в новому році не платити ЄСВ було припинення державної реєстрації як фізичної особи-підприємця (01.01.2017р. набув чинності Закон України від 06.12.2016 N 1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України"). Таким чином, в Україні з кінця грудня 2016 року кількість зареєстрованих приватних підприємців зменшилася майже на 130 тисяч фізичних осіб-підприємців.

Враховуючи актуальність даного питання на сьогодення, Головним управлінням Державної фіскальної служби у Запорізькій області надані роз'яснення щодо покрокової інструкції відносно припинення державної реєстрації фізичної особи-підприємця (ліквідація підприємця).

Таким чином, якщо підприємець вирішив припинити свою діяльність, йому необхідно пройти кілька процедур. Вказана нижче інформація допоможе зорієнтуватися у порядку закриття власної справи.

1. Крок перший - це насамперед подання відповідної заяви держреєстратору.

Державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця проводиться державним реєстратором не пізніше наступного робочого дня з дати отримання від фізичної особи-підприємця реєстраційної картки на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності.

Форма такої картки затверджена наказом Міністерства юстиції України від 18.11.2016 N 3268/5 "Про затвердження форм заяв у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань".

2. Другим кроком є інформування фіскальної служби того ж дня держреєстратором.

Орган державної реєстрації у день державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця передає фіскальному органу відповідне повідомлення, де зазначається номер та дата внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру. На цій підставі фіскальні органи здійснюють зняття з обліку фізичних осіб-підприємців.

Звертаємо увагу, що навіть після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізична особа продовжує обліковуватись у фіскальних органах як фізична особа-платник податків, яка отримувала доходи від провадження підприємницької діяльності. При цьому підприємець має забезпечити остаточні розрахунки з податків від провадження підприємницької діяльності та в установлені строки подати відповідному контролюючому органу податкову декларацію за останній базовий податковий (звітний) період, у якому проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.

Статтею 177 Податкового кодексу України визначено, що фізичні особи, стосовно яких проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності за їх рішенням, подають податкову декларацію за останній базовий податковий (звітний) період, в якій відображаються виключно доходи від проведення підприємницької діяльності, протягом 30 календарних днів з дня проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності.

Виходячи із вказаного, підприємці можуть бути зняті з обліку у фіскальному органі у разі відсутності податкової заборгованості перед бюджетом.

Окрім цього, контролюючий орган може призначити та провести документальну перевірку такої фізичної особи - платника податків за наявності підстав та з урахуванням строків давності, передбачених Податковим кодексом України, тобто 1095 днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації (стаття 78 Податкового кодексу України).

3. Третій крок - подання звіту з єдиного соціального внеску.

ФОП та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов'язані подати самі за себе Звіт із зазначенням типу форми "ліквідаційна", де останнім звітним періодом буде період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності. При цьому до дати подання Звіту необхідно сплатити ЄСВ "за себе".

Дана норма визначена пунктом 8 розділу ІІІ Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 N 435. Далі до реєстру страхувальників вносяться відповідні записи із зазначенням дати та причини зняття з обліку платника єдиного внеску після підписання обхідного листа керівником фіскального органу та закриття карток особових рахунків.

4. Якщо у підприємця залишилися відкритими банківські рахунки, фіскальна служба повідомить банку про те, що дану фізособу знято з обліку.

Фіскальний орган надасть дані про дату та номер відповідного запису в Єдиному державному реєстрі.

5. Внесення даних до Єдиного держреєстру про зняття з обліку.

Дані про зняття з обліку фізичної особи-підприємця передаються фіскальним органом за основним місцем обліку такого платника податків до Єдиного державного реєстру із зазначенням: дати та номера запису про зняття з обліку, назви та ідентифікаційного коду контролюючого органу, у якому платника податків знято з обліку.