ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
06.10.2014 р.
Справа N 875/145/14
Щодо відмови у реєстрації кандидатом
у народні депутати України
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі: головуючого, судді Тракало В. В., суддів: Іваненко Я. Л., Мойсюка М. І., секретар Буденко В. В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 2 жовтня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Центральної виборчої комісії про скасування рішення в частині та зобов'язання вчинити дії (зареєструвати кандидатом у народні депутати України), встановила:
ОСОБА_4 звернулася до суду з позовом до Центральної виборчої комісії про скасування постанови Центральної виборчої комісії від 28 вересня 2014 року N 1284 в частині відмови у реєстрації її кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі N 156 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року та зобов'язання відповідача зареєструвати її в порядку самовисування кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі N 156 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.
Позовні вимоги обґрунтовувала тим, що вона подала до Центральної виборчої комісії всі документи, передбачені ст. 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України" для реєстрації її кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі N 156.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 2 жовтня 2014 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 2 жовтня 2014 року, ОСОБА_4 звернулась до Вищого адміністративного суду України з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване судове рішення та постановити нову постанову про задоволення позову, оскільки відсутність у заяві про самовисування посилання на зобов'язання у разі обрання депутатом припинити діяльність, яка відповідно до Конституції України та законів України несумісна з мандатом народного депутата України, не може прирівнюватися до відсутності даного документа в цілому.
У судовому засіданні позивачка та її представник апеляційну скаргу підтримали та просили задовольнити її.
Представник відповідача проти задоволення апеляційної скарги заперечував, посилався на правомірність дій Центральної виборчої комісії та прийнятої нею постанови, зокрема, відносно ОСОБА_4.
Заслухавши пояснення позивачки та її представника, представника відповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування Київським апеляційним адміністративним судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Як встановлено Київським апеляційним адміністративним судом, 28 вересня 2014 року ОСОБА_4 подала до Центральної виборчої комісії заяву про самовисування, автобіографію, документ про внесення грошової застави, фотографії, ксерокопію паспорта, передвиборчу програму.
28 вересня 2014 року Центральна виборча комісія постановою N 1284 "Про відмову у реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_4, ОСОБА_10, ОСОБА_11" відмовила у реєстрації кандидатом у народні депутати України ОСОБА_4 у зв'язку з тим, що подана нею заява про самовисування не містить зобов'язання у разі обрання її народним депутатом припинити діяльність, яка відповідно до Конституції України та законів України несумісна з мандатом народного депутата України.
Оскаржувана постанова Центральної виборчої комісії від 28 вересня 2014 року N 1284 в частині відмови у реєстрації позивачки кандидатом у народні депутати України мотивована тим, що подана ОСОБА_4 заява про самовисування не відповідає вимогам пункту 1 частини другої статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України", оскільки не містить зобов'язання останньої у разі обрання депутатом припинити діяльність, яка відповідно до Конституції України та законів України несумісна з мандатом народного депутата України, а тому не може вважатися заявою про самовисування в розумінні пункту 1 частини 2 статті 55 Закону 4061-VI.
Відмовляючи у задоволенні позову, Київський апеляційний адміністративний суд виходив з того, що відсутність у заяві ОСОБА_4 зобов'язання у разі обрання депутатом припинити діяльність, яка відповідно до Конституції України та законів України несумісна з мандатом народного депутата України, свідчить про її невідповідність за змістом вимогам пункту 1 частини 2 статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України" та є підставою для висновку про невиконання позивачем зазначених вимог цього Закону, що тягне відмову в його реєстрації кандидатом у депутати згідно пункту 2 частини 1 статті 60 Закону України "Про вибори народних депутатів України". Це не є помилкою, оскільки в даному випадку має місце незазначення обов'язкового реквізита документа, за відсутності якого він не є заявою про самовисування у розумінні Закону України "Про вибори народних депутатів України".
Проте повністю погодитися з такими висновками суду першої інстанції не можна.
Згідно статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Всупереч вищенаведеній нормі закону висновки суду зроблені без повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі.
З матеріалів справи вбачається, що 23 вересня 2014 року ОСОБА_4 подала до Центральної виборчої комісії разом з іншими документами, визначеними Законом 4061-VI, заяву про самовисування наступного змісту: "Я, ОСОБА_4, заявляю про самовисування та прошу зареєструвати мене кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі N 156 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.
У зв'язку з участю у виборах даю згоду на оприлюднення моїх біографічних відомостей.
Іншого представницького мандата, який відповідно до Конституції України та законів України несумісний з мандатом народного депутата України, не маю.
У разі обрання мене народним депутатом України зобов'язуюсь протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати в управління іншій особі належні мені підприємства та корпоративні права у порядку, встановленому законом." (а. с. 10). У заяві також зазначено перелік поданих документів.
Відповідно до частини 3 статті 77 Конституції України порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.
Частиною шостою статті 59 Закону N 4061-VI передбачено, що Центральна виборча комісія не пізніш як на п'ятий день з дня прийняття документів, передбачених частинами першою або другою статті 55 цього Закону, приймає рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному окрузі або про відмову в його реєстрації.
Згідно пункту 2 частини 1 статті 60 Закону України "Про вибори народних депутатів України" Центральна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати в разі відсутності документів, зазначених у частині 1 статті 54 чи частинах 1 або 2 статті 55 цього Закону.
Частиною 2 статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України" передбачено, що Центральна виборча комісія реєструє кандидата у депутати, який балотується в одномандатному окрузі в порядку самовисування, за умови пред'явлення ним особисто одного із документів, передбачених пунктами 1 або 2 частини 3 статті 2 цього Закону, та отримання нею таких документів:
1) заяви про самовисування, датованої днем подання документів для реєстрації його кандидатом у депутати до Центральної виборчої комісії, із зобов'язанням у разі обрання депутатом припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції України та законів України несумісні з мандатом народного депутата України, та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у виборах, а також із зобов'язанням у разі обрання депутатом протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати в управління іншій особі належні йому підприємства та корпоративні права у порядку, встановленому законом (або зазначенням, що таких немає);
2) автобіографії кандидата в депутати, на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство із зазначенням часу проживання на території України, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (у тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості;
3) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кандидата у депутати відповідно до статті 57 цього Закону;
4) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 56 цього Закону;
5) 4 фотографії кандидата розміром 4 х 6 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді;
6) ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України - кандидата.
З наведених законодавчих приписів випливає, що реєстрація кандидатів у народні депутати можлива лише за дотримання ними умов реєстрації в частині подання необхідних документів, передбачених для кандидатів в одномандатних округах ст. 55 цього Закону.
З матеріалів справи вбачається та сторонами не заперечується, що позивачкою було подано до відповідача, зокрема, заяву про самовисування кандидатом у народні депутати України.
Позивачка у позовній заяві посилалася на те, що заяву про самовисування нею було оформлено з використанням зразка документа, оприлюдненого на офіційному сайті Центральної виборчої комісії (www.cvk.gov.ua). У примітці до зразка заяви про самовисування зазначено, що в разі відсутності іншого представницького мандата, який згідно з Конституцією України та законами України несумісний з мандатом народного депутата України, у відповідній графі заяви зазначається "Іншого представницького мандата, який відповідно до Конституції України та законів України несумісний з мандатом народного депутата України, не маю.". Саме це ОСОБА_4 відобразила у своїй заяві, помилково не зазначивши зобов'язання про припинення діяльності, несумісної з мандатом народного депутата.
Згідно частини 3 статті 60 Закону України "Про вибори народних депутатів України" помилки і неточності, виявлені в поданих кандидатами на реєстрацію документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.
Перевіривши зміст заяви позивачки (а. с. 10) та співставивши його зі змістом зразка заяви, оприлюдненого на офіційному сайті Центральної виборчої комісії (www.cvk.gov.ua) (а. с. 20), колегія суддів вважає обґрунтованими доводи позовної заяви, що в даному випадку ці обставини дійсно є помилкою в розумінні частини 3 статті 60 Закону України "Про вибори народних депутатів України", а тому Центральна виборча комісія безпідставно відмовила ОСОБА_4 у реєстрації її кандидатом у депутати.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення спору.
Оскільки Київський апеляційний адміністративний суд вищезазначених обставин не врахував, то постанова суду не може залишатися без змін і підлягає скасуванню з ухваленням нового судового рішення про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_4, зокрема про визнання протиправною та скасування постанови Центральної виборчої комісії від 28 вересня 2014 року N 1284 в частині відмови у реєстрації ОСОБА_4 кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі N 156 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.
Підстави для задоволення позову в частині позовних вимог про зобов'язання Центральної виборчої комісії зареєструвати кандидатом у народні депутати України ОСОБА_4 в одномандатному виборчому окрузі N 156 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року відсутні, оскільки повноваження суду при розгляді справи визначені статтею 162 Кодексу адміністративного судочинства України, а прийняття рішень про реєстрацію кандидата у народні депутати відноситься до виключної компетенції Центральної виборчої комісії як колегіального органу, передбаченої розділом 7 "Висування і реєстрація кандидатів у депутати" Закону України "Про вибори народних депутатів України", і суд не може перебирати на себе повноваження відповідного органу.
Зважаючи на наявність факту порушення прав позивачки у зв'язку із прийняттям відповідачем протиправної відмови у реєстрації кандидатом у народні депутати України, колегія суддів вказує на наявність підстав для захисту порушених прав позивачки шляхом зобов'язання Центральної виборчої комісії повторно розглянути подані ОСОБА_4 23 вересня 2014 року документи для реєстрації кандидатом у депутати і прийняти рішення, передбачене частиною шостою статті 59 Закону України "Про вибори народних депутатів України".
Керуючись статтями 172, 177, 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів постановила:
Апеляційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити частково.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 2 жовтня 2014 року скасувати та ухвалити нове судове рішення.
Позов ОСОБА_4 задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати постанову Центральної виборчої комісії від 28 вересня 2014 року N 1284 "Про відмову у реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_4, ОСОБА_10, ОСОБА_11" в частині відмови у реєстрації ОСОБА_4 кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі N 156 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.
Зобов'язати Центральну виборчу комісію повторно розглянути подані ОСОБА_4 23 вересня 2014 року документи для реєстрації кандидатом у депутати і прийняти рішення, передбачене частиною шостою статті 59 Закону України "Про вибори народних депутатів України".
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, оскарженню не підлягає.
Головуючий: В. В. Тракало
Судді:
Я. Л. Іваненко
М. І. Мойсюк
