МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ

НАКАЗ
01.12.2015 N 663

Зареєстровано
у Міністерстві юстиції України
21 грудня 2015 р. за N 1603/28048

Про затвердження Правил тимчасової реєстрації повітряних суден,
що не підлягають внесенню до реєстру державних повітряних суден
України, та надання їм допуску до виконання польотів

Відповідно до Повітряного кодексу України та з метою здійснення нормативно-правового регулювання питань тимчасової реєстрації та надання допуску до виконання польотів повітряних суден, які належать до військової техніки, суб’єктами господарювання України НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Правила тимчасової реєстрації повітряних суден, що не підлягають внесенню до реєстру державних повітряних суден України, та надання їм допуску до виконання польотів, що додаються.

2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства оборони України від 23 вересня 2014 року N 669 "Про затвердження Правил тимчасового обліку експериментальних повітряних суден, призначених для використання в державній авіації України, та надання їм допуску до виконання польотів", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 10 жовтня 2014 року за N 1225/26002.

3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Міністр оборони України генерал армії України С.Т. Полторак

Затверджено
Наказ Міністерства оборони України
01.12.2015 N 663

Зареєстровано
у Міністерстві юстиції України
21 грудня 2015 р. за N 1603/28048

Правила
тимчасової реєстрації повітряних суден,
що не підлягають внесенню до реєстру
державних повітряних суден України, та
надання їм допуску до виконання польотів

I. Загальні положення

1. Ці Правила визначають основні процедури, порядок та вимоги щодо тимчасової реєстрації в Україні повітряних суден, які належать до військової техніки (далі - повітряні судна), та надання їм допуску до виконання польотів, у тому числі в разі, якщо розробник, виробник не виконують своїх обов’язків із супроводження експлуатації виробів авіаційної техніки, компонентів та обладнання, підтримання їх льотної придатності.

2. Ці Правила поширюються на:

експериментальні повітряні судна під час проведення випробувань та прийняття в експлуатацію нових типів повітряних суден, призначених для використання в державній авіації України або іноземних замовників;

повітряні судна суб’єктів господарювання України, що схвалені (сертифіковані) Міністерством оборони України як організації з технічного обслуговування і ремонту, та/або суб’єктів господарювання, які виконують замовлення суб’єктів державної авіації України;

повітряні судна іноземної реєстрації (іноземних замовників), що надійшли для ремонту та/або модернізації до суб’єктів господарювання, які схвалені (сертифіковані) Міністерством оборони України як організації з технічного обслуговування і ремонту.

3. Терміни, що вживаються в цих Правилах, мають такі значення:

держава реєстрації - держава, у реєстрі повітряних суден якої зареєстровано повітряне судно;

заява на тимчасову реєстрацію повітряного судна - офіційне звернення заявника до уповноваженого структурного підрозділу Міністерства оборони України з питань регулювання діяльності державної авіації України (далі - Уповноважений підрозділ), що підписується керівником (командиром) експлуатуючої організації та скріплюється гербовою печаткою (за наявності), з метою отримання тимчасового реєстраційного посвідчення повітряного судна;

заявник - керівник (командир) експлуатуючої організації, який подав заяву на тимчасову реєстрацію повітряного судна до Уповноваженого підрозділу;

реєстр тимчасової реєстрації повітряних суден - книга, в якій Уповноважений підрозділ веде тимчасову реєстрацію експериментальних повітряних суден, повітряних суден суб’єктів господарювання та повітряних суден іноземної реєстрації;

тимчасовий реєстраційний номер повітряного судна - номер, який складається з групи цифр і надається Уповноваженим підрозділом конкретному повітряному судну, що реєструється в реєстрі тимчасової реєстрації повітряних суден.

Інші терміни, які використовуються в цих Правилах, вживаються у значеннях, наведених у Повітряному кодексі України та інших нормативно-правових актах з питань діяльності державної авіації України.

II. Тимчасова реєстрація

1. Тимчасова реєстрація повітряних суден ведеться Уповноваженим підрозділом.

2. Тимчасовій реєстрації підлягають повітряні судна, вказані в пункті 2 розділу І цих Правил, за умови, що ці повітряні судна:

не можуть бути внесені до Державного реєстру цивільних повітряних суден України;

не підлягають тимчасовому обліку уповноваженим центральним органом з питань цивільної авіації;

не зареєстровані в реєстрі державних повітряних суден України.

3. Повітряні судна, вказані в пункті 2 розділу І цих Правил, вносяться Уповноваженим підрозділом до реєстру тимчасової реєстрації повітряних суден для забезпечення проведення льотних випробувань, польотів, перельотів, ознайомлювальних польотів та польотів на особисте вдосконалення льотного складу.

4. У разі якщо надані заявником документи не відповідають вимогам цих Правил, Уповноважений підрозділ письмово повідомляє заявника про причини відмови в тимчасовій реєстрації повітряного судна в реєстрі тимчасової реєстрації повітряних суден.

ІІІ. Порядок тимчасової реєстрації

1. Для тимчасової реєстрації експериментальних повітряних суден подаються такі документи:

заява на тимчасову реєстрацію повітряного судна;

копії документів, які підтверджують право власності (право повного господарського відання, право оперативного управління) на повітряне судно;

свідоцтво про виключення повітряного судна з Державного реєстру цивільних повітряних суден України (за наявності);

витяг з документів Державного замовлення щодо проведення науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт, що стосуються необхідності виконання польотів повітряного судна (або відповідного рішення - у разі проведення таких робіт експлуатуючою організацією в ініціативному порядку);

копія (витяг з) контракту, що підтверджує використання повітряного судна в подальшому в державній авіації України або в державній (військовій) авіації іноземних замовників;

копія (витяг з) програми льотних випробувань повітряного судна.

2. Для тимчасової реєстрації повітряних суден власності суб’єкта господарювання подаються такі документи:

заява на тимчасову реєстрацію повітряного судна;

копії документів щодо права власності на повітряне судно, завірені в установленому порядку;

витяг з річного плану льотної підготовки льотного складу суб’єкта господарювання;

свідоцтво про виключення з Державного реєстру цивільних повітряних суден України, реєстру інших держав (за наявності).

3. Для тимчасової реєстрації повітряних суден іноземної реєстрації подаються такі документи:

заява на тимчасову реєстрацію повітряного судна;

витяг з договору комісії суб’єкта господарювання з уповноваженим суб’єктом зовнішньоекономічної діяльності, що містить вимоги до виконання польотів/перельотів повітряних суден іноземного замовника;

копія реєстраційного посвідчення з реєстру повітряних суден іноземної реєстрації (за наявності).

4. У разі невідповідності відомостей, що містяться в заяві на тимчасову реєстрацію повітряного судна (додаток 1), вимогам цих Правил або якщо потрібно провести додаткову перевірку, строк розгляду не може бути більше ніж п’ять робочих днів з дати реєстрації Уповноваженим підрозділом заяви на тимчасову реєстрацію повітряного судна або строк розгляду може бути продовжений на десять робочих днів з дати здійснення представниками Уповноваженого підрозділу перевірки повітряного судна.

5. Рішення про тимчасову реєстрацію в Україні повітряних суден, зазначених в пункті 2 розділу І цих Правил, приймається керівником Уповноваженого підрозділу на підставі документів, наданих до Уповноваженого підрозділу.

6. Після прийняття рішення про тимчасову реєстрацію повітряному судну присвоюється тимчасовий реєстраційний номер, який заноситься до реєстру тимчасової реєстрації повітряних суден (додаток 2).

Реєстр тимчасової реєстрації повітряних суден не є частиною реєстру державних повітряних суден України.

7. Присвоєний під час реєстрації повітряного судна тимчасовий реєстраційний номер повітряного судна належить тільки цьому повітряному судну.

8. Тимчасовий реєстраційний номер складається з чотирьох арабських цифр.

Перша цифра визначає:

1 - експериментальне повітряне судно, призначене для використання в державній авіації України або в авіації іноземних замовників;

2 - повітряне судно, яке належить до військової техніки, суб’єкта господарювання;

3 - повітряне судно, яке належить до військової техніки, іноземної реєстрації.

Наступні три цифри визначають порядковий номер у реєстрі тимчасової реєстрації повітряних суден.

9. Після занесення повітряного судна до реєстру тимчасової реєстрації повітряних суден Уповноважений підрозділ готує та видає заявнику тимчасове реєстраційне посвідчення повітряного судна (додаток 3). Копія тимчасового реєстраційного посвідчення повітряного судна залишається на обліку в Уповноваженому підрозділі.

Тимчасова реєстрація повітряного судна в реєстрі тимчасової реєстрації повітряних суден не є підтвердженням права власності на повітряне судно експлуатуючої організації.

10. Тимчасове реєстраційне посвідчення повітряного судна підписується керівником Уповноваженого підрозділу (у разі його відсутності - особою, яка виконує його обов’язки) та скріплюється гербовою печаткою.

ІV. Строк дії тимчасового реєстраційного
посвідчення повітряного судна

1. Строк дії тимчасового реєстраційного посвідчення повітряного судна становить шість місяців.

2. Дія тимчасового реєстраційного посвідчення повітряного судна припиняється у разі:

зняття повітряного судна з тимчасової реєстрації повітряних суден;

закінчення виконання польотів (перельотів);

зміни найменування або місцезнаходження експлуатуючої організації;

закінчення строку дії;

пошкодження конструкції повітряного судна, які впливають на його льотну придатність, його руйнування або зникнення безвісти.

3. У разі псування, зношення або втрати тимчасового реєстраційного посвідчення повітряного судна керівник (командир) експлуатуючої організації письмово повідомляє керівника Уповноваженого підрозділу про причини та обставини такого псування, зношення або втрати.

Після отримання такого письмового повідомлення Уповноваженим підрозділом протягом п’яти робочих днів видається дублікат тимчасового реєстраційного посвідчення повітряного судна.

4. Тимчасове реєстраційне посвідчення повітряного судна, дію якого припинено, повертається експлуатуючою організацією протягом п’яти робочих днів до Уповноваженого підрозділу.

V. Порядок надання допуску до виконання
польотів повітряному судну

1. Експлуатуюча організація на підставі тимчасового реєстраційного посвідчення повітряного судна та інших документів, що регулюють питання державної авіації України, видає допуск до виконання польотів (перельотів) повітряним судном (додаток 4) за підписом керівника (командира) експлуатуючої організації, завірений в установленому порядку, в якому конкретно вказується вид польоту.

Допуск до виконання польотів (перельотів) повітряним судном встановлює, що повітряне судно придатне для безпечних польотів з метою та в межах умов без права комерційного перевезення:

пасажирів;

багажу;

вантажу;

пошти.

Копія допуску до виконання польотів (перельотів) повітряним судном, завірена в установленому порядку керівником (командиром) експлуатуючої організації, надсилається протягом п’яти робочих днів до Уповноваженого підрозділу.

2. Строк дії допуску до виконання польотів (перельотів) повітряним судном не може перевищувати строку дії тимчасового реєстраційного посвідчення повітряного судна.

3. Надання дозволу на виконання польотів та/або перельотів здійснюється Генеральним штабом Збройних Сил України.

Для отримання дозволу на виконання польотів та/або перельотів орган управління експлуатуючої організації (у разі входження експлуатуючої організації до складу господарського об’єднання - орган управління об’єднання за поданням експлуатуючої організації) надає до Генерального штабу Збройних Сил України (через визначений у Генеральному штабі Збройних Сил України підрозділ, який відповідає за надання дозволів на виконання польотів державних повітряних суден України) такі документи:

заяву на отримання дозволу на виконання польотів та/або перельотів;

тимчасове реєстраційне посвідчення повітряного судна (копію);

допуск до виконання польотів (перельотів) повітряним судном (копію);

свідоцтво про страхування повітряного судна на період польотів (перельотів) (за наявності).

4. За забезпечення безпеки польотів (перельотів) відповідає керівник (командир) експлуатуючої організації.

VІ. Вимоги щодо оформлення та зберігання документації

1. Документи, які надсилаються до Уповноваженого підрозділу, за формою та змістом повинні відповідати чинному законодавству України та цим Правилам.

2. Уся документація підлягає обов’язковій реєстрації. Обов’язковому датуванню і підписанню підлягають усі службові відмітки на документах, пов’язані з проходженням та виконанням цих документів.

3. Уповноважений підрозділ приймає до розгляду документи у вигляді оригіналів або завірених керівником (командиром) експлуатуючої організації копій.

4. В експлуатуючій організації тимчасові реєстраційні посвідчення повітряних суден зберігаються в окремих справах.

5. Документи, що надійшли до Уповноваженого підрозділу для отримання тимчасового реєстраційного посвідчення повітряного судна, зберігаються в окремій справі.

Начальник Управління регулювання діяльності
державної авіації України М.Б. Кушнірук

Додаток 1
до Правил тимчасової реєстрації повітряних
суден, що не підлягають внесенню до
реєстру державних повітряних суден
України, та надання їм допуску до
виконання польотів (пункт 4 розділу ІІІ)

Заява
на тимчасову реєстрацію повітряного судна

Прошу поставити на тимчасову реєстрацію в Україні повітряне судно та видати тимчасове реєстраційне посвідчення повітряного судна строком до _______ року

1. Причина тимчасової реєстрації повітряного судна   
2. Відомості про повітряне судно:   
1) позначення повітряного судна розробником   
2) найменування виробника   
3) заводський номер   
4) дата виготовлення   
3. Експлуатуюча організація, що планує виконувати польоти (перельоти)   
4. Місцезнаходження експлуатуючої організації   
5. Держава реєстрації повітряного судна   
6. Місцезнаходження повітряного судна   
7. Документи, що додаються до заяви   

З Правилами тимчасової реєстрації повітряних суден, що не підлягають внесенню до реєстру державних повітряних суден України, та надання їм допуску до виконання польотів, затвердженими наказом Міністерства оборони України від 01 грудня 2015 року N 663, ознайомлений.

_____________
(посада) 
_________
(підпис) 
____________________
(ініціали, прізвище) 
_____________
(дата) 
   

М.П.

Додаток 2
до Правил тимчасової реєстрації
повітряних суден, що не підлягають
внесенню до реєстру державних
повітряних суден України, та
надання їм допуску до
виконання польотів
(пункт 6 розділу ІІІ)

Реєстр
тимчасової реєстрації повітряних суден

N з/п  Позначення повітряного судна розробником  Заводський номер  Дата виготовлення  Виробник повітряного судна, його місцезнаходження  Тимчасовий реєстраційний номер повітряного судна  Номер тимчасового реєстраційного посвідчення повітряного судна  Дата тимчасової реєстрації  Експлуатуюча організація, її місцезнаходження  Держава реєстрації  Дата виключення з реєстру тимчасової реєстрації повітряних суден 
10  11 
                     

Додаток 3
до Правил тимчасової реєстрації
повітряних суден, що не підлягають
внесенню до реєстру державних
повітряних суден України, та
надання їм допуску до
виконання польотів
(пункт 9 розділу ІІІ)

УКРАЇНА
МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ 
  UKRAINE
MINISTRY OF DEFENCE OF UKRAINE 

Тимчасове реєстраційне посвідчення
повітряного судна

N _______

1. Тимчасовий реєстраційний номер повітряного судна  2. Виробник повітряного судна  3. Тип повітряного судна 
4. Заводський номер повітряного судна 
5. Дата виготовлення повітряного судна 
6. Експлуатуюча організація та її місцезнаходження 
7. Цим документом засвідчено, що вищезгадане повітряне судно тимчасово зареєстроване в Україні відповідно до Правил тимчасової реєстрації повітряних суден, що не підлягають внесенню до реєстру державних повітряних суден України, та надання їм допуску до виконання польотів, затверджених наказом Міністерства оборони України від 01 грудня 2015 року N 663 
8. Тимчасове реєстраційне посвідчення повітряного судна не є свідченням права власності на повітряне судно 
9. Строк дії до: 
___________________
(дата видачі) 
_____________
(підпис) 
 
  ______________
(посада) 
 
М.П.     

Додаток 4
до Правил тимчасової реєстрації
повітряних суден, що не підлягають
внесенню до реєстру державних
повітряних суден України, та надання
їм допуску до виконання польотів
(пункт 1 розділу V)

Допуск
до виконання польотів (перельотів) повітряним судном

1. Найменування та місцезнаходження експлуатуючої організації, яка видає допуск до виконання польотів (перельотів)   
2. Виробник повітряного судна:  3. Тип повітряного судна: 
4. Заводський номер повітряного судна:  5. Дата виготовлення повітряного судна: 
6. Допуск виданий для: (мета польотів) 
7. Експлуатуюча організація, яка виконує польоти: 
8. Умови:  без права комерційного перевезення пасажирів, багажу, вантажу, пошти та виконання авіаційних робіт 
9. Строк дії до: 
10. Місце та дата видачі: 
11. Керівник (командир) експлуатуючої організації: 
______________
(посада) 
______________
(підпис) 
________________________
(ініціали та прізвище)