МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ І ТОРГІВЛІ УКРАЇНИ
МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
ДЕРЖАВНА СЛУЖБА СТАТИСТИКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ

НАКАЗ
01.09.2017 N 1396/1272/730/243/528

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
26 вересня 2017 р. за N 1191/31059

Про затвердження Методики проведення моніторингу та оцінювання
ефективності програм соціальної підтримки населення

На виконання підпункту 2 пункту 53 Плану заходів на 2016-2017 роки з реалізації Стратегії подолання бідності, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 08 серпня 2016 року N 573-р, НАКАЗУЄМО:

1. Затвердити Методику проведення моніторингу та оцінювання ефективності програм соціальної підтримки населення, що додається.

2. Департаменту стратегічного планування та аналізу Міністерства соціальної політики України (Підлужна Н.В.) в установленому законодавством порядку подати цей наказ на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.

3. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства соціальної політики України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Міністерства фінансів України, Державної служби статистики України, Національної академії наук України від 12 березня 2013 року N 114/242/392/85/85 "Про затвердження Методики проведення моніторингу та оцінювання ефективності програм соціальної підтримки населення", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 28 березня 2013 року за N 508/23040.

4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на перших заступників Міністра соціальної політики України, Міністра економічного розвитку і торгівлі України, Міністра фінансів України, Голови Державної служби статистики України, Віце-президента Національної академії наук України.

5. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Міністр соціальної політики України А. Рева

Перший віце-прем’єр-міністр України -
Міністр економічного розвитку
і торгівлі України С. Кубів

Міністр фінансів України О. Данилюк

Голова Державної служби
статистики України І. Вернер

Президент Національної
академії наук України Б. Патон

Затверджено
Наказ Міністерства соціальної
політики України,
Міністерства економічного
розвитку і торгівлі України,
Міністерства фінансів України,
Державної служби статистики
України,
Національної академії наук
України
01.09.2017 N 1396/1272/730/243/528

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
26 вересня 2017 р. за N 1191/31059

Методика
проведення моніторингу та оцінювання ефективності
програм соціальної підтримки населення

І. Загальні положення

1. Ця Методика розроблена відповідно до підпункту 1 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 20 червня 2012 року N 554 "Про проведення моніторингу та оцінювання ефективності програм соціальної підтримки населення" та підпункту 2 пункту 53 Плану заходів на 2016-2017 роки з реалізації Стратегії подолання бідності, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 08 серпня 2016 року N 573-р.

Моніторинг та оцінювання ефективності програм соціальної підтримки населення (далі - моніторинг) здійснюються з метою підвищення ефективності та удосконалення управління системою соціальної підтримки населення.

2. Методика передбачає розрахунок системи показників, що формується на основі статистичних та адміністративних даних, результатах опитування населення щодо ефективності програм соціальної підтримки населення.

3. У цій Методиці терміни вживаються у таких значеннях:

бідність - це неможливість підтримувати спосіб життя, притаманний конкретному суспільству в конкретний період. Для оцінювання бідності застосовуються відносний або абсолютні критерії;

моніторинг - це систематичний збір, аналіз та подання відповідної інформації для прийняття центральними органами виконавчої влади рішень щодо удосконалення управління системою соціальної підтримки населення;

оцінювання - це виявлення впливу програм соціальної підтримки населення на добробут і самопочуття окремих груп населення в цілому, вимірювання соціальних результатів, що здійснюється шляхом аналізу зміни рівнів бідності.

4. Для проведення моніторингу бідності застосовуються такі основні критерії:

відносний:

сукупні еквівалентні витрати особи нижче 75 відсотків медіанного рівня середньодушових еквівалентних сукупних витрат (далі - відносний критерій за витратами);

абсолютні:

загальні еквівалентні доходи особи нижче законодавчо встановленого прожиткового мінімуму в розрахунку на місяць у середньому на одну особу, який затверджується Верховною Радою України в законі про державний бюджет України на відповідний рік (далі - абсолютний критерій за доходами нижче законодавчо встановленого прожиткового мінімуму);

загальні еквівалентні доходи особи нижче фактичного (розрахункового) прожиткового мінімуму в розрахунку на місяць у середньому на одну особу (далі - абсолютний критерій за доходами нижче фактичного прожиткового мінімуму);

сукупні еквівалентні витрати особи нижче фактичного (розрахункового) прожиткового мінімуму в розрахунку на місяць у середньому на одну особу на місяць (далі - абсолютний критерій за витратами нижче фактичного прожиткового мінімуму).

За визначеними критеріями розраховуються відповідні рівні бідності.

Розрахунки показників впливу на бідність:

за відносним критерієм із використанням показника "сукупні еквівалентні витрати в розрахунку на одну умовну особу" та абсолютним критерієм за витратами нижче фактичного прожиткового мінімуму проводить Національна академія наук України (Інститут демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи) (далі - НАН України);

за абсолютним критерієм за доходами нижче законодавчо встановленого прожиткового мінімуму та абсолютним критерієм за доходами нижче фактичного прожиткового мінімуму з використанням показника "загальні еквівалентні доходи в розрахунку на одну умовну особу" проводить Держстат.

Для оцінювання впливу на бідність цільових груп використовуються абсолютні критерії, а для оцінювання впливу на суспільство в цілому (показники бідності в країні) - відносний критерій бідності.

5. Основними інформаційними та аналітичними джерелами для проведення моніторингу є:

статистичні дані, які узагальнюються за рік, у тому числі дані вибіркового обстеження умов життя у домогосподарствах (далі - обстеження домогосподарств), та дані опитування населення щодо ефективності програм соціальної підтримки населення (далі - опитування населення);

адміністративні дані, які узагальнюються за рік;

інформаційно-аналітичні матеріали;

нормативно-правові акти, які стосуються програм соціальної підтримки населення.

6. Програми соціальної підтримки населення, за якими здійснюється моніторинг:

допомога при народженні дитини;

допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;

допомога на дітей одиноким матерям;

допомога при усиновленні дитини;

допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування;

державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям;

державна соціальна допомога особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю;

субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

7. Моніторинг включає:

поточний моніторинг, який здійснюється один раз на рік на основі обстеження домогосподарств, статистичних та адміністративних даних, за звітний період (за попередній рік). Поточний моніторинг відслідковує зміни у чисельності отримувачів допомоги, обсягах та сумах виплат, оцінює вплив на бідність, дієвість і адресність допомоги, а також дає оцінку програм соціальної підтримки, зазначених у пункті 6 цього розділу, у цілому;

періодичний моніторинг, який здійснюється один раз на п’ять років на основі даних поточного моніторингу та даних опитування населення. Періодичний моніторинг відслідковує зміни в оцінці з боку населення окремих видів допомоги та системи соціальної допомоги в цілому.

ІІ. Порядок проведення моніторингу

1. Для проведення моніторингу щороку не пізніше 01 вересня року, що настає за звітним:

Мінфін надає Мінсоцполітики адміністративні дані згідно з переліком, визначеним підпунктом 1 пункту 2 розділу ІІІ цієї Методики;

Мінекономрозвитку надає Мінсоцполітики інформаційно-аналітичні матеріали згідно з підпунктом 3 пункту 2 розділу ІІІ цієї Методики.

2. Держстат надає НАН України:

щороку не пізніше 01 вересня року, що настає за звітним періодом, - статистичні дані згідно з переліком, визначеним абзацами першим-четвертим пункту 1 розділу ІІІ цієї Методики;

раз на п’ять років не пізніше 01 жовтня року, що настає за звітним періодом, - результати опитування населення згідно з абзацом шостим пункту 1 розділу ІІІ цієї Методики.

3. Мінсоцполітики надає НАН України щороку не пізніше ніж 01 вересня року, що настає за звітним періодом, дані згідно з переліком, визначеним підпунктом 2 пункту 2 розділу ІІІ цієї Методики, а також дані Мінфіну згідно з переліком, визначеним підпунктом 1 пункту 2 розділу ІІІ цієї Методики, та інформаційно-аналітичні матеріали Мінекономрозвитку згідно з підпунктом 3 пункту 2 розділу ІІІ цієї Методики.

4. НАН України проводить аналіз основних показників виконання програм соціальної підтримки населення, оцінювання ефективності зазначених програм та їх впливу на бідність і надає Мінсоцполітики інформацію про результати моніторингу:

поточного - щороку не пізніше 01 жовтня року, що настає за звітним періодом;

періодичного - один раз на п’ять років не пізніше 01 грудня року, що настає за звітним періодом.

5. Мінсоцполітики узагальнює інформацію про результати моніторингу та подає її до Кабінету Міністрів України:

поточного - у жовтні року, що настає за звітним періодом;

періодичного - у грудні року, що настає за звітним періодом.

ІІІ. Перелік статистичних та адміністративних даних,
інформаційно-аналітичних матеріалів

1. Для проведення моніторингу використовуються дані Держстату:

статистичні відомості щодо народжуваності, смертності дітей віком до одного року;

інформація про надання населенню субсидій за формою державних статистичних спостережень N 1-субсидії (ЖКГ) (місячна) "Звіт про надання населенню субсидій на відшкодування оплати житлово-комунальних послуг", затвердженою наказом Державної служби статистики України від 30 жовтня 2014 року N 320, та формою N 1-субсидії (паливо) (місячна)"Звіт про надання населенню субсидій готівкою на відшкодування витрат для придбання скрапленого газу, твердого і рідкого пічного побутового палива", затвердженою наказом Державної служби статистики України від 30 жовтня 2014 року N 321;

інформація щодо заборгованості населення з оплати житлово-комунальних послуг за формою державного статистичного спостереження N 1-заборгованість (ЖКГ) (місячна) "Про оплату населенням житлово-комунальних послуг та електроенергії", затвердженою наказом Державної служби статистики України від 17 жовтня 2013 року N 314;

інформаційна база обстеження умов життя домогосподарств, необхідна для розрахунку показників моніторингу та оцінювання ефективності програм соціальної підтримки населення за переліком даних, що додається, а також розрахунки показників для оцінювання впливу окремих програм соціальної підтримки на бідність, визначену за абсолютними критеріями за доходами;

дані опитування населення.

2. Для проведення моніторингу використовуються такі дані:

1) Мінфіну:

дані за звітний період щодо планових та фактично перерахованих обсягів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім’ям з дітьми, малозабезпеченим сім’ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу;

дані за звітний період щодо виконання місцевих бюджетів за видатками на виплату допомоги сім’ям з дітьми, малозабезпеченим сім’ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу;

2) Мінсоцполітики:

звіт про державну допомогу сім’ям з дітьми за формою звітності N 2 (річна), затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2009 року N 430, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 14 грудня 2009 року за N 1200/17216;

звіт про надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям за формою звітності N 1-ДСД, затвердженою наказом Міністерства соціальної політики України від 26 березня 2013 року N 144, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 15 квітня 2013 року за N 611/23143;

звіт про надання державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам за формою звітності ДСДІ, затвердженою наказом Міністерства соціальної політики України від 30 травня 2014 року N 335, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17 червня 2014 року за N 641/25418;

дані щодо питомої ваги дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, до загальної кількості дитячого населення;

3) Мінекономрозвитку:

моніторинг макроекономічних та галузевих показників.

IV. Показники для проведення моніторингу

IV. Показники для проведення моніторингу для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Накази".

Директор Департаменту стратегічного планування
та аналізу Мінсоцполітики Н. Підлужна

Директор Департаменту розвитку підприємництва
та регуляторної політики Мінекономрозвитку Д. Гутенко

Директор Департаменту видатків бюджету
соціальної сфери Мінфіну С. Діденко

Директор департаменту обстежень домогосподарств
Держстату І. Осипова

Завідувач сектору досліджень рівня
життя населення відділу моделювання
соціально-економічних процесів та структур
Інституту демографії та соціальних досліджень
імені М.В. Птухи НАН України Л. Черенько

Додаток
до Методики проведення моніторингу
та оцінювання ефективності програм
соціальної підтримки населення
(пункт 1 розділу ІІІ)

Перелік
даних інформаційної бази обстеження умов життя домогосподарств,
необхідних для розрахунку показників моніторингу та оцінювання
ефективності програм соціальної підтримки населення

Домогосподарство 
RIK_FA_1  Рік обстеження     
kvart_kd  Квартал обстеження     
code_fam  Код домогосподарства     
w_q  Статистична вага домогосподарства (кількість домогосподарств, яку представляє відібране домогосподарство)     
tp_ns_p  Тип населеного пункту  Велике місто 
Мале місто 
Сільський населений пункт 
cod_obl  Регіон (область)  Автономна Республіка Крим 
Вінницька 
Волинська 
12  Дніпропетровська 
14  Донецька 
18  Житомирська 
21  Закарпатська 
23  Запорізька 
26  Івано-Франківська 
32  Київська (без м. Києва) 
35  Кіровоградська 
44  Луганська 
46  Львівська 
48  Миколаївська 
51  Одеська 
53  Полтавська 
56  Рівненська 
59  Сумська 
61  Тернопільська 
63  Харківська 
65  Херсонська 
68  Хмельницька 
71  Черкаська 
73  Чернівецька 
74  Чернігівська 
80  м. Київ 
85  м. Севастополь 
Домогосподарство 
hsize  Кількість осіб у домогосподарстві    1-20 
type_dom  Тип домогосподарства  Домогосподарство з дітьми 
Домогосподарство без дітей 
totalinc  Загальний дохід    грн 
10  totalexp  Сукупні витрати    грн 
11  ex1  Вартість субсидії на паливо, скраплений газ, отриманої готівкою та безготівково    грн 
12  ex3  Вартість субсидії на житлово-комунальні послуги, отриманої готівкою та безготівково    грн 
13  inc9  Допомога на дітей (одноразова допомога у зв’язку з народженням дитини, допомога сім’ям, які виховують дітей до 16 (18) років, інші допомоги)    грн 
14  inc9_1  Допомога по догляду за дитиною у віці до 3-х років    грн 
15  inc9_2  Допомога на дітей одиноким матерям    грн 
16  inc9_3  Допомога на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням    грн 
17  inc9_4  Допомога при народженні дитини    грн 
18  inc9_5  Інші допомоги на дітей    грн 
19  inc10  Допомоги малозабезпеченим сім’ям    грн 
20  inc11_6  Державна соціальна допомога особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю    грн 
21  іnc11_8  Державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю    грн