КВАЛІФІКАЦІЙНО-ДИСЦИПЛІНАРНА КОМІСІЯ ПРОКУРОРІВ

РІШЕННЯ
02.08.2017 N 22зп-17

Про затвердження Положення
про порядок складання кандидатами
на посаду прокурора кваліфікаційного іспиту
та методику його оцінювання

З метою перевірки рівня теоретичних знань у галузі права, європейських стандартів у галузі захисту прав людини, володіння державною мовою, аналітичних здібностей кандидатів та практичних навичок, керуючись частинами 1, 6 статті 31 Закону України "Про прокуратуру", пунктами 61, 63 розділу III та пунктами 74, 82 розділу IV Положення про порядок роботи Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів, комісія вирішила:

1. Затвердити Положення про порядок складання кандидатами на посаду прокурора кваліфікаційного іспиту та методику його оцінювання (додається).

Головуючий В. Грушковський

Члени комісії:

В. Архіпов

А. Коваленко

О. Ковальчук

С. Костенко

С. Нечепоренко

Ю. Піцик

С. Погребняк

С. Сергійчук

В. Шемчук

В. Юсип

Затверджено
Рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної
комісії прокурорів
02.08.2017

Положення
про порядок складання кандидатами на посаду
прокурора кваліфікаційного іспиту та методику його оцінювання

Це Положення розроблене відповідно до частини шостої ст. 31 Закону України "Про прокуратуру" (далі - Закон) і визначає організаційні засади проведення кваліфікаційного іспиту (далі - іспит), а також регулює порядок оцінювання та встановлення результатів іспиту.

I. Загальні положення

1. Іспит складають кандидати на посаду прокурора, які допущені Кваліфікаційно-дисциплінарною комісією прокурорів (далі - Комісія) до його складання відповідно до статей 29 - 31 Закону.

2. Метою проведення іспиту є перевірка рівня теоретичних знань у галузі права, європейських стандартів у галузі захисту прав людини, володіння державною мовою, аналітичних здібностей і практичних навичок кандидатів.

3. Іспит проводиться Комісією шляхом проходження кандидатами анонімного тестування (далі - тестування) та виконання практичного завдання.

4. Повноважними суб'єктами з питань забезпечення організаційної підготовки до проведення іспиту та виконання функцій адміністративно-розпорядчого та іншого характеру (далі - уповноважені представники) є члени Комісії. Уповноваженими представниками також є працівники Національної академії прокуратури України, визначені ректором Академії й погоджені з Комісією, та визначені Комісією працівники секретаріату Комісії.

5. Процедура проведення іспиту складається з таких етапів:

- організаційна підготовка іспиту;

- складання іспиту кандидатами;

- опрацювання результатів іспиту;

- визначення й оприлюднення результатів іспиту.

6. Складання іспиту фіксується за допомогою технічних засобів відео- та звукозапису.

7. Після закінчення іспиту Комісія опрацьовує та оцінює результати тестування і виконання практичного завдання у порядку, передбаченому розділами VII і VIII цього Положення.

II. Права та обов'язки кандидатів

1. На час проведення іспиту кандидат має право на:

1.1 ввічливе та неупереджене ставлення до себе з боку осіб, визначених у пункті 4 розділу I цього Положення;

1.2 безпечні та належні умови проведення іспиту;

1.3 отримання інформації про:

- порядок складання іспиту;

- час та місце проведення іспиту;

- форму виконання тестових завдань;

- форму виконання практичних завдань;

- методику оцінювання;

- спосіб і час повідомлення про результати іспиту.

2. Під час виконання практичного завдання кандидати мають право користуватись власними нормативно-правовими актами виключно на друкованих паперових носіях або наданим уповноваженими представниками доступом до електронної бази нормативно-правових актів.

3. Під час складання іспиту кандидат зобов'язаний:

3.1 ввічливо і неупереджено ставитися до осіб, які організовують, проводять чи беруть участь у іспиті;

3.2 своєчасно прибути до визначеного Комісією місця проведення іспиту з документами, зазначеними в пункті 1 розділу V цього Положення;

3.3 виконувати вказівки та вимоги уповноважених представників.

3.4 повернути зошит для виконання практичного завдання та зошит із практичним завданням уповноваженим представникам одразу після оголошення про закінчення іспиту.

4. Під час складання іспиту кандидату забороняється:

- проносити до місця складання іспиту небезпечні предмети та речовини, що можуть створити загрозу життю та здоров'ю учасників іспиту, а також предмети, які можуть заважати процесу проведення іспиту;

- використовувати будь-які джерела інформації, за винятком тих, що передбачені пунктом 2 цього розділу, для використання під час виконання практичного завдання;

- спілкуватися з іншими кандидатами;

- виконувати тест, практичне завдання за інших кандидатів та/чи передавати їх для виконання іншим кандидатам;

- користуватися будь-якими засобами запису, відтворення та прийому-передачі інформації, в тому числі мобільними телефонами;

- залишати приміщення пункту тестування, виконання практичного завдання без дозволу уповноваженого представника;

- копіювати матеріали іспиту, виносити їх з місця проведення іспиту;

- порушувати дисципліну та загальноприйняті правила поведінки під час іспиту.

5. У разі порушення кандидатом вимог, передбачених підпунктами 3.4 - 3.5 пункту 3, пунктом 4 цього розділу, вказаний факт фіксується уповноваженими представниками у встановленому цим Положенням порядку.

III. Розробка та затвердження тестових
завдань і практичних завдань

1. Розробка тестових завдань для тестування здійснюється з метою виявлення належних теоретичних знань та рівня професійної підготовки кандидатів на стадії проведення кваліфікаційного іспиту на підставі Програми тестування, яка затверджується Комісією.

Розробка практичних завдань для виконання кандидатами практичного завдання здійснюється відповідно у порядку, передбаченому пунктом 6 цього розділу.

2. Тестування полягає у виконанні кандидатом тестового завдання, яке складається із визначеного Комісією переліку тестових запитань з варіантами відповідей на них.

3. Виконання практичного завдання полягає у вирішенні кандидатом запропонованого йому практичного завдання з питань, визначених у Програмі практичних завдань, яка затверджується Комісією.

4. Тестові запитання та практичні завдання складаються державною мовою і розробляються Комісією із залученням наукових та навчальних закладів, державних установ із спеціальним статусом.

5. Тестові запитання та варіанти відповідей на них мають бути сформульовані однозначно, не містити варіативності їх тлумачення. Кожне тестове запитання має 4 варіанти відповідей, серед яких правильна лише одна.

6. Практичні завдання містять набір конкретних вихідних даних, на основі яких кандидатом повинен бути підготовлений проект документа з дотриманням вимог, встановлених чинним законодавством.

7. Комісія здійснює періодичне оновлення Програми тестування на виявлення належних теоретичних знань та рівня професійної підготовки на стадії проведення кваліфікаційного іспиту, тестової бази та бази практичних завдань, зокрема у разі втрати чинності або зміни правових норм.

8. Комісія забезпечує періодичну апробацію тестових завдань та практичних завдань з метою їх перевірки на предмет обґрунтованості й відповідності меті іспиту.

9. Для формування конкретного тестового завдання для тестування, який складатимуть кандидати, за допомогою спеціального програмного комплексу із тестової бази за принципом випадковості відбирається 100 тестових запитань.

Організація розробки програмного комплексу для формування тестового завдання забезпечується Комісією.

10. Варіанти практичних завдань затверджуються рішенням Комісії. Вибрані варіанти практичних завдань оформляються у вигляді зошитів із практичними завданнями.

11. Моніторинг відповідності чинному законодавству тестових запитань та практичних завдань, які складають зміст тестової бази і бази практичних завдань, зазначених у пунктах 5 і 6 цього розділу, здійснюється Комісією перед проведенням конкурсу.

12. Друк зошитів для вирішення практичного завдання, їх комплектація, організація доставки пакетів з матеріалами для іспиту у місце (місця) його проведення забезпечуються Комісією.

IV. Організаційна підготовка іспиту

1. На виконання вимог статей 29 і 30 Закону Комісія приймає рішення про допуск кандидатів до складання іспиту та визначає дату, час і місце його проведення.

2. Рішення Комісії про допуск кандидатів до складання іспиту та інформація про дату, час і місце проведення іспиту розміщується на офіційному веб-сайті Комісії (як один з способів повідомлення) не пізніше, ніж за сім днів до дати проведення іспиту.

3. Тестування здійснюється з використанням комп'ютерної техніки. Повторне тестування не допускається, крім випадків технічних збоїв, що унеможливлює встановлення результату тестування.

У випадку виникнення технічних збоїв складається акт, який підписується кандидатом та членом Комісії.

Строк проведення повторного тестування визначається Комісією.

Кандидати, які допущені до складання іспиту повторно, складають його на загальних засадах, визначених цим Положенням.

4. Забезпечення безпосереднього контролю за проведенням іспиту і дотриманням порядку в місці (місцях) проведення іспиту здійснюється Комісією.

V. Складання тестування та виконання практичного завдання

Загальні положення

1. Кандидат, якого допущено до складання іспиту, повинен з'явитися в день, час та місце, визначені Комісією, і мати при собі паспорт або інший документ, який згідно з чинним законодавством посвідчує особу кандидата.

2. Перед початком тестування та виконання практичного завдання уповноважені представники фіксують явку кандидатів відповідно до списку осіб, допущених до складання іспиту.

3. Тестування та виконання практичного завдання кандидатів відбувається у приміщенні, до якого доступ інших осіб обмежений. Особи, які не є уповноваженими представниками, можуть увійти до приміщення під час проведення тестування та вийти з нього лише з дозволу члена Комісії.

4. Кандидат, який запізнився на іспит, з дозволу члена Комісії може бути допущений у межах часу, що залишився для складання цього іспиту.

5. У приміщенні, в якому проходить іспит, кандидатам забороняється перебувати у верхньому одязі, мати при собі сумки, портфелі тощо, книжки чи інші матеріали на паперових носіях, мобільні телефони, кишенькові комп'ютери, засоби відео-, фотозйомки, електронні засоби зв'язку та інші засоби запису, відтворення та прийому-передачі інформації тощо.

6. Перед початком проведення тестування або виконання практичного завдання уповноважені представники ознайомлюють кандидатів із загальним порядком проведення тестування або виконання практичного завдання.

7. Уповноважені представники, які спостерігають за процесом тестування чи виконання практичного завдання й виявили допущене кандидатом порушення порядку складання іспиту, встановленого цим Положенням, фіксують вказаний факт шляхом складання акта.

8. Кандидат протягом усього часу, відведеного для кожного із етапів іспиту, має право відмовитися його складати, в тому числі й без пояснення причин.

У разі відмови кандидата від проходження тестування або виконання практичного завдання, уповноважені представники складають акт про відмову кандидата від складання кваліфікаційного іспиту.

Цей кандидат за рішенням Комісії визнається таким, який не склав іспит.

Тестування

9. Тестування триває 120 хвилин. Кандидат має право закінчити тестування достроково.

Після закінчення часу, відведеного на проходження тестування, комп'ютер автоматично припиняє тестування і видає результат.

Кожен кандидат після проходження тесту ознайомлюється з кількістю набраних ним балів. Результат фіксується у відомості про результати тестування та засвідчується підписами кандидата та члена Комісії.

Виконання практичного завдання

10. Для виконання практичного завдання та розміщення у приміщенні кандидати розподіляються на групи.

11. Практичне завдання виконується протягом 240 хвилин. Кандидат має право закінчити виконання практичного завдання достроково. Для виконання практичного завдання кожен кандидат забезпечується зошитом для виконання практичного завдання, ручкою чорного кольору.

Кожен кандидат вирішує чотири практичні завдання.

12. Перед початком виконання практичного завдання уповноважені представники ознайомлюють кандидатів із загальним порядком проведення відповідної частини іспиту.

Після цього уповноважені представники у присутності кандидатів відкривають пакети із зошитами для виконання практичного завдання та роздають їх кандидатам.

13. Зошити для виконання практичного завдання деперсоналізуються шляхом проставлення у спеціально відведеному місці на зошиті персонального коду кандидата на стадії виконання практичного завдання.

Кандидат власноручно відмічає персональний код на зошиті для виконання практичного завдання у графічній та письмовій формі.

14. Виконання практичного завдання полягає у власноручному письмовому викладенні кандидатом у зошиті для виконання практичного завдання проекту відповідного документа (відповіді) за результатами вирішення практичного завдання.

15. Уповноважений представник оголошує про закінчення часу, відведеного для вирішення практичного завдання, після чого кандидат зобов'язаний припинити виконання завдання, здати уповноваженим представникам зошит для виконання практичного завдання.

16. Після прийняття від останнього кандидата матеріалів, зазначених у пункті 15 цього розділу, уповноважені представники складають акт закриття пакета з матеріалами виконання практичного завдання і запаковують його. Протоколи реєстрації порушень, у разі їх наявності, запаковуються в окремий пакет.

Пакети з матеріалами виконання практичного завдання з дотриманням умов конфіденційності передаються для подальшого їх опрацювання Комісії.

VI. Опрацювання результатів іспиту

1. Опрацювання результатів іспиту складається з таких етапів:

- прийняття Комісією рішення про усунення від складання тестування кандидатів, щодо яких були зафіксовані факти порушення порядку складання тестування;

- визначення результатів тестування;

- формування Комісією пакетів із зошитами для виконання практичного завдання;

- прийняття Комісією рішення про усунення від виконання практичного завдання кандидатів, стосовно яких були зафіксовані факти порушення порядку виконання практичного завдання;

- розподіл зошитів для виконання практичного завдання серед кандидатів;

- збір зошитів для виконання практичного завдання збір та закриття пакета;

- визначення результатів виконання практичного завдання;

- вирішення питання щодо оцінювання практичного завдання, яке не вдалось ідентифікувати у зв'язку із некоректним заповненням;

- визначення результатів іспиту.

2. Оцінювання виконаного кандидатами практичного завдання здійснюється Комісією та включає перевірку виконаного завдання.

3. Після закінчення оцінювання виконаного кандидатами практичного завдання проводиться персоніфікація зошитів для виконання практичного завдання з метою подальшого визначення Комісією результатів іспиту.

VII. Методика оцінювання іспиту

1. Оцінювання складеного кандидатами тестування забезпечується з використанням автоматизованої системи.

2. Обрахунок кількості правильних відповідей автоматизованою системою здійснюється за такими принципами:

- кожна правильна відповідь на одне запитання тесту дорівнює 1 бал;

- неправильна відповідь (неправильна відмітка варіанта відповіді) дорівнює 0 балів;

- усі бали додаються.

3. Максимальна кількість балів, яка може бути отримана кандидатом за результатами оцінювання тестування, - 100 балів.

4. Оцінювання виконаного кандидатами практичного завдання здійснюється шляхом сумування результатів оцінювання вирішення кандидатами практичних завдань. Найвищий бал за вирішення кожного практичного завдання - 25, найнижчий - 0.

5. Максимальна кількість балів, яка може бути отримана кандидатом за результатами оцінювання практичного завдання, - 100 балів.

6. Після підведення результатів кваліфікаційних іспитів Комісія визначає прохідний бал, який не може бути нижчим 60 відсотків максимально можливого бала.

7. Показник успішності вирішення кожного практичного завдання визначається Комісією відповідно до таких критеріїв:

- законність, обґрунтованість і вмотивованість вирішення практичного завдання відповідно до вимог чинного законодавства;

- аналітичні здібності, що передбачають, зокрема, використання засобів юридичної аргументації, відповідних способів (методів) тлумачення права;

- належне використання практики Європейського суду з прав людини;

- володіння державною мовою, що полягає, зокрема, у дотриманні правил правопису та стилістики документа.

8. За наслідками оцінювання вирішення кандидатом кожного практичного завдання бали підсумовуються.

9. Загальна сума балів, визначених та проставлених за вирішення кожного з чотирьох практичних завдань, є результатом оцінювання виконання практичного завдання кандидата.

10. Визначення Комісією результатів іспиту полягає в ознайомленні на засіданні Комісії за участю кандидата з результатами оцінювання складеного кандидатом тестування, виконаного практичного завдання, затвердженні загальної кількості балів, отриманих ним за результатами оцінювання тестування і виконання практичного завдання.

11. Під час визначення результатів іспиту кандидат за пропозицією члена Комісії може додатково обґрунтувати та мотивувати підготовлені ним під час виконання практичного завдання проекти документів (процесуальних документів). З урахуванням критеріїв, встановлених у розділі VII цього Положення, Комісія затверджує результат кваліфікаційного іспиту.

12. Результати іспиту формуються Комісією у вигляді списку кандидатів та кількості набраних ними балів за результатами складання іспиту.

13. Кількістю набраних кандидатом балів за результатами складання іспиту це загальна сума нарахованих йому балів складання тестування та оцінювання виконання практичного завдання.

14. За результатами іспиту Комісія шляхом прийняття відповідного рішення визначає рейтинг кандидатів.

15. Результати іспиту, інформація про місце кандидата на посаду прокурора в рейтингу є загально доступними та розміщуються на офіційному веб-сайті Комісії в триденний строк після прийняття рішення.

VIII. Зберігання результатів іспиту

1. Матеріали іспиту зберігаються у Комісії. Члени Комісії можуть у будь-який час ознайомлюватися з матеріалами іспиту.

2. Кандидат, який брав участь у складанні іспиту, має право звернутися до Комісії із письмовою заявою про ознайомлення його з особистими матеріалами іспиту.

3. Рішення про надання або відмову у наданні кандидату можливості ознайомлення з матеріалами іспиту вмотивовано приймається Комісією.

Результати кваліфікаційного іспиту дійсні протягом трьох років.

Особа, яка не склала кваліфікаційний іспит, може бути допущена до складання такого іспиту повторно не раніше ніж через рік.

Кандидат, який брав участь у складанні іспиту, має право оскаржити його результати у визначеному законом порядку.

4. Поширення та використання інформації про персональні дані, отримані під час складення особою іспиту, без її письмової згоди заборонено.