ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
16.06.2017 N 683/6/99-99-12-02-02-15/ІПК
Щодо порядку відображення в СЕАРП обсягів пального
Державна фіскальна служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) розглянула звернення Товариства з обмеженою відповідальністю (далі - Товариство) щодо відображення в системі електронного адміністрування реалізації пального обсягів ввезеного на митну територію України пального та повідомляє таке.
Товариство зацікавлене в з’ясуванні питань відображення в системі електронного адміністрування реалізації пального (далі - СЕАРП) обсягів пального ввезенного на митну територію України до дати реєстрації платником акцизного податку з реалізації пального та можливості збільшення показників обсягу пального в СЕАРП.
Відповідно до пп. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 Кодексу особа, яка реалізує пальне, є платником акцизного податку. Такі особи підлягають обов’язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального (пп. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 Кодексу).
Згідно з п. 232.1 ст. 232 Кодексу СЕАРП забезпечує автоматичний облік у розрізі платників податку за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, зокрема, обсягів пального, ввезеного на митну територію України, з яких сплачено акцизний податок.
Стаття 232 Кодексу та Порядок електронного адміністрування реалізації пального, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року N 113, передбачає, що платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування, а також коригування до заявок на поповнення обсягу залишку пального в Єдиному реєстрі акцизних накладних на обсяг реалізованого пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД (SАНакл), обчислений за такою формулою (п. 232.3 ст. 232 Кодексу):
SАНакл = SАНаклОтр + SАМитн + SЗаявкиПоповн - SКоригЗаявкиПоповн - SАНаклВид - SВтрат, де, зокрема:
SАМитн - загальний обсяг пального, ввезеного на митну територію України, оформленого належним чином митними деклараціями, з якого сплачено акцизний податок.
ДФС для забезпечення функціонування СЕАРП впроваджено зазначення в митній декларації ознаки щодо особи, для якої відповідні обсяги пального мають бути зараховані в СЕАРП.
Відомості про особу, для якої відповідні обсяги пального мають бути зараховані в СЕАРП, вносяться до митних декларацій типів "ІМХХYY" (де "XX" - код відповідного митного режиму "40" або "41", а "YY" - один з кодів "АА", "ЕА", "ДР", "ДЕ", "ТК", "ТФ", "ТН", "ДТ") шляхом зазначення у графі В МД додатково до відомостей, передбачених Порядком заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженим наказом Мінфіну від 30.05.2012 р. N 651, зареєстрованим у Мін’юсті 14.08.2012 р. за N 1372/21684, у рядку, в якому зазначено відомості про сплату акцизного податку з пального, додатково у квадратних дужках податкового номера.
Таким чином, платники акцизного податку, які реалізують пальне, для роботи в СЕАРП мають бути зареєстровані в контролюючих органах не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального, а формула, встановлена п. 232.3 ст. 232 Кодексу, обчислюється лише за документами, на момент складання яких суб’єкт господарювання був зареєстрований платником акцизного податку з реалізації пального.
Оскільки пальне на митну територію України ввезено Товариством до його реєстрації 19.04.2017 р. платником акцизного податку з реалізації пального, а саме 04.04.2017 р., 10.04.2017 р. та 11.04.2017 р., облік обсягів такого пального системою СЕАРП не здійснюється та, відповідно, такі обсяги не враховуються при обчисленні обсягів, на які платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування, а також коригування до заявок на поповнення обсягу залишку пального в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
У разі якщо у платника акцизного податку виникає потреба поповнити обсяги залишків пального в системі електронного адміністрування реалізації пального, він може зареєструвати заявку на поповнення обсягу залишку пального за умови наявності на обліковій картці сум коштів сплаченого акцизного податку, не менше ніж сума акцизного податку, розрахованого з обсягу пального у такій заявці (пп. 232.4.2 п. 232.4 ст. 232 Кодексу).
Таким чином, Товариству для збільшення показників обсягу пального в СЕАРП необхідно:
перерахувати до бюджету (а саме, на електронний рахунок, який відкривається платнику податку для перерахування акцизного податку в сумах, необхідних для реєстрації платником податку заявок на поповнення обсягів залишків пального) суму коштів у розмірі акцизного податку за відповідний обсяг реалізованого пального, самостійно розрахованого за ставками, передбаченими пп. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Кодексу;
зареєструвати заявку на поповнення обсягу залишку пального в СЕАРП (п. 231.6 ст. 231 Кодексу).
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.