ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
10.09.2015 р. N К/800/30823/14
Про визнання протиправною та скасування постанови
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів - Черпіцької Л. Т., Маслія В. І., Логвиненка А. О., провівши попередній розгляд адміністративної справи за касаційною скаргою Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії "Хліб України" "Тальнівський комбінат хлібопродуктів" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва 09.01.2014 р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду 20.05.2014 р. у справі N 826/19030/13-а за позовом Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії "Хліб України" Тальнівський комбінат хлібопродуктів" до Кабінету Міністрів України, треті особи - Державна акціонерна компанія "Хліб України", Публічне акціонерне товариство "Державна продовольчо-зернова корпорація України", про визнання протиправною та скасування постанови, встановила:
Дочірнє підприємство Державної акціонерної компанії "Хліб України" Тальнівський Комбінат Хлібопродуктів" звернулось з позовом до Кабінету Міністрів України про визнання незаконною, протиправною та скасування постанови від 24.07.2013 року N 626 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України N 764 від 11.08.2010 року "Про заходи з утворення державного підприємства "Державна продовольчо-зернова корпорація України".
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що оскаржуваною постановою порушені його права, оскільки дана постанова не містить норм права спрямованих на регулювання суспільних відносин, а за суттю є рішенням відповідача (як акціонера, носія корпоративних прав) з організаційно - розпорядчих питань, що стосується прав та інтересів кола безпосередньо визначених суб'єктів та об'єктів господарювання, до яких належить позивач. Також позивач зазначив, що ліквідація позивача можлива тільки після припинення провадження у справі про банкрутство, яка знаходиться в господарському суду Черкаської області N 04/05/10-01-14-05-08/4129.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва 09.01.2014 р., залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду 20.05.2014 р. (Ухвала N 826/19030/13-а), в задоволенні позовних вимог відмовлено.
На постанову Окружного адміністративного суду міста Києва 09.01.2014 р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду 20.05.2014 р. (Ухвала N 826/19030/13-а) надійшла касаційна скарга Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії "Хліб України" "Тальнівський комбінат хлібопродуктів", в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, ставиться питання про їх скасування та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Державну акціонерну компанію "Хліб України" було засновано відповідно до постанови Кабінету Міністрів України N 1000 від 22.08.96 "Про утворення Державної акціонерної компанії "Хліб України", згідно з якою акції Компанії перебувають у державній власності до прийняття Кабінетом Міністрів України спеціального рішення щодо приватизації її майна. Засновником Державної акціонерної компанії "Хліб України" є держава в особі Кабінету Міністрів України (п. 29 Статуту Державної акціонерної компанії "Хліб України", затвердженого наказом Міністерства аграрної політики України від 03.12.2010 N 798). У складі Державної акціонерної компанії "Хліб України" діють дочірні підприємства, які не входять до статутного фонду Державної акціонерної компанії "Хліб України".
11.08.2010 р. Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову N 764 "Про заходи з утворення Державного публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" визначено організаційні дії, щодо Державної акціонерної компанії "Хліб України", пунктами 2, 3, 4, 5 та 6 якої постановлено: - ліквідувати дочірні підприємства ДАК "Хліб України" згідно з додатком; - зобов'язати ДАК "Хліб України" у тримісячний строк утворити комісію з ліквідації дочірніх підприємств Компанії та затвердити її склад, здійснити заходи з ліквідації зазначених підприємств та подати на затвердження Міністерству аграрної політики їх ліквідаційний баланс та акти приймання-передачі цілісних майнових комплексів відповідних підприємств; - утворити Державне підприємство "Державна продовольчо-зернова корпорація України" з віднесенням його до сфери управління Міністерства аграрної політики; - установити, що статутний капітал підприємства формується шляхом передачі до нього цілісних майнових комплексів дочірніх підприємств Компанії, що ліквідуються, з подальшим утворенням на їх базі відокремлених підрозділів підприємства; а також зобов'язано Міністерство аграрної політики: затвердити у місячний строк статут підприємства, передбачивши в ньому, зокрема, що призначення на посаду та звільнення з посади керівника підприємства здійснює Кабінет Міністрів України за поданням Міністра аграрної політики, здійснити в установленому порядку заходи, пов'язані з утворенням підприємства, його державною реєстрацією та включенням до переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, подати у тримісячний строк пропозиції щодо приведення актів Кабінету Міністрів України у відповідність з цією постановою та привести власні нормативно-правові акти у відповідність з цією постановою, разом із Компанією забезпечити підприємство матеріально-технічними засобами, необхідними для організації його діяльності, і визначити приміщення для його розміщення.
Постановою КМ України від 24.07.2013 року N 626 "Про внесення змін до постанови КМ України від 11 серпня 2011 року N 764" внесено зміни до вищезазначеної постанови, зокрема: в абзаці першому пункту 3 постанови слова "шестимісячний строк" замінити словами і цифрами "до 31 грудня 2013 року". Також додаток до постанови доповнено позиціями та виноскою такого змісту, зокрема щодо позивача: 00952551 Тальнівський комбінат хлібопродуктів.
Не погоджуючись з таким рішенням Кабінету Міністрів України позивач і звернувся з даним позовом.
Розглядаючи справу та відмовляючи в задоволенні позовних вимог суди попередніх інстанцій виходили з того, що оскаржувана постанова Кабінету Міністрів України відповідає вимогам ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Колегія суддів погоджується з такими висновками судів, враховуючи наступне.
Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади, який у своїй діяльності, керується Конституцією та законами України, здійснює визначені Конституцією та законами України повноваження, видає постанови і розпорядження в межах своєї компетенції, зокрема, здійснює внутрішню політику держави, вживає заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина, забезпечує проведення фінансової політики, політики у сфері соціального захисту, забезпечує виконання затвердженого Верховною Радою України Державного бюджету України (статті 113, 116 та 117 Конституції України).
Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції та на виконання Конституції та законів України видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання (частина 1 статті 117 Конституції України та частина 1 статті 50 Закону України "Про Кабінету Міністрів України").
Частинами 2, 3 статті 50 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" визначено, що акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у формі постанов Кабінету Міністрів України, акти Кабінету Міністрів України з організаційно-розпорядчих та інших поточних питань видаються у формі розпоряджень Кабінету Міністрів України.
Статтею 52 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" визначено: 1. постанови та розпорядження Кабінету Міністрів Україні, приймаються на засіданнях Кабінету Міністрів України шляхом голосування більшістю голосів від посадового складу Кабінету Міністрів України, визначеного відповідно до статті 6 цього Закону. Якщо проект рішення отримав підтримку рівно половини посадового склад Кабінету Міністрів України і за цей проект проголосував Прем'єр-міністр України, рішення вважається прийнятим. 2. Після підписання акта Кабінету Міністрів України внесення до тексту будь-яких змін, у тому числі виправлення орфографічних і стилістичних помилок, здійснюється в порядку, передбаченому частиною першою цієї статті.".
Відповідно до п. 6 Правил підготовки проектів актів Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України N 870 від 06.09.2005, проект постанови Кабінету Міністрів України готується у разі: затвердження положення або іншого нормативно-правового акта; затвердження, прийняття або приєднання до міжнародних договорів; внесення змін до тексту постанов Кабінету Міністрів України, затверджених ними положень або інших нормативно-правових актів; визнання такими, що втратили чинність, постанов Кабінету Міністрів України або їх скасування.
Статтею 5 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" встановлено перелік повноважень Кабінету Міністрів України у сфері управління об'єктами державної власності, зокрема в п. 5 ч. 2 статті 5 Закону зазначено, що Кабінет Міністрів України приймає рішення про створення, реорганізацію та ліквідацію господарських структур і визначає уповноважені органи управління, які здійснюють контроль за їх діяльністю.
Як зазначалося вище, згідно п. 29 Статуту Державної акціонерної компанії "Хліб України" засновником Компанії є держава в особі Кабінету Міністрів України. Пунктом 4.3 Статуту Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії "Хліб України" "Тальнівський комбінат хлібопродуктів" майно Компанії передається Підприємству (позивачу) в користування.
Отже, рішення Кабінету Міністрів України стосується майна Компанії - Державної акціонерної компанії "Хліб України", яке передано позивачу тільки в користування і прийнято у відповідності до вимог Закону України "Про управління об'єктами державної власності".
Колегія суддів вважає необґрунтованим посилання позивача (скаржника) на те, що ліквідація останнього можлива тільки після припинення провадження у справі про банкрутство, яка знаходиться в господарському суду Черкаської області N 04/05/10-01-14-05-08/4129, оскільки рішення про ліквідацію Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії "Хліб України" "Тальнівський комбінат хлібопродуктів" має відкладальну умову, а саме - "після припинення провадження у справі про банкрутство", як вже зазначалося раніше.
Крім того, слід врахувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва у справі N 2а-18996/10/2670, яка набрала законної сили 20.09.2012 р. та відповідно до якої в задоволені позовних вимог про скасування постанови N 764 КМ України від 11.08.2010 відмовлено.
За таких обставин судова колегія дійшла висновку, що при вирішенні справи судами першої та апеляційної інстанцій вірно застосовані норми матеріального та процесуального права. Доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують. За таких обставин підстав для задоволення касаційної скарги судова колегія не вбачає.
Згідно із ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України ухвалила:
Касаційну скаргу Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії "Хліб України" "Тальнівський комбінат хлібопродуктів" відхилити, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва 09.01.2014 р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду 20.05.2014 р. (Ухвала N 826/19030/13-а) залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст. ст. 235 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді:
