КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 21 червня 2017 р. N 432
Київ
Про затвердження Порядку організації
соціальної та професійної адаптації
учасників антитерористичної операції
Кабінет Міністрів України постановляє:
Затвердити Порядок організації соціальної та професійної адаптації учасників антитерористичної операції, що додається.
Прем’єр-міністр України В. ГРОЙСМАН
Затверджено
постановою Кабінету Міністрів України
від 21 червня 2017 р. N 432
Порядок
організації соціальної та професійної адаптації
учасників антитерористичної операції
1. Цей Порядок визначає механізм організації органами виконавчої влади Автономної Республіки Крим, структурними підрозділами з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) заходів із соціальної та професійної адаптації учасників антитерористичної операції.
Оплата послуг із соціальної та професійної адаптації учасників антитерористичної операції здійснюється відповідно до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів із соціальної та професійної адаптації учасників антитерористичної операції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 2015 р. N 179 (Офіційний вісник України, 2015 р., N 30, ст. 869; 2016 р., N 68, ст. 2292).
2. У цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні:
соціальна адаптація учасників антитерористичної операції - допомога у проведенні аналізу життєвої ситуації, визначенні основних проблем, шляхів їх розв’язання; надання інформації з питань соціального захисту населення; навчання, формування та розвиток соціальних навичок, умінь; допомога у зміцненні/відновленні родинних та суспільно корисних зв’язків, організації денної зайнятості та дозвілля;
професійна адаптація учасників антитерористичної операції - заходи, спрямовані на відновлення та вдосконалення професійних навичок і умінь учасників антитерористичної операції шляхом професійного навчання, надання інформаційних, консультаційних та профорієнтаційних послуг із зазначених питань, підвищення їх конкурентоспроможності на ринку праці.
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України "Про освіту", "Про професійно-технічну освіту", "Про вищу освіту", "Про зайнятість населення", "Про професійний розвиток працівників", "Про соціальні послуги", "Про соціальну роботу з сім’ями, дітьми та молоддю" та інших нормативно-правових актах.
3. Дія цього Порядку поширюється на учасників антитерористичної операції з числа осіб, яким встановлено один із таких статусів:
учасника бойових дій відповідно до пунктів 19 і 20 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - Закон);
інваліда війни відповідно до пунктів 11-14 частини другої статті 7 Закону;
учасника війни відповідно до пункту 13 статті 9 Закону.
4. Соціальна адаптація учасників антитерористичної операції здійснюється центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді відповідно до державного стандарту соціальної адаптації, затвердженого Мінсоцполітики.
Професійна адаптація учасників антитерористичної операції за робітничими професіями здійснюється шляхом професійної орієнтації, первинної професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації з урахуванням їх навичок, умінь та побажань.
Професійна адаптація організовується і здійснюється за рахунок коштів державного бюджету підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності, що мають право в установленому законодавством порядку на здійснення адаптації (далі - установи).
Професійна орієнтація учасників антитерористичної операції здійснюється обласними, Київським міським, міськими, районними і міськрайонними центрами зайнятості чи іншими установами у порядку, визначеному законодавством.
Учасники антитерористичної операції одночасно мають право на соціальну та професійну адаптацію.
5. Професійна адаптація учасників антитерористичної операції із числа інвалідів війни організовується згідно з рекомендаціями медико-соціальної експертної комісії, визначеними в індивідуальній програмі реабілітації.
У разі коли такі учасники антитерористичної операції потребують особливих умов для професійного навчання з урахуванням індивідуальних програм реабілітації, пристосованих навчальних місць, їх професійна адаптація організовується в установах та реабілітаційних установах, де створені відповідні умови.
6. Облік учасників антитерористичної операції, які пройшли соціальну та професійну адаптацію, ведеться Державною службою у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції за поданням органів соціального захисту населення шляхом внесення відомостей до Єдиного реєстру учасників антитерористичної операції, а для учасників антитерористичної операції, яким встановлено інвалідність, - також до централізованого банку даних з проблем інвалідності.
7. Учасник антитерористичної операції для отримання послуг з професійної адаптації письмово звертається до органу соціального захисту населення за місцем реєстрації або за місцем фактичного проживання (перебування) із заявою за формою згідно з додатком 1.
До заяви додаються:
копія індивідуальної програми реабілітації (для інвалідів війни);
копія посвідчення учасника бойових дій або інваліда війни, або учасника війни, що засвідчується підписом учасника антитерористичної операції;
копія документа, що підтверджує безпосередню участь в антитерористичній операції або забезпеченні її проведення з перебуванням безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції у період її проведення, що засвідчується підписом учасника антитерористичної операції.
Під час подання копії посвідчення, передбаченого абзацом третім цього пункту, учасники антитерористичної операції пред’являють оригінал такого посвідчення.
8. Орган соціального захисту населення:
реєструє заяву учасника антитерористичної операції у журналі, що ведеться за формою згідно з додатком 2;
видає учаснику антитерористичної операції направлення до обласного, Київського міського, міського, районного і міськрайонного центру зайнятості або іншої установи на професійну орієнтацію щодо вибору напряму професійного навчання за формою згідно з додатком 3;
видає учаснику антитерористичної операції направлення на професійне навчання з урахуванням висновків професійної орієнтації за формою згідно з додатком 4.
Послуги з професійного навчання надаються учаснику антитерористичної операції одноразово в порядку черговості.
9. Учасник антитерористичної операції на підставі направлення на професійне навчання зараховується до установи.
10. У разі організації професійного навчання за професіями, для набуття яких відповідно до законодавства вимагається проходження попереднього медичного та наркологічного огляду, учасник антитерористичної операції проходить його у закладах охорони здоров’я в установленому порядку.
11. Професійне навчання учасників антитерористичної операції здійснюється за денною, вечірньою (змінною), очно-заочною, дистанційною, екстернатною формою навчання, з відривом і без відриву від виробництва та за індивідуальними навчальними планами.
12. Строк професійного навчання учасників антитерористичної операції визначається робочими навчальними планами та робочими навчальними програмами та не може перевищувати 12 місяців у разі організації навчання за робітничими професіями.
13. Органи соціального захисту населення здійснюють контроль за проведенням заходів з професійного навчання учасників антитерористичної операції.
У разі дострокового відрахування учасників антитерористичної операції, направлених до навчального закладу на професійне навчання, навчальний заклад протягом п’яти робочих днів з дня відрахування подає органу соціального захисту населення копії наказів про їх відрахування та повертає різницю невикористаних коштів.
14. Після успішного завершення повного курсу навчання за відповідними робочими навчальними планами та робочими навчальними програмами учасники антитерористичної операції отримують такі документи державного зразка:
свідоцтво про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації - за результатами первинної професійної підготовки, перепідготовки, підвищення кваліфікації за робітничими професіями;
документ про підвищення кваліфікації - за результатами підвищення кваліфікації учасників антитерористичної операції з вищою освітою.
У разі підвищення кваліфікації на курсах цільового призначення учасники антитерористичної операції отримують посвідчення установленого зразка.
Учасникам антитерористичної операції, які навчалися професіям, пов’язаним з роботами на об’єктах з підвищеною небезпекою праці, що перебувають під наглядом спеціально уповноважених державних органів, разом із свідоцтвом про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації видається посвідчення встановленого зразка про допуск до роботи на зазначених об’єктах.
15. Робочі навчальні плани та робочі навчальні програми професійного навчання учасників антитерористичної операції за робітничими професіями розробляються та затверджуються установами на основі державних стандартів освіти, кваліфікаційних характеристик, професійних стандартів, типових навчальних планів та типових навчальних програм за погодженням з органом соціального захисту населення, який укладав з такими установами договір про надання послуг з професійного навчання.
16. Строк професійної перепідготовки учасників антитерористичної операції встановлюється на основі строків, передбачених для первинної професійної підготовки робітників з відповідної професії, при цьому робочий навчальний план та програма перепідготовки можуть бути скорочені до 50 відсотків за рахунок виключення раніше вивченого матеріалу за наявності в учасника антитерористичної операції диплома кваліфікованого робітника або свідоцтва про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації.
17. Тривалість навчального тижня для учасників антитерористичної операції не повинна перевищувати 36 академічних годин. Навчальний (робочий) час в період проходження виробничої практики встановлюється залежно від режиму роботи установи згідно із законодавством.
18. У разі професійного навчання за індивідуальними робочими навчальними планами та робочими навчальними програмами учасники антитерористичної операції вивчають теоретичний курс самостійно та шляхом одержання консультацій (15 відсотків загальної кількості годин) у викладачів та фахівців установ.
Виробниче навчання та виробнича практика проводяться індивідуально у навчально-виробничих майстернях, на робочих місцях установ під керівництвом майстрів або інструкторів виробничого навчання з числа кваліфікованих робітників в обсягах, передбачених робочими навчальними планами та робочими навчальними програмами.
19. Учасники антитерористичної операції з вищою освітою, які виявили бажання оволодіти робітничими професіями та працювати за набутою професією, проходять навчання згідно з пунктами 15-18 цього Порядку.
20. Професійна адаптація учасників антитерористичної операції з вищою освітою здійснюється шляхом отримання іншої спеціальності на основі здобутого раніше освітнього (освітньо-кваліфікаційного) рівня, підвищення кваліфікації, спеціалізації.
21. Робочі навчальні плани та робочі навчальні програми підготовки, підвищення кваліфікації, спеціалізації розробляються та затверджуються установами за погодженням з органом соціального захисту населення, який уклав договір з такими установами про надання послуг з професійного навчання.
22. Прийом на навчання для отримання іншої спеціальності на основі здобутого раніше учасниками антитерористичної операції освітнього (освітньо-кваліфікаційного) рівня спеціаліста, бакалавра, молодшого спеціаліста здійснюється згідно з умовами прийому до вищих навчальних закладів у відповідному році.
23. Строки підвищення кваліфікації та стажування встановлюються з урахуванням мети, складності навчання, професійної кваліфікації учасників антитерористичної операції та визначаються робочими навчальними планами та робочими навчальними програмами.
24. Професійна адаптація учасників антитерористичної операції на курсах цільового призначення здійснюється на замовлення органу соціального захисту населення за навчальною програмою, затвердженою установою, що організовує відповідні курси, і погодженою з органом соціального захисту населення.
25. Курси цільового призначення організовуються у групах з чисельністю не більше 30 осіб.
26. Строк підвищення кваліфікації учасників антитерористичної операції шляхом навчання на курсах цільового призначення установлюється з урахуванням мети і складності навчання і становить не більше 500 годин.
Додаток 1
до Порядку
_______________________________________
(найменування посади керівника структурного підрозділу
з питань соціального захисту населення районної, районної
у мм. Києві та Севастополі держадміністрації,
виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради)
_______________________________________
(ініціали та прізвище)
_______________________________________
(прізвище, ім’я, по батькові учасника антитерористичної операції)
_______________________________________
(місце проживання, номер посвідчення)
Заява
про надання послуг із соціальної та професійної адаптації
Прошу направити мене до ________________________________________________________________________________________________________
(найменування підприємства,
_______________________________________________________________________________________________________________________________
установи, організації)
для проходження професійного навчання за _________________________________________________________________________________________
(назва професії,
_______________________________________________________________________________________________________________________________
спеціальності, спеціалізації)
Додаток. 1. _____________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________________
____ ____________ 20_____ року | ________________________________ (підпис заявника) |
Я, _______________________________________________, даю згоду на
(прізвище, ім’я, по батькові)
використання та обробку персональних даних за умови забезпечення їх захисту відповідно до вимог Закону України "Про захист персональних даних" та на проходження професійної орієнтації.
___________________ ____ ___________ 20___ року
(підпис)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
(відривний корінець)
Заяву та документи на ___ аркушах прийнято __ ________ 20___ року.
_____________ ____________________________________________
(підпис) (ініціали та прізвище відповідальної особи)
МП
Додаток 2
до Порядку
Журнал
обліку учасників антитерористичної операції, які звертаються для
отримання послуг із соціальної та професійної адаптації
до _______________________________________________________________________
(найменування структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної,
районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого
органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради)
Поряд-ковий номер | Дата реєстрації | Прізвище, ім’я та по батькові учасника антитеро-ристичної операції | Дата народження | Місце проживання (реєстрації) учасника антитеро-ристичної операції | Серія та номер посвідчення учасника бойових дій, інваліда війни, учасника війни | Дата направлення на професійну орієнтацію щодо вибору напряму професійного навчання | Дата направлення на професійне навчання | Найменування підприємства, установи, організації, професії, спеціальності, навчальної програми | Дата зарахування до підприємства, установи, організації | Дата закінчення навчання |
Додаток 3
до Порядку
Направлення
на професійну орієнтацію щодо вибору напряму професійного навчання
до _________________________________________________________
(найменування обласного, Київського міського, міського, районного і міськрайонного центру зайнятості або іншої установи, яка проводитиме професійну орієнтацію)
Прізвище, ім’я, по батькові учасника антитерористичної операції _____________________________________________________________________
Освіта ________________________________________________________________________________________________________________________
(рівень (ступінь) освіти (повна (базова) загальна середня,
______________________________________________________________________________________________________________________________
професійно-технічна, вища)
Професія, спеціальність __________________________________________________________________________________________________________
(назва професії, спеціальності, навчальної програми)
Відомості щодо зайнятості ________________________________________________________________________________________________________
(зайнятий, не зайнятий трудовою діяльністю, безробітний, особа з інвалідністю та інші категорії)
Мета надання професійної орієнтації _______________________________________________________________________________________________
_________________________________ ___________ _________________
(найменування посади особи, яка видала направлення) (підпис) (ініціали та прізвище)
МП ___ ___________ 20__ року
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
(лінія відрізу)
Відмітка про проведення професійної орієнтації (повертається до органу соціального захисту населення, який видав направлення)
__________________________________________________________________________________________________________________________________
(найменування обласного, Київського міського, міського, районного і міськрайонного центру зайнятості або іншої установи, яка проводила професійну орієнтацію)
За результатами рекомендовано ______________________________________________________________________________________________________
(прізвище та ініціали учасника антитерористичної операції)
професія ______________________________________________________________________________________________________________________ або
спеціальність _____________________________________________________________________________________________________________________
Додаткові рекомендації ____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________ ___________ __________________
(найменування посади особи, (підпис) (ініціали та прізвище)
яка проводила професійну орієнтацію)
МП ___ ___________ 20__ року
Додаток 4
до Порядку
Направлення
на професійне навчання
_________________________________________________
(найменування і місцезнаходження підприємства, установи, організації)
Відповідно до договору від ____ _____________ 20____ р. N ________
_______________________________________________________________________________________________________________________________
(найменування структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті
(у разі її утворення) ради)
направляє на професійне навчання _________________________________________________________________________________________________
(прізвище, ім’я, по батькові учасника антитерористичної операції)
для ____________________________________________________________________________________________________________________________
(професійної підготовки, перепідготовки, підвищення кваліфікації, стажування)
за професією, спеціальністю, навчальною програмою ____________________ _________________________________________________________________
на строк ________________ місяців.
Прибуття до підприємства, установи, організації __ _______ 20__ року.
__________________________________ _________ _______________
(найменування посади особи, яка видала направлення) (підпис) (ініціали та прізвище)
МП ___ ____________ 20_____ року
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
(лінія відрізу)
Відмітка про прийняття на професійне навчання (повертається у п’ятиденний строк органу соціального захисту населення, що направив учасника антитерористичної операції на професійне навчання)
За направленням ___________________________________________________________________________________________________________________
(найменування структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради)
наказом від _______ __________________ 20_____ р. N ________________
__________________________________________________________________________________________________________________________________
(прізвище, ім’я, по батькові учасника антитерористичної операції)
зараховано до складу навчальної групи N _____________________________
Строк навчання з ___ ________ 20__ р. до ____ _________ 20__ року.
__________________________________ _________ _______________
(найменування посади особи, яка прийняла направлення) (підпис) (ініціали та прізвище)
МП ___ ____________ 20___ року