ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
03.12.2014
Справа N 904/1197/14
Щодо стягнення грошової суми
Вищий господарський суд України в складі колегії суддів: Жукової Л. В. - головуючого (доповідач), Круглікової К. С., Нєсвєтової Н. М., розглянувши касаційну скаргу заступника прокурора Дніпропетровської області на постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 17.07.2014 р. у справі N 904/1197/14 господарського суду Дніпропетровської області за позовом Нікопольського міжрайонного природоохоронного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до публічного акціонерного товариства "Новопавлівський гранітний кар'єр" про стягнення 83231,66 грн. (в судовому засіданні взяли участь представники від: прокурора - З. С. М. (посв. [...]); позивача - не з'явилися; відповідача - М. В. О. (дов. [...])), встановив:
Прокурор звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовом в інтересах держави в особі Інспекції до Товариства про стягнення (з урахуванням заяви про зміну позовних вимог) 83231,66 грн. збитків, завданих державі внаслідок викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря за відсутності дозволу, з них: 24969,50 грн. в доход державного бюджету України; 16646,33 грн. до спеціального обласного бюджету Дніпропетровської обласної ради; 41615,83 грн. до спеціального фонду місцевого бюджету Придніпровської сільської ради.
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 05.06.2014 року у справі N 904/1197/14 (суддя Манько Г. В.), позов задоволено з посиланням на обґрунтованість заявлених позовних вимог.
Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 17.07.2014 року (судді Бахмат Р. М. - головуючий, Євстигнеєв О. С., Кощеєв І. М.) рішення місцевого господарського суду скасовано, прийнято нове рішення про відмову у позові. Постанову мотивовано відсутністю в діях Товариства складу цивільного правопорушення, а саме причинного зв'язку між діями Товариства і заподіяними збитками та вини.
Постановою Вищого господарського суду України від 02.09.2014 року (Постанова N 904/1197/14) касаційну скаргу заступника прокурора Дніпропетровської області задоволено. Постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 17.07.2014 року зі справи N 904/1197/14 скасовано. Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 05.06.2014 року зі справи N 904/1197/14 залишено в силі.
Постановою Верховного Суду України від 04.11.2014 року скасовано постанову Вищого господарського суду України від 02.09.2014 року (Постанова N 904/1197/14), а справу направлено на новий розгляд до суду касаційної інстанції.
Колегія суддів Вищого господарського суду України, при новому розгляді справи, приймаючи до уваги межі перегляду справи в касаційній інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального і процесуального права при винесенні оспорюваного судового акта, знаходить необхідним відмовити у задоволенні касаційної скарги.
Господарськими судами встановлено, що у червні 2013 року Інспекцією проведено перевірку дотримання ПАТ "Новопавлівський гранітний кар'єр" вимог природоохоронного законодавства України, за результатами якої виявлено, що ПАТ "Новопавлівський гранітний кар'єр" у період з 14.04.2014 року по 26.06.2013 року здійснювало самовільні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу, що є порушенням статей 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря".
Строк дії Дозволу на викиди забруднюючих речовин у атмосферне повітря N 1222900000-4 від 14.04.2008 року, виданого Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області ПАТ "Новопавлівський гранітний кар'єр" закінчився 14.04.2013 року.
Під час перевірки також з'ясовано, що ПАТ "Новопавлівський гранітний кар'єр" не надано квартальний звіт про охорону атмосферного повітря за II квартал 2013 року N 2-ТП (повітря) та інформацію про фактичні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від кожного стаціонарного джерела забруднення атмосферного повітря в розрізі забруднюючих речовин.
На підставі матеріалів перевірки відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008 року N 639, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 року N 48/16064, Інспекцією проведено розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних відповідачем внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря у період з 14.04.2013 року по 26.06.2013 року, який становить 83231,66 грн.
При перевірці виявлено, що підприємством не надано квартальний звіт про охорону атмосферного повітря за II квартал 2013 N 2-ТП (повітря) та інформацію про фактичні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від кожного стаціонарного джерела забруднення атмосферного повітря в розрізі забруднюючих речовин.
Квартальний звіт про охорону атмосферного повітря за 1 квартал 2013 року N 2-ТП (повітря) підприємством складався та направлений у відділ органу державної статистики. Інвентаризації викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря по ПАТ "Новопавлівський гранітний кар'єр" була направлена 27.03.2013 р. до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області, а затверджена Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області 09.04.2013 року, що підтверджено листом за N 2574/0/2-13 від 09.04.2013 р. звіт про проведення інвентаризації викидів підприємством при перевірці підприємством не надано.
На підстав акта перевірки позивача 26.06.2013 р. складено протокол про адміністративне правопорушення та 05.07.2013 р. N 02393 винесено постанову про накладання адміністративного стягнення, якою рішенням позивача від 05.02.2014 р. N 1 скасовано на підставі п. 8 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з тим, що в діях технічного директора ПАТ "Новопавлівський гранітний кар'єр" ОСОБА_7 вбачаються ознаки кримінального правопорушення за правовою кваліфікацією ч. 1 ст. 241, ч. 1 ст. 367 Кримінального кодексу України.
Згідно ч. 2 ст. 9 КУпАП (Кодекс України про адміністративні правопорушення) адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Ні Нікопольською природоохоронною прокуратурою, ні позивачем не додано до матеріалів справи доказів про порушення кримінальної справи відносно технічного директора ПАТ "Новопавлівський гранітний кар'єр" ОСОБА_7.
Відповідач заподіяну шкоду в добровільному порядку не відшкодував, що стало підставою для звернення до суду з заявленими вимогами.
Суд першої інстанції задовольнив позовну заяву. Суд апеляційної інстанції скасував рішення та прийняв нове рішення, яким в позові відмовив.
Колегія суддів Вищого господарського суду України погоджується з висновками господарського суду апеляційної інстанції з наступних підстав.
Відповідно до ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування шкоди, потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення: протиправної поведінки, шкоди та її розміру, причинного зв'язку між протиправною поведінкою заподіювача та шкодою, вини. За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає.
Протиправною є поведінка, яка не відповідає вимогам закону, тягне за собою порушення (зменшення, обмеження) майнових прав (благ) законних інтересів іншої особи.
Статтею 153 Господарського кодексу України встановлений обов'язок суб'єктів господарювання здійснювати заходи щодо своєчасного відтворення і запобігання псуванню, забрудненню. Засміченню та виснаженню природних ресурсів, не допускати зниження їх якості у процесі господарювання.
Відповідно до ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні, зокрема, у допущенні наднормативних, аварійних і залпових викидів і скидів забруднюючих речовин та інших шкідливих впливів на навколишнє природне середовище. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Особливості застосування цивільної відповідальності визначені у ст. 69 цього Закону, згідно з якою шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря визначені Законом України "Про охорону атмосферного повітря".
Відповідно до ст. 11 закону України "Про охорону атмосферного повітря" (у ред. за спірний період) викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціального уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням з територіальним органом спеціального уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
За приписами ст. ст. 33, 34 вказаного Закону "Про охорону атмосферного повітря" (у ред. за спірний період) особи, винні у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціального уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону - несуть відповідальність згідно з законом. Шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Згідно чинного законодавства України, існує відповідний перелік нормативної документації, на підставі якої видається дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а саме:
1. Закон України "Про охорону атмосферного повітря".
2. Закон України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".
3. Постанова КМУ від 13.03.2002 N 302 "Про затвердження Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, які отримали такі дозволи".
4. Наказ Мінприроди України від 10.02.95 р. N 7 "Про затвердження Інструкції про зміст та порядок складання звіту проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві".
5. Наказ Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 09.03.2006 рік N 108 "Про затвердження Інструкції про загальні вимоги до оформлення документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців".
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 року N 302 "Про затвердження Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, які отримали такі дозволи", вбачається наступний перелік необхідних документів для отримання суб'єктом господарювання Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря:
- "Документи, в яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих речовин" у письмовій формі (п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 р. N 302).
- "Звіт по інвентаризації джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел".
- Повідомлення, розміщене в місцевих друкованих засобах масової інформації про намір отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Повідомлення місцевої держадміністрації про наявність звернень громадян з приводу отримання даним підприємством дозволу (п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 р. N 302).
- Висновок установи державної санітарно-епідеміологічної служби щодо видачі дозволу суб'єкту господарювання (п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 р. N 302).
Відповідно до абз. 9 ч. 4 Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, які отримали такі дозволи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 року N 302, суб'єкт господарювання для розроблення документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, може залучати установи, організації та заклади, яким Мінприроди надає право на розроблення цих документів.
Відповідач та ТОВ "Ольвія" 09.01.2013 року, уклали договір про надання послуг за N 09/01/01, відповідно до п. п. 1.1 якого, останній як Виконавець згідно до вимог природоохоронного законодавства України бере на себе зобов'язання виконати наступне:
- Організувати проведення та підготовку Звіту про проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря на виробничих потужностях Замовника, тобто відповідача;
- підготувати документи, у яких обґрунтовуються об'єми викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від джерел Замовника, тобто відповідача.
Підпунктом 1.2 цього Договору вказано, що зміст та строки виконання робіт ухвалюються Календарним планом на весь об'єм робіт, який є частиною договору Додаток N 1 до Договору).
Відповідно до вищезгаданого Календарного плану, який є Додатком N 1 до договору від 09.01.2013 року N 09/01/01, строк виконання робіт встановлений у періоди січня-березня 2013 року.
У свою чергу, ТОВ "Ольвія" по раніше складеному договору на утворення (передання) продукції від 10.10.2012 N 07/10/01 між ним та ТОВ НВП "Промекологія", яке відноситься до Переліку установ, організацій та закладів, яким надається право на розробку документів, що обґрунтовують обсяги викидів для підприємств, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, визначених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, уклало з останнім додаткову угоду від 04.03.2013 року N 02, відповідно до якої ТОВ НВП "Промекологія" бере на себе обов'язок розробити документи, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для відповідача.
Відповідач 05.02.2013 р., з метою отримання дозволу, опублікував об'яву в місцевій газеті "Південна зоря" N 14 (7185) про наміри на отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря з промислового майданчика підприємства.
На адресу ПАТ "Новопавлівський гранітний кар'єр" 13.03.2013 р. надійшов лист Нікопольської РДА Дніпропетровської області від 13.03.2013 р. вих. N 707, щодо ненадходження зауважень та пропозицій відносно намірів отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин.
27.03.2013 р. ПАТ "Новопавлівський гранітний кар'єр" на виконання вимог законодавства про охорону атмосферного повітря, підготувало та подало на реєстрацію до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області виконаний ТОВ НВП "Промекологія" "Звіт по інвентаризації джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел".
Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області, листом від 09.04.2013 р. вих. N 2574/0/2-13, повідомило про реєстрацію "Звіт по інвентаризації джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел".
З січня 2013 року відбулася реформа санітарно-епідеміологічної служби України, на підставі наказу Міністерства охорони здоров'я України N 176-0 від 21.09.2012 р. "Про ліквідацію бюджетних закладів установ і організацій, що належать до сфери управління Міністерства охорони здоров'я України".
На підставі наказу МОЗ України N 47 від 22.01.2013 р. "Про передачу майна до сфери управління Держсанепідслужби України" було створено нову структуру Головне управління Держсанепідслужби у Дніпропетровській області, яке почало функціонально працювати (приймати документи та видавати висновки та погодження) з квітня місяця 2013 року.
Таким чином, з моменту приймання документів для отримання висновку щодо видачі дозволу на викиди забруднюючих речовин публічним акціонерним товариством "Новопавлівський гранітний кар'єр" 24.04.2013 р. через ТОВ "Ольвія" було подано листа до Головного управління Держсанепідслужби України у Дніпропетровській області про надання висновку щодо видачі дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів.
22.05.3013 р. отримано висновок Головного управління Держсанепідслужби України у Дніпропетровській області щодо видачі дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Однак, на момент отримання вище зазначеного висновку від Головного управління Держсанепідслужби у Дніпропетровській області, для подальшого його подання до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровської області, вже почалася реорганізація органів охорони навколишнього природного середовища. Тобто, 17.05.2013 року на підставі Постанови Кабінету Міністрів України N 159 від 03.03.2013 р. "Про ліквідацію територіальних органів міністерства охорони навколишнього природного середовища" було ліквідовано Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровської області. Тому за 10 днів до ліквідації вищезгаданого управління, Єдиний дозвільний центр в Дніпропетровській області припинив приймати документи від ПАТ "Новопавлівський гранітний кар'єр", на отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Відповідно до п. 5 ст. 1187 ЦК України особа, яка здійснює діяльність, що є джерелом підвищеної небезпеки, відповідає за завдану шкоду, якщо вона не доведе, що шкоди було завдано внаслідок непереборної сили або умислу потерпілого.
З матеріалів справи вбачається, що в діях відповідача не було встановлено умислу у заподіянні шкоди.
Відповідно до ст. 614 Цивільного кодексу України особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом.
Положення ст. ст. 33, 34 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" передбачає, що особи винні у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади несуть відповідальність згідно з законом; шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Відтак, вина відповідача виражена у невжитті заходів, спрямованих на уникнення шкідливого результату.
Наступним елементом складу цивільного правопорушення є причинний зв'язок між протиправною поведінкою заподіювача та шкодою, який полягає в тому, що: 1) протиправна поведінка завжди передує в часі шкідливому результату, що настав; 2) шкідливий результат є наслідком саме цієї протиправної поведінки.
Протиправна поведінка особи тільки тоді є причиною шкоди, коли вона прямо (безпосередньо) пов'язана зі збитками. Непрямий (опосередкований) зв'язок між протиправною поведінкою і збитками означає лише, що поведінка оцінюється за межами конкретного випадку, і, відповідно, за межами юридично значимого зв'язку.
Судами попередніх інстанцій цілком правомірно встановлено і матеріалами справи підтверджено, що відповідач, здійснюючи в процесі своєї діяльності викиди в атмосферне повітря в порушення ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" без відповідного на те дозволу спричинив забрудненням атмосферного повітря державі збитки (причинно-наслідковий зв'язок).
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками суду апеляційної інстанції, що ПАТ "Новопавлівський гранітний кар'єр" здійснювало усі залежні від нього заходи, які були направлені на отримання дозволу, однак з причин того, що органи державної влади не мали можливості реалізувати свої повноваження по його видачі, підприємство повинно бути звільнено від обов'язку по відшкодуванню шкоди за викиди в атмосферне повітря з підстав відсутності в його діях вини, так і відсутності причинного зв'язку між його діями та збитками, які нараховані представником, що виключає відповідальність у відповідності до ст. 1166 ЦК України.
Твердження скаржника про порушення і неправильне застосування господарським судом апеляційної інстанції норм матеріального права при прийнятті оскаржуваної постанови не знайшли свого підтвердження, в зв'язку з чим підстави для зміни чи скасування законного та обґрунтованого судового акта відсутні.
Керуючись ст. ст. 111-5, 111-7, 111-9, 111-11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України постановив:
Касаційну скаргу Заступника прокурора Дніпропетровської області залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 17.07.2014 р. у справі N 904/1197/14 залишити без змін.
Головуючий: Л. В. Жукова
Судді:
К. С. Круглікова
Н. М. Нєсвєтова
