КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
16.12.2014

Справа N 826/11210/13-а

Про визнання протиправним
та скасування рішення N 171/331 від 19 грудня 2002 року
в частині, скасування дозволу на виконання будівельних робіт

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Файдюка В. В., суддів - Старової Н. Е., Чаку Є. В., при секретарі - Ковтун І. Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 серпня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_5, ОСОБА_3 та ОСОБА_6 до Київської міської ради, Державної архітектурно-будівельної інспекції України, треті особи - Товариство з обмеженою відповідальністю "Тельбін Іва", ОСОБА_7, ОСОБА_4, ОСОБА_8 (за участю прокуратури Дніпровського району м. Києва) про визнання протиправним та скасування рішення N 171/331 від 19 грудня 2002 року в частині, скасування дозволу на виконання будівельних робіт, встановив:

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 серпня 2014 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_5, ОСОБА_3 та ОСОБА_6 до Київської міської ради, Державної архітектурно-будівельної інспекції України, треті особи: ТОВ "Тельбін Іва", ОСОБА_7, ОСОБА_4, ОСОБА_8 за участю прокуратури Дніпровського району м. Києва про визнання протиправним та скасування рішення N 171/331 від 19 грудня 2002 року в частині, скасування дозволу на виконання будівельних робіт - відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач ОСОБА_3 та третя особа ОСОБА_4 звернулися до суду з апеляційною скаргою в якій просять скасувати постанови суду першої інстанції та ухвалити нову, якою позов задовольнити.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, 19 грудня 2002 року Київською міською радою прийнято рішення N 171/331 "Про надання і вилучення земельних ділянок та припинення права користування землею". Відповідно до оскаржуваного п. 7 даного рішення Київська міська рада вирішила затвердити проект відведення земельної ділянки ТОВ "Тельбін ІВА" для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельного комплексу на АДРЕСА_1.

Земельну ділянку на АДРЕСА_1 площею 0,93 га віднесено до земель запасу житлової та громадської забудови.

Цим рішенням визначено передати ТОВ "Тельбін ІВА", за умови виконання п. 7.1 цього рішення, в довгострокову оренду на 25 років земельну ділянку площею 0,93 га для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельного комплексу на АДРЕСА_1 за рахунок земель запасу житлової та громадської забудови, зазначених в абзаці 2 цього пункту.

16 липня 2003 року між Київською міською радою та ТОВ "Тельбін ІВА" укладено договір оренди земельної ділянки, згідно умов якого орендодавець на підставі рішення Київської міської ради від 19 грудня 2002 року N 171/331, передає у довгострокову оренду на 25 років земельну ділянку, місце розташування якої АДРЕСА_1, розміром 0,9306 га для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельного комплексу у межах, які перенесені в натуру (на місцевість) в зазначені в плані, що є невід'ємною частиною цього договору.

Договір зареєстровано Головним управлінням земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації, про що зроблено запис від 25 листопада 2004 року за N 66-6-80214 у книзі записів державної реєстрації договорів.

18 червня 2013 року ТОВ "Тельбін-ІВА" Державною архітектурно-будівельною інспекцією України було видано дозвіл на виконання будівельних робіт N IV115131690350 для будівництва торговельного комплексу за адресою: АДРЕСА_1.

В обґрунтування позову та апеляційної скарги позивачі зазначають відсутність Генерального та детального плану території, які є основою при здійсненні Київською міською радою повноважень щодо розпорядження земельними ділянками для забудови, затвердженого проекту розподілу території, врахування громадських і приватних інтересів на місцевому рівні.

Відповідно до статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до ч. ч. 1 - 3 статті 123 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент прийняття оскаржуваного рішення) надання земельних ділянок юридичним особам у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок.

Умови і строки розроблення проектів відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт.

Юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради.

Рішенням Київської міської ради від 14 березня 2002 року N 313/1747 з метою впорядкування та оперативного вирішення питань щодо набуття права на землю в м. Києві затверджено Порядок набуття права на землю юридичними особами та громадянами в м. Києві N 313/1747, який є обов'язковим для виконання всіма суб'єктами земельних правовідносин у місті.

Згідно розділу 2 Порядку N 313/1747 особи, зацікавлені у наданні земельних ділянок у постійне користування або передачі їх в оренду в порядку відведення для містобудівної діяльності (за винятком будівництва громадянами житлових будинків, господарських будівель, гаражів, дач та ведення індивідуального садівництва), звертаються із відповідним клопотанням до Київської міської ради. У клопотанні зазначається розмір, цільове призначення та місце розташування земельної ділянки.

Клопотання, подане до Київської міської ради, розглядається в місячний термін, після чого надається згода на складання проекту відведення земельної ділянки за підписом міського голови або заступника міського голови - секретаря ради, яка направляється до Київського міського управління земельних ресурсів (далі - управління земельних ресурсів) для підготовки документів, що обґрунтовують розмір, призначення та місце розташування земельної ділянки та подальшого складання проекту її відведення.

Як вбачається з проекту відведення земельної ділянки ТОВ "Тельбін ІВА" для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельного комплексу, листом N 1 від 30 жовтня 2002 року ТОВ "Тельбін ІВА" звернулося до Київського міського голови із заявою про надання дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки орієнтовної площі 1 га для розміщення та обслуговування торговельного комплексу за адресою: АДРЕСА_1, який в подальшому було скеровано начальнику Головного управління земельних ресурсів для складання проекту відведення земельної ділянки (попереднього погодження місця розташування об'єкта) відповідно до Земельного кодексу України та рішення Київради від 14 березня 2002 року N 313/1747.

Відповідно до п. 2.7 Порядку N 313/1747 розробку проектів відведення земельних ділянок і перенесення їх меж у натуру (на місцевість) здійснюють відповідно до технічних умов управління земельних ресурсів землевпорядні організації, які мають відповідні ліцензії. Умови та строки розробки проектів відведення земельних ділянок та перенесення їх меж у натуру (на місцевість) визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт.

Згідно ч. 6 статті 123 Земельного кодексу України проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.

Правовідносини щодо оренди земельних ділянок регулюються не тільки Земельним кодексом України та підзаконними нормативними актами, а насамперед Законом України "Про оренду землі".

Відповідно до статті 15 Закону України "Про оренду землі" у разі зміни цільового призначення земельної ділянки, надання її в оренду здійснюється за проектом відведення в порядку, визначеним Земельним кодексом України. Проект відведення земельної ділянки є невід'ємним додатком до договору оренди.

Згідно статті 15 Земельного кодексу України до повноважень центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин належить: внесення пропозицій про формування державної політики у галузі земельних відносин і забезпечення її реалізації; координація робіт з проведення земельної реформи; участь у розробленні та реалізації загальнодержавних, регіональних програм використання та охорони земель; ведення державного земельного кадастру, в тому числі державної реєстрації земельних ділянок; здійснення землеустрою, моніторингу земель і державного контролю за використанням та охороною земель; здійснення державної експертизи програм і проектів з питань землеустрою, державного земельного кадастру, охорони земель, реформування земельних відносин, а також техніко-економічних обґрунтувань цих програм і проектів; розроблення економічного і правового механізму регулювання земельних відносин; участь у розробленні та здійсненні заходів щодо розвитку ринку земель; здійснення міжнародного співробітництва в галузі земельних відносин; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Рішенням Київської міської ради "Про затвердження Генерального плану міста Києва та проекту планування його приміської зони на період до 2020 року" від 28 березня 2002 року N 370/1804 було вирішено затвердити Генеральний план міста Києва та проект планування його приміської зони на період до 2020 року, розробити та подати на розгляд Верховної Ради України відповідні матеріали щодо створення в системі адміністративно-територіального поділу України нової адміністративно-територіальної одиниці з особливим статусом - Київський столичний округ, також було вирішено виконавчому органу Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації): підготувати та подати до Київської міської ради пропозиції щодо створення комунального підприємства "Інститут Генерального плану міста Києва" (дані - КП "Київгенплан") з вирішенням майново-правових питань з АТ "Київпроект" в установленому порядку.

Відповідно до Генерального плану міста, затвердженого рішенням Київради від 28 березня 2002 року N 370/1804, територія спірної земельної ділянки за функціональним призначенням належить до зони зелених насаджень загального користування. Крім того, рішенням Київради від 26 вересня 2002 року N 24/184 "Про віднесення земель зеленої зони (зелених насаджень), розташованої між (вздовж) просп. Возз'єднання та вул. Серафімовича, до категорії земель рекреаційного призначення", вказану земельну ділянку вирішено віднести до категорії земель рекреаційного призначення та створити на базі цієї зони парк культури і відпочинку.

Відповідно до статті 39 Земельного кодексу України використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням державних стандартів і норм, регіональних та місцевих правил забудови.

Згідно статті 19 Закону України "Про основи містобудування" містобудівна документація - затверджені текстові і графічні матеріали, якими регулюється планування, забудова та інше використання територій. Містобудівна документація є основою для: вирішення питань раціонального використання територій, регулювання розселення; підготовки обґрунтованих пропозицій щодо встановлення та зміни меж населених пунктів; підготовки вихідних даних для розробки землевпорядної документації; вирішення питань щодо розташування та проектування нового будівництва, здійснення реконструкції, реставрації, капітального ремонту об'єктів містобудування та упорядкування територій; вирішення питань вибору, вилучення (викупу), надання у власність чи користування земель для містобудівних потреб. Розробка містобудівної документації здійснюється проектними організаціями, іншими юридичними особами, які мають ліцензії на виконання відповідних робіт, що видаються в порядку, встановленому законодавством. Види, склад, порядок розробки та затвердження містобудівної документації визначаються законодавством. Порядок проведення експертизи містобудівної документації визначається Кабінетом Міністрів України. Зміни до містобудівної документації вносяться рішенням органу, який затвердив містобудівну документацію, за поданням відповідного спеціально уповноваженого органу з питань містобудування та архітектури.

Відповідно до статті 13 Закону України "Про планування та забудову територій" детальний план території розробляється згідно з генеральним планом населеного пункту та визначає: розташування червоних ліній, ліній регулювання забудови; розташування окремих земельних ділянок та об'єктів містобудування, вулиць, проїздів, пішохідних зон. щільність, поверховість, інші параметри забудови; розташування інженерно-транспортної інфраструктури; принципи формування архітектурно-просторової композиції забудови; інші вимоги, визначені державними будівельними нормами. Рішення про розроблення детальних планів території приймаються відповідними радами за поданням їх виконавчих органів, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій. Спеціально уповноважені органи з питань містобудування та архітектури відповідно до детального плану території подають висновки і пропозиції сільським, селищним, міським радам та їх виконавчим органам, Київській і Севастопольській міським державним адміністраціям для наступного прийняття рішень у межах повноважень, визначених законом, щодо: визначення земельних ділянок для розташування та будівництва об'єктів містобудування та іншого використання; вибору, вилучення (викупу), надання у власність або користування (оренду) земельних ділянок; визначення поверховості та інших параметрів забудови території; розроблення та затвердження місцевих правил забудови, проектів забудови території, проектів розподілу території мікрорайону (кварталу).

З матеріалів справи вбачається, що детальний план території та план земельно-господарського устрою на земельну ділянку по АДРЕСА_1 у встановленому порядку не затверджувався.

А отже, висновок суду про відповідність оскаржуваного пункту рішення відповідача вимогам закону є необґрунтованим і суперечить нормам матеріального права.

Щодо позовних вимог про скасування дозволу на виконання будівельних робіт, суд зазначає таке.

Згідно ч. 1 статті 37 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах будівництва, що належать до IV і V категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після отримання дозволу на виконання будівельних робіт.

Дозвіл на виконання будівельних робіт видається органами державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Частиною 6 статті 37 Закону встановлено виключний перелік підстав, за яких дозвіл на виконання будівельних робіт може бути анульовано: 1) органом державного архітектурно-будівельного контролю у разі: а) подання замовником заяви про анулювання дозволу на виконання будівельних робіт; б) наявності відомостей про припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем (замовником), смерті фізичної особи - замовника або визнання її безвісно відсутньою; 2) адміністративним судом за позовом органу державного архітектурно-будівельного контролю щодо застосування такого заходу реагування у разі перешкоджання проведенню перевірки посадовими особами органу державного архітектурно-будівельного контролю, якщо таке перешкоджання було здійснено протягом одного року після накладення штрафу за зазначене порушення.

Проте, слід зазначити, що позовна вимога про скасування дозволу на виконання будівельних робіт є похідною від вимог про визнання протиправним пункту 7 рішення Київської міської ради від 19 грудня 2002 року N 171/331 "Про надання і вилучення земельних ділянок та припинення права користування землею", а тому відмова у задоволенні первинних позовних вимог є підставою для відмови у задоволенні й похідних від них вимог.

Таким чином, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи та здійснені без належного дослідження в судовому засіданні доказів про наявність внесення змін до Генерального плану міста Києва та проекту планування його приміської зони на період до 2020 року щодо вилучення території по АДРЕСА_1 із зони зелених насаджень загального користування.

Враховуючи зазначене, протиправним є висновок суду першої інстанції про відмову в задоволенні даного адміністративного позову.

Отже при винесенні оскаржуваної постанови судом першої інстанції було допущено порушення норм матеріального права, що призвело до невірного по суті вирішення справи.

Згідно до статті 202 КАС України - підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, зокрема, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Керуючись ст. ст. 160, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд постановив:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 та ОСОБА_4 - задовольнити частково.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 серпня 2014 року - скасувати та ухвалити нову.

Адміністративний позов ОСОБА_5, ОСОБА_3 та ОСОБА_6 до Київської міської ради, Державної архітектурно-будівельної інспекції України, треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю "Тельбін Іва", ОСОБА_7, ОСОБА_4, ОСОБА_8 за участю прокуратури Дніпровського району м. Києва про визнання протиправним та скасування рішення N 171/331 від 19 грудня 2002 року в частині, скасування дозволу на виконання будівельних робіт - задовольнити.

Визнати протиправним і скасувати п. 7 рішення Київської міської ради від 19 грудня 2002 року N 171/331 "Про надання і вилучення земельних ділянок та припинення права користування землею".

Скасувати дозвіл виконання будівельних робіт N IV 115131690350 від 18 червня 2013 року, видане Товариству з обмеженою відповідальністю "Тельбін Іва" відповідачем - 2 для будівництва торговельного комплексу за адресою: АДРЕСА_1.

В іншій частині позов залишити без задоволення.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтею 212 КАС України.

Головуючий, суддя:

В. В. Файдюк

Судді:

Є. В. Чаку

Н. Е. Старова