МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ

ЛИСТ
10.04.2015 N 13-32/143

Головному територіальному управлінню юстиції
у Полтавській області

Щодо особливостей посвідчення
нотаріусами аграрних розписок

З метою належної реалізації положень Закону України "Про аграрні розписки", спільного наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України і Міністерства юстиції України від 04.09.2014 N 331/1471/5 "Про запровадження пілотного проекту з відпрацювання технології введення в обіг аграрних розписок", Міністерство юстиції України надсилає лист-роз'яснення щодо особливостей посвідчення нотаріусами аграрних розписок.

1. Законодавство, що регулює посвідчення нотаріусами аграрних розписок

Відповідно до статті 7 Закону України "Про нотаріат" нотаріуси у своїй діяльності керуються законами України, постановами Верховної Ради України, указами і розпорядженнями Президента України, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, а на території Автономної Республіки Крим, крім того, - законодавством Автономної Республіки Крим, наказами Міністра юстиції України, нормативними актами обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

До актів законодавства, що безпосередньо регулюють операції з аграрними розписками, відносяться:

1) Закон України "Про аграрні розписки" (далі - Закон);

2) Закон України "Про нотаріат" (далі - Закон1);

3) постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Реєстру аграрних розписок" від 17.07.2013 N 665 (далі - Порядок);

4) постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів" від 29.06.99 N 1172 (зі змінами) (далі - Постанова);

5) Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затверджений наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 N 296/5, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 22.02.2012 за N 282/20595;

6) Правила ведення нотаріального діловодства, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 22.12.2010 N 3253/5, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 23.12.2010 за N 1318/18613 (далі - Правила);

7) інші акти законодавства.

Слід зауважити, що нотаріус є процесуально незалежною особою, яка самостійно комплексно застосовує нормативно-правові акти при вчиненні нотаріальних дій. У разі наявності розбіжностей у нормативно-правових актах, якими врегульовано вчинення тієї чи іншої нотаріальної дії, нотаріуси застосовують положення нормативного акта, що має вишу юридичну силу.

2. Особливості посвідчення нотаріусами аграрних розписок

Аграрна розписка - товаророзпорядчий документ, що фіксує безумовне зобов'язання боржника, яке забезпечується заставою, здійснити поставку сільськогосподарської продукції або сплатити грошові кошти на визначених у ньому умовах (стаття 1 Закону).

Відповідно до виду зобов'язання аграрні розписки поділяються на товарні аграрні розписки та фінансові аграрні розписки.

Товарна аграрна розписка - це аграрна розписка, що встановлює безумовне зобов'язання боржника за аграрною розпискою здійснити поставку узгодженої сільськогосподарської продукції, якість, кількість, місце та строк поставки якої визначені аграрною розпискою (стаття 3 Закону).

Фінансова аграрна розписка - це аграрна розписка, що встановлює безумовне зобов'язання боржника сплатити грошову суму, розмір якої визначається за погодженою боржником і кредитором формулою з урахуванням цін на сільськогосподарську продукцію у визначеній кількості та якості.

Виконання боржником зобов'язань за фінансовими аграрними розписками здійснюється лише в безготівковій формі (стаття 5 Закону).

Положеннями статті 9 Закону встановлено, що аграрна розписка підлягає нотаріальному посвідченню в порядку, передбаченому Законом України "Про нотаріат" для правочинів, з урахуванням особливостей, встановлених Законом.

Водночас варто зазначити, що, оскільки предметом за аграрною розпискою є рухоме манно, місцем посвідчення аграрної розписки є місце вираження волі боржника (частина перша статті 211 Цивільного кодексу України).

Нотаріус при посвідченні аграрної розписки перевіряє наявність в осіб, що виступають боржниками за аграрними розписками, права власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення або права користування такою земельною ділянкою для здійснення виробництва сільськогосподарської продукції.

Права на земельну ділянку підтверджуються документами, оформленими відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Відповідно до частини другої статті 2 Закону аграрні розписки можуть видаватися особами, які мають право власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення або право користування такою земельною ділянкою на законних підставах для здійснення виробництва сільськогосподарської продукції. Якщо право власності на земельну ділянку належить двом і більше співвласникам або право користування належить двом і більше користувачам, аграрні розписки видаються ними спільно. Особи, які спільно видали аграрну розписку, несуть солідарну відповідальність за невиконання своїх зобов'язань.

Також при посвідченні аграрної розписки нотаріус перевіряє відсутність обтяження за відомостями, що містяться в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна.

Відповідно до частин першої, другої статті 7 Закону аграрна розписка встановлює забезпечення виконання зобов'язань боржника за аграрною розпискою заставою його майбутнього врожаю. Предметом такої застави може бути виключно майбутній врожай сільськогосподарської продукції. Розмір застави повинен бути не меншим за розмір зобов'язання за аграрною розпискою. На день видачі аграрної розписки майбутній врожай сільськогосподарської продукції не може перебувати в інших заставах, ніж за аграрними розписками

Крім того, відповідно до статті 46 Закону1 нотаріус має право витребовувати від фізичних та юридичних осіб відомості та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії.

Відомості про аграрну розписку в момент її посвідчення вносяться до Реєстру аграрних розписок особою, яка вчиняє нотаріальні дії.

Відомості про предмет застави за аграрною розпискою вносяться до Державного реєстру обтяжень рухомого майна особою, яка вчиняє нотаріальні дії, в момент нотаріального посвідчення аграрної розписки. У разі наявності додаткового забезпечення аграрної розписки інформація про таке забезпечення може вноситися до відповідних реєстрів згідно із законодавством.

Аграрна розписка вважається виданою з дня її реєстрації в Реєстрі аграрних розписок (далі - Реєстр).

Реєстраторами у Реєстрі є:

державні нотаріальні контори;

приватні нотаріуси, які наділені держателем (Мінагрополітики) Реєстру відповідними повноваженнями.

Нотаріус для наділення повноваженнями реєстратора подає держателеві Реєстру заяву, до якої додасться укладений з адміністратором (державне підприємство, що належить до сфери управління Мінагрополітики, а саме ДП "Аграрні реєстри") Реєстру договір про надання доступу до Реєстру.

Нотаріус вважається наділеним повноваженнями реєстратора з моменту надходження до держателя Реєстру зазначеної заяви.

У разі припинення дії договору про надання доступу до Реєстру виданий реєстраторові ідентифікатор для внесення записів до нього не застосовується.

Відомості про укладення таких договорів оприлюднюються адміністратором Реєстру на його сторінці в Інтернеті.

Вимоги до аграрних розписок

Аграрні розписки складаються у двох примірниках, один з яких зберігається у справах нотаріуса, який вчиняє нотаріальні дії з їх посвідчення та реєстрації, а другий примірник передається кредитору за аграрною розпискою. За бажанням боржника за аграрною розпискою йому може бути надана посвідчена копія виданої ним аграрної розписки.

Тексти товарної та фінансової аграрних розписок викладаються на спеціальних бланках нотаріальних документів.

Вимоги до форм товарної та фінансової аграрних розписок встановлено статтями 4, 6 Закону.

Посвідчувальний напис нотаріуса на аграрній розписці

Вчинення посвідчувальних написів здійснюються нотаріусом за формами N 84 (Посвідчувальний напис на аграрній розписці за участю фізичної особи) або N 85 (Посвідчувальний напис на аграрній розписці за участю юридичної особи) додатка 25 до Правил.

У випадку, якщо аграрна розписка видається двома або більше боржниками, серед яких є фізичні і юридичні особи, посвідчувальний напис на такій аграрній розписці вчиняється одночасно за формою N 84 та формою N 85.

Оплата при посвідченні аграрних розписок

За посвідчення аграрних розписок нотаріуси справляють плату відповідно до правових норм:

1) за вчинення нотаріальних дій державні нотаріуси справляють державне мито у розмірах, встановлених чинним законодавством (стаття 19 Закону1);

2) приватні нотаріуси за вчинення нотаріальних дій справляють плату, розмір якої визначається за домовленістю між нотаріусом та громадянином або юридичною особою (стаття 31 Закону1).

Пунктом 1 Указу Президента України від 10.07.98 N 762/98 "Про впорядкування справляння плати за вчинення нотаріальних дій" установлено, що розмір плати, яка справляється за вчинення нотаріальних дій приватними нотаріусами, не може бути меншим від розміру ставок державного мита, яке справляється державними нотаріусами за аналогічні нотаріальні дії.

Нотаріуси при посвідченні аграрної розписки застосовують підпункт "у" пункту 3 статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України від 21.01.93 N 7-93 "Про державне мито", яким за нотаріальне посвідчення договорів застави встановлено розмір ставки державного мита 0,01 відсотка предмета застави, але не менше 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і не більше 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Вищезазначена позиція щодо застосування нотаріусами при посвідченні аграрних розписок ставки державного мита, яка встановлена за посвідчення договорів застави, погоджена з Міністерством фінансів України (лист Міністерства фінансів України від 09.04.2015 вих. N 31-11150-12-5/12354).

Це обумовлено тим, що, як зазначалося вище, аграрна розписка - товаророзпорядчий документ, що фіксує безумовне зобов'язання боржника, яке забезпечується заставою, здійснити поставку сільськогосподарської продукції або сплатити грошові кошти на визначених у ньому умовах (стаття 1 Закону).

Застава майбутнього врожаю сільськогосподарської продукції за аграрною розпискою наділяє кредитора правом у разі невиконання боржником зобов'язання за аграрною розпискою у порядку примусового виконання зобов'язання боржника за аграрною розпискою одержати задоволення вимог за рахунок заставленого майбутнього врожаю сільськогосподарської продукції переважно перед іншими кредиторами цього боржника за аграрною розпискою (частина четверта статті 7 Закону).

Статтею 1 Закону України "Про заставу" встановлено, що застава - не спосіб забезпечення зобов'язань, якщо інше не встановлено законом.

В силу застави кредитор (заставодержатель) має право в разі невиконання боржником (заставодавцем) забезпеченого заставою зобов'язання одержати задоволення з вартості заставленого майна переважно перед іншими кредиторами.

Застава виникає на підставі договору, закону або рішення суду.

Тобто аграрна розписка підтверджує факт зобов'язання боржника, яке забезпечується заставою.

3. Внесення змін до аграрної розписки

Переданий прав кредитора за аграрною розпискою

Передання прав кредитора за аграрною розпискою здійснюється відповідно до вимог статті 11 Закону шляхом проставлення передавального напису "Відступлено" на ній або на її невід'ємному додатку, оформленому відповідно до Правил, із зазначенням нового кредитора за аграрною розпискою. Такий напис скріплюється підписом та печаткою (за наявності) попереднього кредитора за аграрною розпискою.

Передання прав за аграрною розпискою підлягає нотаріальному посвідченню, про що укладається Акт приймання-передачі у двох примірниках, один з яких залишається у справах нотаріуса, а інший видається новому кредитору.

Вимоги до змісту Акта приймання-передачі встановлені частиною другою статті 9 Закону України від 16.07.99 N 996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".

Обов'язковими реквізитами такого Акта приймання-передачі є:

1) назва документа - Акт приймання-передачі;

2) дата і місце складання;

3) повне ім'я (найменування юридичної особи), від імені якої складено документ;

4) зміст та обсяг господарської операції - відомості про аграрну розписку, права кредитора за якою відступаються;

5) одиниці виміру господарської операції - договірна вартість прав кредитора за аграрною розпискою, які відступаються (розмір компенсації, яку попередній кредитор отримує за відступлення таких прав);

6) посада особи, - відповідальної за здійснення господарської операції і правильність її оформлення - посада особи на підприємстві, в установі чи організації, статус фізичної особи - підприємця або відомості про громадянство фізичної особи, що виступає не як фізична особа - підприємець;

7) особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Законодавство України не містить вимоги щодо викладення тексту такого Акта приймання-передачі на спеціальних бланках нотаріальних документів.

Вчинення передавальних написів здійснюється нотаріусом за формами N 86 (Передавальний напис на аграрній розписці за участю фізичної особи) або N 87 (Передавальний напис на аграрній розписці за участю юридичної особи) додатка 25 до Правил.

Запис про передачу прав кредитора за аграрною розпискою вноситься до Реєстру у день її нотаріального посвідчення.

Права кредитора за аграрною розпискою вважаються переданими з дня внесення до Реєстру відповідного запису.

Зміна предмета застави за аграрною розпискою

Відповідно до частин шостої, восьмої статті 7 Закону у разі загибелі посівів, майбутній врожай з яких є предметом застави за аграрною розпискою, боржник за аграрною розпискою зобов'язаний за погодженням з кредитором за аграрною розпискою замінити предмет застави іншим аналогічним або рівноцінним майном, про що на аграрній розписці робиться напис, який скріплюється підписами уповноважених представників боржника та кредитора за аграрною розпискою.Якщо боржник за аграрною розпискою не досягне згоди з кредитором за аграрною розпискою про інший предмет застави у разі загибелі посівів, майбутній врожай з яких є предметом застави за аграрною розпискою, предметом застави за аграрною розпискою стає майбутній врожай сільськогосподарської продукції, що вирощується на земельній ділянці, на якій розміщувалися загиблі посіви.

У разі недостатності зібраного врожаю для повного погашення за рахунок такої сільськогосподарської продукції зобов'язань боржника за аграрною розпискою предметом застави за аграрною розпискою стає майбутній врожай будь-якої іншої сільськогосподарської продукції, що вирощується або буде вирощуватися боржником за аграрною розпискою на земельній ділянці, на якій до цього вирощувалася сільськогосподарська продукція, майбутній врожай якої був предметом застави за аграрною розпискою, до повного виконання зобов'язань боржника за аграрною розпискою, якщо інше не встановлено за домовленістю сторін аграрної розписки.

Варто зазначити, що, оскільки аграрна розписка підлягає нотаріальному посвідченню в порядку, передбаченому Законом України "Про нотаріат" для правочинів, то при внесенні змін до аграрної розписки застосовуються загальні вимоги цивільного законодавства щодо форми зміни договору (правочину).

Запис про зміну відомостей про аграрну розписку вноситься за спільним зверненням кредитора (уповноваженої ним особи) та боржника (уповноваженої ним особи) (пункт 22 Порядку ведення Реєстру аграрних розписок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 N 665).

Проте варто зазначити, що положення Закону України "Про аграрні розписки" не встановлює обов'язкового нотаріального посвідчення внесення змін до аграрної розписки у разі зміни предмета застави за аграрною розпискою.

4. Посвідчення виконання зобов'язань за аграрною розпискою

Аграрні розписки діють до повного їх виконання. За згодою кредитора дата виконання зобов'язань за аграрною розпискою може бути перенесена на наступний маркетинговий рік (частина перша статті 12 Закону).

Нотаріус вносить запис про виконання аграрної розписки до відповідних реєстрів у разі звернення до нього боржника за аграрною розпискою з оригіналом аграрної розписки з відміткою про її виконання, а саме з написом кредитора "Виконано", що скріплюється підписом та печаткою (за наявності) кредитора.

Згідно з пунктом 33 Постанови запис про припинення аграрної розписки вноситься до Реєстру аграрних розписок одночасно з проставленням на такій розписці відповідної відмітки із зазначенням дати внесення запису до Реєстру аграрних розписок та його порядкового номера. Така відмітка засвідчується підписом та скріплюється печаткою нотаріуса, що є реєстратором.

Законодавство України не встановлює вимог до форми такої відмітки. Отже, не буде порушенням закону вчинення на аграрній розписці відмітки за формою:

"Аграрна розписка припинена.

Запис до Реєстру аграрних розписок про припинення аграрної розписки від "__" ____ р. N _".

Після проставлення нотаріусом відповідної відмітки на аграрній розписці вона повертається особі, що звернулася до нього для внесення до Реєстру аграрних розписок відповідного запису.

5. Виконавчий напис на аграрній розписці

Наявність аграрної розписки без відмітки про її виконання є достатнім підтвердженням безспірності вимог кредитора за аграрною розпискою (стаття 13 Закону).

У разі невиконання боржником за аграрною розпискою зобов'язань у вказаний у ній строк кредитор за аграрною розпискою має право звернутися до нотаріуса за вчиненням виконавчого напису.

Нотаріус при вчиненні виконавчого напису на аграрній розписці у своїй діяльності керується Законом1 та постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів" від 29.06.99 N 1172 (зі змінами).

Крім того, запис до Реєстру аграрних розписок про вчинення виконавчого напису на аграрній розписці вноситься нотаріусом одночасно з його вчиненням.

6. Надання інформації з Реєстру аграрних розписок

Боржник, кредитор (їх уповноважені особи) мають право усно або письмово звернутися до реєстратора для отримання відомостей з Реєстру у формі:

1) витягу, який містить відомості про аграрну розписку, внесені до Реєстру на момент його видачі;

2) довідки, яка містить відомості про всі записи, що вносилися до Реєстру щодо конкретної аграрної розписки або конкретного боржника з моменту видачі аграрної розписки до моменту видачі довідки.

Витяг з Реєстру про аграрну розписку повинен містити дату внесення останніх змін до відомостей про неї, дату і місце видачі витягу, а також інформацію, зазначену у пунктах 13, 14 Порядку (для товарної та фінансової аграрної розписки відповідно).

Довідки та витяги з Реєстру оформлюються на аркушах паперу білого кольору формату A4 (210 х 297 міліметрів), засвідчуються підписом і скріплюються печаткою нотаріуса, що є реєстратором.

Інформація з Реєстру аграрних розписок видається безоплатно.

Прошу довести інформацію до відома нотаріусів для використання в роботі.

Заступник Міністра - керівник апарату О. Іванченко