МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ І ТОРГІВЛІ УКРАЇНИ
НАКАЗ
05.05.2017 N 667
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
24 травня 2017 р. за N 662/30530
Про затвердження Положення про Комітет з
призначення керівників особливо важливих
для економіки підприємств
Відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2008 року N 777 "Про проведення конкурсного відбору керівників суб’єктів господарювання державного сектору економіки" (із змінами), від 10 березня 2017 року N 142 "Деякі питання управління державними унітарними підприємствами та господарськими товариствами, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі", від 10 березня 2017 року N 143 "Деякі питання управління об’єктами державної власності", Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року N 459, НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про Комітет з призначення керівників особливо важливих для економіки підприємств, що додається.
2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 23 лютого 2015 року N 157 "Про затвердження Положення про Комітет з призначення керівників особливо важливих для економіки підприємств", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 24 лютого 2015 року за N 210/26655 (із змінами).
3. Юридичному департаменту забезпечити подання цього наказу в установленому порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
Перший віце-прем’єр-міністр України -
Міністр економічного розвитку і
торгівлі України С.І. Кубів
Затверджено
Наказ Міністерства економічного
розвитку і торгівлі України
05.05.2017 N 667
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
24 травня 2017 р. за N 662/30530
Положення
про Комітет з призначення керівників особливо
важливих для економіки підприємств
1. Комітет з призначення керівників особливо важливих для економіки підприємств (далі - Комітет з призначення) утворюється з метою відбору кандидатури на посаду керівника особливо важливого для економіки підприємства (далі - підприємство), виконавчого органу господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі (далі - товариство), визначення кандидатур переможців конкурсного відбору на посади незалежних членів наглядової ради підприємства, товариства (далі - незалежні члени) та кандидатур представників держави до складу наглядової ради підприємства, товариства (далі - представник держави).
2. Комітет з призначення у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, Положенням про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року N 459, та цим Положенням.
3. Комітет з призначення утворюється у складі голови та членів. Персональний склад Комітету з призначення затверджується Мінекономрозвитку.
4. До складу Комітету з призначення включаються віце-прем’єр-міністр України згідно з визначеним Кабінетом Міністрів України розподілом повноважень, до компетенції якого належать питання функціонування та розвитку автомобільного, залізничного, авіаційного, морського і річкового, міського електричного транспорту, поштового зв’язку, управління паливно-енергетичним комплексом, охорони навколишнього природного середовища, геологічного вивчення та раціонального використання надр, безпеки використання ядерної енергії, Міністр Кабінету Міністрів України, Міністр економічного розвитку і торгівлі, Міністр фінансів, Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, Міністр інфраструктури, Міністр енергетики та вугільної промисловості, Міністр аграрної політики та продовольства, Міністр юстиції або їх заступники, вісім незалежних недержавних експертів, кандидатури яких погоджуються Кабінетом Міністрів України (далі - незалежні експерти), та в разі конкурсного відбору на посаду керівника підприємства, товариства - незалежний недержавний експерт - фахівець з добору персоналу, який входив до складу комісії з конкурсного відбору відповідного підприємства, товариства при Комітеті з призначення.
Міністр економічного розвитку і торгівлі призначає секретаря Комітету з призначення. Секретар не є членом Комітету з призначення, здійснює підрахунок голосів та оголошує результати голосування на засіданні Комітету.
5. Формою роботи Комітету з призначення є засідання. Черговість засідань зумовлюється потребою в прийнятті рішень Комітетом з призначення.
Комітет з призначення розглядає на своїх засіданнях пропозиції та документи, подані комісією при Комітеті з призначення, заслуховує претендентів на посаду керівника підприємства, товариства, претендентів на посаду незалежних членів та представників держави. За відсутності можливості безпосередньої участі претендента в засіданні Комітету з призначення розгляд його кандидатури може здійснюватися в режимі відеоконференції.
До участі в засіданні Комітету з призначення запрошується представник відповідного суб’єкта управління та Фонду державного майна.
Засідання Комітету з призначення має кворум за умови участі в ньому п’яти членів з правом голосу.
Рішення Комітету з призначення приймаються шляхом таємного або заочного голосування, ухвалюються простою більшістю голосів, оформляються протоколом, який підписує головуючий на засіданні. Думка незалежних експертів, викладена в письмовій формі, додається до протоколу засідання. У разі прийняття рішення шляхом заочного голосування за допомогою електронної пошти голосування здійснюється протягом трьох робочих днів з дати отримання матеріалів членом Комітету з призначення на електронну пошту.
Право голосу мають віце-прем’єр-міністр України та міністри, які є членами Комітету з призначення, або заступники міністрів. У разі якщо підприємство, товариство належать до сфери управління Фонду державного майна або міністерства, керівник якого не є членом Комітету з призначення, право голосу також надається представнику відповідного суб’єкта управління підприємством, товариством. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос представника відповідного суб’єкта управління підприємством, товариством.
6. Основними завданнями Комітету з призначення є:
затвердження вимог до претендентів на посаду керівника підприємства, товариства відповідно до абзацу дванадцятого пункту 20 Порядку проведення конкурсного відбору керівників суб’єктів господарювання державного сектору економіки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2008 року N 777 (із змінами);
доведення до комісії при Комітеті з призначення затверджених вимог;
розгляд пропозицій комісії при Комітеті з призначення щодо претендентів на посаду керівника підприємства, товариства разом з поданими комісією при Комітеті з призначення документами, зазначеними в пункті 9 цього Положення;
розгляд пропозицій суб’єкта управління щодо кандидатур на посади незалежних членів разом з поданими документами, зазначеними в пункті 10 цього Положення;
розгляд пропозицій суб’єкта управління щодо кандидатур представників держави разом з поданими документами, зазначеними в пункті 11 цього Положення;
визначення кандидатури претендента на посаду керівника підприємства, товариства для подання на погодження відповідних пропозицій до Кабінету Міністрів України;
визначення кандидатури переможця конкурсного відбору на посади незалежних членів та інформування суб’єкта управління;
висловлення позиції щодо кандидатури представника держави.
7. Комісія при Комітеті з призначення не пізніше ніж за сім днів до дня засідання Комітету з призначення надає йому відомості про підприємство, товариство на посаду керівника якого буде оголошуватися конкурсний відбір (загальна характеристика підприємства, товариства, динаміка фінансових показників за останні п’ять років), опис функціональних обов’язків для керівника підприємства, товариства з переліком ключових цілей на посаді та кваліфікаційних вимог до претендента на таку посаду.
8. Комітет з призначення розглядає на своєму засіданні надані комісією при Комітеті з призначення відомості, визначає на їх підставі основні вимоги до претендента на посаду керівника підприємства, товариства, які надаються комісії при Комітеті з призначення, або надсилає такі відомості для доопрацювання в разі подання неповної інформації про підприємство, товариство.
9. Комісія при Комітеті з призначення після оголошення переможців проведеного нею конкурсного відбору та не пізніше ніж за сім днів до дня засідання Комітету з призначення подає на розгляд Комітету з призначення документи щодо претендентів (від двох до п’яти), відібраних за його результатами.
Документи щодо кандидатури претендента включають надані ним у довільній формі відомості про кар’єру з детальним переліком професійних досягнень та відповідності досвіду цілям посади, а також презентацію бачення стратегії підприємства, товариства та план дій.
10. Суб’єкт управління після визначення від двох до п’яти кандидатур на посаду незалежного члена на кожну оголошену вакансію не пізніше ніж за сім днів до дня засідання Комітету з призначення подає на розгляд Комітету з призначення надані кандидатом резюме, відомості щодо відповідності критеріям незалежності члена наглядової ради, мотиваційний лист щодо виконання функцій члена наглядової ради.
11. Суб’єкт управління не пізніше ніж за сім днів до дня засідання Комітету з призначення подає інформацію про підприємство, товариство, документи, що підтверджують відповідність кандидатури представника держави затвердженим вимогам, а також інформацію щодо членства та призначення такої кандидатури в інші наглядові ради.
12. Документи, передбачені пунктами 9-11 цього Положення, подаються українською та англійською мовами на електронну адресу Комітету з призначення.
13. Комітет з призначення за пропозиціями комісії при Комітеті з призначення розглядає на своєму засіданні кандидатури на посаду керівника підприємства, товариства і подані документи та за результатами розгляду приймає рішення стосовно внесення Кабінету Міністрів України пропозицій щодо погодження відібраної кандидатури претендента на посаду керівника підприємства, товариства.
14. Міністр економічного розвитку і торгівлі на підставі рішення Комітету з призначення не пізніше ніж через п’ять днів після його прийняття вносить Кабінету Міністрів України пропозиції щодо погодження відібраної кандидатури претендента на посаду керівника підприємства, товариства.
15. Комітет з призначення за пропозиціями суб’єкта управління розглядає на своєму засіданні кандидатури на посаду незалежного члена та подані документи, за результатами розгляду приймає рішення про визначення переможця конкурсного відбору на посаду незалежного члена на кожну оголошену вакансію та інформує суб’єкта управління протягом трьох календарних днів з дати прийняття такого рішення.
16. Комітет з призначення за пропозиціями суб’єкта управління протягом 30 календарних днів з дати надходження відповідних матеріалів розглядає на своєму засіданні кандидатуру представника держави та висловлює свою позицію щодо такої кандидатури. У разі невисловлення позиції Комітетом з призначення у визначений строк кандидатура вважається підтриманою.
У разі непідтримання Комітетом з призначення наданої суб’єктом управління кандидатури представника держави суб’єкт управління у 15-денний строк з дати прийняття такого рішення надає іншу кандидатуру представника держави. До участі в засіданні Комітету з призначення щодо розгляду такої кандидатури запрошується представник суб’єкта управління.
У разі повторного непідтримання Комітетом з призначення кандидатури представника держави Мінекономрозвитку в 15-денний строк з дати прийняття рішення Комітетом з призначення вносить на розгляд Кабінету Міністрів України проект рішення Кабінету Міністрів України щодо визначення кандидатури представника держави.
Заступник директора юридичного
департаменту О.Л. Савчук