ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДФС У М. КИЄВІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
24.07.2018 N 3243/ІПК/10/26-15-12-04-18

Про плату за землю

Головне управління ДФС у м. Києві розглянуло запит Товариства щодо плати за землю (далі - Плата), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.

Товариство поінформувало про набуття права власності на торговельний, розважальний та офісний центр на підставі інвестиційного договору, розташованого на земельній ділянці, яка на дату набуття права власності на нерухомість перебуває на підставі договору оренди земельної ділянки державної або комунальної власності у іншої особи.

Товариство просить роз'яснити порядок справляння орендної плати за земельну ділянку у разі набуття права власності на нерухоме майно, що розташоване на земельній ділянці на яку оформлено договір оренди земельної ділянки державної або комунальної власності іншою особою.

Договірні відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним та Цивільним кодексами України, Законом України "Про оренду землі" (далі - Закон), а справляння Плати здійснюється відповідно до Кодексу.

Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Статтею 288 Кодексу визначено, що платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Згідно зі ст. 125, 126 Земельного кодексу право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Поряд з цим відповідно до ч. 3 ст. 7 Закону до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруда.

Порядок припинення Договору визначено Законом. Орендар, який має намір припинити право оренди земельної ділянки, зокрема, у разі набуття права власності на нерухоме майно, що розташоване на цій земельній ділянці іншою особою, зобов'язаний отримати згоду орендодавця на припинення (відчуження) права оренди (ст. 81 та ст. 31 Закону).

При цьому орендар земельної ділянки у разі припинення договору оренди землі, зокрема, й у разі набуття права власності на нерухоме майно іншою особою ніж орендар, зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором (ст. 34 Закону).

Таким чином, у разі неповернення орендованої земельної ділянки до моменту набуття права власності на нерухоме майно, іншою особою, орендар земельної ділянки сплачує орендну плату за землю за Договором до укладання відповідного договору оренди власником нерухомого майна.

Питання цивільно-правових відносин при відшкодуванні орендної плати, у разі набуття права власності на нерухоме майно, що розташоване на цій земельній ділянці іншою особою, регулюються нормами цивільного законодавства та не належать до компетенції контролюючих органів.

Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).