КИЇВСЬКА МІСЬКА РАДА
III сесія VII скликання

РІШЕННЯ
23.07.2015 N 781/1645

Про дерегуляцію і спрощення порядку
переведення житлових будинків
і житлових приміщень у нежитлові в місті Києві

Відповідно до статті 41 Конституції України, статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", Житлового кодексу Української РСР, статей 319 та 320 Цивільного кодексу України, законів України "Про основи містобудування", "Про архітектурну діяльність", "Про регулювання містобудівної діяльності", "Про охорону культурної спадщини", "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", "Про заборону грального бізнесу в Україні", постанов Ради Міністрів Української РСР від 26.04.84 N 189 "Про порядок обстеження стану жилих будинків з метою встановлення їх відповідності санітарним та технічним вимогам та визнання жилих будинків і жилих приміщень непридатними для проживання", Кабінету Міністрів України від 08.10.92 N 572 "Про механізм впровадження Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду", від 13.04.2011 N 461 "Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів", від 13.04.2011 N 466 "Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт", наказів Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.05.2011 N 45 "Про затвердження Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів", від 07.07.2011 N 109 "Про затвердження Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст", Міністерства культури і туризму України від 16.06.2007 N 661/0/16-07 "Про затвердження науково-проектної документації щодо визначення зон охорони пам'яток, меж і режимів використання історичних ареалів населених місць", Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 N 76 "Про затвердження Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій", Державних будівельних норм України ДБН 360-92** "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень", ДБН В.2.3-5-2011 "Споруди транспорту. Вулиці та дороги населених пунктів", ДБН В.2.2-15-2005 "Житлові будинки. Основні положення", ДБН В.3.2-2-2009 "Житлові будинки. Реконструкція та капітальний ремонт", ДБН В.1.1-12:2006 "Будівництво у сейсмічних районах України", ДБН А.2.2-3-2004 "Проектування. Склад, порядок розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва", рішення Київської міської ради від 30.12.2010 N 573/5385 "Про бюджет міста Києва на 2011 рік", з метою забезпечення конституційних прав громадян на володіння, користування і розпорядження своєю власністю для здійснення господарської та іншого роду діяльності, яка не заборонена законодавством, Київська міська рада вирішила:

1. Затвердити Положення про переведення житлових приміщень (житлових будинків) у нежитлові у місті Києві, що додається.

2. Рішення набирає чинності з дня його оприлюднення.

3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію Київської міської ради з питань містобудування, архітектури та землекористування.

Київський міський голова В. Кличко

Додаток
до рішення Київської міської ради
23.07.2015 N 781/1645

Положення
про порядок переведення
житлових приміщень (житлових будинків)
у нежитлові у місті Києві

Положення про порядок переведення житлових приміщень (житлових будинків) у нежитлові у місті Києві розроблено відповідно до статті 41 Конституції України, статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", Житлового кодексу Української РСР, статей 319 та 320 Цивільного кодексу України, законів України "Про основи містобудування", "Про архітектурну діяльність", "Про регулювання містобудівної діяльності", "Про охорону культурної спадщини", "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", "Про заборону грального бізнесу в Україні", постанов Ради Міністрів Української РСР від 26.04.84 N 189 "Про порядок обстеження стану жилих будинків з метою встановлення їх відповідності санітарним та технічним вимогам та визнання жилих будинків і жилих приміщень непридатними для проживання", Кабінету Міністрів України від 08.10.92 N 572 "Про механізм впровадження Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду", від 13.04.2011 N 461 "Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів", від 13.04.2011 N 466 "Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт", наказів Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.05.2011 N 45 "Про затвердження Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів", від 07.07.2011 N 109 "Про затвердження Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст", Міністерства культури і туризму України від 16.06.2007 N 661/0/16-07 "Про затвердження науково-проектної документації щодо визначення зон охорони пам'яток, меж і режимів використання історичних ареалів населених місць", Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 N 76 "Про затвердження Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій", Державних будівельних норм України ДБН 360-92** "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень", ДБН В.2.3-5-2011 "Споруди транспорту. Вулиці та дороги населених пунктів", ДБН В.2.2-15-2005 "Житлові будинки. Основні положення", ДБН В.3.2-2-2009 "Житлові будинки. Реконструкція та капітальний ремонт", ДБН В.1.1-12:2006 "Будівництво у сейсмічних районах України", ДБН А.2.2-3-2004 "Проектування. Склад, порядок розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва", рішення Київської міської ради від 30.12.2010 N 573/5385 "Про бюджет міста Києва на 2011 рік", з метою забезпечення конституційних прав громадян на володіння, користування і розпорядження своєю власністю для здійснення господарської та іншого роду діяльності, яка не заборонена законодавством.

1. Загальні положення

1.1. Положення про порядок переведення житлових приміщень (житлових будинків) у нежитлові у місті Києві (далі - Положення) визначає механізм реалізації права на переведення житлових приміщень (житлових будинків) у нежитлові, якщо це не заборонено законодавством, і є обов'язковим для фізичних та юридичних осіб, які мають намір перевести житлове приміщення (житловий будинок) у нежитлове у місті Києві.

1.2. Дія Положення поширюється на об'єкти нерухомого майна - весь житловий та нежитловий фонди, що знаходяться на території міста Києва, незалежно від їх балансової приналежності та форм власності.

1.3. Переведення житлових приміщень (житлових будинків) у нежитлові здійснюється шляхом подання повідомлення до центру надання адміністративних послуг про свої наміри щодо переведення житлового приміщення (житлового будинку) у нежитлове без визначення функціонального призначення.

1.4. Визначення функціонального призначення приміщення здійснюється шляхом реконструкції, переобладнання, перепланування тощо житлових приміщень (житлових будинків), які були переведені у нежитлові, в порядку, передбаченому чинним законодавством України.

1.5. Дія цього Положення не поширюється на випадки, коли законодавством передбачений інший порядок переведення житлових приміщень (житлових будинків) у нежитлові.

2. Основні терміни і визначення

2.1. Житловий комплекс - єдиний комплекс нерухомого майна, що утворений земельною ділянкою в установлених межах, розміщеним на ній житловим багатоквартирним будинком, або його частиною, разом із спорудами та інженерними мережами, які утворюють цілісний майновий комплекс.

2.2. Житловий будинок - будівля капітального типу, споруджена з дотриманням вимог, встановлених законом, іншими нормативно-правовими актами, призначена для постійного у ній проживання і може мати одну чи кілька квартир.

2.3. Житлове приміщення - опалюване приміщення, розташоване у надземному поверсі, призначене для цілорічного проживання і яке відповідає санітарно-епідеміологічним вимогам щодо мікроклімату і повітряного середовища, природного освітлення, допустимих рівнів нормованих параметрів відносно шуму, вібрації, ультразвуку та інфразвуку, електричних і електромагнітних полів та іонізуючого випромінювання.

2.4. Квартира - ізольована частина будинку, яка відділена від інших суміжних приміщень стінами без отвору або глухими перегородками та має самостійний вихід на сходову клітку, коридор загального користування.

2.5. Нежитлове приміщення - приміщення, яке не відноситься до житлового фонду і є самостійним об'єктом цивільно-правових відносин.

2.6. Власник житлового приміщення, квартири будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - Власник) - фізична або юридична особа, якій належить право власності на приміщення, квартиру, будинок, споруду, житловий комплекс або комплекс будинків і споруд, що зареєстроване в установленому законом порядку.

2.7. Технічне обстеження - комплекс заходів, спрямованих на встановлення технічного стану будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкта нерухомості, який переводиться в нежитлове приміщення, з метою визначення можливості або неможливості його надійної та безпечної експлуатації.

Інші терміни та визначення вживаються у розумінні, визначеному нормативними актами України.

3. Переведення житлових приміщень
(житлових будинків) у нежитлові

3.1. На переведення житлових приміщень (житлових будинків) у нежитлові без визначення їх функціонального призначення (використання) мають право особи, які є Власниками таких об'єктів. У разі коли співвласниками приміщень є діти або недієздатні особи, переведення житлових приміщень (житлових будинків) у нежитлові приміщення здійснюється відповідно до закону за згодою органів опіки та піклування.

3.2. Житлові приміщення в багатоквартирному житловому будинку або окремий житловий будинок (його частина), стосовно яких вирішується питання щодо переведення із житлового в нежитловий фонд, повинні відповідати таким вимогам:

3.2.1. Бути розташованими у цокольних, на перших та других поверхах (за умови, якщо житлове приміщення (квартира), розташоване безпосередньо над нежитловим, але не вище другого поверху), або розташовані не вище третього поверху для використання під майстерні та студії творчих спілок.

3.2.2. Щодо такого об'єкта має бути наявною технічна можливість для облаштування пандусу для маломобільних груп населення та окремого входу і евакуаційного виходу, які ізольовані від житлової частини будинку (або інших приміщень в будинку).

3.2.3. Переведення житлового приміщення у нежитлове може бути здійснено лише за умови, якщо власник та його сім'я забезпечені житловою площею за нормою, визначеною законодавством, та якщо у цьому житловому приміщенні ніхто не проживає.

3.2.4. Житловий будинок не повинен бути визнаний аварійним або ветхим.

3.2.5. Не обтяжений правами будь-яких осіб (не перебуває у заставі, під арештом).

3.2.6. Житловий будинок не визнаний пам'яткою архітектури.

3.3. Не допускається переведення житлових приміщень, квартир у багатоквартирних житлових будинках у нежитлові з метою розміщення:

3.3.1. Об'єктів промислового характеру.

3.3.2. Громадських туалетів.

3.3.3. Похоронних бюро, окрім офісів похоронних бюро.

3.3.4. Пунктів приймання склотари.

3.3.5. Спеціалізованих закладів і підприємств, експлуатація яких може призвести до забруднення території та повітря житлової забудови, перевищення допустимих рівнів шуму, вібрації, іонізуючого і неіонізуючого випромінювання.

3.3.6. Пунктів побутового обслуговування населення, в яких застосовуються легкозаймисті і вибухонебезпечні речовини.

3.3.7. Інших об'єктів, заборона на розміщення яких у житловому комплексі, житловому будинку передбачена законодавством.

3.4. Власник, який має намір перевести житлове приміщення (квартиру, житловий будинок) у нежитлове, звертається до центру надання адміністративних послуг з письмовою заявою про свої наміри щодо переведення житлового приміщення (житлового будинку) у нежитлове без визначення функціонального призначення і додає до заяви такі документи:

- нотаріально засвідчені копії документів, що підтверджують право власності на житлове приміщення (квартиру, житловий будинок), які переводяться в нежитлові (із зазначенням усіх співвласників, у тому числі неповнолітніх);

- матеріали технічного обстеження житлового приміщення (квартири, житлового будинку), які переводяться в нежитлові, підготовлені відповідно до вимог чинного законодавства.

4. Розгляд документів

4.1. Центр надання адміністративних послуг протягом двох робочих днів передає заяву та пакет документів до Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент містобудування та архітектури).

4.2. Після отримання заяви з пакетом документів, Департамент містобудування та архітектури протягом п'яти робочих днів з моменту надходження заяви опрацьовує отримані документи та у разі відсутності підстав для відмови у наданні дозволу на переведення житлового приміщення (квартири, житлового будинку) у нежитлове готує дозвіл на переведення житлового приміщення (квартири, житлового будинку) у нежитлове без визначення його функціонального призначення (використання) та передає його до центру надання адміністративних послуг.

4.3. Власнику може бути відмовлено у видачі дозволу на переведення житлового приміщення (квартири, житлового будинку) у нежитлове без визначення його функціонального призначення (використання) у разі:

4.3.1. Виявлення недостовірних відомостей або намірів у документах, поданих Власником.

4.3.2. Недотримання вимог, передбачених цим Положенням або законодавством.

Відмова у видачі дозволу на переведення житлового приміщення (квартири, житлового будинку) у нежитлове без визначення його функціонального призначення (використання) викладається у письмовому вигляді з відповідним обґрунтуванням та може бути оскаржена Власником у судовому порядку.

Київський міський голова В. Кличко