ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДФС У ВІННИЦЬКІЙ ОБЛАСТІ

ЛИСТ
02.09.2016 N 1525/10/02-32-12-01

Щодо зменшення нарахованої
суми податкових зобов'язань з ПДВ
(після реєстрації розрахунку коригування в
Єдиному реєстрі податкових накладних)
при поверненні неоплаченого товару
фізичною особою неплатником ПДВ

Головне управління ДФС у Вінницькій області розглянуло лист "----" щодо зменшення нарахованої суми податкових зобов’язань з ПДВ (після реєстрації розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних) при поверненні неоплаченого товару фізичною особою неплатником ПДВ, в межах своєї компетенції та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року N 2755-VІ зі змінами та доповненнями (далі - Кодекс), повідомляє наступне.

Відповідно до п. 185.1 ст. 185 Кодексу об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 цього Кодексу.

Пунктом 192.1 ст. 192 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) визначено, що якщо після поcтачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН).

Відповідно до пп. 192.1.1 п. 192.1 ст. 192 Кодексу, якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то:

а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок;

б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів/послуг.

Постачальник має право зменшити суму податкових зобов'язань на підставі складеного га зареєстрованого в ЄРПН розрахунку коригування.

Відповідно до абзацу третього п. 201.10 ст. 201 податкові накладні, які не надаються покупцю підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Пунктом 3 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 р. N 1246 (із змінами і доповненнями), передбачено, що розрахунок коригування, складений платником податку до податкових накладних, які не видаються отримувачу (покупцю) товарів (послуг), підлягає реєстрації таким платником податку.

Враховуючи вищезазначене платник ПДВ має право скласти розрахунок коригування до податкової накладної та зменшити нараховану суму податкових зобов'язань з ПДВ після реєстрації розрахунку коригування в ЄРПН.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу, податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Перший заступник начальника ГУ ДФС у Вінницькій області О.Ф. Мартинюк