КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
від 22 серпня 2018 р. N 641
Київ

Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у
державному бюджеті Національній академії наук для підтримки
розвитку пріоритетних напрямів наукових досліджень

Відповідно до частини сьомої статті 20 Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України постановляє:

Затвердити Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті Національній академії наук для підтримки розвитку пріоритетних напрямів наукових досліджень, що додається.

Прем’єр-міністр України В. ГРОЙСМАН

Затверджено
постановою Кабінету Міністрів України
від 22 серпня 2018 р. N 641

Порядок
використання коштів, передбачених у державному бюджеті
Національній академії наук для підтримки розвитку
пріоритетних напрямів наукових досліджень

1. Цей Порядок визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Національній академії наук (далі - Академія) за програмою "Підтримка розвитку пріоритетних напрямів наукових досліджень" (далі - бюджетні кошти).

2. Головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Академія.

Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за напрямами, визначеними пунктом 3 цього Порядку, є державні наукові установи, що перебувають у віданні Академії.

3. Бюджетні кошти спрямовуються на:

1) підтримку пріоритетних для держави наукових досліджень і науково-технічних (експериментальних) розробок (далі - дослідження і розробки) відповідно до переліку пріоритетних тематичних напрямів наукових досліджень і науково-технічних розробок на період до 2020 року, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 2011 р. N 942 (Офіційний вісник України, 2011 р., N 69, ст. 2628; 2016 р., N 68, ст. 2303);

2) виконання на конкурсній основі найважливіших для держави досліджень і розробок, в тому числі з високим ступенем їх готовності;

3) проведення молодими вченими досліджень і розробок шляхом створення на конкурсній основі дослідницьких лабораторій (груп) молодих вчених;

4) проведення на конкурсній основі спільних міжнародних наукових досліджень;

5) придбання новітнього та модернізацію існуючого наукового обладнання.

4. За напрямом, визначеним підпунктом 1 пункту 3 цього Порядку, бюджетні кошти надаються науковим установам Академії для проведення пріоритетних досліджень і розробок науковими підрозділами, які за результатами оцінювання ефективності діяльності наукових установ Академії відповідно до Методики оцінювання ефективності діяльності наукових установ Національної академії наук України, затвердженої постановою Президії Академії від 15 березня 2017 р. N 75, віднесені до категорії А (мають вагомі наукові і практичні результати широкого національного і міжнародного значення).

Строк виконання досліджень і розробок становить не більше двох років.

5. За напрямом, визначеним підпунктом 2 пункту 3 цього Порядку, бюджетні кошти надаються науковим установам Академії для виконання науковими підрозділами:

найважливіших для держави досліджень і розробок відповідно до цільових програм і окремих цільових наукових (науково-технічних) проектів, затверджених Академією;

досліджень і розробок з високим ступенем готовності, які можуть бути впроваджені в короткі строки.

Строк виконання досліджень і розробок з високим ступенем готовності становить не більше одного року і умовою їх відбору є забезпечення співфінансування (в обсязі, що перевищуватиме обсяг фінансування з державного бюджету) на проведення досліджень і розробок з боку установ та організацій різних форм власності.

6. За напрямом, визначеним підпунктом 3 пункту 3 цього Порядку, Академії надається адресна підтримка у формі гранту для забезпечення проведення молодими вченими досліджень і розробок шляхом створення та функціонування дослідницьких лабораторій (груп) молодих вчених чисельністю не більше п’яти осіб.

Умовою створення лабораторії (групи) молодих вчених є наявність досвіду участі керівника проекту (віком до 35 років) в міжнародних проектах не менше двох років та/або аналогічний період стажування в провідних наукових центрах за кордоном, та/або вагомі наукові результати, підтверджені публікаціями в провідних міжнародних виданнях.

Відбір лабораторій (груп) молодих вчених проводиться із залученням міжнародних експертів.

Строк виконання досліджень і розробок становить не більше двох років.

Розмір щорічного гранту для кожної лабораторії (групи) молодих вчених встановлюється Академією, але не може перевищувати 1 млн. гривень.

Перелік лабораторій (груп) молодих вчених та їх персональний склад затверджується Академією і розміщується на її офіційному веб-сайті.

7. За напрямом, визначеним підпунктом 4 пункту 3 цього Порядку, здійснюються витрати, пов’язані із забезпеченням фінансування участі українських вчених у спільних міжнародних проектах, відібраних на конкурсній основі.

Умовою відбору є наявність відповідних міжнародних угод та/або запрошень до співробітництва з провідними дослідницькими центрами відповідно до угод Академії з Українським науково-технологічним центром, Національним центром наукових досліджень Франції, Німецьким дослідницьким фондом тощо.

8. За рахунок бюджетних коштів за напрямом, визначеним підпунктом 5 пункту 3 цього Порядку, здійснюються витрати на придбання та модернізацію наукового обладнання з метою здійснення заходів, визначених пунктами 4-6 цього Порядку.

Перелік зазначеного обладнання затверджується Академією та розміщується на її офіційному веб-сайті.

9. Порядок конкурсного відбору за напрямами, визначеними підпунктами 2-4 пункту 3 цього Порядку, визначається Академією за погодженням з Науковим комітетом Національної ради з питань розвитку науки і технологій.

Конкурсний відбір проводиться з урахуванням поданих розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня обґрунтувань потреби в коштах, детальних розрахунків витрат тощо, а також з урахуванням необхідності досягнення відповідних результативних показників.

10. Перелік досліджень і розробок із зазначенням строків їх виконання, а також виконавців за напрямами, визначеними підпунктами 1 та 2 пункту 3 цього Порядку, затверджується Академією за погодженням з Науковим комітетом Національної ради з питань розвитку науки і технологій.

11. Формування тематики досліджень і розробок здійснюється відповідно до Порядку формування тематики наукових досліджень і науково-технічних (експериментальних) розробок, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2018 р. N 13 (Офіційний вісник України, 2018 р., N 8, ст. 313).

Тематика досліджень і розробок повинна відповідати пріоритетним тематичним напрямам досліджень і розробок.

Основними критеріями визначення тематики є:

актуальність для держави і суспільства та високий науковий рівень отриманих результатів досліджень і розробок;

узгодженість тематики з реальними потребами економіки та розвитку суспільства;

спрямованість на одержання нових результатів, що відповідають світовому рівню, готових до впровадження у відповідних сферах суспільного виробництва з метою забезпечення випуску конкурентоспроможної продукції, зростання наукоємності цієї продукції.

12. Закупівля товарів, робіт і послуг за бюджетні кошти здійснюється в установленому законом порядку.

13. Розпорядники бюджетних коштів нижчого рівня щокварталу до 5 числа наступного місяця подають головному розпоряднику бюджетних коштів звіт про використання бюджетних коштів відповідно до визначених пунктом 3 цього Порядку напрямів.

Узагальнений звіт про використання бюджетних коштів відповідно до визначених пунктом 3 цього Порядку напрямів Академія подає Мінфіну щокварталу до 10 числа наступного місяця.

14. Відображення у первинному та бухгалтерському обліку інформації про отримані (створені) оборотні і необоротні активи, а також відкриття рахунків, реєстрація, облік зобов’язань в органах Казначейства та проведення операцій, пов’язаних з використанням бюджетних коштів, здійснюються в установленому законодавством порядку.

15. Складення та подання фінансової і бюджетної звітності про використання бюджетних коштів, а також контроль за їх цільовим та ефективним витрачанням здійснюються в установленому законодавством порядку.