Коментар

Позови, що випливають з авторського права, права на відкриття, винаходу, корисну модель, промисловий зразок та раціоналізаторську пропозицію, можуть подаватися за місцем проживання позивача.

Законом України “Про авторське право і суміжні права” охороняються особисті (немайнові) і майнові права авторів та їх правонаступників, пов'язані із створенням та використанням творів науки, літератури і мистецтва (авторське право), і права виконавців, виробників фонограм та організацій мовлення (суміжні права).

Автор – фізична особа, творчою працею якої створено твір.

Автор є первинним суб’єктом, якому належить авторське право. Автором вважаєтсья та особа, яка зазначена як автор на примірнику обнародуваного твору, на рукописі або на оригіналі твору мистецтва, якщо в судовому порядку не буде доведено інше.

Особа, яка має авторське право, для сповіщення про свої права може використовувати знак охорони авторського права, який вміщується на кожному примірнику твору і складається з символу ©, імені (найменування) особи, яка має авторське право, і року першої публікації твору. Автору або іншій особі, яка має авторське право, належить виключне право дозволяти або забороняти:

1. Відтворення творів.

2. Публічне виконання і публічне сповіщення творів.

3. Переклади творів.

4. Публічний показ.

5. Переробки, адаптації, аранжування та інші подібні зміни творів тощо.

Винагорода за будь-яке використання твору може здійснюватися у вигляді одноразового платежу (одноразова винагорода), у формі відрахувань (відсотків) за кожний проданий примірник чи кожне використання твору або складатися із змішаних платежів.

Авторське право на твір, створений за договором з автором, який працює за наймом, належить його автору.Виключне право на використання цього твору належить особі, з якою автор перебуває у трудових відносинах (роботодавцю), якщо інше не передбачене договором.

Розмір авторської винагороди за створення і використання твору, створеного за договором з автором, який працює за наймом, та порядок її виплати встановлюються у договорі між автором і роботодавцем.

Автору, крім можливості передачі майнових прав, належить виключне право надавати іншій особі дозвіл на використання твору одним або всіма відомими способами на підставі невиключної чи виключної ліцензії. Невиключна ліцензія дає ліцензіату право використовувати твір дозволеним способом нарівні з автором та іншими ліцензіатами невиключної ліцензії. Виключна ліцензія дає право тільки ліцензіату використовувати твір дозволеним способом.

Авторські договори повинні укладатися письмово, якщо законодавством про авторське право і суміжні права не передбачено інше. Усі права на використання твору, не передані за авторським договором, зберігаються за автором. Авторський договір вважається укладеним, якщо між сторонами досягнуто угоди щодо всіх суттєвих його умов (спосіб використання, розмір і порядок виплати винагороди, термін дії договору та використання твору тощо).

Якщо протягом обумовленого договором терміну твір не буде використано, автор має право вимагати відшкодування збитків. Умови договору, що обмежують право на створення майбутніх творів на дану тему чи в цій галузі, є недійсними.

Відтворення, розповсюдження та інше використання, а також ввезення в Україну без дозволу осіб, які мають авторське право і суміжні права, примірників творів, фонограм, програм мовлення є порушенням авторського права і суміжних прав, що дає підстави для судового захисту. Примірники творів, фонограм, виготовлених і розповсюджених з порушенням авторського права і суміжних прав, є контрафактними. Ввезення на територію України примірників творів і фонограм, що охороняються на території України відповідно до Закону, із держави, в якій ці твори і фонограми не охоронялись або перестали охоронятись, визнається порушенням авторського права і суміжних прав.

В разі використання чужого твору без договору з особою, яка має авторське право і суміжні права, недотримання умов використання творів і об’єктів суміжних прав, порушення особистих і майнових прав особи, які мають авторське право і суміжні права, можуть подати позов до суду або арбітражного, третейського судів про поновлення порушених прав шляхом внесення відповідних виправлень, публікацій у пресі про допущене порушення або іншим способом.

Особи, які мають авторське і суміжні права, можуть вимагати:

1) відшкодування збитків, завданих їм у результаті порушення авторського права і суміжних прав, включаючи упущену вигоду (доход, який би отримав автор, коли б його права не були порушені);

2) вилучення та спрямування на їхню користь прибутків порушника, одержаних ним у результаті порушення авторського права і суміжних прав замість відшкодування збитків;

3) виплати компенсації, яка визначається судом у сумі від 10 до 50000 мінімальних розмірів заробітної плати, встановлених законодавством України, замість відшкодування збитків чи стягнення прибутків.

Крім відшкодування збитків, стягнення прибутків, суд, арбітражний суд за порушення авторського права або суміжних прав стягує штраф у розмірі 10 відсотків від суми, присудженої судом на користь позивача. Сума штрафів направляється у встановленому законодавством порядку до відповідних бюджетів.

Порушник авторського права і суміжних прав зобов’язаний відшкодувати особам, які мають авторське право і суміжні права, моральну шкоду в розмірі, що визначається судом.

Роїна О.М.
Збірник позовних заяв. Практичний посібник
.– К.: КНТ, 2005.– 204 с.