МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ

НАКАЗ
27.07.2016 N 722

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
25 серпня 2016 р. за N 1186/29316

Про затвердження Положення про вахтовий метод проходження служби
(виконання роботи) особами рядового і начальницького складу
та працівниками органів та підрозділів цивільного захисту в зоні відчуження
і зоні безумовного (обов'язкового) відселення

Відповідно до Кодексу цивільного захисту України, Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи", Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року N 1052, Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 року N 593, та з метою забезпечення діяльності осіб рядового і начальницького складу та працівників органів та підрозділів цивільного захисту, які виконують службові обов’язки (працюють) у зоні відчуження і зоні безумовного (обов’язкового) відселення, наказую:

1. Затвердити Положення про вахтовий метод проходження служби (виконання роботи) особами рядового і начальницького складу та працівниками органів та підрозділів цивільного захисту в зоні відчуження і зоні безумовного (обов’язкового) відселення, що додається.

2. Департаменту формування політики щодо підконтрольних Міністрові органів влади та моніторингу Міністерства внутрішніх справ України (Боднар В.Є.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.

3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на Голову Державної служби України з надзвичайних ситуацій Чечоткіна М.О.

Міністр А. Б. Аваков

Затверджено
Наказ Міністерства внутрішніх справ України
27.07.2016 N 722

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
25 серпня 2016 р. за N 1186/29316

Положення
про вахтовий метод проходження служби (виконання роботи) особами рядового
і начальницького складу та працівниками органів та підрозділів цивільного захисту
в зоні відчуження і зоні безумовного (обов’язкового) відселення

І. Загальні положення

1. Дія цього Положення поширюється на осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту та працівників органів та підрозділів цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу та працівники) і визначає правові та організаційні засади застосування вахтового методу проходження служби (виконання роботи) в зоні відчуження і зоні безумовного (обов’язкового) відселення.

2. У цьому Положенні терміни вживаються в таких значеннях:

вахта - час виконання службових обов’язків (роботи) і міжзмінного відпочинку;

вахтовий метод - особлива форма проходження служби (виконання роботи) особами рядового і начальницького складу та працівниками, які направляються в зону відчуження або зону безумовного (обов’язкового) відселення, коли щоденне повернення до місця постійного проживання неможливе;

вахтовий персонал - особи рядового і начальницького складу та працівники, які перебувають у штатах територіальних органів ДСНС, яких за їх згодою та за умови, що вони не мають медичних протипоказань щодо перебування в зоні відчуження і зоні безумовного (обов’язкового) відселення, направлено для виконання службових обов’язків (роботи) до таких зон;

вахтовий підрозділ - підрозділ, підпорядкований територіальному органу ДСНС, на який покладено виконання завдань за призначенням у зоні відчуження і зоні безумовного (обов’язкового) відселення.

Інші терміни вживаються в значеннях, визначених у Законі України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи".

3. Тривалість вахти встановлюється строком до 30 діб. За письмовим рішенням Голови ДСНС або особи, яка виконує його обов’язки, за погодженням з профспілковою організацією, тривалість вахти може бути збільшена до двох місяців.

4. Рішення про застосування вахтового методу проходження служби (виконання роботи) в зоні відчуження і зоні безумовного (обов’язкового) відселення приймається Головою ДСНС або особою, яка виконує його обов’язки, за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) ДСНС.

Штатна чисельність вахтового персоналу, пожежно-технічне оснащення вахтових підрозділів визначаються ДСНС за пропозицією територіальних органів ДСНС.

5. Місцем виконання службових обов’язків (роботи) особами рядового і начальницького складу та працівниками при вахтовому методі вважаються включені до дислокації об’єкти (дільниці), які розміщено в зоні відчуження і зоні безумовного (обов’язкового) відселення.

6. Вахтовий персонал у період його перебування на вахті забезпечується проживанням у спеціально обладнаних для цього жилих приміщеннях з дотриманням вимог будівельних і санітарно-гігієнічних норм.

7. Проживання осіб рядового і начальницького складу та працівників у період міжвахтового відпочинку у вахтових містечках та в інших місцях зони відчуження і зони безумовного (обов’язкового) відселення забороняється.

8. Питання, пов’язані із застосуванням вахтового методу проходження служби (виконання роботи), не обумовлені цим Положенням, вирішуються відповідно до чинного законодавства.

ІІ. Організаційно-кадрові питання

1. Вахтовий підрозділ укомплектовують особами рядового і начальницького складу та працівниками, яких направляють для виконання службових обов’язків (роботи) в зону відчуження і зону безумовного (обов’язкового) відселення на підставі поданого ними рапорту (заяви) та за умови, що вони не мають медичних протипоказань щодо перебування в цих зонах.

2. Направлення осіб рядового і начальницького складу та працівників на вахту відбувається шляхом видання відповідного наказу територіального органу ДСНС, яким установлюється тривалість вахти і визначається перелік осіб рядового і начальницького складу та працівників, які направляються на вахту. Таке направлення не є службовим відрядженням.

3. Забороняється направляти для виконання службових обов’язків (роботи) в зону відчуження і зону безумовного (обов’язкового) відселення осіб, які не досягли вісімнадцятирічного віку, вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років, а також осіб, які мають медичні протипоказання щодо виконання службових обов’язків (роботи) в зоні відчуження і зоні безумовного (обов’язкового) відселення.

4. Особи рядового і начальницького складу та працівники, які проходять службу (працюють) вахтовим методом у зоні відчуження і зоні безумовного (обов’язкового) відселення, зобов’язані щороку за направленням підрозділу персоналу територіального органу ДСНС проходити періодичні медичні огляди.

Не можуть бути направлені для подальшого виконання службових обов’язків (роботи) вахтовим методом у зону відчуження і зону безумовного (обов’язкового) відселення особи рядового і начальницького складу та працівники в разі виявлення в них медичних протипоказань або отримання максимально допустимих доз радіаційного опромінення та з інших поважних причин (вагітність, наявність у жінки дітей віком до трьох років).

5. Особи рядового і начальницького складу та працівники, які проходять службу (працюють) вахтовим методом у зоні відчуження і зоні безумовного (обов’язкового) відселення, у разі встановлення захворювання, причина виникнення якого пов’язана з впливом радіаційного фактора, переводяться до інших підрозділів територіального органу ДСНС, з якого вони направлялися для виконання службових обов’язків (роботи) в зазначеній зоні, на посади, не нижчі від тих, що вони обіймають.

6. Особи рядового і начальницького складу та працівники до направлення для виконання службових обов’язків (роботи) в зону відчуження і зону безумовного (обов’язкового) відселення повинні бути ознайомлені під підпис з умовами проходження служби (виконання роботи) вахтовим методом, заходами безпеки, своїми правами та обов’язками, а також соціальними гарантіями.

7. Перед направленням для виконання службових обов’язків (роботи) в зону відчуження і зону безумовного (обов’язкового) відселення керівником вахтового підрозділу проводиться інструктаж вахтового персоналу щодо дотримання вимог безпеки під час проходження служби (виконання роботи) вахтовим методом.

Вахтовий персонал, який не пройшов зазначений інструктаж, до виконання службових обов’язків (роботи) в зоні відчуження і зоні безумовного (обов’язкового) відселення не допускається.

8. Час служби (роботи) в зоні відчуження і зоні безумовного (обов’язкового) відселення зараховується до вислуги років (трудового стажу) для призначення пенсії відповідно до чинного законодавства України.

ІІІ. Організація службової діяльності

1. Службова діяльність вахтового підрозділу в зоні відчуження і зоні безумовного (обов’язкового) відселення організовується з урахуванням особистої безпеки осіб рядового і начальницького складу та працівників і має забезпечувати:

1) здійснення державного нагляду (контролю) у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту;

2) гасіння пожеж;

3) ліквідацію наслідків надзвичайних ситуацій;

4) проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт;

5) аналіз і моніторинг протипожежного стану з метою розроблення комплексу заходів, спрямованих на забезпечення пожежної та техногенної безпеки.

2. У разі ускладнення оперативної обстановки та під час надзвичайних ситуацій вахтовий персонал у час міжзмінного відпочинку може залучатися до виконання завдань, передбачених у підпунктах 1-4 пункту 1 цього розділу.

3. Порядок планування, проведення занять, ведення обліку службової підготовки, здійснення контролю знань, умінь, навичок осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту та вимоги до навчально-матеріальної бази визначено Положенням про організацію службової підготовки осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20 лютого 2015 року N 189, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 16 березня 2015 року за N 293/26738.

4. З метою підвищення ефективності службової діяльності вахтового підрозділу, надання йому практичної допомоги особи рядового і начальницького складу та працівники апарату ДСНС, її територіальних органів виїжджають до вахтового підрозділу в службові відрядження. На цих осіб рядового і начальницького складу та працівників поширюються пільги, передбачені чинним законодавством України.

5. Контроль за службовою діяльністю вахтового підрозділу покладається на структурні підрозділи територіального органу ДСНС за напрямами діяльності.

6. Доставка вахтового персоналу на зміну від місця збору до місця проходження служби (виконання роботи) вахтовим методом у зоні відчуження і зоні безумовного (обов’язкового) відселення і назад здійснюється автомобільним транспортом, який закріплений за вахтовим підрозділом.

ІV. Режим роботи і відпочинку. Облік робочого часу

1. При проходженні служби (виконанні роботи) вахтовим методом за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) ДСНС запроваджується підсумований облік службового (робочого) часу, що обумовлено тим, щоб його тривалість за обліковий період (місяць, квартал, рік) не перевищувала норм робочого часу, установлених чинним законодавством.

2. Обліковий період охоплює весь службовий (робочий) час (у тому числі час службової підготовки), час міжзмінного відпочинку, час у дорозі від пункту збору до місця виконання службових обов’язків (роботи) вахтовим методом у зоні відчуження і зоні безумовного (обов’язкового) відселення та час міжвахтового відпочинку, що припадає на цей календарний відрізок часу.

3. При вахтовому методі проходження служби (виконання роботи) службовий (робочий) час і час відпочинку регламентуються графіком змінності вахтового підрозділу (далі - графік змінності). Графік змінності погоджується з профспілковою організацією, затверджується керівником територіального органу ДСНС на весь обліковий період та доводиться до відома вахтового персоналу не пізніше ніж за місяць до введення його в дію.

4. Облік службового (робочого) часу при вахтовому методі проходження служби (виконання роботи) ведеться на основі табеля обліку службового (робочого) часу. Табель обліку службового (робочого) часу вахтового персоналу за підписом керівника вахтового підрозділу щомісяця подається до фінансового підрозділу територіального органу ДСНС.

При вахтовому методі служби (роботи), крім табеля обліку службового (робочого) часу, ведеться спеціальний облік службового (робочого) часу і часу відпочинку на кожну особу рядового і начальницького складу та працівника із зазначенням відомостей за місяцями і наростаючим підсумком за весь обліковий період. Контроль за веденням спеціального обліку службового (робочого) часу покладається на керівника вахтового підрозділу.

5. Тривалість робочого дня при вахтовому методі проходження служби (виконання роботи) та 36-годинному робочому тижні не повинна перевищувати 10 годин, а для чергових служб на вахті - 24 годин.

6. З метою підвищення рівня боєготовності вахтового підрозділу для гасіння пожеж і запобігання пожежам та іншим надзвичайним ситуаціям за наказом територіального органу ДСНС вахтовий персонал може тимчасово переводитися на посилений варіант несення служби (роботи).

Посиленим варіантом несення служби (роботи) вважається організація служби (роботи) вахтового підрозділу за окремим графіком.

У разі виконання службових обов’язків понад установлену тривалість робочого часу особам рядового і начальницького складу надається час для відпочинку відповідно до Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 року N 593.

7. У разі неприбуття вахтового персоналу наступної вахтової зміни до місця проходження служби (виконання роботи) можна залучати до служби (роботи) вахтовий персонал, який перебуває на вахті, на час, який перевищує тривалість службового (робочого) часу, установлену графіком змінності, але не більше ніж на три дні з дотриманням річної норми підсумованого службового (робочого) часу.

8. Особам рядового і начальницького складу та працівникам, які проходять службу (працюють) у зоні відчуження і зоні безумовного (обов’язкового) відселення, грошове забезпечення (заробітна плата) виплачується в порядку та розмірі, установлених чинним законодавством України.

9. Особам рядового і начальницького складу та працівникам, звільненим до кінця облікового періоду, дата звільнення, за їх згодою, вказується з урахуванням відповідної кількості днів міжвахтового відпочинку.

V. Соціально-побутове забезпечення

1. Вахтовий персонал у період його перебування на вахті забезпечується проживанням у спеціально обладнаних для цього жилих приміщеннях з дотриманням вимог будівельних і санітарно-гігієнічних норм.

2. Підприємства, установи та організації, що належать до сфери управління Державного агентства України з управління зоною відчуження, забезпечують вахтовий персонал під час виконання службових обов’язків (роботи) у зоні відчуження і зоні безумовного (обов’язкового) відселення:

1) житловими, службовими і побутовими приміщеннями;

2) комунальними послугами;

3) лікувально-профілактичним харчуванням;

4) автотранспортними засобами;

5) засобами зв’язку;

6) спеціальним одягом, спеціальним взуттям та засобами індивідуального захисту органів дихання;

7) речовим майном відповідно до норм забезпечення;

8) пально-мастильними матеріалами;

9) приладами радіаційної розвідки і дозиметричного контролю;

10) хімічним чищенням і пранням спецодягу та постільної білизни.

3. Постільна білизна замінюється не рідше одного разу на тиждень.

4. Спеціальний одяг, спеціальне взуття та інші засоби індивідуального захисту підлягають радіаційно-дозиметричному контролю.

5. Спеціальний одяг, спеціальне взуття та інші засоби індивідуального захисту замінюються в кожному випадку, якщо після їх дезактивації радіаційне забруднення перевищує визначені чинним законодавством норми.

6. Побутове обслуговування вахтових містечок, гуртожитків, місць загального користування, житлових та службових приміщень здійснюється силами чергового наряду, який щодня призначається з числа вахтового персоналу, який перебуває у вахтовому містечку на відпочинку між змінами.

VІ. Порядок надання гарантій і компенсацій

1. Щорічна основна і додаткова відпустки особам рядового і начальницького складу та працівникам, які виконують службові обов’язки (роботу) вахтовим методом у зоні відчуження і зоні безумовного (обов’язкового) відселення, надаються відповідно до чинного законодавства України.

2. На осіб рядового і начальницького складу та працівників, які проходять службу (працюють) вахтовим методом у зоні відчуження і зоні безумовного (обов’язкового) відселення, поширюються пільги та компенсації, установлені чинним законодавством України.

Директор Департаменту формування політики щодо підконтрольних
Міністрові органів влади та моніторингу
Міністерства внутрішніх справ України В.Є. Боднар