КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
04.11.2014 N 810/5942/14
Про стягнення заборгованості за бюджетними позиками
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лиска І.Г., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Миронівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю ім. Т.Г. Шевченка , 3-тя особа: Управління Державної казначейської служби у Кагарлицькому районі Київської області про стягнення заборгованості за бюджетними позиками, встановив:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Миронівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Київській області з позовом до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю ім. Т.Г. Шевченка 3-тя особа: Управління Державної казначейської служби у Кагарлицькому районі Київської області про стягнення заборгованості за бюджетними позиками в сумі 8291, 80 грн.
Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідно до подань від 01.10.2014 року N 43, N 44 Управління державної казначейської служби у Кагарлицькому районі Київської області за відповідачем рахується заборгованість в сумі 8291, 80 грн.., за бюджетною позичкою наданою згідно Постанови Кабінету Міністрів України N 220 від 26.02.1998 р., Постанови Кабінету Міністрів України N 1953 від 26.02.1998 року. Вказує, що відповідач у добровільному порядку суму заборгованості не сплатив, тому позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
У судове засідання представник позивача не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, 4 листопада 2014 року представник позивача Норець В.М. надав суду клопотання про розгляд справи без участі представника позивача, в якому зазначено, що Миронівська ОДПІ ГУ Міндоходів у Київській області підтримує позовні вимоги та просить розглянути справу у відсутності представника позивача.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, відзив на позов не надав, будь-яких заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи не заявляв, явку своїх представників в судове засідання не забезпечив.
Представник 3-ї особи у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи Управління Державної казначейської служби України у Кагарлицькому районі Київської області було повідомлене належним чином, 31.10.2014 року на адресу суду надійшли пояснення Управління Державної казначейської служби України у Кагарлицькому районі Київської області по адміністративній справі N 810/5942/14 , в яких зазначено, що 3-тя особа позов щодо стягнення з СТОВ ім. Шевченка пені за несвоєчасне повернення фінансової допомоги в розмірі 8291, 80 грн. просить задовольнити повністю, справу розглядати без представника третьої особи та повідомити про прийняте рішення.
На підставі ст. 122, ч. 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України судом прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Як встановлено судом в ході судового розгляду та вбачається із матеріалів даної адміністративної справи, Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю ім. Т.Г. Шевченка зареєстровано як юридичну особу 21.03.2000року, номер запису - 508.
Відповідач з 23.03.2000 р. перебуває на обліку у Миронівській ОДПІ ГУ Міндоходів у Київській області та є платником податків, зборів передбачених Податковим кодексом України і на даний час є боржником перед бюджетом по неповернутій фінансовій допомозі. Згідно Установчого договору про створення СТОВ ім. Т.Г. Шевченка, СТОВ ім Шевченка є правонаступником прав і обов'язків КСГП ім. Т.Г. Шевченка, що підтверджується відповідними копіями, які наявні в матеріалах даної адміністративної справи.
Станом на день звернення до суду за відповідачем рахується заборгованість перед державним бюджетом за бюджетною позичкою згідно Постанови КМУ N 220 в сумі 4849, 56 грн. в т.ч. пені - 4849, 56 грн., та Постанови КМУ N 1953 в сумі 3442, 24 грн. в т.ч. пені 3442, 24 грн., яка виникла у зв'язку із наступним.
Так, як встановлено судом в ході судового розгляду та вбачається із матеріалів справи, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 26.02.1998 р. N 220 "Про фінансове забезпечення підготовки сільськогосподарської техніки до проведення весняно - польових робіт у 1998 році" та розпорядження Кагарлицької районної державної адміністрації N 105 від 14.04.1998 року між відділенням Державного казначейства в Кагарлицькому районі та КСП ім. Шевченка, правонаступником якого є Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю ім. Т.Г. Шевченка, було укладено угоду про надання фінансової допомоги для забезпечення підготовки до проведення техніки до проведення весняно-польових робі в 1998 році від 17.04.1998 року зі строком повернення її до 01.10.1998 року.
Згідно умов угоди відповідачеві було надано фінансову допомогу для забезпечення підготовки техніки до проведення весняно-польових робіт у 1998 році, шляхом сплати рахунків на запасні частини, ремонтні матеріали та послуги ремонтних підприємств на загальну суму 2 000,00 грн., що підтверджено платіжними дорученнями N4 від 17.04.1998 року, рахунком - фактурою за N 4 від 15.04.1998 року.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 10.12.1998 р. N 1953 "Про забезпечення сільськогосподарських товаровиробників матеріально-технічними та фінансовими ресурсами в 1999 році" та розпорядження Кагарлицької районної державної адміністрації N 56 від 04.03.1998 року між відділенням Державного казначейства в Кагарлицькому районі та КСП ім. Шевченка, правонаступником якого є сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю ім. Т.Г. Шевченка, було укладено угоду про надання фінансової допомоги для забезпечення підготовки до проведення техніки до проведення весняно-польових робі в 1999 році від 03.03.1999 року зі строком повернення її до 01.10.1998 року.
Згідно умов угоди відповідачеві було надано фінансову допомогу для забезпечення підготовки техніки до проведення весняно-польових робіт у 1998 році, шляхом сплати рахунків, на запасні частини, ремонтні матеріали та послуги ремонтних підприємств на загальну суму 2000,00 грн., що підтверджено платіжним дорученнями N 8 від 17.03.1999 року, рахунком за N 62/38 від 17.03.1999 року.
Рішенням Господарського суду Київської області від 12.01.2005 р. по справі N 123/9-04/15, позов Кагарлицького міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Відділення Державного казначейства у Кагарлицькому районі до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю ім. Шевченка про стягнення 4 000,00 грн. задоволено та стягнуто із СТОВ ім. Шевченка 4 000,00 грн.
СТОВ ім. Т.Г. Шевченка 23.12.2010 р. було сплачено борг в сумі 4 000,00 грн.
Управління Державної казначейської служби у Кагарлицькому районі Київської області звернулося до Миронівської ОДПІ із Поданням N 43 від 1 жовтня 2014 року для здійснення до СТОВ ім. Т.Г. Шевченка заходів щодо стягнення простроченої заборгованості (пені за несвоєчасне повернення фінансової допомоги) станом на 01.10.2014 у сумі 3 442 грн. 24 коп. пені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України N1953 від 10.12.1998 (копія розрахунку додається).
Управління Державної казначейської служби у Кагарлицькому районі Київської області звернулося до Миронівської ОДПІ із Поданням N 44 від 1 жовтня 2014 року для здійснення до СТОВ ім. Т.Г. Шевченка заходів щодо стягнення простроченої заборгованості (пені за несвоєчасне повернення фінансової допомоги) станом на 01.10.2014 р. у сумі 4 849 грн. 56 коп. пені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України N 220 від 26.02.1998 (копія розрахунку додається).
Відповідно до пункту 9 статті 17 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 р. N 2456-V прострочена заборгованість суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) стягується з такого суб'єкта господарювання органами державної податкової служби, що є органами стягнення такої заборгованості у порядку, передбаченому Податковим кодексом України або іншим законом, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна цього суб'єкта господарювання. Позовна давність на вимоги щодо погашення такої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) не поширюється.
Облік заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993 - 1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості здійснюється відповідно до Порядку затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2011 року N 174 (далі - Порядок).
У відповідності до підпункту 4 пункту 2 Порядку, бюджетна позичка/фінансова допомога - сума коштів, надана Мінфіном у 1993 - 1998 роках позичальнику на поворотній основі за рахунок коштів державного бюджету на умовах угоди про надання бюджетної позички / фінансової допомоги.
Пеня - сума коштів, яку боржник зобов'язаний сплатити у разі порушення ним зобов'язань за кредитною (субкредитною) угодою, угодою про надання бюджетної позички/ фінансової допомоги (підпункт 8 пункту 2 Порядку).
Згідно з підпунктом 9 пункту 2 Порядку прострочена заборгованість за бюджетною позичкою/фінансовою допомогою - заборгованість боржника перед державою за бюджетною позичкою/фінансовою допомогою (в тому числі за основним боргом, відсотками тощо), не погашена у строк, визначений угодою про надання бюджетної позички / фінансової допомоги.
На виконання пункту 10 Порядку з метою примусового стягнення в установленому законодавством порядку простроченої заборгованості з боржника територіальні органи Державної казначейської служби до кінця місяця, що настає за звітним періодом інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за кредитами та суму нарахованої на неї пені, а також нараховують пеню та інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою та суму нарахованої на неї пені.
Так, відповідно до п. 15 Порядку прострочена заборгованість за кредитами, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, яка не погашена боржником протягом 30 календарних днів після настання строку платежу, а також нарахована на суму простроченої заборгованості за кредитом, бюджетною позичкою/фінансовою допомогою пеня стягуються в установленому законодавством порядку територіальними органами Міндоходів за місцем реєстрації боржника відповідно до подання територіальних органів Державної казначейської служби, яке подається у строки, визначені пунктом 10 цього Порядку за встановленою згідно з додатком 1 формою.
Облік простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою ведеться органами Державної казначейської служби у валюті бюджетної позички/фінансової допомоги, в якій вони надані.
З метою примусового стягнення в установленому законодавством порядку простроченої заборгованості з боржника територіальні органи Державної казначейської служби до кінця місяця, що настає за звітним періодом: інформують територіальні органи Міндоходів за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за кредитами та суму нарахованої на неї пені; нараховують пеню та інформують територіальні органи Міндоходів за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за бюджетними позичками / фінансовою допомогою та суму нарахованої на неї пені.
Станом на день звернення до суду підприємством не вжито достатніх заходів, щодо погашення в добровільному порядку заборгованості за бюджетними позичками згідно Постанови КМУ N 220 в та Постанови КМУ N 1953 в загальній сумі 8291, 80 грн., які зазначені у розрахунках та поданнях, що слугує підставою для звернення до суду щодо примусового погашення податкового боргу.
Частиною 2 статті 50 Бюджетного кодексу України від 21.06.2001 року N 2542-ІІІ встановлено, що органи державної податкової служби України визначаються органами стягнення простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою.
Як передбачено приписами пункту 191.1.38. ст. 191 Податкового кодексу України податкові органи забезпечують стягнення сум простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до підпункту 20.1.19 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення з дебіторів платника податків, що має податковий борг, сум дебіторської заборгованості, строк погашення якої настав та право вимоги якої переведено на органи державної податкової служби, у рахунок погашення податкового боргу такого платника податків.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що відповідачем станом на день розгляду даної адміністративної справи не надано суду доказів про сплату вказаної заборгованості в добровільному порядку, суд вважає позовні вимоги позивача обґрунтованими, підтвердженими належними та допустимими доказами, заявленими відповідно до чинного законодавства і такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати по справі згідно ч. 4 ст. 94 КАС України з відповідача не стягуються. Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд постановив:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю ім. Т.Г. Шевченка (код ЄДРПОУ 05286260) до Державного бюджету України заборгованість у сумі 8291 (вісім тисяч двісті дев'яносто одну) грн. 80 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: Лиска І.Г.
