ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДФС У ЗАКАРПАТСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ЛИСТ
22.08.2016 N 1841

Щодо можливості внесення товарної біржі до Реєстру
неприбуткових установ та організацій, а також щодо включення
до складу доходів біржі членських (реєстраційних) внесків, у
разі перебування її на загальній системі оподаткування

Головне управління ДФС у Закарпатській області розглянуло лист щодо можливості внесення товарної біржі до Реєстру неприбуткових установ та організацій, а також щодо включення до складу доходів біржі членських (реєстраційних) внесків, у разі перебування її на загальній системі оподаткування, та відповідно до п.52.1 статті 52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року N 2755-VI, зі змінами та доповненнями, (далі - ПКУ), надає індивідуальну податкову консультацію.

Відповідно до п.п.14.1.121 п.14.1 ст. 14 ПКУ неприбуткові підприємства, установи та організації - неприбуткові підприємства, установи та організації, які не є платниками податку на прибуток підприємств відповідно до п.133.4 ст.133 цього Кодексу.

Згідно з п.п. 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 ПКУ неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:

- утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;

- установчі документи якої містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб;

- установчі документи якої передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення);

- внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Обов'язковою умовою для неприбуткових установ та організацій є використання своїх доходів (прибутків) виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами (п.п. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 ПКУ).

До неприбуткових установ та організацій, що відповідають вимогам цього пункту і не є платниками податку на прибуток, зокрема, можуть бути віднесені "інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам п. 133.4 ст. 133 ПКУ" (п.п.133.4.6 п. 133.4 ст. 133 ПКУ).

Порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2016 року N 440.

Діяльність товарної біржі регулюється нормами Закону України від 10 грудня 1991 року N 1956-ХІІ "Про товарну біржу", зі змінами та доповненнями (далі - Закону N 1956).

Відповідно до ст. 1 Закону N 1956 товарна біржа є організацією, що об'єднує юридичних і фізичних осіб, які здійснюють виробничу і комерційну діяльність, і має за мету надання послуг в укладенні біржових угод, виявлення товарних цін, попиту і пропозицій на товари, вивчення, упорядкування і полегшення товарообігу і пов'язаних з ним торговельних операцій. Товарна біржа не займається комерційним посередництвом і не має на меті одержання прибутку.

Таким чином, товарна біржа може бути включена до Реєстру неприбуткових установ та організацій, при умові відповідності Статутних документів вимогам, встановленим п.п.133.4.1 та 133.4.2 п.133.4 ст. 133 ПКУ, зокрема: утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює її діяльність; отримані нею в межах статутної діяльності доходи використовуються виключно на реалізацію своєї статутної діяльності (у т. ч. господарської діяльності, необхідної для виконання статутних завдань) без розподілу таких доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб.

Разом з цим зазначаємо, що встановлення контролюючим органом відповідно до норм ПКУ факту використання неприбутковою організацією доходів (прибутків) для цілей інших, ніж фінансування видатків на своє утримання та реалізації мети (цілей, завдань) і напрямів діяльності, визначених її установчими документами, є підставою для виключення такої установи та організації з Реєстру і нарахування податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств, штрафних санкцій і пені відповідно до норм ПКУ. Податкові зобов'язання, штрафні санкції і пеня нараховуються, починаючи з першого числа місяця, в якому вчинено таке порушення (п.п. 133.4.4 п. 133.4 ст. 133 ПКУ).

Щодо включення до складу доходів біржі членських (реєстраційних) внесків осіб за реєстрацію учасником торгів, у разі перебування її на загальній системі оподаткування, зазначаємо наступне.

Відповідно до п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 ПКУ об'єктом оподаткування податку на прибуток підприємств є, прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають згідно з положеннями цього розділу.

Методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про доходи підприємства та її розкриття у фінансовій звітності визначає Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 "Дохід", затверджене наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 р. N 290.

Згідно п. 5 П (С)БО N15 дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.

Таким чином, податкові зобов'язання з податку на прибуток визначаються виходячи з бухгалтерського фінансового результату, відкоригованого на різниці, сформовані відповідно до положень ПКУ.

Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється Міністерством фінансів України, яке затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (п. 2 ст. 6 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.99 N 996-XIV). Отже, з питання відображення в бухгалтерському обліку доходів біржі доцільно звертатися до Міністерства фінансів України.

Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п.52.2 ст. 52 ПКУ).

Інформаційно-довідковий департамент Державної фіскальної служби України надає відповіді на запитання платників податків з питань застосування податкового законодавства за телефоном 0-800-501-007 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів) з 8.00 до 20.00 (крім суботи та неділі).

Заступник начальника
Головного управління Ю.Ю.Сакалош