МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ ТА ВУГІЛЬНОЇ
ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ
НАКАЗ
15.10.2015 N 654
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
28 січня 2016 р. за N 153/28283
Про затвердження Інструкції про складання і
застосування графіків погодинного
відключення електроенергії
Відповідно до статей 7 і 14 Закону України "Про електроенергетику", Положення про Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року N 382, пунктів 2, 8 Порядку вжиття тимчасових надзвичайних заходів з подолання наслідків тривалого порушення нормальної роботи ринку електричної енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 серпня 2014 року N 372, та з метою запобігання порушенням режиму роботи об'єднаної енергетичної системи України внаслідок дефіциту електричної потужності наказую:
1. Затвердити Інструкцію про складання і застосування графіків погодинного відключення електроенергії, що додається.
2. Управлінню з питань функціонування та реформування електроенергетичного сектора (Огньов А. В.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Светеліка О. Д.
Міністр В. Демчишин
Погоджено:
Голова Державної регуляторної
служби України К. М. Ляпіна
Голова Національної комісії, що
здійснює державне регулювання у сфері
енергетики та комунальних послуг Д. В. Вовк
Затверджено
Наказ Міністерства енергетики та
вугільної промисловості України
15.10.2015 N 654
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
28 січня 2016 р. за N 153/28283
Інструкція
про складання і застосування графіків
погодинного відключення електроенергії
I. Загальні положення
1. Ця Інструкція розроблена відповідно до вимог статей 7, 14 Закону України "Про електроенергетику", пунктів 2, 8 Порядку вжиття тимчасових надзвичайних заходів з подолання наслідків тривалого порушення нормальної роботи ринку електричної енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 серпня 2014 року N 372, пунктів 12, 14 Порядку постачання електричної енергії споживачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 1999 року N 441 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09 квітня 2002 року N 475), з метою запобігання порушенням режиму роботи об'єднаної енергетичної системи України (далі - ОЕС України) або її окремих частин внаслідок дефіциту електричної потужності.
2. Ця Інструкція є обов'язковою для державного підприємства, яке виконує функції централізованого диспетчерського (оперативно-технологічного) управління об'єднаною енергетичною системою України (далі - державне підприємство), та його регіональних структурних підрозділів, які здійснюють функції диспетчерського управління (далі - електроенергетична система), Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (далі - Держенергонагляд), суб'єктів електроенергетики, які здійснюють передачу, постачання електричної енергії (далі - підприємства електроенергетики), та поширюється на споживачів електричної енергії (далі - споживачі).
3. Ця Інструкція визначає вимоги при складанні і застосуванні графіків погодинного відключення електроенергії (далі - ГПВ) підприємствами електроенергетики.
4. Державний нагляд (контроль) за виконанням вимог цієї Інструкції здійснює в межах повноважень Держенергонагляд.
II. Складання ГПВ
1. ГПВ складаються в обсязі не менше 75 % від максимального споживання електричної потужності в період з 8.00 до 22.00 години в режимний день замірів грудня попереднього року кожного підприємства електроенергетики (рядок 10 додатка 13 до Порядку організації проведення вимірів електричного навантаження в режимний день, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 15 січня 2008 року N 7, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06 лютого 2008 року за N 84/14775). Обсяги ГПВ підприємства електроенергетики погоджують до 01 червня з територіальним органом Держенергонагляду.
Графіки розподіляються на три рівні черги, які повинні підтримуватися в обсязі не менше 25 % від поточного електроспоживання.
2. ГПВ складаються щороку підприємствами електроенергетики, затверджуються їх керівництвом, погоджуються з місцевими органами виконавчої влади, а загальні обсяги графіків (за чергами) надаються до 15 серпня відповідній електроенергетичній системі та Держенергонагляду разом з копією складених графіків. Інформацію про обсяги ГПВ за чергами у розрізі міста Києва та областей електроенергетичні системи надають державному підприємству до 01 вересня.
3. ГПВ, складені підприємствами електроенергетики, діють з 01 жовтня поточного року до 01 жовтня наступного року.
4. ГПВ мають містити: назви районів, населених пунктів, вулиць та перелік об'єктів електроенергетики (підстанцій, ліній з напругою від 6 кВ до 150 кВ), яким має тимчасово припинятися постачання електроенергії, із зазначенням величини навантаження (кВт).
5. До ГПВ вносяться лінії, які живлять струмоприймачі, незалежно від категорії з надійності електропостачання, у тому числі лінії, заведені під дію графіків аварійного відключення споживачів електричної енергії. Участь у ГПВ об'єктів забезпечення життєдіяльності населених пунктів вирішується щодо кожного об'єкта разом з місцевими органами виконавчої влади.
6. При складанні ГПВ підприємствами електроенергетики враховуються схеми електропостачання споживачів першої категорії та спільно складені двосторонні акти екологічної, аварійної та технологічної броні електропостачання.
7. Підприємствам електроенергетики забороняється вносити до ГПВ лінії, які живлять споживачів інших підприємств електроенергетики, без погодження останніх, лінії, заведені під дію спецчерги автоматичного частотного розвантаження, лінії, що є резервом живлення власних потреб електростанцій та підстанцій напругою від 220 кВ і вище основної мережі ОЕС України, диспетчерські пункти електромереж та пристрої, що забезпечують їх оперативний зв'язок (радіорелейні лінії, антенні пристрої тощо), електромережі, що забезпечують технологічну безпеку управління рухом на залізничному, повітряному та газопровідному транспорті.
8. Підприємства електроенергетики оприлюднюють через місцеві засоби масової інформації та на своїх веб-сайтах періодичність, причини та тривалість застосування кожної черги ГПВ, терміни перерви постачання електричної енергії населеним пунктам, окремим житловим масивам, вулицям із зазначенням годин доби не пізніше ніж за одну добу до застосування ГПВ.
III. Застосування ГПВ та
повідомлення споживачів
1. ГПВ застосовуються з метою запобігання порушенням режиму роботи ОЕС України внаслідок дефіциту електричної потужності в період дії тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії.
2. Міністерство енергетики та вугільної промисловості України не пізніше ніж за 3 доби до початку застосування графіків повідомляє про ситуацію щодо постачання електроенергії та необхідність застосування ГПВ Київську міську та обласні державні адміністрації, державне підприємство і підприємства електроенергетики, які повідомляють місцеві органи виконавчої влади та споживачів через засоби масової інформації та свої веб-сайти.
3. ГПВ вводяться в дію розпорядженням директора (головного диспетчера) державного підприємства за узгодженням з Міністерством енергетики та вугільної промисловості України.
4. Розпорядження про введення в дію ГПВ передається через структуру оперативно-диспетчерського управління ОЕС України (диспетчер державного підприємства, диспетчер електроенергетичної системи, диспетчер підприємства електроенергетики). У розпорядженні мають бути вказані термін та час початку і закінчення застосування ГПВ протягом доби.
5. Максимальна тривалість перерви в електропостачанні споживачів під час ГПВ не має перевищувати 2 годин 30 хвилин, а в умовах мінусових температур зовнішнього повітря (понад -10° C), коли перерва в електропостачанні може призвести до розладу систем централізованого теплопостачання, допускається перерва в електропостачанні до 1 години 30 хвилин.
6. Відключення електроенергії за ГПВ здійснюється почергово та послідовно. Включення приєднань, відключених за ГПВ, виконується після відключення приєднань на відповідну величину навантаження наступної черги з метою недопущення збільшення споживання електричної потужності по підприємству електроенергетики.
7. У випадку, коли введені в дію ГПВ не забезпечують дотримання заданого режиму споживання електричної потужності, визначеного та доведеного підприємству електроенергетики згідно з нормативними документами, диспетчером електроенергетичної системи після попередження можуть бути застосовані до цього підприємства електроенергетики додаткові заходи зі зниження навантаження в обсягах, необхідних для виконання встановлених режимів електроспоживання, з урахуванням аварійної броні або безпеки життя та здоров'я людей.
IV. Контроль за складанням і
застосуванням ГПВ
1. Посадові особи, які приймають рішення про введення ГПВ, відповідальні за обґрунтованість таких рішень, негативні наслідки та своєчасне попередження про їх введення та тривалість дії.
2. Керівники підприємств електроенергетики відповідальні за дотримання вимог цієї Інструкції та за виконання обсягів ГПВ при їх застосуванні.
3. Керівники підприємств і організацій, внесених до ГПВ, відповідальні за невжиття організаційно-технічних заходів щодо запобігання можливим негативним наслідкам через відключення електроенергії.
4. Самовільне перемикання споживачем навантаження, внесеного до ГПВ, на джерела живлення навантаження аварійної броні електропостачання споживача (крім населення), які не включені до ГПВ, дає підприємству електроенергетики право після додаткового попередження споживача (крім населення) про порушення встановленого режиму зниження електроспоживання та невжиття ним заходів щодо зниження навантаження протягом 10 хвилин відключити приєднання споживача (крім населення) від джерела електропостачання. Відповідальним за можливі негативні наслідки такого відключення є споживач (крім населення).
Заступник начальника Управління з питань
функціонування та реформування
електроенергетичного сектора Л. Власенко