Соціальні питання  
22.01.2018

Чи актуальне сьогодні таке поняття як безперервний стаж, та як до стажу роботи зараховується період догляду за дитиною?

   Відповідає заступник начальника Управління Держпраці у Рівненській області Наталія Карп’юк

   На сьогодні таке поняття як «безперервний трудовий стаж» не існує.Розрізняють загальний стаж і страховий стаж. В загальний стаж входить весь період роботи працівника. А для призначення пенсії, а також для оплати лікарняних, застосовується страховий стаж.
   До страхового стажу зараховують періоди, протягом яких особа підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за які щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
   Так, до 01.01.2004 року до стажу для призначення пенсії включалися всі періоди перебування у трудових відносинах, в тому числі у періоди відпусток:
— для догляду за дитиною до 3-х років;
— у зв’язку з вагітністю та пологами;
— для догляду за дитиною згідно з медичним висновком, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку.
   Починаючи з 01.01.2004 року , час догляду за дитиною до досягнення нею 3- річного віку, зараховується до страхового стажу матері, при умові, якщо особа доглядає за дитиною до досягнення нею трирічного віку та при умові отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. З січня 2005 року внески за ці періоди сплачуються за рахунок коштів державного бюджету.
   Сплата внесків за періоди перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами проводиться з 1 липня 2013 року.
   Також , Законом України » Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій» передбачені положення щодо врахування при визначенні права на призначення пенсії за віком періодів:
— перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами з 1 січня 2004 року по 30 червня 2013 року;
— перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку з 1 січня 2004 року до часу запровадження сплати страхових внесків за жінок, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
   Слід також зазначити, що час перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку до стажу, що дає право на щорічну основну відпустку не зараховується.

Джерело