ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ЛИСТ
20.11.2015 N 24798/6/99-99-11-02-02-15
Про надання податкової консультації
щодо порядку взяття на облік нерезидента у разі
отримання іноземною компанією майнових прав
на житловий будинок та земельну ділянку
Державна фіскальна служба України розглянула звернення стосовно надання податкової консультації щодо порядку взяття на облік нерезидента у разі отримання іноземною компанією майнових прав на житловий будинок та земельну ділянку.
Відповідно до вимог п. 64.5 ст. 64 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) та п. 4.4 розділу IV Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 р. N 1588, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 29.12.2011 р. за N 1562/20300, у редакції наказу Міністерства фінансів України від 31.08.2015 р. N 747 (далі - Порядок), у разі отримання іноземною компанією або організацією чи дипломатичною місією майнових прав на нерухомість або землю в Україні, які підлягають оподаткуванню, якщо спосіб та цілі отримання цього майна не потребують створення такою компанією (організацією) відокремленого підрозділу або постійного представництва нерезидента в Україні, такий нерезидент за місцезнаходженням відповідного об'єкта подає до контролюючого органу для взяття на облік:
заяву за формою N 1-ОПП (у розділі 9 заяви замість даних про керівника зазначаються дані про представника);
копію витягу з торговельного, банківського або судового реєстру, виданого в країні реєстрації іноземної компанії, організації та легалізованого в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, що супроводжується нотаріально засвідченим перекладом українською мовою (крім дипломатичних місій);
нотаріально засвідчену копію правовстановлювальних документів, якими підтверджується право власності на нерухомість або право власності чи користування земельною ділянкою, виданих та зареєстрованих на ім'я нерезидента уповноваженими органами України;
копії документів (з пред'явленням оригіналів), якими підтверджуються повноваження представника платника податку та відомості, зазначені у заяві.
Звертаємо увагу, що іноземна компанія є власником житлового будинку та платником податку на майно (податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, плати за землю).
Якщо іноземна компанія здійснює діяльність на території України, як то будівництво житлового будинку, то йдеться про господарську діяльність нерезидента на території України, умовою якої є обов’язкова реєстрація постійного представництва нерезидента в Україні в розумінні пп. 14.1.193 п. 14.1 ст. 14 Кодексу.
Взяття на облік постійного представництва нерезидента здійснюється у порядку, визначеному п. 64.5 Кодексу та розділу V Порядку.
Окрім того, в розумінні статей 1 та 5 Закону України від 16.04.1991 р. N 959-XII "Про зовнішньоекономічну діяльність", представник іноземної компанії відповідає визначенню представництва, яке підлягає акредитації на території України.
Враховуючи викладене повідомляємо, іноземна компанія може стати на облік у контролюючому органі за місцем придбання об’єкта нерухомості з одночасним наданням документів, передбачених чинним законодавством.
Перший заступник Голови С. В. Білан