ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА

РІШЕННЯ
31.07.2018 N 826/17536/17

Про зобов'язання привести Правила приймання стічних вод абонентів
у систему каналізації м. Києва у відповідність із Законом України
"Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення"
та іншим чинним законодавством

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді - Пащенка К. С., за участю секретаря судового засідання Легейди Я. А., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Рінко" до Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), треті особи, які не заявляють самостійних вимог, - Державна регуляторна служба України, Приватне акціонерне товариство "Акціонерна компанія "Київводоканал", на предмет спору про визнання незаконною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, визнання незаконними та нечинними пунктів правил, представники позивача - С. О. Т.; учасників відповідача - Г. І. М.; справи: третьої особи-1 - А. І. В.; третьої особи-2 - Д. М. С., (в судовому засіданні 31.07.2018, відповідно до ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України (по тексту - КАС України), проголошено вступну та резолютивну частини рішення (скорочене рішення)), встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Рінко" (03150, м. Київ, вул. Велика Васильківська, 49-а, код ЄДРПОУ: 23523090) (надалі - позивач або ТОВ "Рінко") звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код ЄДРПОУ: 00022527) (далі - відповідач або КМР), в якому просить:

- визнати незаконною бездіяльність відповідача щодо неприведення розпорядження Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 12.10.2011 N 1879, яким затверджені Правила приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва, у відповідність до Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" та у зв'язку з прийняттям розпорядження Кабінету міністрів від 10.03.2017 N 166-р;

- зобов'язати відповідача привести розпорядження Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 12.10.2011 N 1879, яким затверджені Правила приймання стічних вод абонентів у систему каналізації м. Києва, у відповідність із Законом України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" та іншим чинним законодавством;

- визнати незаконними та нечинними пунктів 1.3, 1.7, 2.1, 2.2, 2.4, 3.3.1, 3.3.2, 3.3.3, 3.3.4, 3.3.5, 8.1, 8.6 "а" Правил приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва, які затверджені розпорядженням Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 12.10.2011 N 1879.

В якості підстави позову позивач зазначає, що положення оскаржуваного розпорядження не узгоджуються з вимогами чинного законодавства та суперечать принципу державної регуляторної політики, визначеному ст. 4 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.01.2018 (суддя Пащенко К. С.) відкрито провадження у даній адміністративній справі та призначено до попереднього судового засідання на 15.03.2018.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 15.03.2018 судом залучено Державну регуляторну службу України (в рішенні - третя особа-1 або ДРС) та Приватне акціонерне товариство "Акціонерна компанія "Київводоканал" (за текстом - третя особа-2 або ПрАТ "Акціонерна компанія "Київводоканал") до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.

В судовому засіданні 15.03.2018 оголошено перерву до 26.04.2018.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.04.2018 закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у судовому засіданні на 07.06.2018.

У судових засіданнях 07.06.2018 та 24.07.2018 оголошувалась перерва.

Представник позивача у судовому засіданні 31.07.2018 підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив задовольнити позов. Представники відповідача та третіх осіб просили суд відмовити у задоволенні позовної заяви.

Так, у відзиві на позов відповідач наголосив на безпідставності та необґрунтованості позовних вимог, а тому на наявності підстав для відмови у задоволенні позову повністю.

Третя особа-1, у наданих до суду письмових поясненнях, зауважила, що станом на 06.04.2018 проект регуляторного акта для підготовки пропозицій щодо його удосконалення відповідно до принципів державної регуляторної політики згідно з вимогами статті 34 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" та постанови Кабінету Міністрів України від 23.09.2014 N 634 "Про порядок підготовки пропозицій щодо удосконалення проектів регуляторних актів, які розробляються органами місцевого самоврядування" до ДРС не надходив.

26.04.2018 через канцелярію до суду від третьої особи-2 надійшли письмові пояснення на позов, в яких зазначено, що абзацом 5 ст. 131 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" визначено, що місцеві правила розробляються на підставі та з урахуванням вимог правил приймання стічних вод та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування. При цьому Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, були затверджені наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 N 316. Вказаний наказ зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 січня 2018 року за N 56/31508, а набрав чинності 02.02.2018. Таким чином, на час звернення позивача із позовом у справі N 826/17536/17 (до ПрАТ "АК "Київводоканал" надійшла копія позовної заяви, датованої 21.12.2017) у відповідача ще не виник обов'язок із прийняття місцевих правил і його бездіяльність не може вважатися незаконною, оскільки правила приймання стічних вод, які затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, та на підставі якого мають розроблятися місцеві правила, набрали чинності лише 02.02.2018, тобто уже після порушення провадження у справі N 826/17536/17. Отже, на думку ПрАТ "АК "Київводоканал", на момент звернення до суду та порушення провадження у справі N 826/17536/17 з боку відповідача були відсутні будь-які протиправні дії чи бездіяльність, у зв'язку із чим позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають. Третя особа-2 також вказала, що Правилами N 1879, і Правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, затвердженими наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 N 316, визначено обов'язок ПрАТ "АК "Київводоканал" встановлювати кожному конкретному споживачу умови (вимоги) до скиду стічних вод, дотримання яких спрямоване на забезпечення належного функціонування існуючої системи водовідведення міста Києва з урахуванням її проектних потужностей та стабільної роботи Бортницької станції аерації - єдиних у місті Києві очисних споруд, на яких мають пройти належну очистку всі стічні води міста Києва та частини Київської області. В свою чергу, порушення споживачами відповідних умов (вимог) до скиду стічних вод може призвести до непередбачуваних наслідків від порушення функціонування окремої мережі водовідведення з локальним масштабом припинення приймання стічних вод від окремих об'єктів і до порушення роботи Бортницької станції аерації та неможливості приймання стічних вод всіх об'єктів міста Києва та частини об'єктів Київської області, їх очищення, що призведе до скиду у річку Дніпро недостатньо очищених стічних вод і забруднення ними ріки і, як наслідок, до екологічної катастрофи з непередбачуваними наслідками. Таким чином, встановлення споживачам умов до скиду стічних вод, які вони скидають до систем централізованого водовідведення, має на меті забезпечити стале функціонування такої системи та дотримання екологічного та санітарно-епідеміологічного законодавства, що свідчить про необґрунтованість позовних вимог ТОВ "Рінко" в частині визнання незаконними та нечинними пунктів 1.3, 1.7, 2.1, 2.2, 2.4, 3.3.1, 3.3.2, 3.3.3, 3.3.4, 3.3.5, 8.1, 8.6 "а" Правил приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва, які затверджені розпорядженням Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 12.10.2011 N 1879.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

06 квітня 2001 року між ДКО "Київводоканал" (далі - Постачальник) та ТОВ "Рінко" (надалі - Абонент) укладено договір N 9287/5-02 на послуги водопостачання та водовідведення, згідно п. 1 якого Постачальник зобов'язується надати Абоненту послуги з постачання питної води та прийняти від Абонента каналізаційні стоки, а Абонент зобов'язується розрахуватися за послуги.

21 вересня 2017 року ТОВ "Рінко" звернулося до ПрАТ "АК "Київводоканал" із заявою вих. N 21/09/01, в якій просило продовжити Умови на скид стічних вод в міську систему каналізації на об'єкт, розташований за адресою: м. Київ, вул. Велика Васильківська, буд. 49А. До заяви долучено, серед іншого, оригінал умов на скид на період з 23.11.2016 по 27.10.2016.

У відповідь на свою заяву ТОВ "Рінко" отримано від ПрАТ "АК Київводоканал", в особі Департаменту екологічного нагляду, лист N 2817/15 від 20.10.2017, в якому останнім викладено інформацію про відмову у подовженні Умов на скид за адресою: м. Київ, вул. Велика Васильківська, буд. 49-а, та встановлено термін до 17.11.2017 для усунення порушень. Зі змісту листа випливає про обставини допущення Абонентом скидання стічних вод до міської каналізації без діючих (подовжених) Умов на скид, у зв'язку із чим ТОВ "Рінко" нараховано п'ятикратний розмір тарифу на послугу водовідведення у сумі 159003,46 грн., який станом на 20.10.2017 сплачений з боку Абонента не був. Дане стало підставою для відмови у подовженні Умов на скид.

Позивач вказує, що Правила приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва, затв. розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 12.10.2011 N 1879, зареєстр. в Головному управлінні юстиції у місті Києві 17 жовтня 2011 року за N 44/903 (за текстом - Розпорядження або Правила), прийняті відповідно до Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів та Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 N 37, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 26.04.2002 за N 402/6690 та за N 403/6691 відповідно. Втім Інструкція про встановлення та стягнення сплати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів та Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України скасовані на підставі Розпорядження N 166-р від 10.03.2017 Кабінету Міністрів України, як такі, що втратили актуальність та встановлюють регуляторні бар'єри. Так, після скасування наказу Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 N 37, втрачено правові підстави для існування місцевих правил приймання стічних вод у систему каналізації населеного пункту в яких відображаються місцеві особливості приймання стічних вод підприємств у міську каналізацію. Законом України від 18.05.2017 N 2047-VIII "Про внесення змін до Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення", який набрав чинності 21.06.2017, внесено зміни до Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення", в якому, в тому числі, передбачено повноваження органів місцевого самоврядування щодо затвердження місцевих правил приймання стічних вод та визначення розміру плати за їх очищення. Відповідно до ст. 131 вказаного Закону, яка має назву "Місцеві правила приймання стічних вод", місцеві правила не можуть передбачати обов'язок фізичних чи юридичних осіб щодо отримання будь-яких дозволів, погоджень або інших документів дозвільного характеру, а також надавати повноваження органам державної влади, органам місцевого самоврядування, їх посадовим особам, підприємствам, установам, організаціям, утвореним такими органами, щодо видачі дозвільних документів.

За таких обставин ТОВ "Рінко" стверджує, що враховуючи зміни в чинному законодавстві України станом на 21.12.2017, положення Правил не узгоджуються з вимогами чинного законодавства та суперечать принципам державної регуляторної політики, визначених ст. 4 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". Керуючись повноваженнями, наданими ст. 30 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", та з метою усунення порушень принципів державної регуляторної політики та вимог цього Закону в частині забезпечення здійснення державної регуляторної політики Державною регуляторною службою проінформовано виконавчий орган Київської міської ради (КМДА) про необхідність приведення Розпорядження у відповідність до вимог Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення".

Позивач наголошує, що Розпорядження містить норми, оспорювані за позовом, якими ПрАТ "АК Київводоканал" керується у відносинах з Абонентом, які передбачають обов'язок ТОВ "Рінко" щодо отримання дозволу (погодження) - Умов на скид, а також надають повноваження ПрАТ "АК Київводоканал" щодо видачі цих Умов на скид.

Як зауважує ТОВ "Рінко", бездіяльність КМР щодо приведення Розпорядження у відповідність до вимог чинного законодавства, зокрема до ст. ст. 13, 131 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення", є підставою того, що ПрАТ "АК Київводоканал" зобов'язує позивача отримувати Умови на скид та сплачувати п'ятикратний розмір тарифу на послугу з водовідведення за весь період їх відсутності, що може призвести до збитків. Відтак, наявні правові підстави для визнання незаконною бездіяльність відповідача у зв'язку з набранням чинності 21.06.2017 Законом України від 18.05.2017 N 2047-VIII та неприведення у відповідність з ним Розпорядження, яким затверджені Правила приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва.

Дане стало підставами для подання 21.12.2017 позивачем на розгляд суду відповідного позову.

У відзиві відповідач звернув увагу суду, що у КМР наразі опрацьовується проект розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), що виключає факт бездіяльності останньої, та відповідно покладення на неї судом обов'язку щодо вчинення відповідних дій на підставі факту бездіяльності. Відповідач також наголошує, що позивач у своїй позовній заяві не вказав яким конкретно правовим нормам актів вищої юридичної сили не відповідають оскаржувані пункти, що не узгоджується зі статтею 264 КАС України.

Вирішуючи спір по суті, суд зауважує на таке.

Спірні правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються Конституцією України, Законом України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" (в рішенні - Закон), Інструкцією про встановлення та стягнення сплати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів та Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 N 37, Правилами приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва, затв. розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 12.10.2011 N 1879, зареєстр. в Головному управлінні юстиції у місті Києві 17 жовтня 2011 року за N 44/903, розпорядженням N 166-р від 10.03.2017 Кабінету Міністрів України, наказом N 316 від 01.12.2017 Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2018 року за N 56/31508 (надалі - Наказ), та іншими нормативно-правовими актами (тут і по тексту відповідні нормативно-правові акти наведено в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

У відповідності до п. 1.1 - 1.9 Правил, вони розроблені відповідно до статей 1, 2, 35, 38, 39, 42, 44, 70, 95, 99, 110, 111 Водного кодексу України (із змінами і доповненнями); статей 1 - 3, 5, 16, 19, 24, 31 - 35, 39 - 41, 47, 51, 68 - 70 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" (із змінами і доповненнями); статей 30, 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (із змінами і доповненнями); статей 19, 20 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання"; пунктів 1, 5, 8 розділу 1, пункту 21 розділу 3, пунктів 33, 34 розділу 6 Основних напрямів державної політики України у галузі охорони довкілля, використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки, затверджених Постановою Верховної Ради України від 05.03.98 N 188/98-ВР; Правил охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.99 N 465; Інструкції про встановлення та стягнення сплати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів та Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 N 37, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 26.04.2002 за N 402/6690 та за N 403/6691 відповідно; пунктів 1.2, 1.4, 2.3, розділів 3 - 5, 11 - 15 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 N 190, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 07.10.2008 за N 936/15627. Правила поширюються на організації, установи, підприємства усіх форм власності та фізичних осіб - підприємців, що скидають всі види стічних вод у міську систему каналізації (крім балансоутримувачів житлового фонду та об'єктів соціально-культурного призначення, які не скидають стічні води технологічного та/або непобутового походження, або у яких немає орендарів чи інших суб'єктів, що скидають стічні води технологічного та/або непобутового походження). Терміни, що вживаються у цих Правилах: Абонент - юридична особа або фізична особа - підприємець, яка уклала договір з Водоканалом на надання послуг з водопостачання та (або) водовідведення (крім балансоутримувачів житлового фонду та об'єктів соціально-культурного призначення, які не скидають стічні води технологічного та/або непобутового походження або у яких немає орендарів чи інших суб'єктів, що скидають стічні води технологічного та/або непобутового походження); Водоканал - ПАТ "Акціонерна компанія "Київводоканал"; державні Правила приймання - Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджені наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 N 37, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.04.2002 за N 403/6691; Договір - договір на послуги з водопостачання та водовідведення; Умови на скид - умови на скид стічних вод у міську каналізацію. Правила спрямовані на запобігання порушенням у роботі мереж і споруд каналізації, підвищення ефективності роботи цих споруд і безпеки їх експлуатації та забезпечення охорони навколишнього природного середовища від забруднення скидами стічних вод Абонентів. Правила встановлюють вимоги до Абонентів, які скидають стічні води до міської каналізації, регламентують взаємні права та обов'язки Абонентів і Водоканалу, порядок визначення величини плати за скидання стічних вод у міську каналізацію, порядок контролю за виконанням цих Правил, відповідальність та засоби впливу за їх порушення. Контроль за виконанням Абонентами цих Правил здійснюють Контролюючі служби. Стічні води можуть бути прийняті у міську каналізацію, якщо мережі та споруди Абонента побудовані відповідно до проекту, розробленого згідно з виданими Водоканалом технічними умовами (далі - ТУ) на приєднання до міської каналізації, прийняті в експлуатацію згідно з вимогами Державних будівельних норм, Абонентом одержані Умови на скид та укладений Договір на послуги водопостачання та водовідведення. Для усіх Абонентів, що скидають стічні води в систему каналізації міста, встановлюються єдині нормативи допустимих концентрацій (далі - ДК) забруднюючих речовин. Встановлення кожному конкретному Абоненту режиму та нормативів ДК забруднюючих речовин у міську каналізацію, а також надання висновку щодо відповідності фактичних показників якості стічних вод допустимим належить виключно до компетенції Водоканалу.

З правових конструкцій зазначених норм Правил випливає про: визначення суб'єктного складу осіб, на яких поширюється дія Правил; визначення термінів; загальні питання сфери дії Правил та особи, що здійснює контроль за виконанням Абонентами Правил.

Як вірно зазначено позивачем, на підставі розпорядження N 166-р від 10.03.2017 Кабінету Міністрів України було скасовано наказ Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики від 19 лютого 2002 року N 37, яким затверджено Інструкцію про встановлення та стягнення сплати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів та Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, як такі, що втратили актуальність та встановлюють регуляторні бар'єри.

Вказане розпорядження Кабінету Міністрів України набрало чинності 21.05.2017.

Поряд з цим Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" від 18 травня 2017 року N 2047-VIII, внесено до Закону зміни, зокрема, розділ III доповнено статтею 131 такого змісту: "Місцеві правила приймання стічних вод. У населених пунктах, популяційний еквівалент яких становить 2 тисячі і більше, впровадження централізованого водовідведення є обов'язковим. Якщо будівництво та впровадження системи централізованого водовідведення матиме негативний вплив на навколишнє природне середовище або пов'язане з надмірними витратами, повинні використовуватися індивідуальні або інші відповідні системи, які забезпечують такий самий рівень захисту навколишнього природного середовища, відповідно до нормативів, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства. Скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови дотримання нормативів гранично допустимих концентрацій та нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин. Місцеві правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту встановлюють вимоги щодо приймання стічних вод населеного пункту. Місцеві правила розробляються на підставі та з урахуванням вимог правил приймання стічних вод та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування. У разі якщо відповідний орган місцевого самоврядування не прийняв рішення про затвердження місцевих правил, застосовуються правила приймання стічних вод, затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства. Орган місцевого самоврядування забезпечує вільний доступ фізичних і юридичних осіб до затверджених місцевих правил. Місцеві правила включають: основні вимоги щодо приймання стічних вод населеного пункту підприємствами централізованого водовідведення; популяційний еквівалент населеного пункту; основні вимоги щодо скидання стічних вод до систем централізованого водовідведення суб'єктами господарювання; вимоги щодо якості і режиму скидання стічних вод; визначення механізму контролю за скиданням стічних вод; розмір плати, що справляється із суб'єктів господарювання за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення та за порушення вимог щодо якості і режиму скидання стічних вод; визначення механізму компенсації власнику мереж, споруд, устаткування системи централізованого водовідведення відповідного населеного пункту витрат на відновлення таких мереж, споруд, устаткування, зумовлених їх пошкодженням чи руйнуванням внаслідок порушення вимог щодо скидання стічних вод; інші вимоги, передбачені законом. Місцеві правила не можуть передбачати обов'язок фізичних чи юридичних осіб щодо отримання будь-яких дозволів, погоджень або інших документів дозвільного характеру, а також надавати повноваження органам державної влади, органам місцевого самоврядування, їх посадовим особам, підприємствам, установам, організаціям, утвореним такими органами, щодо видачі дозвільних документів".

З припису вказаної статті, серед іншого, слідує про неможливість передбачення місцевими правилами обов'язку фізичних чи юридичних осіб щодо отримання будь-яких дозволів, погоджень або інших документів дозвільного характеру, а також надання повноваження органам державної влади, органам місцевого самоврядування, їх посадовим особам, підприємствам, установам, організаціям, утвореним такими органами, щодо видачі дозвільних документів.

З розділу II відміченого Закону N 2047-VIII витікає, що він набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування. Кабінету Міністрів України у шестимісячний строк з дня набрання чинності цим Законом: привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.

21.06.2017 зазначений закон набрав чинності. Відтак, у шестимісячний строк, тобто до 21.12.2017 включно, Кабінету Міністрів України визначено обов'язок привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом та забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.

За ст. 11 Закону, міністерства, інші центральні органи виконавчої влади беруть участь у розробленні та реалізації державної політики у сфері питної води, питного водопостачання та водовідведення в межах своїх повноважень, визначених законами України.

У відповідності до п. п. 1, 2, 4 Положення про Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, затв. постановою Кабінету Міністрів України від 30 квітня 2014 року N 197, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України (Мінрегіон) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України. Мінрегіон є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну регіональну політику, державну житлову політику і політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування, житлово-комунального господарства, а також забезпечує формування державної політики у сфері архітектурно-будівельного контролю та нагляду, контролю у сфері житлово-комунального господарства, у сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива. Мінрегіон у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства. Мінрегіон відповідно до покладених на нього завдань: 1) визначає пріоритетні напрями розвитку відповідних сфер; 2) затверджує: порядки, норми і правила у сфері житлово-комунального господарства, житлової політики, благоустрою населених пунктів, поводження з побутовими відходами, поховання, увічнення пам'яті жертв війни та політичних репресій; порядок розроблення та затвердження технічних умов у сфері питної води та питного водопостачання; інструкцію з проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна; регламенти енергетичного аудиту об'єктів житлової та соціальної сфери, у визначених законом випадках форму типових договорів у сфері житлово-комунального господарства; індекси балансової вартості об'єктів житлового фонду.

Виходячи з положень норм статей 11, 131 Закону та п. п. 1, 2, 4 Положення про Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, в їх сукупності, на Кабінет Міністрів України покладено обов'язок забезпечити приведення Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України своїх нормативно-правових актів у відповідність із Законом, і зокрема, нормативно-правових актів, що стосуються питань Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення.

Наказом N 316 від 01.12.2017 Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2018 р. за N 56/31508, затверджено Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення.

Згідно пункту 3 Наказу, він набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

02.02.2018 Наказ набрав чинності.

Таким чином, на виконання вимог Закону N 2047-VIII Кабінетом Міністрів України забезпечено, а Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України приведено свої нормативно-правові акти у відповідність із Законом, зокрема, шляхом прийняття Наказу.

У відповідності до п. п. 1 - 4 Наказу правила розроблено з метою: захисту здоров'я персоналу систем збирання, відведення стічних вод та очисних споруд; запобігання псуванню обладнання систем водовідведення, очисних і суміжних з ними підприємств; гарантування безперебійної в межах регламентних норм роботи споруд очищення стічних вод та обробки осадів; гарантування, що скиди стічних вод з очисних споруд не спричинять згубного впливу на навколишнє середовище; гарантування, що осад може бути утилізований у безпечний і прийнятний для навколишнього середовища спосіб. Ці правила поширюються на суб'єктів господарювання, які надають послуги з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод) (далі - виробники), на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб - підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які скидають стічні води до систем централізованого водовідведення або безпосередньо у каналізаційні очисні споруди. Терміни, використані у цих правилах, вживаються в таких значеннях: виробник - суб'єкт господарювання, який надає послуги з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод); вимоги до скиду стічних вод - вимоги щодо режиму, кількісного та якісного складу стічних вод, які споживач скидає до системи централізованого водовідведення населеного пункту, склад і зміст, порядок надання яких визначено цими Правилами та місцевими правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту (далі - місцеві правила приймання); договір - договір про надання послуг з питного водопостачання та/або водовідведення; залповий скид до системи централізованого водовідведення - скид стічних вод з концентраціями забруднюючих речовин, що перевищують більш як у 20 разів допустимі величини показників, визначені в місцевих правилах приймання, та/або з перевищенням обсягів стічних вод, визначених для конкретного споживача. Інші терміни, що використовуються у цих Правилах, вживаються у значеннях, наведених у Водному кодексі України, Законі України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" та Правилах користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27 червня 2008 року N 190, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 07 жовтня 2008 року за N 936/15627. На підставі цих правил виробник розробляє місцеві Правила приймання, в яких враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають ДК забруднюючих речовин, що можуть скидати до системи централізованого водовідведення. Місцеві правила приймання затверджуються органами місцевого самоврядування та є обов'язковими для виробників та споживачів.

З приписів положень Наказу слідує про: мету розробки правил; визначення питання їх поширення на певних суб'єктів господарювання; загальне правило про затвердження місцевих правил, які є обов'язковими для виробників та споживачів.

За ч. ч. 5, 6 ст. 131 Закону, місцеві правила розробляються на підставі та з урахуванням вимог правил приймання стічних вод та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.

З огляду на наведене, правове питання затвердження органами місцевого самоврядування місцевих правил, які є обов'язковими для виробників та споживачів, пов'язано з встановленими процедурами та наданими повноваженнями відповідним органам місцевого самоврядування щодо затвердження таких правил.

За п. п. 1.1, 1.6. Регламенту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затв. розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 08.10.2013 N 1810 (далі - Регламент), Виконавчим органом Київської міської ради є Київська міська державна адміністрація, яка паралельно виконує функції державної виконавчої влади, що є особливістю здійснення виконавчої влади в місті Києві. Виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) підзвітний і підконтрольний Київській міській раді з питань, віднесених до відання місцевого самоврядування, а з питань здійснення повноважень у сфері виконавчої влади - Кабінету Міністрів України.

З огляду на наведені приписи Регламенту, приймаючи до уваги, що відповідач, виконує функції державної виконавчої влади, а також підзвітний і підконтрольний Київській міській раді з питань, віднесених до відання місцевого самоврядування, а з питань здійснення повноважень у сфері виконавчої влади - Кабінету Міністрів України, КМР забезпечує приведення своїх нормативно-правових актів у відповідність із Законом.

Водночас варто зауважити, що питання затвердження відповідачем місцевих правил, відбувається із врахуванням, в тому числі, порядку, встановленого розділом VII Регламенту.

Зважаючи на зазначені обставини встановленого Законом шестимісячного строку для приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із Законом, слід зауважити, що оскільки позивач направив позовні матеріали до Окружного адміністративного суду м. Києва 21.12.2017, що видно з відмітки поштового штемпеля на конверті про відправку цінного листа N 01001 54792524, що, як наслідок, вказує про звернення до суду в розрізі обчислення процесуальних строків за правилами, що визначені ч. 9 ст. 120 КАС України, станом на 21.12.2017 не сплив строк для приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із Законом. Відтак, невмотивованими є твердження позивача про наявність незаконної бездіяльності КМР щодо неприведення розпорядження Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 12.10.2011 N 1879, яким затверджені Правила приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва, у відповідність до Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" та у зв'язку з прийняттям розпорядження Кабінету міністрів від 10.03.2017 N 166-р.

При цьому суд наголошує, що питання звернення позивачем до суду з відповідним позовом в аспекті дотримання строку звернення до адміністративного суду не пов'язано з обранням позивачем відповідного способу захисту порушеного права.

Матеріали справи свідчать, що розпорядженням N 1617 від 15.12.2017 "Про затвердження плану діяльності з підготовки проектів регуляторних актів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на 2018 рік" Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) затверджено план діяльності з підготовки проектів регуляторних актів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на 2018 рік. У відповідності до п. 2 зазначеного плану діяльності, строки підготовки проекту відповідного розпорядження "Про затвердження Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення міста Києва" - протягом року. З даних вказаного плану діяльності також виливає, що ціль прийняття розпорядження "Про затвердження Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення міста Києва" зумовлена змінами до Закону N 2047-VIII.

З наявного у справі листа N 052-5046 від 04.07.2018 видно, що повідомлення про оприлюднення проекту розпорядження, відповідний аналіз регуляторного впливу та проект розпорядження були оприлюднені 11 квітня 2018 року в мережі Інтернет на офіційному веб-порталі Київської міської влади в розділі "Регуляторна діяльність" з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань. Кінцевий термін надання зауважень 11.05.2018.

Суд відмічає, що інформація стосовно оприлюднення відповідного проекту розпорядження вбачається за посиланням: https://old.kyivcity.gov.ua/news/61553.html.

До матеріалів справи долучено звіт про проведене громадське обговорення.

Виходячи з наведеного, окремо, слід звернути увагу, що оскільки наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України набув чинності 02.02.2018, з урахуванням того, що затвердження КМР місцевих правил приймання здійснюється за встановленою Регламентом процедурою, а також враховуючи, що станом на момент винесення рішення не сплинуло шестимісячного строку від дня прийняття Наказу, суд вказує, що опрацювання відповідачем відповідного проекту розпорядження у висвітленому за позовом питанні щодо Правил, відбувається останнім в межах та у спосіб, передбачений чинним законодавством України.

За викладеного, суд вважає необґрунтованими доводи позивача щодо наявності підстав для зобов'язання відповідача привести розпорядження Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 12.10.2011 N 1879, яким затверджені Правила приймання стічних вод абонентів у систему каналізації м. Києва, у відповідність із Законом України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" та іншим чинним законодавством.

В частині викладених в позові вимог про визнання незаконними та нечинними пунктів 1.3, 1.7, 2.1, 2.2, 2.4, 3.3.1, 3.3.2, 3.3.3, 3.3.4, 3.3.5, 8.1, 8.6 "а" Правил, суд зауважує, що, як вже було відзначено вище, за п. 4 Наказу, на підставі правил виробник розробляє місцеві правила приймання, в яких враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають ДК забруднюючих речовин, що можуть скидати до системи централізованого водовідведення. Відповідні приписи положень Наказу узгоджуються з нормами ч. ч. 4 - 6 Закону N 2047-VIII, згідно яких місцеві правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту встановлюють вимоги щодо приймання стічних вод населеного пункту. Місцеві правила розробляються на підставі та з урахуванням вимог правил приймання стічних вод та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування. У разі якщо відповідний орган місцевого самоврядування не прийняв рішення про затвердження місцевих правил, застосовуються правила приймання стічних вод, затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Так, оскільки з правових конструкцій приписів ч. ч. 4 - 6 Закону N 2047-VIII слідує про наявність стадії розробки місцевих правил відповідним органом місцевого самоврядування, з урахуванням того, що станом на 31.07.2018 з боку КМР вчиняються дії щодо прийняття розпорядження "Про затвердження Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення міста Києва" у порядку, що регламентує процедуру прийняття відповідних правил, зважаючи, що згідно р. II "Прикінцеві положення" Закону N 2047-VIII передбачається процес забезпечення приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із Законом, і, відповідно, нормами Закону N 2047-VIII не встановлено про втрату чинності певних нормативно-правових актів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, враховуючи, що на момент прийняття рішення не сплив законодавчо визначений строк для прийняття КМР рішення про затвердження місцевих правил, приймаючи до уваги, що ТОВ "Рінко" не приведено вмотивованих аргументів в частині обґрунтування заявлених вимог у вказаній частині, а також з огляду на те, що відповідні вимоги, фактично (виходячи із структури підстав позову), є похідними від заявлених в п. п. 1, 2 прохальної частини позову вимог, суд, відштовхуючись від наведеного в сукупності, вважає безпідставними та недоведеними, за викладених у позові обставин, вимоги позивача про визнання незаконними та нечинними пунктів 1.3, 1.7, 2.1, 2.2, 2.4, 3.3.1, 3.3.2, 3.3.3, 3.3.4, 3.3.5, 8.1, 8.6 "а" Правил.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, у відповідності до положень частини 2 статті 2 КАС України, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На переконання суду, позивач достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, суду не надав. Натомість відповідач довів суду відсутність протиправних дій зі свого боку.

Статтею 79 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, виходячи з наведених висновків в цілому, констатуючи, що позивачем безпідставно стверджувано про незаконну бездіяльність відповідача, тобто як певну форму поведінки особи, яка полягає у невиконанні нею дій, які вона повинна була і могла вчинити відповідно до покладених на неї посадових обов'язків згідно із законодавством України, суд, за викладених в рішенні обставин, що є безумовними підставами для прийняття відповідного рішення, дійшов висновку, що позовні вимоги позивача про визнання незаконною бездіяльності відповідача, зобов'язання останнього вчинити певні дії та про визнання незаконними та нечинними окремих пунктів Правил є необґрунтованими, недоведеними та такими, що задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись статтями 6, 72 - 77, 241 - 246, 250, 255 КАС України, суд вирішив:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Рінко" відмовити повністю.

Рішення, відповідно до ст. 255 КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст рішення складено 07.08.2018.

Суддя К. С. Пащенко