ФОНД ГАРАНТУВАННЯ ВКЛАДІВ ФІЗИЧНИХ ОСІБ

ЛИСТ
17.11.2016 N 27-44519/14

Уповноваженим особам Фонду
гарантування вкладів фізичних осіб

Щодо угоди про співпрацю з організації
продажу активів та додаткової угоди до неї

У зв'язку із непоодинокими випадками звернень уповноважених осіб Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд) до Фонду із питаннями стосовно укладення угод про співпрацю з організації продажу активів та додаткових угод про реалізацію активів повідомляємо наступне.

I. Стосовно правомірності та можливості укладення додаткової угоди про реалізацію активу уповноваженою особою Фонду.

Відповідно до статті 35 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" тимчасовим адміністратором неплатоспроможного банку та ліквідатором банку (крім ліквідації банку за рішенням власників) є Фонд. Фонд може делегувати рішенням виконавчої дирекції Фонду частину або всі свої повноваження як тимчасового адміністратора або ліквідатора уповноваженій особі (уповноваженим особам) Фонду.

Відповідно до статті 2 Закону уповноваженою особою Фонду є працівник Фонду, який від імені Фонду та в межах повноважень, передбачених Законом та/або делегованих Фондом, виконує дії із забезпечення виведення банку з ринку під час здійснення тимчасової адміністрації неплатоспроможного банку та/або ліквідації банку.

Таким чином, Фондом, як ліквідатором банку, укладається угода з організації продажу активів із відповідним організатором торгів. У свою чергу, на укладення конкретної додаткової угоди про реалізацію активу Фонд надає повноваження уповноваженій особі Фонду. При цьому, рішення виконавчої дирекції Фонду буде достатньою підставою для надання таких повноважень уповноваженій особі Фонду.

Також зауважуємо, що проектом додаткової угоди про реалізацію активу передбачено зазначення реквізитів рахунку банку, що ліквідується, для перерахування залишку гарантійного внеску, тому відповідні кошти організатор торгів перераховує на рахунок банку, що ліквідується, а не Фонду.

II. Стосовно використання печатки юридичної особи при укладенні угод.

Відповідно до частини другої статті 207 Цивільного кодексу України, правочин, який вчиняє юридична особа, підписується особами, уповноваженими на це її установчими документами, довіреністю, законом або іншими актами цивільного законодавства. Обов'язковість скріплення правочину печаткою може бути визначена за письмовою домовленістю сторін.

Таким чином, відповідні договори (угоди) набувають чинності з моменту їх підписання уповноваженими представниками сторін та проставлянням відтиску печатки, використання якої передбачено в угоді між сторонами.

III. Щодо реквізитів, які повинні зазначатись у додатковій угоді про реалізацію активу.

Чинними законодавством не встановлено вичерпного переліку реквізитів сторони, які повинні зазначатись у договорі (угоді). Разом із тим, вбачається доцільним вказати в додатковій угоді у розділі реквізити наступну інформацію: найменування юридичної особи Фонду та банку; місцезнаходження юридичної особи Фонду, а також місцезнаходження банку; найменування, реквізити рахунку банку, актив якого буде виставлений на продаж та ліквідатором якого є Фонд.

IV. Стосовно обов'язковості використання уповноваженою особою Фонду рекомендованої форми угоди.

Відповідно до статті 2 Закону уповноваженою особою Фонду є працівник Фонду, який від імені Фонду та в межах повноважень, передбачених Законом та/або делегованих Фондом, виконує дії із забезпечення виведення банку з ринку під час здійснення тимчасової адміністрації неплатоспроможного банку та/або ліквідації банку.

Статтею 51 Закону встановлено, що виконавча дирекція Фонду приймає рішення про затвердження умов відкритих торгів, зокрема розмірів гарантійного внеску, лота та кроку аукціону, порядку зниження ціни, встановлення або відмови від встановлення мінімальної ціни продажу, проведення відкритих торгів (аукціонів) уповноваженою особою Фонду або торговельним посередником, біржею тощо, у тому числі у разі продажу пулів активів, сформованих за рахунок майна кількох банків.

Зважаючи на вищезазначене, уповноважена особа повинна діяти відповідно до повноважень та вимог, які делеговані або встановлені Фондом, зокрема і щодо форми та змісту угод (договорів), які укладаються із організаторами торгів.

Вимоги стосовно укладення угод про співпрацю з організації продажу активів та додаткових угод про реалізацію активів, з урахуванням наданих вище роз'яснень, підлягають застосуванню уповноваженими особами Фонду до 01.01.2017 включно.

Директор юридичного департаменту В. В. Новіков