МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ НАВКОЛИШНЬОГО
ПРИРОДНОГО СЕРЕДОВИЩА УКРАЇНИ

НАКАЗ
29.03.1994 N 30

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
08 квітня 1994 р. за N 72/281

Про затвердження Положення про єдині
державні знаки та аншлаги на територіях
та об'єктах природно-заповідного фонду
України

(Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства
екології та природних ресурсів
N 205 від 13.06.20
18)

З метою посилення охорони територій та об'єктів природно-заповідного фонду, забезпечення інформованості та природоохоронного виховання населення НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Положення про єдині державні знаки та аншлаги на територіях та об'єктах природно-заповідного фонду України (додається).

2. Управлінню заповідної справи та біоресурсів (Стеценко М.П.) довести Положення до зацікавлених міністерств, відомств, установ та державних управлінь охорони навколишнього природного середовища по Республіці Крим, областях, містах Києву і Севастополю.

(Пункт 3 виключено на підставі Наказу Міністерства екології та природних ресурсів N 205 від 13.06.2018)

4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра п.Мовчана Я.I.

Міністр Ю.Костенко

Затверджено
Наказом Міністерства охорони
навколишнього природного
середовища України від
29 березня 1994 р. N 30

Положення
про єдині державні знаки та аншлаги на територіях
та об'єктах природно-заповідного фонду України

Розділ 1. Загальні положення

1.1. Державні знаки та аншлаги на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду складають систему інформаційних та охоронних знаків цих територій (об’єктів), що направлена на інформування населення та природокористувачів про найменування, межі, правовий статус та основні вимоги щодо охорони цих територій (об’єктів) природно-заповідного фонду.

(Пункт 1.1 розділу 1 в редакції Наказу Міністерства екології та природних ресурсів N 205 від 13.06.2018)

1.2. Головним завданням встановлення інформаційних та охоронних знаків є забезпечення інформованості та природоохоронне виховання населення, підвищення ефективності роботи природоохоронних установ та організацій.

Розділ 2. Основні вимоги до інформаційних
та охоронних знаків

2.1. До числа основних вимог, що ставляться перед системою інформаційних та охоронних знаків, відносяться: інформативність, наочність, одноманітність, естетичність та логічність розміщення.

(Пункт 2.1 розділу 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства екології та природних ресурсів N 205 від 13.06.2018)

2.2. Інформативність знаків дозволяє попередити природокористувача про наявність, категорію та межі природно-заповідних об'єктів, про їх підпорядкування. Найбільше інформативне навантаження несуть інформаційні щити, на яких в картографічній та текстовій формі подається максимум відомостей про об'єкт. Інформативність знаків забезпечується також правильним вибором місця їх установлення.

2.3. Наочність - обов'язкова умова охоронних знаків. Вони повинні розміщуватись в місцях найбільш можливої появи відвідувачів, бути помітними на місцевості.

(Пункт 2.3 розділу 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства екології та природних ресурсів N 205 від 13.06.2018)

2.4. Одноманітність інформаційних та охоронних знаків дозволяє виділити їх і розуміти зміст в різних регіонах країни.

(Пункт 2.4 розділу 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства екології та природних ресурсів N 205 від 13.06.2018)

2.5. Естетичність знаків передбачає, що вони мають бути художньо виконані і органічно вписуватись в природний ландшафт.

2.6. Логічність розміщення на місцевості має на увазі розстановку знаків там, де вони принесуть найбільше користі.

2.7. До числа основних вимог відносяться також: технологічність, яка досягається простотою виготовлення та установлення на місцевості, доцільність та економічність.

Розділ 3. Основні характеристики інформаційних
та охоронних знаків

3.1. Для територій та об’єктів природно-заповідного фонду необхідним інформативним засобом є офіційна вивіска цієї території (об’єкта) з інформацією про її найменування. Офіційна вивіска має форму прямокутника розміром 620 х 470 мм зеленого кольору з окантовкою. У верхній частині вивіски розміщено Державний Герб України, під ним - напис "Україна", під ним - назва органу або підприємства, установи чи організації у віданні якого перебуває ця територія (об’єкт) природно-заповідного фонду. По центру розміщено напис найменування території (об’єкта) природно-заповідного фонду, під ним - назва спеціальної адміністрації, що здійснює управління цією територією (об’єктом) (за наявності) (Додаток N 1).

3.2. Інформаційно-охоронні знаки містять інформацію про найменування, межі, правовий статус та основні вимоги щодо охорони території (об’єкта) природно-заповідного фонду, встановлюються в місцях входу (в’їзду) на територію (об’єкт) природно-заповідного фонду. Інформаційно-охоронний знак має форму вертикального прямокутника розміром 841 х 594 мм. На смугастому синьо-жовтому тлі знака зображено зелений щит. У верхній частині щита розміщено Державний Герб України, під ним - напис "ПРИРОДНО-ЗАПОВІДНИЙ ФОНД УКРАЇНИ". У центрі щита розташована прямокутна табличка жовтого кольору, на якій міститься напис найменування території (об’єкта) природно-заповідного фонду. У разі якщо територія (об’єкт) має подвійний правовий статус, зазначається спочатку найменування території (об’єкта) вищого статусу, а потім - нижчого. Під табличкою у нижній частині знака розташовано напис - "охороняється законом". (Додаток N 2).

3.3. Межовий охоронний знак містить інформацію про найменування території (об’єкта) природно-заповідного фонду і встановлюється для інформування про її (його) межі. Знак має форму вертикального прямокутника розміром 420 х 297 мм.

За формами і абрисами межовий охоронний знак відтворює інформаційно-охоронний знак.

На знаку не зазначаються вимоги щодо охорони території (об’єкта) природно-заповідного фонду. Встановлюється межовий охоронний знак вздовж меж територій та об’єктів природно-заповідного фонду (в місцях перетину меж цієї території (об’єкта) дорогами, стежками, поблизу населених пунктів), визначених відповідно до законодавства (Додаток N 3).

3.4. Інформаційний щит встановлюється в місцях масового відпочинку, на оглядових майданчиках, автостоянках, біля адміністративних приміщень територій та об’єктів природно-заповідного фонду. Інформаційний щит містить інформацію про найменування території (об’єкта) природно-заповідного фонду, його призначення, загальну характеристику тощо. Інформаційний щит має форму горизонтального прямокутника розміром 841 х 1189 мм жовтого кольору із синьою окантовкою (допускається збільшення розмірів удвічі) (Додаток N 4).

(Розділ 3 в редакції Наказу Міністерства екології та природних ресурсів N 205 від 13.06.2018)

Розділ 4. Виготовлення та встановлення інформаційних
та охоронних знаків

4.1. Для виготовлення знаків використовуються листовий алюміній, сталевий лист, оцинковане дахове залізо, багатошаровий дикт, полікарбонат, композитні матеріали, пластик, інші матеріали, що можуть забезпечити їх довговічність. Допускається застосування місцевих матеріалів - дерева, каменю, тощо.

(Пункт 4.1 розділу 4 в редакції Наказу Міністерства екології та природних ресурсів N 205 від 13.06.2018)

4.2. Для отримання естетичних і довговічних знаків, які здатні витримати тривалу дію атмосферних опадів, прямих сонячних променів, морозу, спеки, рекомендується використовувати тільки високоякісні масляні фарби, алкідні емалі, плівки оракал, ПВХ, банерну тканину, тощо.

(Пункт 4.2 розділу 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства екології та природних ресурсів N 205 від 13.06.2018)

4.3. Опорами для знаків можуть служити дерев'яні стовпи діаметром не менше 10 см, металеві труби діаметром не менше 50 мм, залізобетонні стовпи шириною профіля 85 мм.

4.4. Висота розташування інформаційних та охоронних знаків обирається залежно від місць їх розташування. Відстань від нижнього краю вивіски та інформаційного щита має становити від 1,5 до 2,2 м, інформаційно-охоронних знаків - від 2 до 3 м. Інформаційні та охоронні знаки заборонено встановлювати на відстані менше 1 м від дротів лінії високої напруги. У межах охоронної зони високовольтних ліній підвішувати знаки на тросах-розтяжках забороняється.

(Пункт 4.4 розділу 4 в редакції Наказу Міністерства екології та природних ресурсів N 205 від 13.06.2018)

(Пункт 4.5 розділу 4 виключено на підставі Наказу Міністерства екології та природних ресурсів N 205 від 13.06.2018)

Заступник Міністра Я. Мовчан