ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ
16.05.2017 N 290-рш

Про затвердження Змін до Технічного порядку
проведення Національним банком України
операцій за стандартними інструментами
регулювання ліквідності банківської системи

Відповідно до статей 6, 7, 15, 25, 42 та 56 Закону України "Про Національний банк України" та з метою приведення у відповідність до вимог Положення про застосування Національним банком України стандартних інструментів регулювання ліквідності банківської системи, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 17 вересня 2015 року N 615 (зі змінами), Правління Національного банку України вирішило:

1. Затвердити Зміни до Технічного порядку проведення Національним банком України операцій за стандартними інструментами регулювання ліквідності банківської системи, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 12 листопада 2015 року N 783 (зі змінами), що додаються.

2. Департаменту відкритих ринків (Пономаренко С. В.) довести зміст цього рішення до відома банків України для використання в роботі.

3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на заступника Голови Національного банку України Чурія О. Є.

4. Рішення набирає чинності з 01 липня 2017 року.

В. о. Голови Я. В. Смолій

Затверджено
Рішення Правління
Національного банку України
16.05.2017 N 290-рш

Зміни
до Технічного порядку проведення Національним банком України
операцій за стандартними інструментами регулювання ліквідності
банківської системи

1. У розділі I:

1) у пункті 4:

абзац перший після слів "(далі - депозитарій Національного банку)" доповнити словами "та відповідними депозитарними установами в системі депозитарного обліку депозитарію Національного банку";

пункт після абзацу другого доповнити новим абзацом третім такого змісту:

"Розпорядження на здійснення операцій блокування/розблокування державних облігацій України / депозитних сертифікатів від імені Національного банку як заставодержателя та розпорядження від імені банку, право на формування якого надано Національному банку на підставі Генерального кредитного договору, формують відомість сквитованих розпоряджень на підставі інформації, отриманої від системи "КредЛайн", та виконуються Управлінням депозитарної діяльності Національного банку (далі - Управління депозитарної діяльності)".

У зв'язку з цим абзац третій уважати абзацом четвертим;

абзац четвертий після слів "під заставу облігацій міжнародних фінансових організацій" доповнити словами "(емісія яких здійснюється відповідно до законодавства України)";

2) пункт 5 замінити одинадцятьма новими пунктами такого змісту:

"5. Генеральні кредитні договори та генеральні договори репо укладаються та реєструються Департаментом супроводження кредитів.

Договори за операціями з розміщення депозитних сертифікатів Національного банку укладаються в межах Єдиного договору банківського обслуговування та надання інших послуг Національним банком (далі - ЄДБО) відповідно до порядку, визначеного розпорядчими актами Національного банку з питань приєднання до публічної пропозиції Національного банку. Договори з купівлі (продажу) державних облігацій України укладаються з банком на торговельному майданчику фондової біржі або позабіржовому ринку [у тому числі з використанням електронних торговельних систем (далі - ETC) у межах ЄДБО відповідно до порядку, визначеного розпорядчими актами Національного банку з питань приєднання до публічної пропозиції Національного банку]. Зазначені договори укладаються за участю Департаменту відкритих ринків.

51. Департамент супроводження кредитів для укладання генеральних кредитних договорів, генеральних договорів репо та додаткових договорів до них отримує від банку такі документи:

1) належним чином завірені банком копії установчих та реєстраційних документів банку;

2) належним чином завірені банком копії наказів про виконання обов'язків та/або про вступ на посаду осіб, уповноважених банками на підписання договорів;

3) належним чином завірені банком копії рішень відповідних органів управління банку щодо призначення на посаду осіб, які уповноважені діяти від виконавчого органу банку;

4) копії карток зі зразками підписів;

5) належним чином завірені банком копії довіреностей на осіб, уповноважених банками на підписання договорів (за потреби);

6) рішення (протокол) уповноваженого органу на здійснення правочину та надання повноважень на підписання генерального кредитного договору, генерального договору репо, додаткових договорів до них та заявок.

52. Департамент супроводження кредитів отримує від банку список осіб, уповноважених на підписання заявок за операціями з рефінансування для їх подання за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення до Національного банку із зазначеними ідентифікаторами ключів електронного цифрового підпису цих осіб та оформлені в установленому законодавством України порядку документи, що підтверджують їх повноваження. Список уповноважених осіб та оформлені у встановленому законодавством України порядку документи, що підтверджують повноваження осіб, підлягає оновленню банком на постійній основі, у тому числі щороку після затвердження річної фінансової звітності.

Департамент супроводження кредитів подає документи, зазначені в пункті 51 та абзаці першому пункту 52 розділу I цього Технічного порядку, до Юридичного департаменту для надання ним відповідних висновків щодо підтвердження повноважень осіб на підписання заявок та до Центральної розрахункової палати інформацію щодо ідентифікаторів ключів електронного цифрового підпису уповноважених осіб - для проведення відповідних налаштувань у програмно-технологічному забезпеченні.

Департамент супроводження кредитів після отримання висновків Юридичного департаменту щодо підтвердження повноважень осіб на підписання заявок та налаштувань програмно-технологічного забезпечення Центральною розрахунковою палатою вносить до програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн" інформацію щодо повноважень осіб (документ, згідно з яким надано повноваження, термін дії повноважень, обмеження/відсутність обмеження на окрему/загальну суму правочинів).

Блокування повноважень відбувається автоматично в разі закінчення строку дії сертифіката ключа або закінчення строку повноважень наданих уповноваженій особі відповідним правочином. Департамент супроводження кредитів за наявності повідомлення банку щодо дострокового припинення повноважень, наданих уповноваженій особі, здійснює примусове блокування повноважень цієї уповноваженої особи в програмно-технологічному забезпеченні "КредЛайн".

53. Документи в паперовій формі, що подаються до Національного банку для укладання генеральних договорів / договорів і додаткових договорів, а також для підтвердження повноважень осіб, уповноважених на подання за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення заявок за операціями з рефінансування, засвідчуються підписом керівника банку та/або уповноваженої особи та скріплюються відбитком печатки банку.

Документи, що підтверджують повноваження осіб на підписання заявок за операціями з рефінансування для їх подання за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення до Національного банку та додатків до генеральних договорів репо, мають містити інформацію щодо обмеження / відсутності обмеження для кожної уповноваженої особи на підписання суми заявки та на загальну суму правочинів, що можуть бути укладені з Національним банком, за операціями з рефінансування в межах відповідних генеральних кредитних договорів / генеральних договорів репо та не погашені банком.

Заявки банків, що подаються до Національного банку засобами програмно-технологічного забезпечення за операціями з рефінансування підписуються з використанням електронного цифрового підпису уповноваженими на це особами.

Заявки банків за операціями з розміщення депозитних сертифікатів, що подаються до Національного банку засобами програмно-технологічного забезпечення, та інші документи, що відповідно до Положення подаються до Національного банку засобами системи електронної пошти Національного банку (далі - електронна пошта), підписуються керівником банку та/або уповноваженою особою.

54. Генеральні договори / договори / заява банку про приєднання до умов ЄДБО в частині участі в операціях з розміщення депозитних сертифікатів Національного банку візуються та погоджуються Юридичним департаментом, який перевіряє повноваження осіб, які від імені банку підписуватимуть договір та документи, які подаються до Національного банку за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення.

55. На примірнику генерального договору / договору, який після підписання залишається в Національному банку, зазначаються прізвища та ініціали службових осіб Національного банку, які погодили його.

Усі сторінки примірників оригіналів проектів генеральних договорів / договорів до їх подання на підпис уповноваженій особі Національного банку мають бути прошиті, з проставлянням на місцях їх прошивання відбитка печатки.

56. Департамент забезпечення діяльності Національного банку засвідчує відбитком печатки Національного банку підписані та зареєстровані генеральні договори / договори.

57. Департамент відкритих ринків у день приєднання банку до ЄДБО в частині участі в операціях із розміщення депозитних сертифікатів Національного банку забезпечує введення його реквізитів (дата та номер повідомлення Національного банку про приєднання до умов ЄДБО в частині участі в операціях із розміщення депозитних сертифікатів Національного банку) до відповідного програмно-технологічного забезпечення для його реєстрації в електронному журналі.

58. Оригінали примірників генеральних кредитних договорів, генеральних договорів репо з усіма змінами до них, на яких зазначені прізвища та ініціали службових осіб Національного банку, які його погоджували, передаються на зберігання до сховища, а оригінали заяв банків про приєднання до ЄДБО, у тому числі в частині участі в операціях із розміщення депозитних сертифікатів Національного банку, зберігаються в Департаменті забезпечення діяльності Національного банку відповідно до порядку, визначеного розпорядчими актами Національного банку з питань приєднання до публічної пропозиції Національного банку.

Департамент супроводження кредитів забезпечує зберігання в матеріалах кредитних справ документи на паперових носіях, які надаються банками для підтвердження повноважень підписантів з боку банків генеральних кредитних договорів, генеральних договорів репо, додаткових договорів (разом з висновками Юридичного департаменту) та заявок банків на отримання кредитів.

59. Генеральні кредитні договори, генеральні договори репо, договори за операціями з розміщення депозитних сертифікатів Національного банку в межах ЄДБО укладаються банками незалежно від періодичності користування кредитом овернайт та кредитом рефінансування і наявності відповідних активів (майна) для забезпечення виконання зобов'язань за ними, проведення операцій репо, розміщення депозитних сертифікатів Національного банку.

510. Операційний департамент після укладання банками ЄДБО в частині участі в операціях із розміщення депозитних сертифікатів Національного банку (далі - депозитний сертифікат):

отримує повідомлення про рахунок, на який зараховуються кошти від погашення депозитних сертифікатів Національного банку і процентні доходи, у тому числі за умови укладення договору про купівлю депозитних сертифікатів на міжбанківському кредитному ринку;

повідомляє банкам номер транзитного рахунку для перерахування коштів за придбані депозитні сертифікати";

3) абзац четвертий пункту 6 доповнити словами ", крім відповідальних осіб Департаменту відкритих ринків, яким надається доступ до змісту заявок банків за кожним учасником операцій з розміщення депозитних сертифікатів овернайт / кількісного тендера без оголошення загального обсягу коштів після повідомлення банків про задоволення їх заявок";

4) у пунктах 97, 99, 916 слова "Відділ депозитарного обліку за допомогою засобів відповідного програмно-технологічного забезпечення отримує розпорядження і виконує" замінити словами "Управління депозитарної діяльності на підставі інформації, отриманої із системи "КредЛайн", за допомогою засобів відповідного програмно-технологічного забезпечення виконує розпорядження щодо";

5) абзац другий пункту 917 виключити.

У зв'язку з цим абзаци третій, четвертий уважати відповідно абзацами другим, третім.

2. У розділі II:

1) у пункті 11:

пункт після слів "наступного робочого дня," доповнити словами "та вид застави (однорідна, змішана)";

слова "Відділу депозитарного обліку державних цінних паперів (далі - Відділ депозитарного обліку" замінити словами "Управлінню депозитарної діяльності";

2) абзац другий пункту 12 виключити.

У зв'язку з цим абзаци третій, четвертий уважати відповідно абзацами другим, третім;

3) пункт 13 викласти в такій редакції:

"13. Подані банками заявки перевіряються засобами програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн", яке здійснює автоматичну перевірку:

1) повноважень підписантів заявок банків;

2) дотримання банками вимог Положення;

3) дотримання банками вимог розпорядчих актів Національного банку щодо частоти звернень банків за кредитом овернайт та максимального обсягу його надання;

4) наявності та достатності для отримання кредиту обсягу активів (майна), що пропонуються банком у заставу (визначених за справедливою вартістю та з урахуванням коригуючих коефіцієнтів), та його відповідності вимогам Положення.

Заявки, які не пройшли перевірки, відхиляються в автоматичному режимі";

4) у пункті 16 слова "надсилає Відділу депозитарного обліку відомість сквитованих розпоряджень" замінити словами "формує і надсилає до Управління депозитарної діяльності інформацію, на підставі якої у відповідному програмно-технологічному забезпеченні формуються розпорядження";

5) пункти 17, 20 - 22 викласти в такій редакції:

"17. Управління депозитарної діяльності на підставі інформації, отриманої з системи "КредЛайн" за допомогою засобів відповідного програмно-технологічного забезпечення, виконує розпорядження щодо блокування державних облігацій України на транзитному рахунку для отримання кредиту або блокування в заставу депозитних сертифікатів у системі кількісного обліку СЕРТИФ.

Блокування облігацій міжнародних фінансових організацій на рахунку в цінних паперах банку здійснюється депозитарною установою на підставі розпорядження банку щодо блокування облігацій міжнародних фінансових організацій на користь Національного банку.

20. Кредит овернайт під заставу державних облігацій України та проценти за користування ним повертаються наступного робочого дня до закінчення операційного дня Національного банку.

У день повернення кредиту овернайт під заставу державних облігацій України банком-позичальником самостійно здійснюється сплата процентів за користування кредитом та надсилається за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн" повідомлення про намір погашення кредиту.

Після отримання повідомлення про повне погашення процентів за користування кредитом овернайт та повідомлення про намір погашення кредиту програмно-технологічним забезпеченням "КредЛайн" формується і надсилається до Управління депозитарної діяльності інформація, на підставі якої у відповідному програмно-технологічному забезпеченні формуються розпорядження щодо розблокування державних облігацій України, для виконання операції розблокування на рахунку в цінних паперах відповідної депозитарної установи в системі депозитарного обліку депозитарію Національного банку (далі - на рахунку в цінних паперах у депозитарії Національного банку).

Погашення кредиту овернайт відбувається на підставі отриманого банком від депозитарію Національного банку повідомлення про необхідність перерахування грошових коштів (файл &Р).

21. Повернення кредиту овернайт під заставу депозитних сертифікатів або облігацій міжнародних фінансових організацій та процентів за користування ним відбувається наступного робочого дня до закінчення операційного дня Національного банку. Погашення кредиту овернайт та сплата процентів за користування ним здійснюється окремими платежами.

Департамент супроводження кредитів у день повернення кредиту овернайт, наданого під заставу депозитних сертифікатів або облігацій міжнародних фінансових організацій, після надходження інформації про погашення кредиту та повного погашення процентів за користування кредитом овернайт надсилає за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн":

Управлінню депозитарної діяльності інформацію, на підставі якої у системі кількісного обліку СЕРТИФ формуються розпорядження щодо розблокування депозитних сертифікатів;

Центральному депозитарію цінних паперів розпорядження щодо розблокування облігацій міжнародних фінансових організацій на рахунку в цінних паперах у відповідній депозитарній установі в системі депозитарного обліку Центрального депозитарію цінних паперів.

22. Управління депозитарної діяльності на підставі інформації, отриманої із системи "КредЛайн", за допомогою засобів відповідного програмно-технологічного забезпечення виконує розпорядження щодо розблокування державних облігацій України та/або депозитних сертифікатів.

Розблокування державних облігацій України в разі повного погашення кредиту овернайт, наданого під заставу державних облігацій України, здійснюється з одночасним перерахуванням коштів Національному банку.

Розблокування облігацій міжнародних фінансових організацій на рахунку в цінних паперах банку у відповідній депозитарній установі здійснюється Центральним депозитарієм цінних паперів на підставі отриманого від Національного банку розпорядження щодо розблокування".

6) пункт 23 виключити.

3. У розділі III:

1) пункт 27 доповнити новим абзацом такого змісту:

"Банк у разі надання в заставу іноземної валюти в призначенні платежу має зазначати вид кредиту, зокрема "CREDREF";

2) пункт 28 викласти в такій редакції:

"28. Подані банками заявки перевіряються засобами програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн", яке здійснює автоматичну перевірку:

1) повноважень підписантів заявок банків;

2) дотримання банками вимог Положення (залежно від виду тендера);

3) наявності та достатності для отримання кредиту обсягу активів (майна), що пропонуються банком у заставу (визначених за справедливою вартістю та з урахуванням коригуючих коефіцієнтів), та його відповідності вимогам Положення.

Заявки, які не пройшли перевірки, відхиляються в автоматичному режимі";

3) у пункті 32:

в абзаці першому слова "(за умови задоволення заявки банку в повному обсязі або частково)" замінити словами ", Управлінню депозитарної діяльності";

в абзаці третьому слова "та за умови" замінити словом "після";

пункт після абзацу четвертого доповнити новим абзацом п'ятим такого змісту:

"Кошти кредиту рефінансування під заставу іноземної валюти / змішаної застави, одним із видів якої є іноземна валюта, не перераховуються банку, якщо банк протягом трьох робочих днів після проведення тендера з підтримання ліквідності не забезпечив перерахування іноземної валюти на гарантійний депозит у Національному банку".

У зв'язку з цим абзаци п'ятий, шостий уважати відповідно абзацами шостим, сьомим;

4) у пункті 33 слова "надсилає Відділу депозитарного обліку відомість сквитованих розпоряджень" замінити словами "формує і надсилає до Управління депозитарної діяльності інформацію, на підставі якої у відповідному програмно-технологічному забезпеченні формуються розпорядження";

5) пункт 34, 38-1, 38-2, 39, 40 викласти в такій редакції:

"34. Управління депозитарної діяльності на підставі інформації, отриманої із системи "КредЛайн", за допомогою засобів відповідного програмно-технологічного забезпечення виконує розпорядження щодо блокування державних облігацій України на транзитному рахунку для отримання кредиту або блокування в заставу депозитних сертифікатів у системі кількісного обліку СЕРТИФ.

Блокування облігацій міжнародних фінансових організацій на рахунку в цінних паперах банку здійснюється депозитарною установою на підставі розпорядження банку щодо блокування облігацій міжнародних фінансових організацій на користь Національного банку.

38-1. У день повернення кредиту рефінансування під заставу державних облігацій України банком-позичальником самостійно здійснюється погашення процентів за користування кредитом та надсилається за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн" повідомлення про намір погашення кредиту.

Після отримання повідомлення про повне погашення процентів за користування кредитом та повідомлення про намір погашення кредиту програмно-технологічним забезпеченням "КредЛайн" формується і надсилається до Управління депозитарної діяльності інформація, на підставі якої у відповідному програмно-технологічному забезпеченні формуються розпорядження щодо розблокування державних облігацій України, для виконання операції розблокування на рахунку в цінних паперах у депозитарії Національного банку.

Погашення кредиту рефінансування відбувається на підставі отриманого банком від депозитарію Національного банку повідомлення про необхідність перерахування грошових коштів (файл & Р).

38-2. У день повернення кредиту рефінансування під заставу депозитних сертифікатів або облігацій міжнародних фінансових організацій банком-позичальником самостійно здійснюється погашення кредиту та сплата процентів за користування ним окремими платежами.

39. Департамент супроводження кредитів після надходження інформації про погашення кредиту та повної сплати процентів за користування кредитом, у день повернення / часткового повернення банком-позичальником кредиту рефінансування, наданого під:

1) депозитні сертифікати, формує та надсилає засобами програмного забезпечення "КредЛайн" до Управління депозитарної діяльності інформацію, на підставі якої в системі кількісного обліку СЕРТИФ формуються розпорядження щодо розблокування депозитних сертифікатів;

2) іноземну валюту, надає Операційному департаменту розпорядження щодо повернення банку іноземної валюти, що є предметом застави за кредитом рефінансування, як гарантійний депозит;

3) цінні папери, які обслуговуються в Центральному депозитарії цінних паперів, надсилає за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн" розпорядження щодо розблокування цінних паперів на рахунку в цінних паперах банку в відповідній депозитарній установі в системі депозитарного обліку Центрального депозитарію цінних паперів.

Департамент супроводження кредитів уносить до Державного реєстру обтяжень рухомого майна відомості про припинення обтяження активів (майна) за поверненим кредитом рефінансування, крім випадків обмеженого / відсутності доступу до Державного реєстру обтяжень рухомого майна з технічних причин.

40. Управління депозитарної діяльності на підставі інформації, отриманої з системи "КредЛайн", за допомогою засобів відповідного програмно-технологічного забезпечення виконує розпорядження щодо розблокування державних облігацій України та/або депозитних сертифікатів.

Розблокування державних облігацій України в разі повного погашення кредиту рефінансування, наданого під заставу державних облігацій України, здійснюється з одночасним перерахуванням коштів Національному банку.

Розблокування облігацій міжнародних фінансових організацій на рахунку в цінних паперах банку у відповідній депозитарній установі здійснюється Центральним депозитарієм цінних паперів на підставі розпорядження Національного банку щодо розблокування облігацій міжнародних фінансових організацій";

6) підпункт 4 пункту 41 виключити;

7) у пункті 42 слова "та операційний" замінити словами ", операційний та Управління депозитарної діяльності";

8) у пункті 42-1:

друге речення доповнити словами ", крім випадків часткового погашення кредитів";

пункт доповнити новим абзацом такого змісту:

"У разі часткового погашення кредиту рефінансування Національному банку подається заявка на заміну (збільшення/зменшення) заставлених активів (майна) з позначкою "у зв'язку з частковим погашенням кредиту", яка перевіряється на відповідність вимогам абзацу першого пункту 42-1 розділу III цього Технічного порядку, реєструється та проходить перевірку засобами програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн" на достатність забезпечення";

9) пункти 42-3, 42-4 викласти в такій редакції:

"42-3. Зазначене повідомлення Національного банку є підставою для надання відповідних розпоряджень щодо блокування/розблокування цінних паперів на рахунку в цінних паперах банку у відповідній депозитарній установі в системі депозитарного обліку Національного банку / Центрального депозитарію цінних паперів, блокування/розблокування Національним банком депозитних сертифікатів у системі кількісного обліку СЕРТИФ або перерахування іноземної валюти на рахунок Національного банку.

42-4. Департамент супроводження кредитів за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн" у разі задоволення заявки щодо заміни (збільшення/зменшення) заставлених активів (майна) формує та надсилає до Управління депозитарної діяльності інформацію, на підставі якої у відповідному програмно-технологічному забезпеченні формуються розпорядження щодо блокування державних облігацій України та/або депозитних сертифікатів";

10) у пункті 42-5 слова "Відділ депозитарного обліку на підставі отриманих розпоряджень та/або відомості сквитованих розпоряджень здійснює" замінити словами "Управління депозитарної діяльності на підставі інформації, отриманої з системи "КредЛайн", за допомогою засобів відповідного програмно-технологічного забезпечення виконує розпорядження щодо";

11) у пункті 42-6 слова "надсилає за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн" Відділу депозитарного обліку розпорядження щодо розблокування державних облігацій України або відомість сквитованих розпоряджень щодо розблокування депозитних сертифікатів у системі кількісного обліку СЕРТИФ" замінити словами "формує та надсилає засобами програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн" до Управління депозитарної діяльності інформацію, на підставі якої у відповідному програмно-технологічному забезпеченні формуються розпорядження щодо розблокування державних облігацій України / депозитних сертифікатів";

12) у пункті 42-7 слова "Відділ депозитарного обліку на підставі отриманих розпоряджень та/або відомості сквитованих розпоряджень здійснює" замінити словами "Управління депозитарної діяльності на підставі інформації, отриманої з системи "КредЛайн", за допомогою засобів відповідного програмно-технологічного забезпечення виконує розпорядження щодо".

4. У розділі IV:

1) пункти 54 та 57 викласти в такій редакції:

"54. Управління депозитарної діяльності на підставі отриманого розпорядження виконує за допомогою засобів відповідного програмно-технологічного забезпечення відповідне розпорядження щодо блокування державних облігацій України на транзитному рахунку для виконання операції прямого репо";

"57. Управління депозитарної діяльності на підставі отриманого розпорядження виконує за допомогою засобів відповідного програмно-технологічного забезпечення розпорядження щодо розблокування державних облігацій України";

2) підпункт 4 пункту 59 виключити;

3) у пункті 60 слова "та операційний" замінити словами ", операційний та Управління депозитарної діяльності".

5. У розділі V:

1) у пункті 62 слова та цифри "генеральним договором за операціями з розміщення депозитних сертифікатів Національного банку (додаток 11)" замінити словами "ЄДБО в частині участі в операціях з розміщення депозитних сертифікатів Національного банку ";

2) пункт 66 викласти в такій редакції:

"66. Подані банками заявки, які в автоматизованому режимі пройшли перевірку дотримання вимог Положення, у тому числі додаткових обмежень щодо їх потенційних власників, визначених у повідомленні про проведення операцій, задовольняються з урахуванням таких особливостей:

1) за операціями з розміщення депозитних сертифікатів овернайт / кількісного тендера з розміщення депозитних сертифікатів без оголошення загального обсягу коштів у повному обсязі в міру їх надходження до Національного банку;

2) за кількісним тендером із розміщення депозитних сертифікатів з оголошенням загального обсягу коштів у межах установленого обсягу до часу, визначеного в повідомленні про проведення операції;

3) за процентним тендером із розміщення депозитних сертифікатів до часу, визначеного в повідомленні про проведення операції. Департамент відкритих ринків за результатами розгляду заявок, поданих на проведення процентного тендера, готує пропозиції керівництву Національного банку, яке згідно з розподілом функціональних обов'язків їх погоджує / приймає відповідне рішення в частині погодження можливих обсягів розміщення депозитних сертифікатів та/або визначення граничної процентної ставки";

3) у пункті 70 слова "виписки з відповідного рахунку в системі кількісного обліку СЕРТИФ щодо депозитних сертифікатів, які розміщені та підлягають оплаті" замінити словами "повідомлення про задоволення / часткове задоволення заявок на участь у проведенні операцій з розміщення депозитних сертифікатів Національного банку овернайт / тендері з розміщення депозитних сертифікатів Національного банку";

4) пункт 72 викласти в такій редакції:

"72. Управління депозитарної діяльності на підставі отриманої інформації здійснює в системі кількісного обліку СЕРТИФ переказ оплачених депозитних сертифікатів з рахунку для обліку депозитних сертифікатів, заблокованих під час розміщення для подальшої оплати на рахунок для обліку депозитних сертифікатів, що перебувають у власності банків, не обтяжені зобов'язаннями";

5) у пункті 75:

у підпункті 1 слова "Відділу депозитарного обліку" замінити словами "засобами електронної пошти Управлінню депозитарної діяльності";

у другому реченні підпункту 2 слова "зумовлених Національним банком" замінити словами "які виникли в Національному банку";

6) у пункті 76 слова "Відділ депозитарного обліку отримує та надсилає до ЦРП" замінити словами "Управління депозитарної діяльності отримує та виконує";

7) абзац перший пункту 77 викласти в такій редакції:

"77. Операційний департамент на початку дня погашення депозитних сертифікатів отримує сформований засобами системи кількісного обліку СЕРТИФ реєстр банків-власників, який має містити такі обов'язкові реквізити:";

8) у пункті 79 слова "на біржовому ринку" виключити.

6. У розділі VI:

1) у підпункті 2 пункту 80 слова "/позабіржовому фондовому ринку" замінити словами "або позабіржовому фондовому ринку (у тому числі із використанням ЕТС у межах ЄДБО)";

2) у пункті 81, підпункті 3 пункту 82, пункті 83 слова "/позабіржовому фондовому ринку" замінити словами "або позабіржовому фондовому ринку (у тому числі із використанням ЕТС";

3) пункт 85 викласти в такій редакції:

"85. Управління депозитарної діяльності після отримання від Департаменту відкритих ринків розпорядження на поставку державних облігацій України щодо блокування цінних паперів для продажу (у разі проведення операцій з продажу державних облігацій України), за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення здійснює блокування державних облігацій України.

ЦРП за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення надає інформацію про блокування цих цінних паперів до Розрахункового центру з метою забезпечення проведення операцій з їх продажу";

4) у підпункті 2 пункту 86 слова "Відділу депозитарного обліку" замінити словами "засобами електронної пошти Управлінню депозитарної діяльності";

5) розділ після пункту 87 доповнити новим пунктом 87-1 такого змісту:

"87-1. Укладання договорів з купівлі (продажу) державних облігацій України на позабіржовому ринку із використанням ЕТС здійснюється відповідно до порядку, визначеного розпорядчими актами Національного банку з питань приєднання до публічної пропозиції Національного банку".

7. У підпункті 1 пункту 92 розділу VII слова "визнання банку таким, що проводить ризикову діяльність, що загрожує інтересам вкладників чи інших кредиторів банку" виключити.

8. У тексті Технічного порядку та додатках до нього слова "Відділ депозитарного обліку" у всіх відмінках замінити словами "Управління депозитарної діяльності" у відповідних відмінках.

9. У додатку 1:

1) у розділі I:

у пункті 4 слова "строк виконання яких припадає на день надання кредиту овернайт / кредиту рефінансування" замінити словами "за якими:

1) строк виконання, у тому числі й достроковий, припадає на день надання кредиту овернайт / рефінансування;

2) у день надання кредиту овернайт / рефінансування здійснюється вивільнення з-під застави цих активів (майна), з їх подальшим оформленням у заставу під новий кредит";

пункт 7 доповнити новим абзацом такого змісту:

"Кредитор приймає в забезпечення виконання зобов'язань за кредитами овернайт і кредитами рефінансування надходження від купонних платежів за цінними паперами, що є предметом застави за операціями з рефінансування. Надходження від купонних платежів за заставленими цінними паперами перераховуються в рахунок виконання зобов'язань Позичальника за вимогою Кредитора";

пункт 14 викласти в такій редакції:

"14. Документи в паперовій формі, що подаються до Кредитора відповідно до цього договору та Положення, у тому числі належним чином завірені банком копії документів у паперовій формі для укладання цього договору, додаткових договорів до нього та для підтвердження повноважень осіб на підписання заявок за операціями з рефінансування для їх подання за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення, засвідчуються підписом керівника Позичальника та/або уповноваженої особи та скріплюються відбитком печатки Позичальника.

Заявки Позичальника, що подаються до Кредитора за допомогою програмно-технологічного забезпечення, надсилаються з використанням електронного цифрового підпису уповноваженими на це особами.

Позичальник надає Кредитору список осіб, уповноважених на підписання заявок за операціями з рефінансування, для його подання за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення до Кредитора із зазначеними ідентифікаторами ключів електронного цифрового підпису цих осіб та оформлені в установленому законодавством України порядку документи, що підтверджують їх повноваження, а також на постійній основі, у тому числі щороку після затвердження річної фінансової звітності, забезпечує оновлення списку уповноважених осіб та оформлених у встановленому законодавством України порядку документів, що підтверджують їх повноваження.

Документи, що підтверджують повноваження осіб на підписання заявок за операціями з рефінансування для їх подання за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення до Кредитора, мають містити інформацію щодо обмеження / відсутності обмеження для кожної уповноваженої особи на загальну суму правочинів, що можуть укладатися з Кредитором, за операціями з рефінансування в межах цього договору та не погашені Позичальником";

2) у розділі II:

у підпункті 4 пункту 1 слова "не пізніше наступного робочого дня Кредитора" замінити словами "у строки, визначені розпорядчим актом Національного банку";

у пункті 2:

абзац п'ятий підпункту 2 виключити;

підпункт 6 після першого речення доповнити новим реченням такого змісту: "У разі неможливості задоволення вимог Кредитора у вищезазначені способи Кредитор надає вимогу Позичальнику щодо необхідності перерахування Позичальником отриманих купонних платежів за заставленими цінними паперами в рахунок виконання зобов'язань Позичальника";

підпункт 11 доповнити словами ", у тому числі витрати Кредитора на сплату комісії, яку стягують закордонні банки-кореспонденти з коррахунків Кредитора після повернення Кредитором Позичальнику іноземної валюти, яка передавалася в заставу Кредитору з метою забезпечення виконання зобов'язань Позичальника за кредитом рефінансування та розміщувалася Позичальником на рахунку Кредитора як гарантійний депозит";

пункт після підпункту 13-1 доповнити новим підпунктом 13-2 такого змісту:

"13-2) не перераховувати кошти кредиту рефінансування під заставу іноземної валюти / змішаної застави, одним із видів якої є іноземна валюта, якщо Позичальник протягом трьох робочих днів після проведення тендера з підтримання ліквідності не забезпечив перерахування іноземної валюти на рахунок Кредитора як гарантійний депозит";

підпункт 15 доповнити словами "та/або формувати відповідні розпорядження щодо активів (майна), які є предметом застави за кредитами від імені Позичальника в порядку, передбаченому нормативно-правовими та розпорядчими актами Національного банку України";

у пункті 3:

підпункт 1 доповнити словами "на умовах та в порядку, визначених у Положенні та розпорядчих актах Національного банку України";

підпункт 3 після слів "кредиту рефінансування" доповнити словами "на умовах та в порядку, визначених у Положенні та розпорядчих актах Національного банку України";

підпункт 8 доповнити словами ", а також на постійній основі, у тому числі щороку протягом місяця після затвердження річної фінансової звітності забезпечувати оновлення списку уповноважених осіб та документів, що підтверджують їх повноваження, оформлених у порядку, установленому законодавством України";

підпункт 9 доповнити словами ", у тому числі витрати Кредитора на сплату комісії, яку стягують закордонні банки-кореспонденти з коррахунків Кредитора після повернення Кредитором Позичальнику іноземної валюти, яка передавалася в заставу Кредитору з метою забезпечення виконання зобов'язань Позичальника за кредитом рефінансування та розміщувалася Позичальником на рахунку Кредитора як гарантійний депозит";

пункт доповнити новим підпунктом такого змісту:

"14) за вимогою Кредитора перерахувати купонні платежі, отримані за заставленими цінними паперами в рахунок виконання зобов'язань, забезпечених заставою цінних паперів";

підпункт 1 пункту 4 після слова "подати" доповнити словами "за допомогою засобів відповідного програмно-технологічного забезпечення";

3) розділ IV доповнити новим пунктом такого змісту:

"4. Взаємовідносини Сторін, не передбачені цим договором, регулюються нормативно-правовими та розпорядчими актами Національного банку України".

10. У додатку 2:

1) додаток доповнити після абзацу п'ятнадцятого новим абзацом такого змісту:

"Документи, які уповноважують особу на підписання цієї заявки, є чинними на цей час";

2) реквізити підписантів "Керівник банку, Головний бухгалтер банку" замінити реквізитом "Уповноважена особа банку".

11. В абзаці другому додатка 3 слово "'відібрав" замінити словом "погодив".

12. У додатку 5:

1) додаток доповнити після абзацу п'ятнадцятого новим абзацом такого змісту:

"Документи, які уповноважують особу на підписання цієї заявки, є чинними на цей час";

2) реквізити підписантів "Керівник банку, Головний бухгалтер банку" замінити реквізитом "Уповноважена особа банку".

13. У додатку 6:

1) додаток доповнити після абзацу чотирнадцятого новим абзацом такого змісту:

"Документи, які уповноважують особу на підписання цієї заявки, є чинними на цей час";

2) реквізити підписантів "Керівник банку, Головний бухгалтер банку" замінити реквізитом "Уповноважена особа банку".

14. В абзаці четвертому додатка 7 слово "відібрав" замінити словом "погодив".

15. У додатку 8:

1) додаток доповнити після абзацу сьомого новим абзацом восьмим такого змісту:

"У зв'язку з частковим погашенням кредиту6".

У зв'язку з цим абзаци восьмий - сімнадцятий уважати відповідно абзацами дев'ятим - вісімнадцятим;

2) додаток доповнити після абзацу вісімнадцятого новим абзацом такого змісту:

"Документи, які уповноважують особу на підписання цієї заявки, є чинними на цей час";

3) реквізити підписантів "Керівник банку, Головний бухгалтер банку" замінити реквізитом "Уповноважена особа банку";

4) додаток доповнити після примітки 5 новою приміткою такого змісту:

"6 Заповнюється в разі часткового погашення кредиту та зменшення заставлених активів (майна)".

16. В абзаці першому додатка 9 слово "відібрано" замінити словами "погоджено".

17. У додатку 10:

1) пункт 7 розділу I доповнити новим абзацом такого змісту:

"Покупець приймає в забезпечення виконання зобов'язань за операціями прямого репо надходження від купонних платежів, що є предметом операції прямого репо";

2) у розділі II:

у пункті 2:

абзац четвертий підпункту 2 виключити;

підпункт 6 доповнити другим реченням такого змісту: "У разі неможливості задоволення вимог Покупця у вищезазначені способи Покупець надає вимогу Продавцю щодо необхідності перерахування Продавцем отриманих купонних платежів за цінними паперами в рахунок виконання зобов'язань Продавця";

пункт 3 доповнити новим підпунктом такого змісту:

"9) за вимогою Покупця перерахувати купонні платежі, отримані за цінними паперами, що є предметом операції прямого репо, у рахунок виконання зобов'язань, забезпечених цими цінними паперами".

18. Додаток 11 виключити.

У зв'язку з цим додатки 12 - 16 уважати відповідно додатками 11 - 15.

У тексті Технічного порядку посилання на додатки 12 - 16 замінити посиланнями відповідно на додатки 11 - 15.

19. Додаток 11 викласти в такій редакції:

"Додаток 11
до Технічного порядку проведення
Національним банком України операцій за
стандартними інструментами регулювання
ліквідності банківської системи
(пункт 64 розділу V)

Національний банк України
Департамент відкритих ринків 
Банкам України,
Управлінню депозитарної діяльності,
Операційному департаменту,
Центральній розрахунковій палаті Національного банку України 

N ____ від 20__ року   

Повідомлення
про проведення операції з розміщення депозитних сертифікатів
Національного банку України овернайт/__________
(порядковий номер)
тендера з розміщення депозитних сертифікатів
Національного банку України1

Національний банк України оголошує проведення операції з розміщення депозитних сертифікатів Національного банку України овернайт /

___________________________________
(порядковий номер)

тендера з розміщення депозитних сертифікатів Національного банку України (далі - операція/тендер)1.

Для розміщення пропонуються депозитні сертифікати Національного банку України (далі - депозитний сертифікат) на загальну суму ___ грн.2. Сума вкладу одного депозитного сертифіката - 1000000,00 грн.

Тип тендера _____________________________________________________________________________________________________3.

[процентний або кількісний (з визначенням загального обсягу коштів / без визначення)]

Мінімальний/максимальний обсяг заявки, який може запропонувати банк, _______ грн.4.

Розмір процентної ставки залучення коштів ___ % річних5.

Розмір процентної ставки має пропонуватися банком з точністю до двох знаків після коми6.

Строк погашення депозитних сертифікатів 20__ року.

Заявки подаються в електронному вигляді за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення "СертЛайн".

Час ____ та дата 20__ року проведення операції/тендера1.

Заявки на проведення операції/тендера1, що надійшли після ______ год., не приймаються.

Повідомлення про задоволення заявок на участь у проведенні операції з розміщення депозитних сертифікатів Національного банку України овернайт/тендера1 та суми коштів, які потрібно перерахувати за придбані депозитні сертифікати, надсилаються в міру розгляду та перевірки заявок банків7.

Повідомлення про задоволення заявок на участь у тендері та суми коштів, які потрібно перерахувати за придбані депозитні сертифікати, надсилаються банкам до _____ год. 20__ року8.

Кошти, що направляються на придбання депозитних сертифікатів, мають перераховуватися на транзитний рахунок в Операційному департаменті Національного банку України, номер якого повідомляється банку після укладення генерального договору за операціями з розміщення депозитних сертифікатів Національного банку України, до _____ год. 20__ року.

Уповноважена особа банку  ______________________
(підпис) 

_____________________

1 Заповнюється залежно від виду операції з розміщення депозитних сертифікатів.

2 Заповнюється в разі обмеження загальної суми, що пропонується Національним банком України для залучення коштів.

3 Заповнюється в разі проведення тендера.

4 Заповнюється в разі оголошення Національним банком України мінімального/максимального обсягу заявки.

5 Заповнюється в разі оголошення Національним банком України розміру процентної ставки, в іншому випадку банки пропонують розмір процентної ставки самостійно.

6 Заповнюється в разі проведення процентного тендера.

7 Заповнюється в разі проведення операції з розміщення депозитних сертифікатів овернайт / кількісного тендера без оголошення загального обсягу коштів.

8 Заповнюється в разі проведення кількісного тендера з оголошенням процентного загального обсягу коштів та процентного тендера".

20. У додатку 12:

1) додаток доповнити після абзацу третього новим абзацом такого змісту:

"Документи, які уповноважують особу на підписання цієї заявки, є чинними на цей час";

2) реквізити підписантів "Керівник банку, Головний бухгалтер банку" замінити реквізитом "Уповноважена особа банку".

Директор Департаменту відкритих ринків С. В. Пономаренко

Погоджено:

Заступник Голови Національного банку України О. Є. Чурій