ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДФС У М. КИЄВІ
ЛИСТ
31.12.2015 N 19944/10/26-15-28-02-18
Щодо питань: чи повинно товариство у разі здійснення
ним операцій з роздрібного постачання підакцизних товарів
включати до бази оподаткування з ПДВ суму акцизного
податку з роздрібної торгівлі підакцизними товарами;
яким чином товариство повинно обчислювати фактичну
роздрібну ціну у разі здійснення ним операцій з постачання
підакцизних товарів; як визначити суму податкового
зобов'язання товариства з акцизного податку з роздрібного
продажу за реалізовані підакцизні товари; як визначити суму
податкового зобов'язання товариства з ПДВ у разі
здійснення ним роздрібного продажу підакцизних товарів
Чи повинно товариство у разі здійснення ним операцій з роздрібного постачання підакцизних товарів включати до бази оподаткування з ПДВ суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизними товарами? Яким чином товариство повинно обчислювати фактичну роздрібну ціну у разі здійснення ним операцій з постачання підакцизних товарів? Як визначити суму податкового зобов’язання товариства з акцизного податку з роздрібного продажу за реалізовані підакцизні товари? Як визначити суму податкового зобов’язання товариства з ПДВ у разі здійснення ним роздрібного продажу підакцизних товарів?
Головне управління Державної фіскальної служби у м. Києві у відповідь на звернення від 02.12.2015 N 315 та 01/02/12 щодо питань: чи повинно товариство у разі здійснення ним операцій з роздрібного постачання підакцизних товарів включати до бази оподаткування з ПДВ суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизними товарами; яким чином товариство повинно обчислювати фактичну роздрібну ціну у разі здійснення ним операцій з постачання підакцизних товарів; як визначити суму податкового зобов’язання товариства з акцизного податку з роздрібного продажу за реалізовані підакцизні товари; як визначити суму податкового зобов’язання товариства з ПДВ у разі здійснення ним роздрібного продажу підакцизних товарів повідомляє наступне.
З 1 січня 2015 року відповідно до Закону України від 28 грудня 2014 року N 71-VІІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" (далі - Закон N 71) запроваджено акцизний податок з роздрібного продажу підакцизних товарів (пиво, алкогольні напої, тютюнові вироби, нафтопродукти та інше паливо).
Відповідно до п.п. 212.1.11 п. 212.1 ст. 212 Кодексу платником податку є особа - суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів. Об'єктом оподаткування акцизним податком з роздрібного продажу підакцизних товарів є операції з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (п.п. 213.1.9 п.213.1 ст. 213 Кодексу).
База оподаткування - це вартість (з податком на додану вартість) реалізованих через роздрібну торговельну мережу підакцизних товарів (п.п. 214.1.4 п. 214.1 ст. 214 Кодексу).
Датою виникнення податкових зобов'язань щодо реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є дата здійснення розрахункової операції відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а у разі реалізації товарів фізичними особами-підприємцями, які сплачують єдиний податок, - є дата надходження оплати за проданий товар (п. 216.9 ст.216 Кодексу).
Згідно з Законом України від 06 липня 1995 року N 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" розрахункова операція - це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Відповідно до п. 223.1. ст. 223 Кодексу базовий податковий період для сплати податку відповідає календарному місяцю.
Cуб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів, подає щомісяця не пізніше 20 числа наступного періоду контролюючому органу за місцем реєстрації (тобто за місцем розташування пункту продажу підакцизних товарів) декларацію акцизного податку за формою, затвердженою у порядку, встановленому статтею 46 Кодексу (п.223.2 ст.223 Кодексу).
Отже, декларації з акцизного податку подаються до контролюючих органів, які обслуговують адміністративно-територіальні одиниці, на яких розташовано пункти продажу підакцизних товарів. Тобто кількість таких декларацій за звітний період має відповідати кількості адміністративно-територіальних одиниць, на яких розташовано пункти продажу підакцизних товарів.
Суми податку перераховуються до бюджету суб'єктом господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого Кодексом (п.п. 222.3.1 п. 222.3 ст. 222 Кодексу), для подання податкової декларації за місячний податковий період. Особа - суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів, сплачує податок до місцевих бюджетів адміністративно-територіальних одиниць, на яких розташовані пункти продажу підакцизних товарів.
З метою забезпечення єдиного підходу до застосування норм Кодексу та з урахуванням положень п.п. 4.1.4 п.4.1 ст. 4 Кодексу повідомляємо, що для підакцизних товарів, реалізованих відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 Кодексу, ставки податку встановлюються за рішенням сільської, селищної або міської ради у відсотках від вартості (з податком на додану вартість) у розмірі 5 відсотків (п.п. 215.3.10 п.215.3 ст. 215 Кодексу), а у разі не прийняття такого рішення цей податок справляється із застосуванням мінімальних ставок (п.п. 12.3.5 п. 12.3 ст. 12 Кодексу). Отже, незалежно від наявності прийнятих місцевими радами рішень, Кодексом передбачена єдина ставка податку - 5 відсотків.
Оскільки відповідно до п.п. 14.1.4 п. 14.1 ст. 14 Кодексу акцизний податок - це непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції), то 5 відсотків акцизного податку має бути включено до вартості підакцизних товарів (з податком на додану вартість) які реалізовуються в роздрібній мережі.
Відповідно до п. 188.1 ст. 188 Кодексу для податку на додану вартість визначається база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг, виходячи з їх договірної вартості (у разі здійснення контрольованих операцій - не нижче звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу) з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів). Разом з цим п.п. 214.1.4 п. 214.1 ст. 214 встановлено, що базою оподаткування акцизного податку є вартість (з податком на додану вартість) підакцизних товарів, що реалізовані суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі.
Таким чином, база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг з ПДВ включає загальнодержавні податки та збори (в т.ч. акцизний податок) (п.188.1 ст.188 Кодексу), а базою оподаткування акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів є вартість (з податком на додану вартість) підакцизних товарів (п.п.214.1.4 п.214.1 ст.214 Кодексу).
З метою забезпечення єдиного підходу до застосування зазначених норм Кодексу та з урахуванням положень п.п. 4.1.4 п.4.1 ст. 4 Кодексу повідомляємо, що роздрібна ціна підакцизних товарів, що реалізуються в роздрібній торгівельній мережі та вище якої не може здійснюватися їх продаж, формується таким чином:
Обчислення граничної роздрібної ціни (ГРЦ):
ГРЦ = МРЦ : 100 х 105
Фактична роздрібна ціна, за якою продають підакцизні товари (ФРЦ) має дорівнювати або бути меншою, ніж ГРЦ.
Якщо суб’єкти господарювання, що здійснюють роздрібний продаж підакцизних товарів, зареєстровані платниками ПДВ, то ФРЦ обчислюється таким чином:
ФРЦ = (РЦ : 100 х 120) : 100 х 105, де
РЦ - роздрібна ціна підакцизних товарів без ПДВ.
Сума податкового зобов’язання з акцизного податку з роздрібних продажів за реалізовані підакцизні товари (ПЗа) становитиме:
ПЗа = ФРЦ : 105 х 5.
Сума податкового зобов’язання з ПДВ (ПЗпдв) складатиме:
ПЗпдв = (ФРЦ- Пза) : 120 х 20.
Не зареєстровані платниками ПДВ:
ФРЦ = РЦ : 100 х 105;
сума податкового зобов’язання з акцизного податку з роздрібних продажів складатиме: ПЗа = ФРЦ : 105 х 5.
Також, відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 23.01.2014 N 14 "Про затвердження форми декларації акцизного податку, порядку заповнення та подання декларації з акцизного податку" при визначенні податкового зобов’язання з акцизного податку застосовується формула:
ПЗа = вартість з ПДВ х 5%,
тобто, визначення податкового зобов’язання, виходячи з бази оподаткування акцизним податком операцій з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, а саме з вартості підакцизних товарів, в яку включено ПДВ та не включено акцизний податок.
Таким чином, для заповнення додатка 6 до декларації акцизного податку в графах 3 та 5 зазначається вартість підакцизного товару, в яку включено ПДВ та не включено акцизний податок; в графі 6 - ставка акцизного податку 5%; в графі 7 - сума податкового зобов’язання, розрахована шляхом множення бази оподаткування на ставку податку.
Отже, обидві наведені формули розрахунку податкового зобов’язання з акцизного податку з реалізації підакцизних товарів в роздрібній торгівлі є правильними.
Офіційна позиція ДФС України щодо платників акцизного податку, бази, об’єкта оподаткування та ставки акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів викладена у листі від 20.01.2015 N 1519/7/99-99-19-03-03-17 та розміщена на офіційному порталі ДФС для використання в практичній діяльності суб’єктами господарювання. В даному роз’ясненні викладено норми чинного законодавства, щодо регулювання сплати акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів.
Крім того, звертаємо увагу, що Законом України від 24 грудня 2015 року N 909-VII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році", який набуває чинності з 01.01.2016 року, будуть внесені зміни до Кодексу зокрема до п. 188.1 статті 188.
Таким чином, в подальшому нарахування та сплату акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизних товарів здійснювати з урахуванням змін у чинному законодавстві.
Заступник начальника Д.О. Зенін