МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ
ЛИСТ
09.02.2018 N 69/20.5.1/ін-18
Начальникам управлінь державної
виконавчої служби головних територіальних
управлінь юстиції в областях, начальнику управління
державної виконавчої служби Головного територіального
управління юстиції у місті Києві
Щодо виконання рішень про стягнення аліментів
З метою забезпечення дотримання державними виконавцями вимог законодавства при виконанні рішень про стягнення аліментів Міністерство юстиції України звертає увагу на таке.
Законом України від 07.12.2017 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів", який набрав чинності 06.02.2018, внесено зміни до Закону України "Про виконавче провадження" (далі - Закон) та встановлено нові види заходів примусу до неплатників аліментів.
Встановлення тимчасових обмежень прав боржника
Відповідно до змісту положень нової редакції частини дев'ятої статті 71 Закону, державний виконавець, за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, виносить постанови:
про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України;
про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами;
про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії (далі - зброя);
про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві полювання.
При цьому, з огляду на зазначену норму Закону, звертаємо увагу, що винесення таких постанов, у разі наявності у боржника заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, є обов'язком державного виконавця.
Водночас варто відмітити, що перед винесенням цих постанов перевірка наявності у боржника паспорта громадянина України для виїзду за кордон, а також документів, які встановлюють його право на керування транспортними засобами, користування зброєю та полювання, не здійснюється.
Приймаючи рішення про винесення постанов, передбачених частиною дев'ятою статті 71 Закону, державний виконавець має враховувати, що відповідно до частини четвертої статті 11 Закону, строк обчислення заборгованості зі сплати аліментів для застосування до боржника тимчасових обмежень обчислюється з наступного робочого дня після винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.
Також необхідно враховувати, що згідно з частиною десятою статті 71 Закону, тимчасове обмеження боржника у праві керувати транспортними засобами не може бути застосовано в разі:
якщо встановлення такого обмеження позбавляє боржника основного законного джерела засобів для існування;
використання боржником транспортного засобу у зв'язку з інвалідністю чи перебуванням на утриманні боржника особи з інвалідністю I, II групи, визнаної в установленому порядку, або дитини з інвалідністю;
проходження боржником строкової військової служби, військової служби за призовом осіб офіцерського складу, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період або якщо боржник проходить військову службу та виконує бойові завдання військової служби у бойовій обстановці чи в районі проведення антитерористичної операції;
розстрочення або відстрочення сплати заборгованості за аліментами у порядку, встановленому законом.
Порядок винесення та виконання постанови про
встановлення тимчасового обмеження боржника у праві
Вимоги до складання постанови та її обов'язкові реквізити визначені пунктом 7 розділу I Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 N 512/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.04.2012 за N 489/20802 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 29.09.2016 N 2832/5).
При цьому, відповідно до пункту 4 розділу IV Положення про автоматизовану систему виконавчого провадження, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 05.08.2016 N 2432/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.08.2016 за N 1126/29256, постанови виконавця виготовляються за допомогою автоматизованої системи виконавчого провадження. Виготовлення постанов не в автоматизованій системі виконавчого провадження забороняється.
З огляду на це зазначаємо, що постанови, передбачені частиною дев'ятою статті 71 Закону, виготовляються за допомогою автоматизованої системи виконавчого провадження (загальна постанова без затвердження), підписуються державним виконавцем та скріплюються печаткою органу державної виконавчої служби.
Щодо порядку виконання постанов державного виконавця, передбачених частиною дев'ятою статті 71 Закону, слід звернути увагу, що відповідно до цієї норми Закону такі постанови підлягають направленню сторонам виконавчого провадження не пізніше наступного робочого дня з дня їх винесення.
Направлення зазначених постанов до виконання відповідними органами здійснюється після закінчення строку, визначеного частиною п'ятою статті 74 Закону, для оскарження рішення, дії виконавця, якщо рішення, дії виконавця не були оскаржені.
У разі оскарження рішення, дії виконавця, постанови, якщо їх не скасовано, підлягають виконанню відповідними органами після розгляду справи відповідним судом.
При цьому, з огляду на положення частини п'ятої статті 74 Закону, слід зазначити, що постанови, передбачені частиною дев'ятою статті 71 Закону, можуть бути оскаржені боржником протягом 10 робочих днів з дня, коли він дізнався про їх винесення.
Разом з цим повідомляємо, що наказом Міністерства юстиції Україні, Міністерства внутрішніх справ України від 30.01.2018 N 256/5/65 затверджено Порядок взаємодії органів та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів, та органів Державної прикордонної служби України під час здійснення виконавчого провадження, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 02.02.2018 за N 133/31585, який, зокрема, визначає порядок виконання Державною прикордонною службою України постанов державного виконавця про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України.
Також, наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства юстиції України від 30.01.2018 N 64/261/5 затверджено Порядок взаємодії Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України та органів і осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05.02.2018 за N 140/31592, розділами VII, VIII якого визначено порядок виконання постанови державного виконавця про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами та постанови про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування зброєю.
Водночас звертаємо увагу, що відповідно до зазначених наказів запроваджується електронний документообіг, що здійснюється за допомогою автоматизованої системи виконавчого провадження. До запровадження інформаційної взаємодії, передбаченої цими наказами, обмін документами між державними виконавцями та Державною прикордонною службою України, Головним сервісним центром Міністерства внутрішніх справ України, Національною поліцією України здійснюється в паперовому вигляді засобами поштового зв'язку.
Наразі зазначаємо, що порядок надсилання документів виконавчого провадження визначено статтею 28 Закону.
Разом з цим варто зауважити, що передбачені частиною дев'ятою статті 71 Закону тимчасові обмеження боржника встановлюються до погашенням ним заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.
У разі погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі, скасування тимчасового обмеження у праві виїзду особи з України здійснюється на підставі постанови державного виконавця в порядку, встановленому пунктом 5 розділу IV Порядку, затвердженого наказом Міністерства юстиції Україні, Міністерства внутрішніх справ України від 30.01.2018 N 256/5/65. Тимчасові обмеження боржника у праві керування транспортними засобами та користуванні зброєю припиняються на підставі відповідної постанови державного виконавця в порядку, визначеному розділами VII, VIII Порядку, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства юстиції України від 30.01.2018 N 64/261/5.
Притягнення боржника до адміністративної
відповідальності за несплату аліментів
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів" Кодекс України про адміністративні правопорушення доповнено статтею 183-1 та встановлено адміністративну відповідальність за несплату аліментів, що полягає у несплаті аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання. За таке порушення передбачено адміністративне стягнення у вигляді суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин.
Водночас, відповідно до частини дванадцятої статті 71 Закону, за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, державний виконавець зобов'язаний скласти протокол про вчинення боржником адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та надсилати його для розгляду до суду за місцезнаходженням органу державної виконавчої служби.
З огляду на це звертаємо увагу, що порядок складання протоколу про адміністративні правопорушення та вимоги до його змісту встановлені статтями 254, 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Щодо видачі довідок про наявність заборгованості зі сплати аліментів
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів" внесено зміни до статті 157 Сімейного кодексу України та доповнено її частиною п'ятою, відповідно до якої той із батьків, з ким за рішенням суду проживає дитина, самостійно вирішує питання щодо тимчасового виїзду дитини за межі України з метою лікування, навчання дитини за кордоном, відпочинку, за наявності довідки, виданої органом державної виконавчої служби, про наявність заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців.
Відповідно до частини тринадцятої статті 71 Закону, довідка про наявність заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, видається органом державної виконавчої служби на вимогу стягувача протягом десяти днів. Така довідка дійсна протягом одного місяця з дня її видачі.
З метою встановлення єдиного підходу до видачі довідок про наявність заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, рекомендуємо зазначати в них таку інформацію:
найменування органу державної виконавчої служби, на виконанні у якому знаходиться виконавче провадження;
відомості про виконавче провадження (найменування, дата, номер виконавчого документа, на підставі якого відкрито виконавче провадження, орган (посадова особа), який (яка) видав(ла) виконавчий документ, резолютивна частина рішення, номер виконавчого провадження в автоматизованій системі виконавчого провадження;
прізвище, ім'я та по батькові стягувача, боржника та дитини, на утримання якої стягнуто аліменти;
відомості про те, що боржник має заборгованість зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Довідка виготовляється на бланку органу державної виконавчої служби, підписується його керівником та скріплюється печаткою органу державної виконавчої служби.
Прошу цей лист довести до відома всіх державних виконавців та забезпечити неухильне дотримання ними вимог законодавства при виконанні рішень про стягнення аліментів.
Директор Департаменту державної
виконавчої служби О. В. Воробйов