КОНСУЛЬТУЄ МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Департамент заробітної плати та умов праці
Про виплату компенсації за
невикористані відпустки
ПИТАННЯ: Чи виплачується компенсація за невикористані щорічні відпустки працівникам, які працюють (перебувають у відрядженні) на територіях зон безумовного (обов'язкового) відселення та гарантованого добровільного відселення, яким надавалася щорічна відпустка тривалістю пропорційно до відпрацьованого на цих територіях часу - відповідно 44 і 37 календарних днів?
Чи надається така відпустка працівникам, які працювали у 2015 р. на названих територіях радіоактивного забруднення?
ВІДПОВІДЬ: Законом України від 28.12.2014 p. № 76-VIII «Про внесення змін та вигнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 76), який набрав чинності з 1 січня 2015 p., було внесено зміни до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон), відповідно до яких, зокрема, ст. 2 Закону, яка визначає категорії зон радіоактивно забруднених територій, вилучено.
Водночас категорії зон радіоактивне забруднених територій визначені ст. 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідно до Закону № 76 було внесено зміни до цього Закону, згідно з яким абзаи п'ятий ч. 2 ст. 2. в якому надається визначення зони посиленого радіологічного контролю, вилучено.
Відповідно до ст. 47 Закону працівникам, які працюють (перебувають у відрядженні) на територіях радіоактивного забруднення, надається щорічна відпустка тривалістю пропорційно до відпрацьованого на цих територіях часу, а саме:
у зонах відчуження та безумовного (обов'язкового) відселення - 44 календарних дні; загальна тривалість відпустки не має перевищувати 56 календарних днів;
у зоні гарантованого добровільного відселення - 37 календарних днів; загальна тривалість відпустки не має перевищувати 49 календарних днів.
Ці відпустки надаються без урахування додаткової відпустки, передбаченої законодавством України.
В усіх випадках тривалість щорічної відпустки не має бути меншою за передбачену законодавством України для будь-якої категорії працівників. За працівниками, які отримують відпустку більшої тривалості, ніж передбачено цим Законом, її тривалість зберігається.
Відповідно до п. 5 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.09.2005 р. № 936 (далі - Порядок), соціальні виплати, доплати (види допомоги), передбачені пп. 5-13 п. 4 Порядку (в тому числі оплата різниці між тривалістю щорічних відпусток, які надаються працівникові згідно зі ст. 47 Закону, та тривалістю щорічної основної відпустки за Законом України «Про відпустки» або іншими законами України, передбачена пп. 10 п. 4 Порядку), провадяться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями і фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи відповідно до розрахункових даних, поданих до управлінь праці та соціального захисту населення.
Пунктом 6 Порядку визначено, що підприємства реєструються управліннями соціального захисту населення, для чого подають не пізніше ніж за два місяці до початку кожного бюджетного року відомості про підприємство з визначенням числа постраждалих осіб за. категоріями одержувачів компенсації та допомоги певних видів і списки громадян із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові, категорії, серії та номера посвідчення, місця реєстрації, ідентифікаційного номера.
Графік відпусток громадян та розрахунок витрат для додаткової відпустки на наступний бюджетний рік подаються підприємствами до управлінь соціального захисту населення разом із названими відомостями.
Тобто, враховуючи вимоги Порядку, підприємство щороку до настання наступного бюджетного року повинно подавати до управління соціального захисту населення, де воно зареєстроване, графік відпусток працівників та розрахунок витрат на відпустки працівників на наступний бюджетний рік.
До 25 числа місяця, за який провадиться нарахування, підприємства подають до управлінь соціального захисту населення документи щодо розрахункових витрат, пов'язаних з виплатою компенсацій та допомоги певних видів, та реєстр одержувачів компенсаційних виплат і допомоги певних видів, де зазначаються прізвище, ім'я та по батькові, категорія, номер посвідчення, ідентифікаційний номер, відомості про нараховані виплати, суму компенсацій та вид допомоги.
Керівники підприємств несуть персональну відповідальність за своєчасність подання розрахункових документів до управлінь соціального захисту населення та правильність призначення і нарахування компенсаційних виплат та допомоги певних видів.
Управління праці та соціального захисту населення перевіряє, реєструє, обліковує розрахунки та подає органам Державної казначейської служби України платіжні документи для проведення відповідних видатків у встановленому законодавством порядку.
Головний спеціаліст,
Олена УСЕНКО
"Праця i зарплата" N 19 (983), 25 травня 2016 р.
Передплатний iндекс: 30214
