СЛУЖБА БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ
Центральне управління

НАКАЗ
05.12.2015 N 776

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
24 грудня 2015 р. за N 1631/28076

Про затвердження Змін до Інструкції
про організацію виконання Положення
про проходження військової служби
військовослужбовцями Служби безпеки України

Відповідно до статей 10, 13 Закону України "Про Службу безпеки України", Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 27 грудня 2007 року N 1262, з метою забезпечення належного рівня організації проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Зміни до Інструкції про організацію виконання Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України, затвердженої наказом Служби безпеки України від 14 жовтня 2008 року N 772, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 31 грудня 2008 року за N 1323/16014, що додаються.

2. Начальникам Управління правового забезпечення та Управління роботи з особовим складом Служби безпеки України забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.

3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Голова Служби генерал-полковник В. Грицак

Затверджено
Наказ Центрального управління
Служби безпеки України
05.12.2015 N 776

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
24 грудня 2015 р. за N 1631/28076

Зміни
до Інструкції про організацію виконання
Положення про проходження військової служби
військовослужбовцями Служби безпеки України

1. У розділі І:

1) у пункті 1.3:

абзац другий після слів "за яку" доповнити словом "він";

доповнити пункт після абзацу третього новими абзацами четвертим і п’ятим такого змісту:

"Переміщення військовослужбовців на рівні посади (до заступника начальника відділу включно) в межах органу, підрозділу, закладу, установи Служби безпеки України без зміни профілю службової діяльності здійснюється на підставі рапортів, погоджених прямим начальником, до повноважень якого віднесено призначення військовослужбовців на посади, які вони займатимуть.

Призначення військовослужбовця, який перебуває у розпорядженні відповідного начальника, здійснюється на підставі подання до призначення (додаток 4 до цієї Інструкції).".

У зв’язку з цим абзаци четвертий - восьмий вважати відповідно абзацами шостим - десятим;

абзац шостий:

після слова "служби" доповнити словами "у ньому";

доповнити словами "; інформація про використання військовослужбовцем передбачених законодавством відпусток та необхідність виплати грошової компенсації за невикористані дні відпусток; пропозиції про припинення доступу до державної таємниці";

2) пункт 1.4 викласти в такій редакції:

"1.4. Військовослужбовці, які досягають граничного віку перебування на військовій службі у наступному році та виявили бажання залишитися на військовій службі понад граничний вік, подають до 20 липня поточного року в установленому порядку рапорти на ім’я начальників, які відповідно до пункту 7 Положення мають право приймати рішення про залишення на військовій службі понад граничний вік.

Начальники, у підпорядкуванні яких військовослужбовці проходять військову службу, письмово викладають свою позицію щодо доцільності залишення військовослужбовців на військовій службі понад граничний вік, про що робиться відмітка на рапорті військовослужбовця. Рапорти з позицією начальника органу, підрозділу, закладу, установи в установленому порядку до 01 серпня поточного року передаються до підрозділів кадрового забезпечення.

На підставі отриманих рапортів підрозділи кадрового забезпечення у період з 10 серпня до 20 серпня поточного року направляють військовослужбовців на медичний огляд до закладу охорони здоров’я Служби безпеки України для визначення ступеня придатності до військової служби за відповідною графою згідно з чинним законодавством України.

Про результати проходження медичного огляду підрозділ кадрового забезпечення інформує начальника органу, підрозділу, закладу, установи для прийняття ним рішення щодо порушення клопотання про залишення на військовій службі понад граничний вік або про звільнення.

Клопотання (у вигляді рапорту) про залишення особи офіцерського складу на військовій службі понад граничний вік готується начальником органу, підрозділу, закладу, установи на ім’я Голови Служби безпеки України та погоджується із заступником Голови Служби безпеки України (згідно з розподілом функціональних обов’язків). За результатами погодження органом, підрозділом, закладом, установою готуються персональні списки офіцерів, рекомендованих до залишення на військовій службі понад граничний вік (додаток 6 до цієї Інструкції), та до 01 листопада поточного року надсилаються до Управління роботи з особовим складом разом із клопотаннями, рапортами військовослужбовців та документами про результати проходження ними медичного огляду для узагальнення та затвердження Головою Служби безпеки України або особою, яка виконує його обов’язки.

На військовослужбовців, які досягають граничного віку перебування на військовій службі згідно із Законом України "Про військовий обов’язок і військову службу" та стосовно яких не прийнято рішення про залишення на військовій службі понад граничний вік, безпосередні та прямі начальники повинні своєчасно, але не пізніше ніж за місяць до досягнення військовослужбовцем граничного віку перебування на військовій службі, підготувати подання до звільнення з військової служби (додаток 5 до цієї Інструкції) у запас або у відставку та не пізніше ніж за 20 днів до досягнення військовослужбовцем граничного віку перебування на військовій службі надіслати узгоджене подання до Управління роботи з особовим складом Служби безпеки України або підрозділу кадрового забезпечення.

Рішення про залишення осіб рядового складу, сержантського і старшинського складу на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі приймається начальником органу, підрозділу, закладу, установи, у підпорядкуванні якого вони проходять військову службу. Прийняттю такого рішення має передувати здійснення заходів, передбачених абзацами першим - четвертим цього пункту. Персональні списки осіб рядового складу, сержантського і старшинського складу, стосовно яких прийнято рішення про залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, щороку до 01 грудня надсилаються до Управління роботи з особовим складом.

У такому самому порядку здійснюється продовження військової служби військовослужбовцям, яких залишено на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі на строк, менший ніж до досягнення ними граничного віку перебування в запасі.

Щодо прийнятих рішень про залишення військовослужбовців на військовій службі понад граничний вік оголошується їм особисто прямими начальниками. В особових справах цих осіб (розділ 10 послужного списку) записується, чиїм рішенням і на який строк вони залишені на службі понад граничний вік.

Військовослужбовцям, стосовно яких не прийнято рішення про залишення на військовій службі понад граничний вік, начальниками органів, підрозділів, закладів, установ оголошується (під особистий підпис військовослужбовців у листку бесіди, який долучається до частини "Особова справа" матеріалів особової справи військовослужбовця) про їх звільнення в запас або у відставку.";

3) абзац другий пункту 1.5 викласти в такій редакції:

"У разі якщо військовослужбовець офіцерського складу висловив бажання навчатися в інших вищих навчальних закладах без відриву від служби після здобуття освітнього ступеня бакалавр або магістр за державним замовленням, він подає рапорт у порядку підпорядкування, в якому обов’язково вказує відомості щодо строку військової служби для визначення його права на таке навчання відповідно до пункту 8 Положення.".

2. У розділі ІІ:

1) у пункті 2.3:

абзац другий після слова "рядового" доповнити словом "складу";

абзац третій викласти у такій редакції:

"У разі прийняття громадян призовного віку на військову службу за контрактом осіб рядового складу (підпункт "а" пункту 10 Положення), громадян призовного віку та військовозобов’язаних за контрактом осіб сержантського і старшинського складу (підпункт "б" пункту 10 Положення) та військовозобов’язаних за контрактом осіб офіцерського складу (підпункт "в" пункту 10 Положення) підрозділи кадрового забезпечення органів, підрозділів, закладів, установ, до яких прийнято таких військовослужбовців, зобов’язані письмово інформувати про цей факт військовий комісаріат за місцем реєстрації зазначених військовослужбовців для зняття їх з військового обліку.";

2) доповнити пункт 2.5 після абзацу першого новими абзацами другим - шостим такого змісту:

"Управлінням роботи з особовим складом та підрозділами кадрового забезпечення щороку до 01 грудня поточного року складаються на наступний рік списки військовослужбовців, у яких закінчується строк контракту в наступному році. Ці списки до 10 грудня надсилаються (передаються) в підрозділи, де проходять службу військовослужбовці, для ознайомлення та подальшої організації відповідної роботи.

Управління роботи з особовим складом та підрозділи кадрового забезпечення контролюють дотримання строків укладання нових контрактів.

Під час дії особливого періоду строк контракту з військовослужбовцем, який не висловив бажання укладати новий контракт про проходження військової служби, продовжується до закінчення особливого періоду, про що робиться відповідний запис в послужному списку військовослужбовця.

Безпосередні начальники організовують роботу з підготовки матеріалів для звільнення таких військовослужбовців відповідно до цієї Інструкції у зв’язку із закінченням строку контракту та забезпечують своєчасне їх подання до Управління роботи з особовим складом та підрозділів кадрового забезпечення. Рішення за такими матеріалами приймаються після закінчення особливого періоду, крім випадків, коли військовослужбовець висловив бажання продовжити військову службу та з ним укладено новий контракт.

У разі закінчення строку контракту у період, починаючи з дня звільнення військовослужбовця з військової служби до дня набрання законної сили судовим рішенням про визнання наказу про звільнення незаконним та його скасування, новий контракт може укладатись на прохання військовослужбовця з дати видання наказу про поновлення на військовій службі на строки, встановлені пунктом 14 Положення.".

У зв’язку з цим абзац другий вважати абзацом сьомим;

3) в абзаці першому пункту 2.6 слово "продовжуються" замінити словами "вважаються продовженими";

4) пункт 2.7 після слова "Укладення" доповнити словом "нового".

3. У розділі ІІІ:

1) у пункті 3.1:

абзац перший після слова "рядового" доповнити словом "складу";

доповнити пункт новим абзацом такого змісту:

"Присвоєння військових звань здійснюється наказами по особовому складу.";

2) у пункті 3.3:

абзац перший викласти в такій редакції:

"3.3. З метою своєчасного присвоєння військовослужбовцям чергових військових звань Управління роботи з особовим складом та підрозділи кадрового забезпечення органів, підрозділів, закладів, установ щороку до 20 листопада розробляють графіки присвоєння чергових військових звань військовослужбовцям у наступному році (далі - Графік), що підписуються начальниками підрозділів, які безпосередньо здійснюють кадрове забезпечення цих підрозділів, органів, закладів, установ, та направляються у відповідні структурні підрозділи у складі органів, підрозділів, закладів, установ Служби безпеки України для подальшої організації роботи та контролю.";

доповнити пункт новим абзацом такого змісту:

"Подання до присвоєння чергових військових звань надсилаються до підрозділів кадрового забезпечення не пізніше ніж за 45 діб до закінчення встановленого строку вислуги у попередньому військовому званні, а до Управління роботи з особовим складом відповідні подання повинні бути надіслані не пізніше ніж за місяць до закінчення встановленого строку вислуги у попередньому військовому званні.";

3) пункт 3.4 викласти в такій редакції:

"3.4. У випадках, передбачених законодавством, чергові військові звання військовослужбовцям не присвоюються.";

4) доповнити пункт 3.5 новим абзацом такого змісту:

"Особам, які мають спеціальні звання вищого начальницького складу, а також працівникам та колишнім працівникам прокуратури, які мають відповідні класні чини, військові звання вищого офіцерського складу присвоюються в порядку переатестування Президентом України.".

4. У розділі ІV:

1) пункт 4.1 доповнити новими абзацами такого змісту:

"Кваліфікаційні вимоги до певних категорій посад у Службі безпеки України визначаються згідно із законодавством.

При переміщенні військовослужбовців між підрозділами, органами, закладами, установами їм підрозділами кадрового забезпечення видається обхідний аркуш, форму якого визначено окремим нормативно-правовим актом Служби безпеки України. Після заповнення обхідний аркуш передається до підрозділу кадрового забезпечення за попереднім місцем служби військовослужбовця для долучення до матеріалів особової справи.";

2) абзац другий пункту 4.2 виключити;

3) пункт 4.4 доповнити новими абзацами такого змісту:

"Заборонено покладати тимчасове виконання обов’язків за посадами офіцерського складу на військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом осіб рядового складу, сержантського і старшинського складу.

Покладання тимчасового виконання обов’язків за посадою на інших військовослужбовців проводиться з урахуванням їх відповідності кваліфікаційним вимогам (у разі їх наявності) до цієї посади.";

4) абзац перший пункту 4.5 викласти в такій редакції:

"4.5. Громадяни України, у разі їх прийняття на військову службу за контрактом, призначаються на вакантні посади в органи, підрозділи, заклади, установи, для комплектування яких здійснювались їх підбір і вивчення. Якщо на момент прийняття такої особи на військову службу за контрактом зазначена посада виявиться не вакантною, особа призначається на іншу аналогічну за статусом та функціональним призначенням посаду, у тому числі в іншому органі, підрозділі, закладі, установі.";

5) доповнити пункт 4.7 після абзацу третього новими абзацами такого змісту:

"Військовослужбовець призначається на умовах службового сумісництва на вакантну посаду науково-педагогічного чи наукового складу навчального закладу Служби безпеки України, військового навчального підрозділу Служби безпеки України у складі іншого навчального закладу, науково-дослідної установи Служби безпеки України і звільняється з цієї посади Головою Служби безпеки України, його першим заступником (заступником), який відповідно до розподілу функціональних обов’язків здійснює загальне керівництво відповідним навчальним закладом, військовим навчальним підрозділом Служби безпеки України у складі іншого навчального закладу або науково-дослідною установою Служби безпеки України.

Виконання службових обов’язків за такою посадою здійснюється у вільний від виконання службових обов’язків за основною посадою час. При цьому норма службового навантаження за сумісництвом не може перевищувати чотирьох годин на день і повного робочого дня у вихідний день, а загальна тривалість службового навантаження за сумісництвом протягом місяця не повинна перевищувати половини місячної норми службового навантаження за основною посадою.

Призначення та звільнення з посади здійснюються за мотивованим рапортом ректора навчального закладу, начальника військового навчального підрозділу Служби безпеки України у складі іншого навчального закладу, директора науково-дослідної установи Служби безпеки України, погодженим з начальником (ректором, директором) органу, підрозділу, закладу, установи, в якому проходить службу відповідний військовослужбовець.

Обмеження на сумісництво можуть запроваджуватися Головою Служби безпеки України щодо військовослужбовців, які за основними посадами зайняті на роботах зі шкідливими умовами праці, військовослужбовців, виконання обов’язків військової служби яких пов’язано з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або здійснюється в особливих природних географічних, геологічних, кліматичних і екологічних умовах та умовах підвищеного ризику для життя і здоров’я, додаткова робота яких може призвести до наслідків, що негативно позначаться на стані їхнього здоров’я та безпеці діяльності (виробництва). Обмеження також поширюються на вагітних жінок.

Науково-педагогічна або наукова діяльність за сумісництвом здійснюється за умови повного і ефективного виконання військовослужбовцем функціональних (посадових) обов’язків за основною посадою та на посаді за сумісництвом. У разі недотримання цієї вимоги начальник (ректор, директор) органу, підрозділу, закладу, установи, де військовослужбовець призначений на посаду на умовах сумісництва або основну посаду, може ініціювати питання щодо звільнення його у встановленому порядку із посади, на яку він призначений на умовах сумісництва.

Призначення військовослужбовців на посади за сумісництвом здійснюються із дотриманням кваліфікаційних вимог (у разі їх наявності) до відповідних посад.

Не є роботою за сумісництвом робота, визначена в додатку до Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, затвердженого наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства фінансів України від 28 червня 1993 року N 43, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 червня 1993 року за N 76.

Оплата науково-педагогічної або наукової діяльності військовослужбовців, призначених на умовах сумісництва на посади науково-педагогічного чи наукового складу, здійснюється в розмірі до 50 відсотків посадового окладу за посадою, на яку військовослужбовець призначений на умовах сумісництва, без додаткових виплат (надбавок, доплат та премій). Гарантії соціального захисту військовослужбовців, призначених на посади на умовах сумісництва, визначаються відповідно до законодавства за основною посадою.";

6) у пункті 4.8 абзаци перший та другий викласти в такій редакції:

"4.8. В органах, підрозділах, закладах, установах формується резерв кандидатів для просування по службі на керівні посади від начальника відділу і вище.

Порядок формування резерву кандидатів для просування по службі та організації роботи з військовослужбовцями, включеними до цього резерву, визначається окремим нормативно-правовим актом Служби безпеки України.";

7) пункти 4.9, 4.10 викласти в такій редакції:

"4.9. Зарахування військовослужбовців у розпорядження відповідних начальників (пункт 48 Положення) - це визначення їх тимчасового службово-посадового становища, коли вони проходять військову службу у підпорядкуванні відповідних начальників, але без призначення на конкретні посади.

Зарахування у розпорядження відповідних начальників проводиться наказами по особовому складу з обов’язковим визначенням дати початку та закінчення терміну розпорядження та доводиться до відома військовослужбовців, які зараховані в зазначене розпорядження, під особистий підпис їх начальниками в установленому порядку. У розпорядження Голови Служби безпеки України зараховуються лише начальники органів, закладів, установ та підрозділів Центрального управління, які призначаються та звільняються з посад Президентом України за поданням Голови Служби безпеки України. Інші начальники з числа зазначених осіб зараховуються у розпорядження заступників Голови Служби безпеки України відповідно до розподілу функціональних обов’язків. На підставі цих наказів підрозділи кадрового забезпечення вчиняють відповідні записи в облікових документах таких військовослужбовців.

Зарахування у розпорядження відповідних начальників за службовою потребою (підпункт "а" пункту 48 Положення) допускається тільки стосовно тих військовослужбовців, які закінчили вищий військовий навчальний заклад Служби безпеки України, перед призначенням їх на посаду, та тих, які переміщуються по службі з одного органу, підрозділу, закладу, установи до іншого.

Зарахування у розпорядження відповідного начальника за підпунктом "д" пункту 48 Положення не повинно перевищувати трьох місяців і допускається на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії:

про непридатність або обмежену придатність до військової служби;

про непридатність до військової служби зі зняттям з військового обліку;

про непридатність до військової служби в мирний час, обмежену придатність у воєнний час - якщо військовослужбовець не висловив бажання продовжувати військову службу в особливий період.

Начальники, у розпорядженні яких перебувають військовослужбовці, зобов’язані організовувати їх службову діяльність, здійснювати контроль за нею відповідно до вимог військових статутів Збройних Сил України, Положення, інших нормативно-правових актів та несуть відповідальність за дотримання встановлених термінів перебування підлеглих у розпорядженні. Вони зобов’язані своєчасно, до закінчення терміну перебування в розпорядженні, ініціювати призначення таких військовослужбовців на відповідні посади чи у разі наявності підстав вживати заходів щодо їх звільнення з військової служби. Рішення щодо подальшого службового використання військовослужбовців, які перебувають у розпорядженні Голови Служби безпеки України або його заступників, приймаються відповідно Головою Служби безпеки України або його заступниками. Управління роботи з особовим складом здійснює загальний контроль за дотриманням встановлених термінів перебування військовослужбовців Служби безпеки України у розпорядженні відповідних начальників, а стосовно військовослужбовців, які перебувають у розпорядженні Голови Служби безпеки України, також вносить пропозиції щодо їх подальшого службового використання.

На військовослужбовців, які перебувають у розпорядженні начальника органу, підрозділу, закладу, установи, до призначення на посаду або звільнення з військової служби може покладатися:

виконання окремих завдань, що визначаються тимчасовими функціональними обов’язками, які затверджуються наказом (розпорядженням) по органу, підрозділу, закладу, установі протягом 5 робочих днів з дати видання наказу про зарахування у розпорядження військовослужбовця або надходження такого наказу в орган, підрозділ, заклад, установу;

тимчасове виконання обов'язків за вакантною (невакантною) посадою, про що видається відповідний наказ по особовому складу з урахуванням вимог пункту 4.4 цього розділу.

Про виконання окремих обов'язків (завдань) чи тимчасове виконання військовослужбовцем обов'язків за вакантною (невакантною) посадою йому доводиться під особистий підпис під час ознайомлення з таким наказом (розпорядженням).

На військовослужбовців, зарахованих у розпорядження за підпунктом "ж" пункту 48 Положення, забороняється покладати виконання окремих обов’язків (завдань) або тимчасове виконання обов’язків за посадами, що передбачає виконання консультативно-дорадчих, організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських обов’язків.

У разі направлення військовослужбовця, який перебуває в розпорядженні, на навчання у вищому військовому навчальному закладі Служби безпеки України (або навчальному підрозділі у складі іншого навчального закладу) з відривом від виконання службових обов’язків він зараховується у розпорядження керівника цього навчального закладу (навчального підрозділу) за службовою потребою згідно з підпунктом "а" пункту 48 Положення, про що видається відповідний наказ.

4.10. Зарахування військовослужбовців у розпорядження прямих начальників у разі скорочення штатів або проведення організаційних заходів (підпункт "б" пункту 48 Положення) здійснюється за рішенням Голови Служби безпеки України на підставі мотивованих рапортів відповідних начальників у разі звільнення їх з посад у зв’язку зі скороченням штатів або проведенням у Службі безпеки України або її органах, підрозділах, закладах, установах інших організаційних заходів. При проведенні організаційно-штатних змін, унаслідок яких передбачається скорочення посад військовослужбовців, разом з організаційно-штатними пропозиціями подаються в установленому порядку пропозиції щодо подальшого використання військовослужбовців, посади яких скорочуватимуться.

З військовослужбовцем, якого звільнено з посади у зв’язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів та зараховано у розпорядження, начальник, у розпорядження якого він зарахований, або один із його заступників (з військовослужбовцем, який зарахований у розпорядження Голови Служби безпеки України, - Голова Служби безпеки України чи за його дорученням один із його заступників або начальник Управління роботи з особовим складом) проводить бесіду, під час якої ознайомлює його з наказом про зарахування у розпорядження, роз’яснює права та обов’язки, пов’язані з перебуванням у розпорядженні, доводить тимчасові функціональні обов’язки на період перебування у розпорядженні, а також попереджає про те, що у разі, якщо до завершення строку перебування у розпорядженні він не буде призначений на штатну посаду відповідно до пунктів 44-46 Положення, у встановленому порядку вирішуватиметься питання про можливість його подальшого використання на військовій службі. Результати цієї бесіди оформлюються довідкою (рапортом), яка (який) долучається до частини "Особова справа" матеріалів особової справи військовослужбовця.

При комплектуванні вакантних посад в органах, підрозділах, закладах, установах у першу чергу розглядаються питання про призначення на ці посади військовослужбовців, посади яких скорочуються або які зараховані в розпорядження відповідних начальників у зв’язку з проведенням організаційних заходів. Їх призначення на посади здійснюється відповідно до вимог пунктів 1.3, 4.3 цієї Інструкції.

У разі відсутності в органі, підрозділі, закладі, установі рівної посади, яку займав військовослужбовець до зарахування в розпорядження, керівник цього органу, підрозділу, закладу, установи не пізніше ніж за 2 місяці до закінчення строку перебування військовослужбовця в розпорядженні організовує через Управління роботи з особовим складом підбір відповідних посад у системі Служби безпеки України з урахуванням його фахової підготовки, досвіду та напряму роботи, результатів попередньої діяльності, стану здоров’я. Зазначені заходи не проводяться у випадку прийняття посадовою особою, визначеною у пункті 67 Положення, рішення про задоволення клопотання (поданого рапорту) військовослужбовця, який зарахований у розпорядження, про звільнення з військової служби у Службі безпеки України у зв’язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів.

У разі неможливості призначення військовослужбовця, який перебуває в розпорядженні у зв’язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, на рівну посаду відповідним начальником приймається рішення про призначення такого військовослужбовця на нижчу посаду (не більше як на один ступінь), а за його бажанням чи згодою згідно з поданим рапортом - на будь-яку іншу нижчу посаду або звільнення з військової служби в установленому порядку. Після закінчення строку перебування військовослужбовця у розпорядженні (з урахуванням його продовження відповідно до пункту 4.14 цієї Інструкції, але не пізніше ніж через 6 місяців з дня зарахування у розпорядження відповідного начальника) та у разі прийняття з урахуванням вимог законодавства, яким встановлено додаткові гарантії соціального захисту для окремих категорій осіб, рішення про неможливість подальшого його службового використання в органах, підрозділах, закладах, установах складається (стосовно тих, які перебувають у розпорядженні Голови Служби безпеки України, Управлінням роботи з особовим складом) та затверджується їх керівниками (стосовно тих, які перебувають у розпорядженні Голови Служби безпеки України, - Головою Служби безпеки України) висновок, який долучається до матеріалів на звільнення військовослужбовця з військової служби. У зазначеному висновку в обов’язковому порядку зазначаються:

біографічні дані військовослужбовця (прізвище, ім’я та по батькові, дата народження, стаж військової служби);

остання посада перед зарахуванням у розпорядження з датою призначення на неї;

строк останнього перебування в розпорядженні;

вжиті заходи щодо подальшого службового використання цього військовослужбовця та посадові особи, які брали участь у цих заходах;

результати медичного огляду в разі направлення військовослужбовця до військово-лікарських комісій для визначення ступеня придатності до військової служби за станом здоров’я;

результати вжитих заходів та висновки щодо подальшого службового використання військовослужбовця.

Висновок, передбачений абзацом шостим цього пункту, також обов’язково складається стосовно військовослужбовців, які зараховані у розпорядження за підпунктом "є" пункту 48 Положення. У цьому висновку в обов’язковому порядку зазначаються підстави скасування допуску до державної таємниці та пропозиції щодо подальшого службового використання військовослужбовця.";

8) пункт 4.13 доповнити новим абзацом такого змісту:

"Звільнення військовослужбовця з посади та зарахування його в розпорядження відповідного начальника з підстави, передбаченої підпунктом "в" пункту 48 Положення, здійснюється з дня набуття ним статусу підозрюваного у кримінальному провадженні відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.";

9) пункти 4.14-4.16 викласти в такій редакції:

"4.14. Продовження часу перебування військовослужбовця у розпорядженні відповідних начальників у випадках, передбачених абзацом тринадцятим пункту 48 Положення, здійснюється наказами по особовому складу на підставі поданих військовослужбовцями рапортів.

До рапорту мають бути додані підтвердні документи: листки тимчасової непрацездатності; постанови військово-лікарської комісії про потребу надання військовослужбовцю відпустки у зв’язку із хворобою чи про потребу надання військовослужбовцю відпустки у зв’язку із хворобою для лікування у відділенні реабілітації санаторію Служби безпеки України; витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України або особи, яка його заміщує, першого заступника або заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України про залучення військовослужбовця до проведення антитерористичної операції та наказів оперативного штабу з управління антитерористичною операцією про його прибуття (вибуття) до (зі) складу сил і засобів, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції тощо.

4.15. Зарахування військовослужбовця, який уже перебуває в розпорядженні відповідного начальника, у розпорядження іншого начальника органу, підрозділу, закладу, установи або того самого начальника зі зміною підстави такого зарахування не допускається.

Правила, передбачені абзацом першим цього пункту, не поширюються на випадки, які є підставою для зарахування військовослужбовця в розпорядження відповідно до підпунктів "в", "д", "е", "є" чи "ж" пункту 48 Положення, а також згідно з підпунктом "б" пункту 48 Положення, у разі проведення у період перебування військовослужбовця в розпорядженні відповідного начальника згідно з підпунктом "а" пункту 48 Положення організаційних заходів, в результаті яких скорочено або заміщено іншим військовослужбовцем посаду, для заміщення якої планувалось переміщення військовослужбовця до нового місця служби, або розформовано (скорочено, припинено) орган, підрозділ, заклад, установу в цілому.

Зарахування військовослужбовця у розпорядження відповідного начальника зі зміною підстави у випадках, передбачених абзацом другим цього пункту, оформлюється наказами по особовому складу на підставі мотивованого рапорту заступника начальника органу, підрозділу, закладу, установи відповідно до розподілу функціональних обов’язків, а у разі, якщо зарахування у розпорядження здійснюється за рішенням Голови Служби безпеки України або його заступників, - на підставі мотивованого рапорту начальника органу, підрозділу, закладу, установи, у розпорядженні якого перебуває військовослужбовець.

4.16. Переведення військовослужбовців Служби безпеки України зі Служби безпеки України до Збройних Сил України та інших військових формувань із виключенням зі списків особового складу Служби безпеки України (крім осіб, які призначаються на посади Президентом України) здійснюється на підставі листів цих військових формувань та поданих військовослужбовцями в порядку підпорядкування рапортів на ім’я Голови Служби безпеки України.".

5. У розділі V:

1) пункт 5.2 викласти в такій редакції:

" 5.2. Атестування військовослужбовців не проводиться у випадках:

подання рапорту та підготовки матеріалів на звільнення;

досягнення граничного віку перебування на військовій службі;

здійснення стосовно військовослужбовця кримінального провадження, складення протоколу про адміністративне корупційне правопорушення або проведення службового розслідування, у зв’язку з чим його відсторонено від посади, відсторонено від виконання службових повноважень або усунено від виконання службових обов’язків, - до закінчення вищезазначених заходів та прийняття рішення стосовно такого військовослужбовця;

прийняття на військову службу у Службу безпеки України - протягом першого року військової служби;

повернення з довготривалих закордонних відряджень чи з відпусток у зв’язку з вагітністю та пологами або для догляду за дитиною - протягом року після повернення.";

2) у пункті 5.7 слова "; організаторські здібності" замінити словами ",організаторські здібності, авторитет у колективі", а слова "наполегливість у виконанні службових обов’язків; авторитет у колективі;" виключити;

3) в абзаці другому пункту 5.17 слова "підрозділи кадрового забезпечення" замінити словами "органи, підрозділи, заклади, установи";

4) абзац перший пункту 5.18 викласти в такій редакції:

"5.18. Відповідними підрозділами кадрового забезпечення щороку до 01 грудня складаються на наступний рік списки військовослужбовців, які підлягають атестуванню в наступному році. Ці списки до 10 грудня надсилаються (передаються) для ознайомлення та організації відповідної роботи в підрозділи, де проходять службу військовослужбовці, а списки керівників органів, підрозділів, закладів і установ Служби безпеки України, які підлягають атестуванню на Центральній атестаційній комісії Служби безпеки України, — до Управління роботи з особовим складом.".

6. У розділі VI:

доповнити пункт 6.1 новим абзацом такого змісту:

"Військовослужбовцю, призначеному на посаду в навчальному закладі, військовому навчальному підрозділі у складі іншого навчального закладу, науково-дослідній установі на умовах сумісництва, відпустка у зазначених закладі, підрозділі чи установі надається одночасно з відпусткою в органі, підрозділі, закладі, установі, де військовослужбовець заміщує основну посаду.";

перше речення пункту 6.3 викласти в такій редакції:

"6.3. Військовослужбовцям, які захворіли під час щорічної основної відпустки або щорічної додаткової відпустки, зазначена відпустка продовжується на кількість невикористаних днів цієї відпустки з наступного дня після закінчення відпустки, а у разі перебування на лікуванні понад тривалість відпустки - після одужання.".

7. У розділі VIІ:

1) у пункті 7.1:

в абзаці другому цифру та слова "до 1 грудня поточного року та затверджуються начальниками, яким надано право звільнення з військової служби відповідних категорій військовослужбовців" замінити цифрами та словами "в органах, підрозділах, закладах, установах до 10 жовтня поточного року";

після абзацу другого доповнити пункт новим абзацом третім такого змісту:

"Плани звільнення з військової служби осіб рядового складу, сержантського і старшинського складу до 01 листопада поточного року затверджуються начальниками, яким надано право звільнення з військової служби відповідних категорій військовослужбовців.".

У зв’язку з цим абзац третій вважати абзацом четвертим;

абзац четвертий після слова "плану" доповнити словами "на наступний рік" та після слова "складом" словами та цифрами "до 01 листопада поточного року";

2) у пункті 7.2 абзац другий виключити;

3) у пункті 7.4:

абзац перший після літери "ї" доповнити літерою "к", після літери "и" доповнити літерою "і";

в абзаці дев’ятому слова "облік та місце" замінити словами "облік, місце";

4) пункт 7.6 доповнити новими абзацами такого змісту:

"Звільнення військовослужбовця з військової служби згідно з підпунктом "ї" пункту 62 або підпунктом "и" пункту 63 Положення здійснюється з урахуванням строків, визначених Законом України "Про запобігання корупції". Інформація, що стала підставою для підготовки матеріалів до звільнення, обов’язково зазначається в поданні до звільнення.

Звільнення військовослужбовця з військової служби згідно з підпунктом "й" пункту 62 Положення має бути здійснено не пізніше місячного строку з дня отримання результатів спеціальної перевірки, які не відповідають установленим законодавством вимогам для зайняття посади (прийому на військову службу).";

5) у пункті 7.8:

перше речення абзацу першого викласти у такій редакції:"Військовослужбовці можуть бути звільнені з військової служби на їх прохання згідно з підпунктами "б" (у частині, що стосується звільнення у зв’язку з обмеженою придатністю до військової служби за станом здоров’я), "д", "з", "к" пункту 62 Положення та підпунктами "а", "б" (у частині, що стосується звільнення у зв’язку з обмеженою придатністю до військової служби за станом здоров’я), "д", "і" пункту 63 Положення виключно на підставі власноруч написаних рапортів.";

абзац другий доповнити реченням такого змісту: "У разі відмови військовослужбовцю у задоволенні такого рапорту він підлягатиме звільненню на підставі раніше поданого рапорту про звільнення з військової служби.";

6) у пункті 7.9:

в абзаці другому:

слова "письмового повідомлення" замінити словами "відповідних документальних матеріалів";

слова "і поради" виключити;

абзац третій викласти в такій редакції:

"Видання наказу по особовому складу про звільнення військовослужбовця з військової служби за службовою невідповідністю здійснюється не пізніше місячного строку з дня видання наказу про накладення такого стягнення.";

абзац п’ятий викласти в такій редакції:

"Військовослужбовці, які подаються до звільнення згідно з підпунктами "є", "і", "й" пункту 62 Положення або підпунктом "є", "з" пункту 63 Положення, на огляд до військово-лікарських комісій не направляються.".

8. У розділі VIII:

1) у назві розділу слова "установ і організацій" замінити словами "підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних навчальних (освітніх) закладів";

2) у пункті 8.1:

в абзаці першому слова "установи або організації до цього органу (установи або організації)" замінити словами "підприємства, установи, організації або державного та комунального навчального (освітнього) закладу до цього органу (підприємства, установи, організації або державного та комунального навчального (освітнього) закладу)";

абзац другий викласти в такій редакції:

"Про зміни свого посадового становища в державному органі, підприємстві, установі, організації або державному та комунальному навчальному (освітньому) закладі, до якого відряджений військовослужбовець, він у 10-денний строк зобов’язаний письмово повідомити Управління роботи з особовим складом із доданням витягу з наказу відповідного органу, підприємства, установи, організації або державного та комунального навчального (освітнього) закладу про переміщення.";

3) у пункті 8.3 слова "установ і організацій" замінити словами "підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних навчальних (освітніх) закладів";

4) у пункті 8.4:

в абзацах першому, другому та третьому слова "установи або організації" та "установах і організаціях" замінити словами "підприємства, установи, організації або державні та комунальні навчальні (освітні) заклади" у відповідних відмінках ;

доповнити пункт після абзацу другого новим абзацом третім такого змісту:

"Клопотання про залишення на військовій службі понад граничний вік військовослужбовців, відряджених до державного органу, підприємства, установи, організації або державного та комунального навчального (освітнього) закладу, порушується керівником цього органу (підприємства, установи, організації або державного та комунального навчального (освітнього) закладу), а остаточне рішення приймається Головою Служби безпеки України.".

У зв’язку з цим абзац третій вважати абзацом четвертим.

9. У назві й тексті розділу ІХ слова "воєнний час" замінити словами "особливий період".

10. Додатки 1-3 викласти у новій редакції, що додаються.

"Додатки"

Додатки 1-3 для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Накази".

11. Додаток 7 виключити.

Начальник Управління
роботи з особовим складом Б. Баліоз